RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


bambi -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (20.2.2010 1:37:19)

mamicki, tie sto davate sanostol, po kolku im davate na vasite decinja?
Zaboraviv sto rece doktorkata, a vo apteka pisaa nesto narazbirlivo, inaku se raboti za dete nad edna godina.




mami -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (20.2.2010 7:17:16)

вчера баш ја читам опаковката на зрнцата од рибино масло демек и во составот пишува соино...а убаво и реков тогаш на аптекарката дека сакам рибино...аууу колку се изнервирав да ви кажам..денес одам до аптека и ке се расправам таму.Како може да ми дава погрешна работа[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley7.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley7.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley7.gif[/image]




BILJANA_G -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (20.2.2010 7:21:20)

Taka e Mami,morame sekogas da proveruvame sto se mozat da ni dadat ic ne se profesionalni.Sekogas koga ke z6em-am nekoj lek prven po obicaj go citam upatstvoto a potoa pieme.




bambi -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (25.2.2010 22:19:06)

aj ve molam pisete po kolku im daata na decinjata od sirupot sanostol?
Gledam e za nad 3 godini, a moevo ima edna




big_mama817 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (26.2.2010 9:14:57)

по една лажичка од саносталот за деца над 1 година и јас на син ми му давам




BEBICA -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (26.2.2010 9:24:57)

ИЗВОРНА ПОРАКА: bambi

aj ve molam pisete po kolku im daata na decinjata od sirupot sanostol?
Gledam e za nad 3 godini, a moevo ima edna




Draga bambi jas go baram multi-sanostol koj e za 1+ i niz site bivsi Jugoslovenski republiki go nema.Ofivcijalno postoli na germaskiot pazar poseben za 1+ a ovde kaj nas mislam na Na Makedonija i na Srbija kade sto momentalno ziveam se koristi 3+ so toa sto se namaluva kolicinski.No sepak jas ne bi si igrala so toa.Jas ovde najdov kao Multi sanostol1+ zalepeno a odozdola 3+ normalno slucajot go prijaviv i toa vo drzavna apteka.
Moj sovet e da koristis nekoj drug preparat namenet bas za vozrasta na deteto.
Sepak e ova moe mislenje.A vo prethodnite postovi i Eca mi pomogna vo potragata na Multi-sanostol 1+ niz Skopje i majka mi barase no ne go najdoja nazalost.




majka 79 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (31.8.2010 15:28:06)

ИЗВОРНА ПОРАКА: bambi

aj ve molam pisete po kolku im daata na decinjata od sirupot sanostol?
Gledam e za nad 3 godini, a moevo ima edna



jas koga imaa edna god. im davav pikovit, a sega posle dve i pol godini davam multisanostol po 2,5 ml( mala lazicka)
moj sovet davaj pikovit do 2 godini




blue_blue -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (31.8.2010 15:56:12)

Дали некој има искуство со Апифорте меден сируп на Виталиа? Ако сте го давале на деца, ве молам пишете од која возраст и колкава доза.




mama26 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (31.8.2010 16:27:30)

jas go korisam sirup LEO po preporaa na dr. malku e poskap 450 den e.ama zadovolna sum.site mozni vitamini gi ima. pa skoro dve godini go pie,ne go kupuvam cesto ama imase 2ipol koga pocnavme




Saturn -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (31.8.2010 16:30:55)

Мислам дека втор пат пишувам на форумов, но сега со нови информации претходно сум давала Саностол и перли рибино масло (амерички некои, а не оние од алкалоид со нацртана риба, а уствари се со соино масло) [sm=smiley1.gif] после многу вируси и по некоја бактериичка, една докторка од Козле ни рече дека Саностолот не е доволно јак препарат за подигање на имунитет и дека најдобро е да се дава Kinderimмun од Dr Wolz. Се дава пола мала лажичка на деца со полни 2 години, во јаденје или напиток (само да не е топол). Сега за сега сме ок[sm=smiley1.gif]




blue_blue -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (1.9.2010 8:46:14)

а дали некој знае колку време може да се даваат овие сирупиве за имунитет и тој Имункиндер тоа хемиски произведени витамини се или има нешто природно во состав? Некако не сум сигурна кога да почнам со тие сирупите зошто претпоставувам дека се чиста хемија и не сум сигурна дека е здраво да се даваат подолг период.




nutelizza -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (2.9.2010 0:18:12)

После првата година го прекинав вигантолот и му давам рибино масло ЈЕКОГАЛ по препорака на Видоевски не перли туку она што е како сируп и мн сум задоволна апетитот му се зголеми а и има јак имунитет.
После 2 години планирам да продолжам со кундеримун




majka 79 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (2.9.2010 13:29:42)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Saturn

Мислам дека втор пат пишувам на форумов, но сега со нови информации претходно сум давала Саностол и перли рибино масло (амерички некои, а не оние од алкалоид со нацртана риба, а уствари се со соино масло) [sm=smiley1.gif] после многу вируси и по некоја бактериичка, една докторка од Козле ни рече дека Саностолот не е доволно јак препарат за подигање на имунитет и дека најдобро е да се дава Kinderimмun од Dr Wolz. Се дава пола мала лажичка на деца со полни 2 години, во јаденје или напиток (само да не е топол). Сега за сега сме ок[sm=smiley1.gif]


jas so prvoto dete imam dobro iskustvo so kinderimiunot, mnogu ubavo mu deluvase. retko se poboluvase a i koga ke se pobolese nekako lesno i brzo zazdravuvase. no go davav mnogu redovno bez preskoknuvanje sekoj den cela godina, prvata koga trgna vo gradinka.
sega i so pomaloto dete sakam da pocnam so davanje na vakvi sredstva za podobruvanje na imunitetot, pa malku se rasprasuvav da ne ima nekoe novo ,ama  nisto ne najdov. pa po sovet na maticnata i nemu ke mu davam kinderimun. pokraj toa davam i sanostol  redovno i ad perli sega vo esenskiot i zimskiot period.

dali ima nekoj slusnato za Aptomin?- na baza na maticen mlec bile ama vo mk gi nema gi nosat od bugarija.




blue_blue -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (14.9.2010 12:13:31)

Какво рибино масло давате (од која фирма) и дали давате перли или течно рибино масло? Дали некој давал ehinacea. Читам дека била добра за имунитет, имало во капли, ама не знам некој што ова го користел за деца. Ако има некој искуство нека пише




nutelizza -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (15.9.2010 0:20:22)

Блу му давам течно рибино масло Јекогал со вкус на банана од ГАЛАФАРМ така ми кажа Видоевски (не од фитофарм тоа било полошо)читав дека и ти ги носиш таму твоите малечки зарем тебе не ти го препорача ?!1!!!?




mama26 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (15.9.2010 0:30:50)

za mozok,za koski,multivitamini seto toa kako gumeni bomboni  kupi soprugot mu gi davam i ne se sekavam koga posleden pat bese bolen.mi se sviga ova kinderimun germansko nema utka,ke mu zemam ....za imunitet[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




blue_blue -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (15.9.2010 9:48:25)

Видоевски ми кажа да им давам рибино масло ама не ми кажа какво. Од пријателки и од мајки на РР слушам/читам секакви имало - те некои гумени бомбони, те перли па тие имале соја, те тоа рибиното масло со вкус било гадно, па не знаев што да им земам. Вчера во Зегин прашав ми кажа дека имаат само перли од Алкалоид на кој точно е дека пишува дека има соино масло, а од сируп имаа само некој не знам чив од 1 кг (не знам дал беше на фито или на галафарм). ќе добиеле...Уште не знам што да им давам - дал течен или тие како за џвакање. Има ли во она Калифорнија или како више се викаше кај Соборна црква нешто за деца што е рибино масло?




blue_blue -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (15.9.2010 9:48:56)

mama26 - kade ima takvi kako gumeni bomboni?




mama26 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (15.9.2010 9:54:42)

blue  od usa mi gi praka vo paket mm... cekaj ke ti pratam slika da gi vidis




mama26 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (15.9.2010 10:02:12)

[img]http://flintstonesvitamins.com/gummies/img/banner_gummies_new.jpg[/img] i pisuva na angliski-da   podrzi zdrava mozocna funkcija....ne e za ispod 2 godini deca.od dve do 4 god.po edno na den.od 4 god nataka po dve na den...




nadica -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (15.9.2010 10:08:45)

јас лани и давав на надица др.лео мултивитамински сируп и бев задоволна
сега и јас сум на 100 ума што да купам а и мојот ортопед и педијатарот ме советуваа од септември да почнам да и додавам нешто
само што???????????




blue_blue -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (15.9.2010 10:48:40)

Надица,

Јас исто се мислев...Решив да давам по две таблети витамин Ц (едно насабајле едно навечер), по 1 кафена лажичка маџун и мед (еден ден маџун, 1 ден мед), и рибино масло по една лажичка (или прели не знам што ќе земам). Сега за сега не знам дал да давам имункиндер. Овде многу мајки го фалат, ама матичната вика дека не треба да се дава на деца кои јадат убаво и разновидно - сепак се тоа синтетизирани витамини...Секој ден им давам цеден сок (еден ден морков, цвекло, јаболко, лимон - еден ден портокал, цитрон и киви) и преку еден ден им давам кисело млеко со лепче и лукче...Ќе видиме како ќе бидат, па ако треба ќе менувам нешто




nadica -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (15.9.2010 11:25:18)

да и мојот педијатар е против синтетизирани витамини што е и разбирливо ама надица сок многу не пие околу 100 мл во текот на целиот ден а за овошје да не ти зборувам ако успеам во појадокот или вечерата да го шверцувам ( во бисквити со млеко или лино кашичка) инаку може и фудбал за поигра со овошјето ама да касне поретко така да ќе морам нешто да додавам
инаку витемин ц и давам на алкалоид е мислам бонбона со вкус на јагода




mama26 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (15.9.2010 11:29:42)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]kako nadica?pa toa e malku...moras vitamini te razbiram.moevo pak ispod 2 l sok ne e vo denot.se rabira ne sekoj den tetrapak ama i na rastvaranje so voda...pie..plus vitamini




aneane -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (15.9.2010 15:07:46)

Sto e toa Sanostol??ne sum go slusnala do sega.Mojot sin koj ima 2godini faka nastinka ako ja ima na 200 km od doma.Imunitet nikakov.Mu davam kinderimunal,ama iskreno skapickok e.Dodusa za zdravje nema cena...no sepak ni tece nos i vo leto.




Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>