RE: Прва нова храна на бебето II (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Дохранување со густа храна



Порака


Calypso -> RE: Прва нова храна на бебето II (22.6.2012 10:44:16)

За прашањето дали да се замрзне спанаќ - НЕМОЈТЕ! Ако не се притоплува, ниту пак се дава зготвен нареден ден - од иста причина - нитритите - не се замрзнува!!!
За блитвата не знам, ама таа може да стои во обичен фрижидер, неизмиена, и тоа до две недели. Во принцип листест зеленчук не се замрзнува.

Ане.Д, оризовите снегулки можеш да ги мешаш со што сакаш - секое можно овошје, па и зеленчук, а за млеко да не спомнувам. Кога правиш домашна каша (овошна или зеленчукова) и даваат убава густина.

Јагоди после година се даваат, ама Барби, мислам дека можеш да и дадеш ако немате никој во фамилија со таква алергија. Јас дадов на 14 месеци со страв оти мм како мал бил алергичен на јагоди (сега не е), ама за среќа кај малиов нема проблем, фала Богу.




elenak -> RE: Прва нова храна на бебето II (22.6.2012 11:22:01)


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Абе ок не прашав какви каши да носам на одмор, не се разбравме.... Благодарам на совети во секој случај ама одговор на моето прашање не добив user posted image
Инаку месо сеуште не јадеме а за зеленчукот не верувам дека има разлика. Башка 7 саати до Грција со бебе во никој случај нема да биде. Јас си живеам на граница user posted image


Elenak a na koja granica zivees?Da ne sme na istata granicauser posted image ?Jas sum od Gevgelija.Inaku sakam da te prasam od koga pocna da davas jogurtce?Gedam po tvoite recepti deka davas jogurt a bebcinjata izgleda ni se razlika okolu 3 nedeli.Pozdrav

На таа истата[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Инаку јогурт почнав од пред неколку дена ама сосем по малку за вкус, а и доаѓа како крем кашичката убаво се згуснува. И добро што се пријави да те имаме на список за следната рр средба во Гевгелија [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Во соодветната тема остави ник од фејсбук да се најдеме ако се немаме и да се дружиме.




Hunny -> RE: Прва нова храна на бебето II (22.6.2012 12:10:43)

Нас уште ни е рано за друга храна освен млекцето на мама[sm=smiley1.gif], ама бидејќи крајот на август веќе ќе може да почнеме со пробување вкусови, ме интересира дали е препорачливо за зимово да си ставам компоти, тогаш веќе ќе има 6,7 месеци. Не знам дали се дава овошјето од компотите заради шеќерот. И уште нешто: си замрзнав вишни и цреши, домашни од двор, па ме интересира дали може да ги искористам за кашички. Мислам дека замрзнатото овошје не е штетно, ама пак да си прашам.




Andriance -> RE: Прва нова храна на бебето II (22.6.2012 12:20:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Нас уште ни е рано за друга храна освен млекцето на мама[sm=smiley1.gif], ама бидејќи крајот на август веќе ќе може да почнеме со пробување вкусови, ме интересира дали е препорачливо за зимово да си ставам компоти, тогаш веќе ќе има 6,7 месеци. Не знам дали се дава овошјето од компотите заради шеќерот. И уште нешто: си замрзнав вишни и цреши, домашни од двор, па ме интересира дали може да ги искористам за кашички. Мислам дека замрзнатото овошје не е штетно, ама пак да си прашам.


Се што си намислила да си направиш [sm=smiley36.gif] па во зима од кај ќе најдеш праски, сливи кајсии дуњи???
јас така правам со тоа што сокот од компотот не го давам сеуште додека овошјето навелико [sm=smiley36.gif] иако на цела тегла и неби требало да има многу шеќер..

а замрзнатите вишни цреши ти се топ...таман за домашен овошен јогурт кога ќе ви дојде време




Andriance -> RE: Прва нова храна на бебето II (22.6.2012 12:21:52)

Ајде јас да си прашам...сакам на А да му дадам диња??? врска немам ни како да ја дадам ни со што или чиста??

грасиас мучас [sm=smiley36.gif]




ivoni4ka -> RE: Прва нова храна на бебето II (22.6.2012 12:46:52)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Ајде јас да си прашам...сакам на А да му дадам диња??? врска немам ни како да ја дадам ни со што или чиста??

грасиас мучас [sm=smiley36.gif]

pa adrijance najverojatno ke dojde cista bas ubava ke dojde za jadenje samo ispasirana ili izlbendirana mislam deka ne treba nikakov dodatok tuku aj za siurnost ke vidam vo gotvacot




Andriance -> RE: Прва нова храна на бебето II (22.6.2012 13:22:18)


ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Ајде јас да си прашам...сакам на А да му дадам диња??? врска немам ни како да ја дадам ни со што или чиста??

грасиас мучас [sm=smiley36.gif]

pa adrijance najverojatno ke dojde cista bas ubava ke dojde za jadenje samo ispasirana ili izlbendirana mislam deka ne treba nikakov dodatok tuku aj za siurnost ke vidam vo gotvacot


ајде баш види ама и тука на беби рецепти најдов еден убав




light -> RE: Прва нова храна на бебето II (22.6.2012 13:24:04)

Hey adriance sakav da te prasam kamov kornfleks i davas na maliot i kako go podgotvuvas pozdrav




ivoni4ka -> RE: Прва нова храна на бебето II (22.6.2012 13:31:52)

proveriv nema za dinja nikkaov ima dunja ako sakas




Andriance -> RE: Прва нова храна на бебето II (22.6.2012 13:36:04)

ИЗВОРНА ПОРАКА: light

Hey adriance sakav da te prasam kamov kornfleks i davas na maliot i kako go podgotvuvas pozdrav


корнфлекс давам најобичен на виталиа..е сега бидејќи сме на мајчино млеко и уште не пиеме кравјо...ја ги топам во вода ( максимум 10 мин и меки се) и право у овошна каша...а сега некаде погоре прочитав дека може и во зеленчук...добиваат на густина...

а денес сакам да пробам житарици да дадам со јогуртче...за вечера..можес и така корнфлексот ваљда




AnnaMolly RR -> RE: Прва нова храна на бебето II (22.6.2012 14:59:44)

Може со јогурт, андријанче. Така и во градинка им даваат за ужинка во јасли. Филип се дави во корнфлекс со јогурт или кисело млеко, ама најмногу обожава овесни снегулки со к. млеко и мелено ленено семе.




Hunny -> RE: Прва нова храна на бебето II (22.6.2012 16:07:03)

Андријанче фала за одговорот. Инаку корнфлексот е повкусен со јогурт, барем за мене[sm=smiley36.gif]




barbi83 -> RE: Прва нова храна на бебето II (22.6.2012 16:54:35)

fala za odgovorite ke probam denovive ke i dadam jagoda pa ke vidime dali ke ima reakcija.pozzz




Pepelaska * -> RE: Прва нова храна на бебето II (23.6.2012 14:37:05)


ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Многу добра идеја, и јас ќе прбам со јајцево.И мартин не сака ич домат, плука.Не мора да јаде којзнае колку ама нека проба , [sm=smiley1.gif]



top e so jajceto, kolku da se navikne na vkusot.
sega go jade kako jabolko taka si gricka domat. samo forata bese da proba [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]


Испробано , сабајле му дадов со лепче, ич не се бунеше, е сега не беше многу гладен ама битно пробавме[sm=smiley36.gif]




ivoni4ka -> RE: Прва нова храна на бебето II (24.6.2012 15:11:25)

amicki a moam li krastavicka da i dadam imame 5 ipol meseci onaka ladna od frizider da ja smuka na ova zeskovo da se razladi malku????????????????




kikicka -> RE: Прва нова храна на бебето II (24.6.2012 15:13:59)

Не,моз да и летне емка,мала е.поарно дињаили лубеница дај и ако сакаш да се разлади,сега е идеално време за тоа.Краставицата и нема некои витамини.
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

amicki a moam li krastavicka da i dadam imame 5 ipol meseci onaka ladna od frizider da ja smuka na ova zeskovo da se razladi malku????????????????





Andriance -> RE: Прва нова храна на бебето II (24.6.2012 15:14:29)


ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

amicki a moam li krastavicka da i dadam imame 5 ipol meseci onaka ladna od frizider da ja smuka na ova zeskovo da se razladi malku????????????????


немаш потреба од краставица..подобро дај и диња нека шмука..или било што друго




light -> RE: Прва нова храна на бебето II (24.6.2012 16:12:54)

FAla Adriance ke probame i nie denovive , jas ne sum o mk pa ke vidam kakvi ke i kupam pozdrav




ivoni4ka -> RE: Прва нова храна на бебето II (24.6.2012 19:47:53)

oki zenski falaaaaaaaaaaa




Felly RR -> RE: Прва нова храна на бебето II (24.6.2012 23:16:48)

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Не,моз да и летне емка,мала е.поарно дињаили лубеница дај и ако сакаш да се разлади,сега е идеално време за тоа.Краставицата и нема некои витамини.
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

amicki a moam li krastavicka da i dadam imame 5 ipol meseci onaka ladna od frizider da ja smuka na ova zeskovo da se razladi malku????????????????



Мислам дека и лубеница на таа возраст не би требало да се дава.




ivoni4ka -> RE: Прва нова храна на бебето II (25.6.2012 8:22:25)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Не,моз да и летне емка,мала е.поарно дињаили лубеница дај и ако сакаш да се разлади,сега е идеално време за тоа.Краставицата и нема некои витамини.
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

amicki a moam li krastavicka da i dadam imame 5 ipol meseci onaka ladna od frizider da ja smuka na ova zeskovo da se razladi malku????????????????



Мислам дека и лубеница на таа возраст не би требало да се дава.

oti felly?paod lubenicata nema nikakvi reakcii, nee alergeno ovosje plus sezonsko ovosje e[sm=zmeden.gif]




vesnab -> RE: Прва нова храна на бебето II (25.6.2012 15:15:33)

mamicki sin mi ima 7 ipol meseci, denes prv pat vo jadenjeto mu dodadov malku cveklo, sega kje mu dadam :))) go varev zaedno so drugiot zelencuk no me interesira kakvi se vashite iskustva, dali vie go varite cvekloto ili svezo go blendirate samo ??? jas ne bi sakala da go varam, shtoznam mislam deka i vitamini taka se gubat ama pa neznam dali smeam da mu dadam nevareno :P




ivoni4ka -> RE: Прва нова храна на бебето II (25.6.2012 16:36:30)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vesnab

mamicki sin mi ima 7 ipol meseci, denes prv pat vo jadenjeto mu dodadov malku cveklo, sega kje mu dadam :))) go varev zaedno so drugiot zelencuk no me interesira kakvi se vashite iskustva, dali vie go varite cvekloto ili svezo go blendirate samo ??? jas ne bi sakala da go varam, shtoznam mislam deka i vitamini taka se gubat ama pa neznam dali smeam da mu dadam nevareno :P

dosega jas i davav vareno cveklo ama sakam i svezo da i dadam utre samo treba da smislam kako da go ispasiram svezoto [sm=smiley36.gif]
tuku i drugite zenecuci e taka moras da gi svaris pa da gi dades sigurno e psvezo nevarenoto ama jade morkovce izblendiraj ne biva neli!




Beatris -> RE: Прва нова храна на бебето II (25.6.2012 16:41:43)

Исцеди го во соковник, и стави го сокчето во јадењето, мислам дека можеш и така




ivoni4ka -> RE: Прва нова храна на бебето II (25.6.2012 16:44:58)

super ideja samo sto treba da bide gusta kasickata za da se razredi ili pak oriznite snegulki da gi potopam vo sokot oki ke probam pa ke pisam




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>