RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


Палешка РР -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (4.3.2011 7:35:15)

Нас докторката од Козле ни препорача Киндеримун и Миа почна да го пие, па ќе видиме..




blue_blue -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (4.3.2011 12:04:40)

Јас давав маџун на почеток на есента септември/октомври. Искрено не видов некое подобрување кај моите деца, а кога и кажав на матичаната ми рече дека тоа има многу шеќер и не треба да се дава секој ден (иако се работи за природен шеќер). Се откажав од давање. Инаку го ставав во сок, една кафена лажичка во 200 мл сок, скоро и да не се осеќа. Може и во чај да се стави или да речеме во кашичка од кекси, млеко и банана.

ИЗВОРНА ПОРАКА: *miki mami*

jas denovive kupiv mazun grozdova med ama ne go saka na upastvoto pisuva moze da se rastvara ama  go primetuva vo sok i vo voda malku nagorcnuva ama samo malku[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
ako ima nekoj iskustvo vo sto drugo da mu go stavam[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]





Snowhite RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (4.3.2011 17:15:03)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Twins

Mamicki dali nekoja ima iskustvo so seme od kopriva i na koja vozrast im imate dadeno na vasite deca(ako imate dadeno)i kako go davate, pr.pomesano so med ili pomesano vo ruceceto?


Јас во бременоста користев, во мед или во јогурт со житарки, така ми беше подобро, а за деца не знам, ама мислам ако е дозволено да се дава може на истиот начин




Snowhite RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (4.3.2011 17:15:58)

Што е тоа маџун и од кај се купува и од која возраст може да се дава?




blue_blue -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (8.3.2011 0:01:51)

Маџун е гроздов слад. Се продава во тегла, потечен е од медот, а има боја како мед. Се купува во било кој поголем супермаркет ТИНЕКС, ВЕРО..или во аптека. Навдоно е 100% природен и многу е богат со витамини од Б група и со природен шеќер. Наводно помага во градење имунитет.




blue_blue -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (8.3.2011 0:03:59)

Дечки, има ли некој користено Imunoglukan сируп? Никој не ми даде одговор, не сте го користеле или ве мрзи да ми пишете?




Pepelaska * -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (8.3.2011 23:22:42)

Јас не сум користела сеуште ништо, од колку месеци може да се даваат сирупи, јас сум некако повеќе за природно зајакнување на имунитетот треба ли и додатни работи?




Maca25 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (8.3.2011 23:24:52)

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Дечки, има ли некој користено Imunoglukan сируп? Никој не ми даде одговор, не сте го користеле или ве мрзи да ми пишете?


Не сум го користела, а и прв пат слушам за сирупов. Од такви сирупчиња и имам давано  Пиковит, Мултивитамол и Прополбејби. Следен е Кидеримун.




strelec 1982 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (8.3.2011 23:50:22)

Jas go koristev Propolbejbi dva meseca sinot go piese nemav maka  so toa i bev zadovolna od nego  go dopi sisenceto i oti dva meseci go pie mu pravam pauza od toj surup.Mu go kupiv sega Multivitanol od Dr.tajs mislam bese i od utre ke mu go davav znam deka e za apetit poveke ama poslabo pocna da mi jade ovie dve nedeli i zatoa takov mu zemav.Dali nekoj go koristel ovoj surup Multivitanol i dali e zadovolen?




Maca25 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (9.3.2011 11:03:51)

Ние го користевме Мултивитамолот ама не можам да кажам задоволна/незадоволна затоа што и додавав и вит.Ц дополнително и многу свежо овошје и зеленчук. Што знам, мене сите тие сирупчиња ми се исти. 




strelec 1982 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (3.4.2011 15:21:45)

Multivitanolot go koristime skoro mesec pa mozam da recam zadovolna sum pogolem apetit mu se otvori poveke si jade da ne go podrecam.Inaku imavme koristeneno i pikovit ama ne vidov nekoja pogolema promena od nego vo apetitot.




AnnaMolly RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (3.4.2011 16:03:45)

Јас веќе 3 недели му давам на Филип Immuno baby од Erba vit. Мислам дека е рано да видам дали ќе помага, ама сега за сега е добар.
Паралелно му давам витамин Ц и пробејби анги.
Ми рекоа дека имало некое сирупче мислам дека рекоа се викало Колострум, како демек најдобро било за имунитет зашто е базирано на колострум. Имате чуено за него?




denim -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (3.4.2011 19:43:22)

Dali nekoj znae dali mozam da davam madzun na 7 mess. bebinja? Vo apteka mi rekoa deka mozam ama planiram i da ja prasam Dr.




slavicav -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (1.6.2011 18:03:30)

Shto preporachuvate Multivitanol ili Immuno baby од Erba vit?Do sega ne sme piele nishto,za mesec ipol tri pati nastinavme a i mnogu poslabo jademe [sm=smiley13.gif]




antonie -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (1.6.2011 18:12:39)

nie imame 6 meseci, i pieme kapki baby vit, i se super, apetitot dupla mu se zgolemi, kakite se za od 1 mesec do 4 godini




dostickage -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (3.6.2011 14:57:39)

i nie pieme Babyvit i mu se zgolemi apetitot.Doktorkata mi vika deka Sanostol e najdobar ama e od 3 godini a nie imame edna:)Sega planiram da pominam na Pikovit IQ pa kje vidime,nekako mnogu mi se skapi kapkite Babyvit.Doktorkata mi vika deka se e biznis i deka moze i nekoj sto ne e Dr Leo ili nekoj britanski da ja zavri istata rabota.Kje probam so Pikovit IQ pa kje vidime




Maca25 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (3.6.2011 15:09:51)

Јас купив Пиковит IQ за ќерка ми и не сака ни да го помириса. Кога ќе ме види наутро дека ја отворам кутијата за да и ставам во лажичка почнува да плаче и бега. Ако успеам да и го пикнам во уста го плука.  Исто и според мене има одвратен вкус. 




AnnaMolly RR -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (3.6.2011 15:57:52)

ИЗВОРНА ПОРАКА: slavicav

Shto preporachuvate Multivitanol ili Immuno baby од Erba vit?Do sega ne sme piele nishto,za mesec ipol tri pati nastinavme a i mnogu poslabo jademe [sm=smiley13.gif]


Јас му давав Имуно бејби од Ерба вита. Добро му делуваше, не ми настинуваше и слично додека му давав. Па ми се потроши и одма почна нос да му тече, да кашла... Би го препорачала. Само јас го зедов конкретно тој зашто барав некој сируп за имунитет што не делува на апетитот. Моево буце доволно апетит си има, а мислам дека Пиковит плус поттикнуваат апетит.




denim -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (4.6.2011 11:27:30)

Nasata prva Dr. (imame dve [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]) ni preporaca kapki Baby vit. Gi koristime veke 1 nedela, pa ke vidime...




slavicav -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (4.6.2011 21:51:41)

Kupiv Multivitanol pa ke vidime,a za nastinkata otidovme na dr.




annie -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (4.6.2011 23:35:18)

леле јас тука ве читам и викам кога ќе одиме и ние на контрола и јас да прашам што ние да даваме тука а она само на косо онака не погледна и ми рече да и ја соблечам на боди и боси ножиња и да ја носам дома а надвор дува ветер ужас јас уште јакна што не сум и облекла.никако препарат ни ништо не сакала да чуе од мене дека сум и дала,баш онака домаќински ме испокара




nadica -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (4.6.2011 23:57:03)

сите др го кажуваат истото да се остави сам организмот да се избори секако со давање на природни витамини и минерали
јас во зимскиот период и давав (пиковит IQ, др.лео,...) сега не само свежо овошје и зеленчук колку сака и кога сака (макар што надица јаде малку ама...)
од еден др имам слушнато дека месеците кои не ја  содржат буквата Р во своето име (мај-август) не се за додавање на витамински препарати [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Maca25 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (5.6.2011 13:25:12)

Јас сега и давам на Нина Пиковит, но да го допие шишенцето и не и давам повеќе витамини летово. Во моментов таа е настината, времево е топло преку ден ама навечер кога шетаме е ладничко и ветровито, а таа испотена од трчање и ете ја настина. 




arh_diz -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (5.6.2011 13:42:15)


ИЗВОРНА ПОРАКА: annie

леле јас тука ве читам и викам кога ќе одиме и ние на контрола и јас да прашам што ние да даваме тука а она само на косо онака не погледна и ми рече да и ја соблечам на боди и боси ножиња и да ја носам дома а надвор дува ветер ужас јас уште јакна што не сум и облекла.никако препарат ни ништо не сакала да чуе од мене дека сум и дала,баш онака домаќински ме испокара

Annie preporaka na mojot pedijatar e deteto voopsto da ne se iznesuva na veter, a ne rasobleceno.Jas ednas taka go nastinav, bevme na veter nadvor.
Nie nisto ne pieme zasega za zajaknuvanje na imunitetot a ne sum ni prasala dali da pieme nesto




annie -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (5.6.2011 17:00:55)


ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz


ИЗВОРНА ПОРАКА: annie

леле јас тука ве читам и викам кога ќе одиме и ние на контрола и јас да прашам што ние да даваме тука а она само на косо онака не погледна и ми рече да и ја соблечам на боди и боси ножиња и да ја носам дома а надвор дува ветер ужас јас уште јакна што не сум и облекла.никако препарат ни ништо не сакала да чуе од мене дека сум и дала,баш онака домаќински ме испокара

Annie preporaka na mojot pedijatar e deteto voopsto da ne se iznesuva na veter, a ne rasobleceno.Jas ednas taka go nastinav, bevme na veter nadvor.
Nie nisto ne pieme zasega za zajaknuvanje na imunitetot a ne sum ni prasala dali da pieme nesto


а бе многу јасно,ама само да ги видиш овде децава во зима само на чорапчиња,фармерчиња ни хулахопки ни ѕиври како ние во мк што си ги облекуваме ретко кое ке го видиш капа или шал ама сите скоро имаат растечени носиња ама никој не придава толку важност на тоа[sm=zmeden.gif]и мене ми беше чудно ама се навикнав[sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>