RE: Јајце (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Дохранување со густа храна



Порака


Palce -> RE: Јајце (13.10.2010 0:00:57)

baby mama ке ја пратам,жива се изедов што и ја дадов,како не видов порано...а демек прочитав и тоа не го видов...крш сум..




Julie1 -> RE: Јајце (13.10.2010 0:03:13)

Палче, не се грижи концентрацијата сигурно не е многу голема, а штом не се нафрлала на жолчка мала е веројатноста да изреагира и на белка. Само секако ти вечерва нема раат да спиеш па проверувај ја. Да не те плашам, бидејки нема сигурно да изреагира Миа... но само како информација реакцијата не секогаш е со нафрлање, може и внатрешно да е... па ако се нафрла подобро е бидејки надворешно е излезена реакцијата. 




Palce -> RE: Јајце (13.10.2010 0:22:06)

Лелее Јulie јас од тоа најмногу се плашам,како не дај боже ќе приметам така???Уф што ми е криво...Ама ај да се надеваме дека ништо нема да биде...Julie на јатрва ми малата имаше реакција од белката,од жолчката ништо не и беше....




Snowhite RR -> RE: Јајце (13.10.2010 2:34:20)

Палче тоа јајце што го има во кашичките е во мала количина и е термики обработено, не се секирај, еве и моето има 8,5 месеци и се уште му немам дадено белка, а му имам дадено бисквити џиџи бебе, на кои исто така пишува дека содржат јајце




Snowhite RR -> RE: Јајце (13.10.2010 2:36:33)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

Кај нас проблемот не е во тоа да добие нагон за повраќање кога ќе ја осети жолчката. Ја јаде без проблем. Повраќа по 2-3 саати после тоа. И тоа повраќање се дури не се испразни цел желудник, по неколку пати. Затоа не пробувам повеќе. И без јајце се може. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] 


Исто и кај нас, ќе ја изеде кашичката и по неколку саати повраќа се, како чешма и јас не планирам до година да му давам жолчка, можи сега кога ќе почнеме со белка, па да јади производи кои содржат јајце, на пример кифлички и такви работи




Palce -> RE: Јајце (13.10.2010 19:34:27)

Мамички да ви кажам дека ништо не се случи ноќеска,немаше никаква реакција од кашичката со јајце...Ама од сабајле почна да кашла па ја однесов на лекар,ама ништо не и е,демек рече докторкава некоја мала вироза...Него ми рече веќе да не и ја давам таа каша од Милупа зошто има јајце,а баш ја бендиса..Сега незнам што да правам,тие на Лино не ги сака..Дајте ми предлог на некј други млечни кашички со кекси?Поздравчиња




oliva -> RE: Јајце (16.10.2010 12:17:56)

mamici mora li jajceto t.e.zolckata da bide od domasni jajca ili moze od kupeckite ,kako davavte vie?




MamaOhrid -> RE: Јајце (16.10.2010 12:40:33)

Јас му ги купувам, неможам секогаш да му обезбедам домашни.




Палешка РР -> RE: Јајце (16.10.2010 14:49:13)

ИЗВОРНА ПОРАКА: oliva

mamici mora li jajceto t.e.zolckata da bide od domasni jajca ili moze od kupeckite ,kako davavte vie?


Јас имам забележано дека жолчката од домашно јајце е потешка за јадење..ама пак и давам од домашно, страв ми е некако.




oliva -> RE: Јајце (16.10.2010 15:25:24)

da i mene mi e nekako strav od drugo jajce




Snowhite RR -> RE: Јајце (27.10.2010 16:35:10)

Женски дали му имате дадено белка, зошто мене докторкта ми рече на 9 месеци да му дадам, а Михаил утре прави 9 месеци и ми рече да му сварам јајце и малку да му дадам од белката, ако нема реакција тогаш може понатаму да му зголемам, а после може и пржена да му давам, вие на кој начин сте му давале




amelbebe -> RE: Јајце (27.10.2010 18:39:08)

jas uste na 8 meseci mu dadov belka i ne mu stvori nikakva reakcija i toa pola belka izede,nie uste maka macime so zolckata varena ne saka da ja jade i poveke sme na przeno jajce bidejki taka ja jade zolckata




sone -> RE: Јајце (19.11.2010 9:03:49)

Moeto bebce ima 7 meseci i 19 dena.Uste ne sum dala zolcka.Dali da proba,m d ai dadam?Sakam denes za rucek so spanak,oriz,malku morkovce i da stavam 1/4 zocka i so kiselo mleko.Imate li drug predlog?




Палешка РР -> RE: Јајце (19.11.2010 9:23:30)

Многу е 1/4 жолчка за почеток. Јас почнав со помалку од една осмина.




lukas -> RE: Јајце (19.11.2010 10:31:53)

ИЗВОРНА ПОРАКА: sone

Moeto bebce ima 7 meseci i 19 dena.Uste ne sum dala zolcka.Dali da proba,m d ai dadam?Sakam denes za rucek so spanak,oriz,malku morkovce i da stavam 1/4 zocka i so kiselo mleko.Imate li drug predlog?



jas pocnav so 1/4 zolcka izmesana so kompirce i morkovce vareni..pozz




Snowhite RR -> RE: Јајце (19.11.2010 10:45:03)

Кога се почнува со жолчка се почнува со 1/8 и така се дава неколку дена, па после неколку дена со 1/4 и така додека се стигне до цела, кога се дава преку еден ден, но јас не би ти препорачала да даваш цела, зашто јас кога стасав до цела почна да повраќа




Felly RR -> RE: Јајце (19.11.2010 13:06:59)

Jас жолчка сеуште давам по половина (уште малку ќе полниме 11 месеци) ама планирам за брзо д аи давам по цела, па да видам како ќе реагира.

А денес пробавме кори (јуфки) кои се нели, со цело јајце. Немаше никаква реакција. Си се изнајаде, со АБЦ и јогурт[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




sone -> RE: Јајце (19.11.2010 15:20:12)

I dadov 1/4 zolcka so spanak (mozebi trebase pomalku),intergralen oriz,malku morkov,staviv perce od mlado kromidce (ama posle go frliv samo za smek bese)maslinovo maslo,so kiselo mleko cel tanjir izede. NJam, njam, njam




emma1 -> RE: Јајце (19.11.2010 16:02:27)

denes prv pat mu dadov zolcka na polni 8m. po sovet na nasiot pedijatar i toa 1/4 vo rucekot. taka dr mi kaza, nekoe vreme 1/4 pa posle nekoe vreme pola itn.
inaku kupiv od pazar, nekako od supermarket mi se poindustriski, ovie se od priv. farma, im kazav da mi dadat tie sto se najtaze za bebe, se nadevam deka ne me izlazale. a od kade inaku bi nasla domasni, neznam nikoj od kogo bi mozele da kupime :((




sone -> RE: Јајце (19.11.2010 22:06:37)

emma1 ne se opteretuvaj zatoa dali se domasni ili industriski.jas licno sum za toa da se kupi od prodavnica sepak se so ogranicen rok i denes site golemi prodavnici (VERO,TINEX) rabotat spored HACCP sistemot.A vaka od kade znam od kogo zemam na pazar i koga gi sobral jajcata.Moj sovet pa ti kako sakas.Jas so prvoto dete zemav od selo od kaj prababamu a sega nesto slabo nosat kokoskite pa sega za bebceto (vtoro) si kupuvam od VERO ili TINEX, a i od RETIL nekogas,...




slavicav -> RE: Јајце (25.11.2010 12:10:00)

Dali koga se dava jajce t.s. zolchkata go davate sekoj den ili pravite pauza i dali vo toj period vnesuvate neshto novo shto nemaat probano???Sakam denovive da pochnam da i davam.




Maca25 -> RE: Јајце (25.11.2010 12:36:13)

Јас таа недела кога почнав да и давам жолчка не внесував нови продукти. Секој ден еден оброк и беше со јајце, а тоа најчесто беше банана кај нас. Нина воопшто не сакаше јајце. И уште не сака. Сега и правам т.н. камуфлирано јајце - сос од еден свеж домат го запржувам и во него го ставам јајцето со малце сиренце. На овој начин го јаде.




nadica -> RE: Јајце (25.11.2010 12:47:01)

надица жолчката ја осеќа и ја плука на варено јајце [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] кога е варено ја јаде само белката, а за пржено ја јаде и камуфлираната жолчка како кајгана или како што пиша маца25 со домат




*miki mami* -> RE: Јајце (25.11.2010 16:08:08)

Од кога се дава белка[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] ние имаме 9ипол месеци некаде прочитав после година[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] 




Snowhite RR -> RE: Јајце (25.11.2010 20:23:52)

Мене докторката ми рече после деветиот месец




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>