RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децатаПорака


mami -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 9:41:11)

Фала мотхер, ете гледаш мене тие во аптека не ми рекоа ништо за капсули и прашок, ама баш ништо, а нели работи таму, би требала да знае..денес сме кај матичната на контрола па ке ја прашам што да правам
mother 29 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 9:44:04)

nema problem![image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

aj sega ima nekoj iskustvo so SARA-VITA kids?iskustva?!
mami -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 9:46:58)

јас не сум слушнала досега некој да го користи пијалокот за големите, а уште помалку за децата[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
profesorica -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 9:49:11)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

vo vrska so kinderimnot ima ivo forma na prasok i vo kapsuli!e sega moze da go davate posle godina so taa razlika sto:ako deteto e pod go dve godini ke kupite znaci vo forma na kapsuli(toa mu doaga kkao pola merica)i ke ja otvorite ,prasokot ke go rastvorete vo mlak caj ,nikkao topol ili sokce...ako deteto e posle 2 god.ke si kupete prasok i po edna mericka(koja e vnatre vo golemoto pakovanje )koe cini okolu 900 den,znaci vo maloto pakuvanje MERICA NEMA!

poveke od 2 meseci nema da davate,ke pravite pauza....
ova e toa sto jas go imam zboreno so na Marko pedijatoroti btw mozes slobodno da davas!!Кате ма?????? јас му давам на Дамјан од 17 месеци од прашачето, по една мерна лажичка.

кога ја прашав матичната педијатар ми рече слободно давај и Пиковитот пишува 1+ па го даваме на новороденчиња.тоа ми го рече.

а за капсули незнам ни дека има.

+ кате друго прашање, зошто да не го пие во сокче????? јас му го давам во цедено сокче од еден портокал.

ајде кате кажуј сега каде грешам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
profesorica -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 9:50:35)

ааа во ред е грешно сум прочитала, но сепак му давам една мерна лажичка, да не е многу????за 19 месеци а?а?
jovanka -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 9:51:09)

Bilo za sto da se odlucite konsultirajte se so pedijatarot koj najdobro ke proceni dali treba ili ne,dokolku se odlucite za bilo koj preparat toa da bide od renomirani farmacevski kuki zatoa sto se uvezuva se i sesto,jas licno ne sum za sintetski preparati osven ako toa e potrebno inaku trudete se sto pocesto domasno pripremena hrana da im davate na decata(domasen sok,kompoti,zelencuk,med,supi so mnogu zelencuk,domasni caevi koi gi ima vo izobilstvo po nasite planini i se sto smetate deka samo ke mu bide od korist na vaseto dete).
jovanka -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 9:55:03)

Stose odnesuva za pikovit preparatite gi ima od 1+ pa potoa 3+,5+7+znaci spema vozrasta na deteto na golemata i gi davame 7+koi se vo vid na pastili vo razlicna boja i prijaten vkus.
profesorica -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 9:57:17)

за КИНДЕРИМУН:

јас кога ја прашав матичната педијатар на Дамјан дали да почекам некое време откако го испи првото шишенце киндеримун ми рече земи одма ново нема потреба од пауза.еве сега го пиеме второто шише, при крај сме.

му растварам по една мерница во малку сокче, за да го испие одеднаш целото.бидејќи се случувало да му спремам цело чиче сок и во него да ставам киндеримун и не ми го допива цело. исто и во млак чај му го растварам.

инаку малото шише е околу 500-600 денари а големото е 990 и само во него има мерница.а мене упатство не ми дадоа во зегин.се што направив е консултација со матичната педијатар.
profesorica -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 9:58:20)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

nema problem![image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

aj sega ima nekoj iskustvo so SARA-VITA kids?iskustva?!имав еден колега порано кај што работев го пиеја сара вита ама за кидс немам никакви сознанија.
mother 29 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 9:59:34)

prof,jas na Marko mu davam od nepolna godinka sekoja zima po red...pocnavme so pedijatorkata so edno kapsulce posle mu go zgolemi na dve,znaci edna merica =2 kapsulki,za slabo gojazni deca se pocnuvalo so edan kapsula vo period od edna nedela posle prodolzuva so merica....Marko e napreden i taka odma pocnav so meric..jas kazuvam kako mi ima kazano mojata dr.,vie sepak konsultirajte se so vasite pedijatori,sepak tie najdobro go znat deteto ,negovata kilaza,sklonost na bolesti,kolku mu e slab imunitetot!

moze i vo voda ,i vo caj i vo sok i vo mleko da se rastvara koj -kako saka,samo da ne e toplooooo!
za pauzata da se pravi malku sam da se bori sam organizmot protiv virusi,od taa pricina........
mother 29 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 11:03:20)

 [image]http://saravita.com.mk/images/maladetska.png[/image] ДЕЛУВАЊЕ НА САРАВИТА ИМУНО КИДС Пред се : Саравита е коректор на Вашата негрижа,
Надополна во Вашата исхрана,
Храна и лек во исто време. Состав на САРАВИТА Кидс: •
Мед,
Перга- Ферментиран поленов прав,
Нативен прополис,
Јаболкова киселина,
Природен сок од Јаболко .  
BILJANA_G -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 14:26:45)

Za zajaknuvanjeto na imunitetot na Angela i davam:
1. Priroden sok (vo koj stavam kinderimunal)
2. Vitamin c
3. Med i propolis (po pet kapki)
4. Magunot isto taka e dobar za podobruvanje na im.
Da ve sovetuvam:otkoga pocnav da i gi davam ovie raboti da cuknam vo drvo ni grlce nema fateno a pred toa mnogu cesto mi se razboluvase i toa odma odese na bronhit.

mami -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 14:29:01)

Што е Магун? и како и го даваш медот? во една лажица мешаш прополис или?
bibabt -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 14:30:40)

jas i davam imuno bor ama mi nastina za eden mesec dva pati so temperatura i davam i med

BILJANA_G -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 19:42:59)

Magun-toa e grozdov med i se dava nasabajle na gladno.A med sekogas i stavam po edno lazice vo mlekoto.Kolku pati pie mleko tolku lazicki dnevno,duri i koga i davam so biskviti i tamu i stavam med.Propolis i stavam na malku seker vo lazicka i posle toa pola saat ne i davam nisto da jade ni pie.A nasabajle na gladno i davam i pola lazice maslinovo.Davajte redovno med i propiolis i ke nema nikakov problem.Imam mnogu citano i za medot i propolisot vika propolisot e lek na idninata.
mami -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 19:46:32)

А каде можам да најдам од магунот? ке ме сфатат на пазар мед кај што продаваат? А колкава е твојата Биле?
BILJANA_G -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 19:46:59)

A zaborav i da vi kazam deka i davam i REVITA sodrzi maticen mlec isto taka nesto mnogu korisno.
mother 29 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 19:51:13)

da,ama Bile neli e oa mnogu?kolkava e tvojata?
BILJANA_G -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 19:52:31)

Jas go kupiv od eden covek so mi go kazaa deka prodava.Kaj nas vo Kavadarci go pravat a za na drugo mesto neznam kade da se najde. Angela ima dve godini a veke i davam 4,5 meseci.

BILJANA_G -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 19:54:03)

Ne ne mislam deka e mnogu i imam kazano na maticnata i mi veli davaj i.

BILJANA_G -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 19:57:17)

A za propolisot da vi kazam deka i davam od domasen,ama edna bratuceda mi vika ne i davaj takov ima vo aptekata za deca.I ponatamu i davam od istiot,ne znam dali da go smenam,bidejki ovoj ubavo deluva.
mami -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (11.1.2010 20:21:35)

Биле дај кажи ми телефон или нешто каде може да се најде тој човек што продава Магун во Кавадарци. Мм ке оди утре на пат таму па ке може да земе
BILJANA_G -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (12.1.2010 10:38:14)

Mami sega duri se ukluciv i vidov,zenata sto go prave madzunot se vika Blaga i ova e nejziniot broj:070/885-996.I zivee kaj rekata(kaj javorot)tocno ne znam kade ke prasate.
mother 29 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (12.1.2010 10:43:56)

маџунот го има во виталиа
Гроздовиот слад - маџун е извонреден природен производ добиен од гроздовиот сок на најквалитетните видови виновa лоза од македонското поднебје. Содржи гроздов и овошен  шеќер, хидросолубилни витамини (B1, B2, B3, B6 и C), минерали, (К, Na, Ca, P, Fe), танини, флавоноиди, органски киселини. Се препорачува за зајакнување на имунолошкиот систем кај децата, рековалесценти, возрасни како и спортисти. Маџунот е ефикасно природно средство кое помага при инфекции на дишните органи, при нарушена функција на хепар (жолтица, алкохолизам) при психички нарушувања и прекумерна тежина. Маџунот е 100%  природен производ без додаток на шеќер, адитиви и конзерванси.
Употреба: по една супена лажица 1-2 дневно растворена во вода, чај, млеко.
 

ШТО Е МАЏУН?

          Едно од основните правила на здравата исхрана е замена на белиот шеќер со природен засладувач како што е медот, јачменовиот слад или кафеавиот нерафиниран шеќер Мусковадо. Но денес ќе ве запознаеме со уште еден извонреден природен засладувач од палетата на ВИТАЛИА. Станува збор за МАЏУНОТ природен засладувач од грозје подготвен според традиционален македонски рецепт. Маџунот или уште наречен гроздов слад, е специјалитет добро познат на нашите предци како по својот оригинален вкус и арома така и по благотворното дејство врз човековото здравје. Маџунот се добива со изварување на гроздовиот сок исцеден од меленото грозје. За гроздовиот сок се вели дека е хранлив како и мајчиното млеко. Изобилува со минерали, витамини, енергетски супстанции, танини, флавоноиди. Токму поради тоа Маџунот представува вистинска ризница на неопходни хранливи состојки кој ќе ви помогне да го сочувате и подобрите здравјето. 

          Но Маџунот не е само тоа. Тој е одлично природно лековито средство за зајакнување на имунолошкиот систем, но помага и при настинки и инфекции на респираторниот тракт. Една лажичка Маџун во текот на денот е одлична превенција од овие заболувања и ќе ви помогне да ги одбегнете честите нарушувања на здравјето.

         Маџунот можете веднаш да го воведете во секојдневната исхрана и тоа пред се за засладување на напитоците, чајот, млекото, житните каши, муслите или пак како прелив на тортите и колачите. Научете ги своите најблиски на здрави прехранбени навики заменувајќи го белиот шеќер со Маџун. Со тоа не само што ќе го подобрите вкусот на тоа што го конзумирате туку ќе направите вистински чекор напред кон подобрување на здравјето и психофизичката состојба.
mami -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (12.1.2010 10:45:29)

aaa па штом го има во Виталија ке му земам после, ич не ми текна вчера кога бев..да не го малтретирам мм сега таму да шета и онака има многу работа
Фала девојки
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>