RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


sandriana RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (3.10.2014 19:14:21)

Ние сезонава за додатоци за имунитет ја започнавме со маџун од домашно производство од Тиквешкиот крај и по еден вит.Ц пред спиење, + една лажичка мед. За понатаму ќе видам, ако има потреба ќе воведам и некое сирупче.




Snowhite RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (3.10.2014 23:24:31)

Minatata nedela vo gradinka imase predavnje vo vrska so koristenjeto na antibiotici i megudrugoto doktorkata spomna deka i vit. C ne moralo ako deteto bilo zdravo, me zacudi zasto i jas redovno ovoj period si davav i sega prekrativ




Mihaela 2010 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (8.10.2014 9:03:04)

Dolgo vreme se mislev sto da kupam,imav nekolku preporaki ama sepak se odluciv za ova
[img]http://www4.slikomat.com/13/1008/fzg-153487.jpg[/img]

Dpsta pozitivni raboti slusnav,go falat i deka epten otvaral apetit,pa ke vidime,ke vi pisam rezultati




sandriana RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (8.10.2014 10:50:15)

Има ли некој искуство со производите на Ерба Вита? Конкретно ИмуноБ сирупче?
Матичната педијатарка го препорача за Тина




MMM27 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (8.10.2014 12:25:08)

Јас почнав да му давам Seven Seas рибино масло. Претходно пиевме Пиковит имуно и маџун.




bucko mal -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (8.10.2014 12:30:45)

Kaj nas doktorovi ne sakaat da slusnat za kakvi I da bilo preparati za zajaknuvanje na imunitetot.
I po aptekive bas I nema nekoj izbor I se otkazav od baranje. Mu davam med, kozjo mleko,mnogu ovosje I zelencuk. Poslednive meseci I mnogu podobar so imunitetot,samo so nos tecenje I potkasluvanje pominuva.
pu pupu da ne go urocam[sm=smiley36.gif]




Melanija RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (8.10.2014 12:34:56)

По препорака на педијатар почнавме со Пиковит IQ ,сите витамини па не давам оделно Ц витамин само додавам Д3 капки




Melanija RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (17.10.2014 21:38:26)

Да се дополнам поради вироза ја прашав матичната за имунитет нешто плус и сама ми спомна тоа што мислев Имунобор сируп.Но ми рече паралелно со Пиковит IQ бидејќи тоа се витамини а ова е плус за имунитет.
Малку се збунив но штом е така ќе земам и Имунобор .
Сум за природно но никогаш не се знае што се внесува па сублементите по мене се конкретни и практични




Malecka23 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (17.10.2014 21:59:37)

Jas go pocnav Kindervital-ot i paralelno davam Propolaid od Esi.Sea za sea za brzo vreme zastanavme na noze i so apetit i so se posto eden mesec zaglavivme so rota virus pa temperaturi i detevo izgubi mn na kilaza.A da i nasabajle po malo lazice madzun domasno prigotven.Od noemvri ke trgneme vo gradinka pa ke'vidime kako ke bide
[/quote]




Ilina87 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (4.12.2014 21:36:31)

Кои препарати за зајакнување на имунитетот може да се користат кај 14 месечно дете?
Сега за сега му давам витамин ц од пливит два пати на ден, бидејќи беше малку настинат. Дали може континуирано да се дава витаминот Ц?
Некој совет Ве молам.




Malecka23 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (5.12.2014 9:09:17)

Bi ti go preporacala Kinder vitalot se dava od 6meseci kolku sto se sekavam.Isto i Proplaid na Esi nie go koristime i navistina sum zadovolna.
Aza vit C mozes sloodno da go davam kontinuirano vo sezona na nastinki i gripovi a na prolet normalno nema potreba




mama_06 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (6.12.2014 0:04:59)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Кои препарати за зајакнување на имунитетот може да се користат кај 14 месечно дете?
Сега за сега му давам витамин ц од пливит два пати на ден, бидејќи беше малку настинат. Дали може континуирано да се дава витаминот Ц?
Некој совет Ве молам.

Да, може да го даваш зимава, и плус капки АД.И моево е 15 месеци и препорака од докторот е ова што ти кажувам.Значи не Д3, биле за мали бебиња туку АД за таа возраст биле поприкладни.




sandriana RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (8.10.2015 19:40:54)

Јас сум главен забушант по прашање на додатоци во исхрана, но во вакви периоди на нагли температурни промени и мене ме фаќа страв па посегнувам и по овој тип превенција.
За сега на големата ќерка(4 год.) и давам 2х50мг вит.Ц, 2х15капки прополис и 2 х 5мл Пиковит.
Малото (1 година) за сега е само на 1 х 5 мл Пиковит + Вигантол капки.
Остатокот е форсирање на редовна балансирана исхрана ( свежо сезонско овошје, и свежа зелка и моркови).




Gardenia -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (9.10.2015 9:31:45)

Јас и давам од витамин Ц капките,сега почнав и маџун,а едно време давав и бејби вит капки.Друго незнам што може до 1 година да се дава?




sandriana RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (9.10.2015 10:40:36)

Гардениа, се уште е мала Б за суплемети. Доволно е вит.Ц, и внимавајте секако на исхраната - да биде свежа и разновидна. Зелка, морков, цвекло, јаболки, тиква - секој ден по нешто од ова да внесува свежо, освен тиквата нели, ќе има ефект на имунитетот.




Snowhite RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (10.10.2015 9:01:42)

Во аптека ме убеди аптекарката да земам Бејби Витал капки, рече дека се ефикасни, има повеќе витамини во нив, Б, Ц, Д. Ми препорача во чајче или вода да и ги ставам, ама првите 2-3 дена не го пиеше ни чајот, ни водата, најверојатно не и се допаѓаше вкусот, па сега во лајче и ги давам. П да видиме како ќе бидат, инаку јас стално и за М и за Ј сум давала имунобор. И се разбира форисирам колку што можам повеќе овошје и зеленчук, среќа тоа сакаат.




lukajana RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (10.10.2015 13:25:05)

Не можам да се пофалам дека којзнае што им давам на децата зашто многу работи на сакаат.
Пробав сируп Мултисаностол ама не го пијат па сега давам само Пиковит и секое сабајле мед и лимон тоа сакаат.
Витамин ц давам само ако се болни и сега почнавме со Ј пак со капките Вигантол.
Свежо овошје и зеленчук јадат секој ден посебно Ј ,баткото малку ми забушава со храната од секогаш




Melanija RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (10.10.2015 14:57:39)

Од 20м еве до речиси 26м давам по појадок Саностол (беше на граница хемоглобинот но се дава продолжено 3 шишиња и е многу фален мултивитамин) и 10 капки Ц витамин, во појадокот задолжително аронија и маџун. Ужина овошје што имам и задолжително со цвекло.

Ок си е , но наскоро во градинка па ќе видиме




Felly RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (15.10.2015 10:56:28)

Саностолот го имаме пробано и ние, ама кај М немаше некој ефект, сега и даваме едни мултивитамини од Витрум, за грицкање, и плус дополнително и даваме и вит В, свежо овошје и зеленчук нормално, и по едно лажиче мед наутро. Купивме и Бронховаксом, ама уште не сме ги почнале, повеќе ни беше за К, ако е таа поздрава, и со појак имунитет нема да носи дома настинки, па и тој ќе биде позаштитен.




Felly RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (15.10.2015 10:57:58)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Gardenia

Јас и давам од витамин Ц капките,сега почнав и маџун,а едно време давав и бејби вит капки.Друго незнам што може до 1 година да се дава?

Gardenia, јас на М и давав и пиковит по една лажичка некаде од кај 10 месеци (од тој што е за над годинка).




bucko mal -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (15.10.2015 11:07:42)

Jas da prasam dali pravite pauza so dodatocive za imunitet ili non-stop davate?
M ispi dve shishinja Kindervital I sega malku mu prekinav. Sluchajno ili ne on se razbole, a podolgo vreme ne bese bolen. Mu davam kozjo mleko, med I mnogu, mnogu ovoshje.
Pred nekolku meseci mnogu chesto mi se razboluvashe, otkako vnimavam shto jade I plus sirup mnogu e podobar.




Felly RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (15.10.2015 11:35:30)

Ние правиме пауза летно време, сега почнавме одкако почна на училиште. Е сега и во периодот кога не даваме, ако случајно ја фати некоја настинка, носе да почне да и тече, одма почнувам и со вит. додатоци.




Snowhite RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (15.10.2015 11:41:35)

Зависи од што даваш, на упатството треба да пишува или во аптека да ти кажат. Имуноборот знам дека се дава 3 месеци и потоа се прави пауза.
Мислам дека може не е од тоа што си го прекинала сирупот, ете може така се погодило, ќе видиш понатаму дали ќе се разболува често. Сепак прашај во аптека дали се прави пауза или да продолжиш да му даваш




Felly RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (15.10.2015 15:43:28)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ние правиме пауза летно време, сега почнавме одкако почна на училиште. Е сега и во периодот кога не даваме, ако случајно ја фати некоја настинка, носе да почне да и тече, одма почнувам и со вит. додатоци.

Да напоменам - пишав за витамини, инаку ако се работи за имуностимулатори, точно, како што пиша Сноу, за секој посебно има препорачан период колку долго треба да се земаат па да се направи пауза.




lukajana RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете (15.10.2015 15:50:48)

Според мене за се треба да се прави пауза , не е убаво да се дава било што многу долго зашто организмот ке се навикне и нема ефект.
Посебно овие за имунитет сирупи нема потреба да се даваат во лето туку само кога фаќа сезона на и вируси.




Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>