|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилитет кај мажот?
26.8.2015 19:13:50   
pepapa
Kade tocno na gak se ispituva spermogram i kako odi postapkata?

(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 1201
   RE: Стерилитет кај мажот?
26.8.2015 19:49:21   
pepapa
Uste edno prasanje dali od podolga apstinencija moze da se dobie polos spermogram, posledniot ni izleze polos od predhodniot?

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1202
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.8.2015 17:30:33   
Hopeful RR
Се препорачува апстиненција од 3-5 дена, не повеќе. Ако сте имале подолга пауза, можно е да се должи на тоа лошиот спермограм. Повторете пак user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1203
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.8.2015 20:03:04   
pepapa
Isto i dr.Trajanova mi go kaza i vednas zakazavme na Gak za nov

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1204
   RE: Стерилитет кај мажот?
7.9.2015 9:09:21   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

ИЗВОРНА ПОРАКА: evoksi
....Ми даде за маж ми ми некои нови таблети, многу ги испофали, Condensyl се викаат.

evoksi za podobruvanje na spermogram li se tie Condensyl ???? kolku cinat i kako se konzumiraat???


ИЗВОРНА ПОРАКА: evoksi

Да, весник така ми рече докторот. А скапи се многу, 2300 денари. Јас кога прашав дали маж ми да пие сега и сексовит ми рече може да ги пие и двете ама првите обавезно. Рече нешто имале уникатна формула што делувала и на ДНК-то на сперматозоидите што било битно при оплодувањето.
Вака според упаството што прочитав не ми делува ништо специјално ама ајде да речеме не се разбирам јас до толку.

И уште нешто, јас ги купив од Дона Фарм (аптеката во Систина), ако планирате да купувате побарајте прво на друго место (во Еурофарм ги нема) зошто мисам дека во Дона Фарм се е поскапо. На пример прегназолот ми го наплатија 990 денари, а после кога прашав во Еурофарм ми рекоа 880.



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1205
   RE: Стерилитет кај мажот?
11.9.2015 16:45:35   
jagotka@
Sakam da ja prasam Strela, dali vi kazaa koi se pricinite za azospermija. Maz mi isto taka ima azospermija, kaj nego hormonite ne se vo red. FSH e premnogu visok , a testeronot, nizok. pozdrav

(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 1206
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.9.2015 21:02:27   
brm_brm
Прв пат слушам за condensyl таблети......но сепак се супер информација. ваше искуство со нив и кој доктор ви ги препорача?

(Одговор на членот jagotka@)
Непосредна врска до пораките: 1207
   RE: Стерилитет кај мажот?
22.9.2015 16:00:52   
LoveableMe RR
"Научниците направија сперматозоиди во епрувета

Научниците тврдат дека направиле плоден човеков сперматозоид во епрувета и на тој начин ќе успеат да се борат против машката неплодност. Сперматозоидите за прв пат се развиени во „Биореактор“ и велат дека изгледаат идентично со природата. Според зборовите на експерт од Истражувачкиот институт во Лион, технологијата би можела да стане дел од стандардната терапија за неплодност за околу четири години. Меѓутоа, скептичните тврдат дека нивното откритие не може да се потврди додека истражувањето не го погледнат независни стручњаци. Тимот предводен од Филип Дуран, директор на биотехнолошки одедел раскажува дека зел незрели герминативни ќелии од тестисите на шест неплодни мажи, а потоа ги развил во биореактор.

„Го обновивме процесот на сперматогенезата – производство на зрели сперматозоиди. Успеавме во тој потфат со примероците земени од три различни видови: глувци, мајмуни и луѓе“, вели Дуран.

Научниците во последните 20 години бараат начин за производство на човекова сперма која може да ги оплоди ќелиите на јајниците во процесот на вештачко оплодување, но засега немале успех."

Извор: 365 ком мк

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 22.9.2015 16:01:23 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1208
   RE: Стерилитет кај мажот?
24.9.2015 21:08:33   
Strela
Jagotka, mm napravi spermokutura i ispituvanje na hormonite i se bese vo red. Toj bese kaj 2 urolozi (1 vo drzavna i 1 vo privatna klinika) od koi edniot voopsto ne se zamarase i ne mu predlozi nikakvi ispituvanja dopolnitelni, a drugiot mu predlozi biopsija i ICSI metoda... Malku sum revoltirana od nezainteresiranosta na doktorive, mozebi e dolgotraen proces lekuvanje maski sterilitet, no smetam deka treba da ti predlozat nekoja terapija , a ne da ti go nudat najlesniot i profitabilniot nacin za niv IVF.....

(Одговор на членот jagotka@)
Непосредна врска до пораките: 1209
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.10.2015 19:33:04   
jagotka@
Ok, kaj maz mi hormonite ne bea vo red, nemavme nikakva terapija, samo vednas da se odi na biopsija, da ne se zamarat so ispituvanie i lekuvanje. Maz mi , pa skoro otidovme kaj cedo vo sistina i toj mu prepisa edna terapija koja trae 3 mecesi, pa ke vidimi sto ke bide potoa. Poz i blagodaram za informacijata.

(Одговор на членот Strela)
Непосредна врска до пораките: 1210
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.10.2015 12:11:22   
pepapa
Devojki da ne slucajno nekoja go znae brojot od androloski kabinet Bukurest?

< Поракaта ја уредил pepapa -- 20.10.2015 12:13:40 >

(Одговор на членот jagotka@)
Непосредна врска до пораките: 1211
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.10.2015 14:11:10   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: pepapa

Devojki da ne slucajno nekoja go znae brojot od androloski kabinet Bukurest?


Пробај на 3064088 или на 3061118, побарај Андролошки кабинет и ќе те поврзат.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1212
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.10.2015 15:30:28   
pepapa
Fala najmnogu!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1213
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.11.2015 16:17:24   
Lejlita1
Здраво, нова сум на форумот, ме интересира дали некој добил многу различен резултат од спермограм во период од 25дена? После 2 спонтани во 7недела, мм правеше спермограм во Адриалаб, дг. Олигоастенозооспермија, 20дена пиеше и уште пие Спермотренд 2*1,селен, цинк, витамин ц 1000мг и мед со јаткасти плодови. Дг од вчера е Азоспермија, со покачени Ле. Материјал за спермокултура и уринокултура е оставен. user posted image

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 1214
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.11.2015 17:33:16   
kapina
Neznam koj pameten ti rekol posle 20 denaod terapija da naprave spermogram spermogram se prave posle 3 meseci

(Одговор на членот Lejlita1)
Непосредна врска до пораките: 1215
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.11.2015 20:36:51   
Lejlita1
Првиот спермограм го правевме по препорака на лекар, а вториот искрено го направивме на своја рака, да видиме дали има подобрување. Знам дека сперматогенезата трае 3месеци,но која е причината да нема моментално?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1216
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.11.2015 22:12:06   
kapina
Neznam a i nikoj ne prave za 25dena od pocnuvanjeto so terapija nov spermogram site si cekane 3 meseci za 25 dena ne se isplaka da se prave spermogram se znae oti nema da ima nekoe golemo podobruvanje ako veke go ima treba minimum 2,3meseci terapija pa posle da znaete na sto ste a spontanite ne ti se od spermogramot barem na mene taka mi rekoa i nie imavme astenozoospermija no sega fala mu na gospod se e vo red so mm

(Одговор на членот Lejlita1)
Непосредна врска до пораките: 1217
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.11.2015 7:46:29   
Lejlita1
Ти благодарам за одговорот, денеска имаме закажано кај уролог, па ќе видиме што ќе каже user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1218
   RE: Стерилитет кај мажот?
21.11.2015 0:08:07   
pepapa
Mm veke edna godina se bori so bakterii vo urina i sperma, pie atibiotici i brusnica i pak isto zatoa maticniot mu dade prioriteten upat za na urolog kaj Stavridis da mu napravel nekoe ispitivanje sto se pravelo preku cmar da se vidi da ne slucajno ima hronicno zaboluvanje na prosta so toa i los spermogram i non stop bakterii, znaete li za kakva postapka se raboti i dali toa vednas vo sreda se pravi ili treba posebna podgotovka

< Поракaта ја уредил pepapa -- 21.11.2015 0:14:30 >

(Одговор на членот Lejlita1)
Непосредна врска до пораките: 1219
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.11.2015 14:44:13   
Berni87
Здраво,нов член сум на форумот. Пред околу две недели правев спермограм и резултатот излезе олигоастенозоспермија со 60% живи , 40% мртви и ниту еден прогресивно подвижен . Ми препишаа СПЕРМОТРЕНД 2x1.
Прашањето ми е дали некој има искуство со користење на СПЕРМОТРЕНД и какви резултати дава.
Инаку во брак сум 3 месеци.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1220
   RE: Стерилитет кај мажот?
18.12.2015 23:15:45   
ooooo
Zdravo imam edno prasanje okolu varikocela. Napravivme opera ija no lekarot ne ni dade nisto od lekarstva za pienje. Dali moze da mi kazete sto lekarstva da zima

(Одговор на членот Berni87)
Непосредна врска до пораките: 1221
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.1.2016 15:37:38   
LoveableMe RR
"Револуционерност во медицината, збогум на неплодноста кај мажите

На неплодноста кај мажите е ставен крај: Направен е робот кој сперматозоидите ги води до јајцеклетките. Институтот за интегративна медицина со седиште во Дрезден, развил систем со помош на кој би се управувале сперматозоидите по механички пат за да дојдат до целта. Еден од проблемите за неплодноста кај мажите ширум светот е неподвижноста на сперматозоидите. Германските научници измислиле транспорт на неподвижните сперматозоиди до неоплодената јајце клетка. Имено, планот подразбира вградување микроскопски спирали на репот на сперматозоидот кои би служеле како пропелер кои јајцеклетката би ја привлекол како магнетно поле."

Извор: Сител


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот ooooo)
Непосредна врска до пораките: 1222
   RE: Стерилитет кај мажот?
21.3.2016 21:41:16   
bella.ge
Здраво девојки и јас со својата мака, веќе 7 месеци се обидуваме да имаме бебе, сопругот реши да прави спермограм и однесовме од дома материјал, и ни рекоа дека не бил доволно количината за испитување, па ако има некој совет како да се зголеми кличеството на сперма.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1223
   RE: Стерилитет кај мажот?
21.3.2016 22:21:34   
MademoiselleNina
Пробајте со подолга апсиненција, па после тоа вадење на материјал. И пробајте во друга лабораторија, и ако може таму нека го „направи“ материјалот, затоа што и времето на транспорт е битно.

(Одговор на членот bella.ge)
Непосредна врска до пораките: 1224
   RE: Стерилитет кај мажот?
21.3.2016 22:47:33   
Hopeful RR
Не се препорачува подолга апстиненција затоа што се намалува квалитетот на добри сперматозоиди. Од 3-5 дена е оптимално. Инаку, чудно ми е ова да нема доволно количество - вие од дома собравте се? Бидејќи треба од прва капка до последна, и обично е доволна количина. Обидете се пак, и секако бидете брзи - не повеќе од 30 минути од дома до лабораторија. И јас сум фан на носење од дома материјал, друго е чувството кај мажот, не знам колку може да се постигне истото во лабораторија... Ајде обидете се пак па пиши ни што како! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1225
Страница:   <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?