RE: Срцева акција (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Супер Нова -> RE: Срцева акција (5.4.2013 20:29:55)

денес точно 7 недели , подранив на лекар и докторот се мислеше да не е рано и вика ај да видиме за секој случај и оп сите се изненадивме, тоа мало створче во мешето имаше срценце што брзо чука, гласно воздивнав со плач ах чудно и ново чувство... дај Боже се да е во ред понатаму!




skakul -> RE: Срцева акција (5.4.2013 22:07:58)

mora da bide vo red.so sreka i so lesno da ti bide.




Happy Sunshine -> RE: Срцева акција (6.4.2013 17:00:54)

Леле коооолку убавоооо [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=jezicek.gif] Мора да биде се во ред, само мисли позитивно и уживај во бременоста! [sm=smiley1.gif]




Супер Нова -> RE: Срцева акција (8.4.2013 14:31:24)

Happy sunshine те чекам тебе да ни пишеш, како помина го слушнавте ли срценцето!




Happy Sunshine -> RE: Срцева акција (8.4.2013 14:59:55)

Миличка, јас ќе си почекам за срценцето, сум била една недела поназад зошто циклусот не ми е на 28 ден .. Аххх одвај чекам да помине уште некоја недела [sm=smiley36.gif]




elena.mak -> RE: Срцева акција (14.4.2013 18:51:36)

Јас има да се ѕверосам до четврток, мисам дека го сонувам звуот на срценцето, како коњче некое! [sm=smiley36.gif]




Happy Sunshine -> RE: Срцева акција (15.4.2013 11:23:18)

А која недела ќе си во четврток? Јас одам во петок ах одвај чекам а по малку страв ме фаќа дали ќе биде се во ред [sm=smiley1.gif][sm=zmeden.gif] Бидејќи немам некои посебни симтоми само си ги проверувм градите дали ме болат хаха луда работа ама вајда дека прв пат ... [sm=smiley1.gif] Ајде пиши како ќе поминеш во четврток [sm=jezicek.gif]




elena.mak -> RE: Срцева акција (15.4.2013 13:10:04)

Во четврток ќе бидам 6-та недела и 4 дена, јас понеделнички си ја почнав работата![sm=smiley36.gif] Одвај чекам, само за тоа зборувам... Уште неможам да поверувам дека ќе имам [sm=duda.gif] !!!




Happy Sunshine -> RE: Срцева акција (15.4.2013 15:40:06)

Ајде ајде почни да си веруваш [sm=smiley36.gif] Џабе зборувам кога јас најверојатно ќе почнам да верувам кога ќе го почувствувам [sm=duda.gif] Инаку јас денес сум 6+ 4 мислам [sm=smiley1.gif]




elena.mak -> RE: Срцева акција (15.4.2013 18:24:11)

Се бркаме значи јас и ти за некој ден! [sm=smajl.gif] Може ќе се сретнеме некаде по прегледите понатамошни, а нема да знаеме. [sm=wink.gif] Ајде, само да дојде и да пројде четврток и петок, па ќе дишеме на раат! Јас денес имам доста грчеви во матката и јајниците, ме плашат малку... [sm=zmeden2.gif]




Happy Sunshine -> RE: Срцева акција (16.4.2013 12:30:11)

И јас имам на моменти само не многу јаки и ми кажа гинекологот дека не е страно [sm=smiley1.gif] Мене денес ме боли грбот, ноќеска којзнае како сум спиела[sm=zmeden.gif] [sm=smiley1.gif] А за сретнување сигурно ќе се сретнеме здравје Боже, може на некој преглед и заедно ќе отидеме [sm=smiley36.gif] Со среќаво четврток обавезно да не известиш како си поминала [sm=smiley1.gif]




elena.mak -> RE: Срцева акција (19.4.2013 7:40:51)

Здраво мамички! Вчера бев на контрола, останата сум една недела подоцна, така да вчера не можевме да слушнеме срцева активност, премногу е малечко. Наместо шеста недела ме води петта. Закажавме нов преглед на 8-ми Мај, па ќе видиме тогаш со Господ напред да си го слушнеме срценцето. Се е во ред, ендометриумот си е дебел за машала, одлично е поставено, се си е таман. Си се фалевме цел ден по дома со сликичките од ехото, сите го зјапавме ко веќе да го гледаме бебе цело пораснато... [sm=jezicek.gif] А тоа сиромашкото едно сусамче, ама ќе порасне! [sm=bravo.gif]




debelkicka -> RE: Срцева акција (19.4.2013 11:42:28)

ZDRAVO MAMICKI jas sum nova na forumov.. ve pozdravuvam site.. i jas imam edna ubava vest posle spontan VCERA doznav deka sum bremena so bliznaci i sum 6 nedela od koja nedela pocnuvaat srcevite otcukuvanja?[sm=nosecka.gif]




Happy Sunshine -> RE: Срцева акција (19.4.2013 12:59:28)

debelicka со лесно нека е. Срценцето се слуша во зависност вајда од ехото. Кај некој 6,7, мислам дека крајно е 8 недела или 9та. Јас денес бев на ехо преглед арно ама на докторката ехото (од најстарите) нешто не и било како што треба (барем така ми рече) [sm=zmeden.gif] и не можев да видам срцева акција. Но ми рече дека плодот си расте, 10mm, бременоста била добра се како што треба. И покрај се јас сум [sm=smiley13.gif] зошто не го видов чукањето на срценцето. До душа ја ни бебушко не го видов на тоа ехо нејзино не знам таа кај го виде и измери. Како и да е штом плодот напредува и расте нема место за паника? elena.mak и мене нареден преглед ми е на 8 мај, среда среќно па се надевам тогаш и двете ќе се радуваме [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Melanija RR -> RE: Срцева акција (19.4.2013 13:16:23)

Ретко пред 7 недела има срцева акција ,токму затоа се закажува контрола во 7 накај 8ма недела, за да не се секираат непотребно трудниците.
Не се гледа тоа не е бебе туку зачеток фетус па потоа ембрион па бебе.
Само смирено и се биде се во ред [sm=smiley1.gif]




Happy Sunshine -> RE: Срцева акција (19.4.2013 13:24:07)

Јас денес сум точно 7 недела ама штом ми закажа дури за по три недели сигурно се е во ред [sm=smiley36.gif] Фала за одговорот.




debelkicka -> RE: Срцева акција (19.4.2013 15:17:09)

Happy Sunshine
falaaa a ti ne bidi tazna za nekoja nedela ke go cues srcenceto... pozz




dostickage -> RE: Срцева акција (19.4.2013 15:28:59)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Happy Sunshine

Јас денес сум точно 7 недела ама штом ми закажа дури за по три недели сигурно се е во ред [sm=smiley36.gif] Фала за одговорот.


Jas vo 8ma nedela slusnav srce. Ako ti e tolku sube odi na privatno.
Vo sustina ako lekarkava ti ima tolku staro eho kako sto vikas menuvaj ja so vreme zasto ke treba se na prvatno da odis...




debelkicka -> RE: Срцева акција (8.5.2013 10:43:09)

zdravo mamicki eve i jas so novata vest bev na kontrola vo remedika i ima srceva reakcija na dvata ploda ... vi posakuvam sreka




masa -> RE: Срцева акција (8.5.2013 10:45:54)

супер debelicka браво за твоите близначиња [sm=bravo.gif]




debelkicka -> RE: Срцева акција (8.5.2013 11:05:01)

fala masaa :D




kuklickaa -> RE: Срцева акција (16.5.2013 23:35:10)

zdravo mamicki i jas sum nova na forumov ,medicinski po menzis sum 5 4+ ama doktorkata mi rece deka sum ostanata pokasno i denes bev na pregled vide edno malo zrno susamce :)) i mi rece za 10 dena da odam topgas ke ima srceva aklcija ,ama kako sto gledam po komentarive si vikam da ne bide rano da odam togas za srceva akcija pa da se razocaruvam .. :S




Pepelaska * -> RE: Срцева акција (16.5.2013 23:38:30)

Добредојде на форумов, не е ништо страшно тоа помалку што ти кажала др.
Уживај и се ќе биде во ред.Кај мене прв пат слушнавме во 7 или 8 неделна срцева реакција.




kuklickaa -> RE: Срцева акција (17.5.2013 0:00:03)

znaci bev denes mi rece da odam za 10 dena,se mislam da ne bide rano za da se slusne(po moe ) togas ke bidam 6 nedela otprilika...




Melanija RR -> RE: Срцева акција (17.5.2013 0:12:57)

Нормално е сите сме покасно бремени ,ретко некоја кога имала циклус да останала бремена,а најчесто 10 до 14 дена сме сите плус останати ама се брои од последен циклус и така се закажуват прегледи.
Што значи за 2 недели ќе има срцева акција [sm=smiley1.gif]
После 7 недела секогаш е најдобро




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>