RE: Пролив (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Разговори на родители



Порака


marchi -> RE: Пролив (31.5.2014 15:55:43)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Пред некој дознав дека чајот од лушпата на калинка неверојатно помага при пролив, како за деца, така и за возрасни. Кога ќе ја излупите калинката лушпата не фрлајте ја, туку оставете ја да се исуши и кога ќе ви затреба направете чај. Линекс не ви е потребен. Јас сум кога може за овие природни лекови, не сум многу за хемија[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

jas znam deka i caj od sipinki ima povolno dejstvo kaj dijarea.nie imame 14ipol neseci i od vcera popladne dosega samo kaka.nekogas epten tecni kaki nekogas pogusti no bas cesto kaka.[sm=smiley12.gif]duri gazeto mu e zar od kakite.samo go mackam so kantarionovo no za prolivot care...?.. [sm=zmeden.gif]mu dadov 2 pati lineks no pak e isto sega prigotvuvam rastvor hummana pa ke vidime




Snowhite RR -> RE: Пролив (2.6.2014 22:20:01)


ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

vakva tema ima za kakanjeto kaj bebinjata no mojot problem lezi vo KAKANJE KAJ MALI DECA [sm=smiley36.gif] znaci vaka: imam problem pa molam za sovet.maloto (koe ima 14 meseci) mi fati proliv mu davav lineks samo 2 pati mleko ne mu davav vnimavav na ishranata i mu pomina istata den, no vekje narednata den deteto se kakat po 7-8 pati na den da ne recem mozebi i povekje.ama ne e proliv.vekje 2 dena taka.drugi problemi nema si jade kako sto jadese temperatura nema se e vo red ama sepak me zagrizuva.dali nekoj imal takov slucaj ?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Продолжи да му даваш линекс, или некој друг пробиотик, од тоа нема да има штета, нека му се регулира цревната флора.




ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi


fala na sovetot za situacijata





Ilina87 -> RE: Пролив (26.9.2014 14:25:48)

Ај Ве молам кажете што може да се дава за пролив кај 11 месечно бебе, мислам и на лекарства и на исхрана. [sm=smiley13.gif]




miana -> RE: Пролив (26.9.2014 14:35:55)

Можеш Линекс јуниор ( кесичките )
МОжеш да земеш електролити на хипп ( она сокчето од тиква ОРС )
Сок од морков чист - хипп
Супа од подравка, можеш во неа да ставиш двопекче да омекне и да даваш ( онаа со петелот - верувам дека имаш давано пилешко месо досега )
Печено јаболко ( во рерна печено )
Варено компирче
Банана
Бистар 100% сок од јаболко
Ориз печен, варен
Поздрав




Ilina87 -> RE: Пролив (26.9.2014 14:42:48)

Фала Miana за брзиот одговор. Многу сум загрижена. Проблемот е што и слабо јади, компир и ориз со сила јади, а течности воопшто не пие, ни вода ни сок ни чај, само млеко пие.




miana -> RE: Пролив (26.9.2014 14:49:12)

Свари супа од таа со петелот, надроби двопек и давај..Таа е многу вкусна супа и е исто како електролит, ја задржува течноста во организмот, а при вакви ситуации многу е важно да не ти дехидрира детето.
И бананата има витамин К, тој ја задржува течноста , можеш и банана ( барем таа ја сакаат сите деца ) Линекс обавезно давај..Се надевам ке се опоравите брзо. Внимавај и брои ги столиците на детето, ако претера носи на лекар.
Поздрав и побрзо да се опоравите




miana -> RE: Пролив (26.9.2014 15:54:30)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Свари супа од таа со петелот, надроби двопек и давај..Таа е многу вкусна супа и е исто како електролит, ја задржува течноста во организмот, а при вакви ситуации многу е важно да не ти дехидрира детето.
И бананата има витамин К, тој ја задржува течноста , можеш и банана ( барем таа ја сакаат сите деца ) Линекс обавезно давај..Се надевам ке се опоравите брзо. Внимавај и брои ги столиците на детето, ако претера носи на лекар.
Поздрав и побрзо да се опоравите

Си најдов грешка - бананата е богата со калиум, а клиумот ја задржува течноста во организмот...




Felly RR -> RE: Пролив (26.9.2014 16:11:53)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Проблемот е што и слабо јади, компир и ориз со сила јади, а течности воопшто не пие, ни вода ни сок ни чај, само млеко пие.

Илина гледај колку што можеш помалку млеко давај и, бидејќи и тоа не чини баш за пролив, а ако ептен ти бара, јас во тој случај на М кога имала проблем со мешето сум и давала млеко разредено со вода. Не знам и тоа колку е во ред, ама јас ете така сум правела.
Побрзо опоравување [sm=smiley31.gif]




Ilina87 -> RE: Пролив (26.9.2014 18:32:02)

Фала женски за советите. Му дадов пролајф пола шишенце и дека е прегладен изеде еден компир и банана. Млекото му го намалив, инаку на адаптирано млеко сме уште, поздрав.




sandriana RR -> RE: Пролив (27.9.2014 13:49:13)

Мене досега најдобро ми се покажа пробиотик Нормиа, за сите стомачни проблеми. Се раствора во вода, чај, јогурт, па и млеко, и има многу брз ефект - барема кај ќерка ми досега.
Илина87, се надевам денес сте подобри.




Felly RR -> RE: Пролив (27.9.2014 17:55:36)

Илина, јас ете изуминв на која возраст сте, но сепак и адаптираното може поретко да го направиш, а секако и пролајф и нормиа се одлични за во ваква ситуација. Пиши ни како сте денес.




Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]