Жолт секрет од уво (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Yummy Mammy -> Жолт секрет од уво (6.3.2012 9:07:17)

Не знам дали постои слична тема, но мојата дилема е колку жолт секрет од уво е нормален кај бебе од 4-5-6 месеци?
Значи јас никогаш на децата не им ги чистам ушите со стапчиња, само надворешно школката на увото ја чистиме со крпа. Сепак, помалово, има 4,5 месеци и нон стоп има многу секрет во самата школка, како постојано да и тече тоа од внатре. Не само што ме нервира, туку и почнав да се срамам од луѓе што ме сретнуваат затоа што се осеќам како несовесна мајка што не си ги бања децата [sm=smiley36.gif] а не е така, јас постојано и ги чистам ушињата и тоа постојано тече... крај нема...




kikicka -> RE: Жолт секрет од уво (6.3.2012 9:53:08)

Што знам бе јами мами пробај да исчистиш со чепкалка за уво али онааза бебиња што е,Па пробај види дали ке излеггува постојано.




Natuska85 -> RE: Жолт секрет од уво (6.3.2012 10:00:56)

Ние откако добивме воспаление на уво,не ги чистиме со ништо(а претходно му ги чистев со чепкалка за уво со пречник),само ставаме парафинско масло по 1-2 капки еднаш во неделата.Ова по препорака на нашиот доктор за уво,нос и грло.




JovanaJ -> RE: Жолт секрет од уво (6.3.2012 10:03:17)

Mislam deka e normalno. Nekoi bebinja imaat poveke nekoi pomalku sekret. Jas gi cistev usinjata so cepkalki ama kako sto vikas samo skolkite. Mene usen lekar duri mi rece i za pogolemo dete da ne mu gi cepkam so cepkala iako stoi zoltot od nadvor kako ne banjat [sm=smiley36.gif] ...sepak sega malku i povnatre cepkam oti navistina mu lacat mnogu zolt sekret.




Maca25 -> RE: Жолт секрет од уво (6.3.2012 10:27:11)

И кога беше бебе, а и сега многу ретко и ги чистам ушите со чепкалка за уши( од тие со пречник). После бањање само со пешкирчето и ги поминувам и толку.
Јами Мами кога ќе ја носиш М. во советувалише или кај матичен прашај од што може да се лачи толку секрет, евентуално да и ги прегледаат ушињата.




Calypso -> RE: Жолт секрет од уво (6.3.2012 12:08:08)

Vo spisanieto Moe Bebe citav deka kolku poveke i pocesto se cistat usite kaj malite deca, do tolku poveke sekret ke se laci. Ulogata na toj sekret, t.n usen vosok ili cerumen e zastitna.
Inaku, ne se preporacuva precesto cistenje, nitu pak cepkalkite za usi, od prosta pricina sto retko so niv navistina se cisti usniot kanal. So tie cepkalki se zgolemuva moznosta za sozdavanje cepovi i pojava na dopolnitelni problemi poradi tie cepovi. Ova mi go kaza moj dedo, poznat otorinolaringolog vo Ohrid, odamna vo penzija, ama se uste vitalen i dosta informiran vo pogled na novitetite vo medicinata.




Yummy Mammy -> RE: Жолт секрет од уво (6.3.2012 12:22:36)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Vo spisanieto Moe Bebe citav deka kolku poveke i pocesto se cistat usite kaj malite deca, do tolku poveke sekret ke se laci. Ulogata na toj sekret, t.n usen vosok ili cerumen e zastitna.
Inaku, ne se preporacuva precesto cistenje, nitu pak cepkalkite za usi, od prosta pricina sto retko so niv navistina se cisti usniot kanal. So tie cepkalki se zgolemuva moznosta za sozdavanje cepovi i pojava na dopolnitelni problemi poradi tie cepovi. Ova mi go kaza moj dedo, poznat otorinolaringolog vo Ohrid, odamna vo penzija, ama se uste vitalen i dosta informiran vo pogled na novitetite vo medicinata.


Da, da, toa e taka, jas imam cesto problemi so usite i mene dr strogo mi zabrani koristenje na cepkalki, bilo kakvi. Zatoa jas samo nadvoresno, toa sto ke iskoci go cistam. Ama toa kraj nema bre... [sm=smiley36.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Жолт секрет од уво (6.3.2012 12:40:09)

Jas pak uste koga bese bebe M i gi cistev so cepkalki od tie bebeskite, i da cuknam vo drvo do sega ne sme imale nikakvi problemi.Eve i den denes koga a banjam posle banjanje so krpa i gi zabrisuvam no obavezno i so cepkalki za usi i gi cistam,normalno vnimavam mnogu,no sepak si treba da si se iscistat.ja imam primeteno ako nekogas odbiva da i gi iscistam znae sama da si butne prste i da si se ceska,sto znaci deka i se sobral zolt sekret i treba da se iscisti.




Calypso -> RE: Жолт секрет од уво (6.3.2012 12:46:16)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Vo spisanieto Moe Bebe citav deka kolku poveke i pocesto se cistat usite kaj malite deca, do tolku poveke sekret ke se laci. Ulogata na toj sekret, t.n usen vosok ili cerumen e zastitna.
Inaku, ne se preporacuva precesto cistenje, nitu pak cepkalkite za usi, od prosta pricina sto retko so niv navistina se cisti usniot kanal. So tie cepkalki se zgolemuva moznosta za sozdavanje cepovi i pojava na dopolnitelni problemi poradi tie cepovi. Ova mi go kaza moj dedo, poznat otorinolaringolog vo Ohrid, odamna vo penzija, ama se uste vitalen i dosta informiran vo pogled na novitetite vo medicinata.


Da, da, toa e taka, jas imam cesto problemi so usite i mene dr strogo mi zabrani koristenje na cepkalki, bilo kakvi. Zatoa jas samo nadvoresno, toa sto ke iskoci go cistam. Ama toa kraj nema bre... [sm=smiley36.gif]



Isto Yummy mammy, i jas imam problem so usite... cel zivot, otkako znam za sebe, i sega uplav imam samo malku da me zaboli... koristam cepkalki, ama samo nadvoresno, isto i kaj sin mi... vnatre vo kanalot ne gi stavam... em mi e sube, da ne se pomrdne slucajno, pa mal e, em poradi toa sto mi e kazano...




mila 3 -> RE: Жолт секрет од уво (6.3.2012 13:27:34)

I jas mislam deka treba da se konsultiras so doktorkata. Neznam kolku e toa mnogo sto vi tece od uvceto, ama nas koga ni tecese taka ni rekoa deka stanuva zvor za infekcija koja ni se prenela od nosot. Imam pisuvano kaj Vospalenie na uvo.

Imam uplav veke od usive na bebcevo, bidejki ni se povtoruva toa cesto i eve cela nedela go nosam vo Sistina na terapija posto na klinika ne zadrzuvaat tamu po edna nedela.

Se nadevam deka ne e toa no sepak konsultirajse




kikicka -> RE: Жолт секрет од уво (6.3.2012 13:41:40)

Јас и ги чистам со таква бебешка чепкалка до душа и со обична али седи мирна не додева додака јачистам,немало до сега којзнае колку освен еднаш кога и ги исчистив после бањање и вечерта спиеше само на една страна.утредента имаше како парче жолто излезено од увцето и толку мислев ако и се повтори истиот ден даја носам на лекар али немаше ништо после тоа.
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Што знам бе јами мами пробај да исчистиш со чепкалка за уво али онааза бебиња што е,Па пробај види дали ке излеггува постојано.





Yummy Mammy -> RE: Жолт секрет од уво (6.3.2012 14:23:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mila 3

I jas mislam deka treba da se konsultiras so doktorkata. Neznam kolku e toa mnogo sto vi tece od uvceto, ama nas koga ni tecese taka ni rekoa deka stanuva zvor za infekcija koja ni se prenela od nosot. Imam pisuvano kaj Vospalenie na uvo.

Imam uplav veke od usive na bebcevo, bidejki ni se povtoruva toa cesto i eve cela nedela go nosam vo Sistina na terapija posto na klinika ne zadrzuvaat tamu po edna nedela.

Se nadevam deka ne e toa no sepak konsultirajse


Mozebi imas pravo, mila3... me podzamisli... moevo bebe e non stop zatnato vo noseto, non stop smrcka, nema mrsuli, tuku nekako sekretot i e pozadi kako vo sinusite... posleden pat brisevi pravevme pred 2-3 nedeli i nemase bakterija, ama mozebi nekoj tret krajnik ili sinusite i pravat problem pa se prefrla toa i na usite.
Inace ona celo vreme spie na strana, de na ednata, de na drugata, i toa poleka poleka i istekuva...
Ok, znaci sepak ke se konsultiram so doktor.




nadica -> RE: Жолт секрет од уво (6.3.2012 14:48:21)

секој за себе и со свое искуство
јас на почетокот еднаш неделно или на 10-тина дена и ги чистев ушињата со беби чепкалки потоа некако со тек на време незнам ни кога точно преминавме на обични чепкалки кои сеуште ги користиме и Н седи умна отсекогаш со тоа дека мене ми е шубе ако не и ги исчистам - сега да се разбереме не влегувам внатре ама тоа што го гледам и ушната школка обавезно




ananikol -> RE: Жолт секрет од уво (26.3.2012 19:04:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica RR

секој за себе и со свое искуство
јас на почетокот еднаш неделно или на 10-тина дена и ги чистев ушињата со беби чепкалки потоа некако со тек на време незнам ни кога точно преминавме на обични чепкалки кои сеуште ги користиме и Н седи умна отсекогаш со тоа дека мене ми е шубе ако не и ги исчистам - сега да се разбереме не влегувам внатре ама тоа што го гледам и ушната школка обавезно


[sm=smiley20.gif]
Vaka postapuvav i so prvoto since pred 17 godini [sm=smiley1.gif] i ne sum imala nikakvi problemi a vaka postapuvam i so L.D.




Леон -> Жолт секрет од уво (12.5.2012 2:50:39)

Ајде и јас тука да си прашам, нашето синче има скоро три месеци и едното уше постојано му мириса непријатно, некогаш се случува по некое жолто парченце да му излезе.
Првиот пат кога ми замираиса не знаев од каде доага миризбата, му велам на мм, затвори вратата од тоалет мириса на каки, мм вели па затворена е, кога го гушкам [sm=duda.gif] он ми мириса, а само што го капевме и мислев дека му влегла водика во ушето па затоа мириса, и еве по два месеци се уште (ама само едното) му мириса, не е како на почеток намелен е интезитетот на мирзбата, али пак си мириса.
Тогаш кога ја прашавме др. ни рече не е ништо, чим не плачи на допир значи не го боли.[sm=smiley24.gif]
Дали некој можеби имал сличен проблем или знае како да го решиме.




Yummy Mammy -> RE: Жолт секрет од уво (12.5.2012 13:48:22)

A be i jas od taa pricina ja otvoriv temava ama ne najdov odgovor. Mislev deka e povrzano so bakterijata vo nos, no eve poslednive nekolku pati koga pravevme brisevi zatoa sto e zatnato bebevo, ne pokazuva deka ima bilo kakva bakterija vo nos i grlo. A od usinjata sepak i mirisa i i pagaat celi parcinja zolto zasuseno. I dr mi rece deka ne e nisto.
pretpostavuvam na nekoi deca prirodno poveke im lacat, na nekoi pomalku ama so sto e povrzano toa ne znam.




Annet -> RE: Жолт секрет од уво (19.11.2012 14:35:14)

me interesira za sto stavate parafinsko maslo,jas go imam i davam za zapek, posledno vreme ima epten golemi zolti grutki sekret vo usite ,nemozam nikako da go izvadam,ako stavam bebeska cepkalka uste tolku se zalepuva vnatre,ostavam samo da izleze,ama dodeka da izleze mine mn vreme,me nervira taka,neznam zosto ,sekogas imala,ama sega epten.. da povrzam so naspinka ili nekoja infekcija,ama nema od sto...mnogu sum zagrizena,se laci mnogu.
ke ve zamolam za sovet,kako da go izvadam??
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Ние откако добивме воспаление на уво,не ги чистиме со ништо(а претходно му ги чистев со чепкалка за уво со пречник),само ставаме парафинско масло по 1-2 капки еднаш во неделата.Ова по препорака на нашиот доктор за уво,нос и грло.





Malecka23 -> RE: Жолт секрет од уво (23.11.2012 9:27:25)

i nie imame ogromen problem so zoltiot sekret premnogu se laci no usen doktor i maticnata mi kazaa deka toa e se normalno deka organizmot se bori i prisposobuva zoltiot sekret e zastiten sloj na usinjata da ne gi cistam stalno no posle banjanje samo so cepkalka so granicnik da ja sobiram vodickata od useto




AnnaMolly RR -> RE: Жолт секрет од уво (7.6.2014 12:00:59)

Пред два дена почна на Филип да му тече секрет од едното уво. Му го чистам од надвор со стапче и со крпче, ама овие два дена нон стоп има, само од едното уво. Не се жали дека го боли, само го чешка. Не знам што да му правам, се надевам не е опасно.
Има некој совет, искуство?




deluxe -> RE: Жолт секрет од уво (8.6.2014 0:00:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Пред два дена почна на Филип да му тече секрет од едното уво. Му го чистам од надвор со стапче и со крпче, ама овие два дена нон стоп има, само од едното уво. Не се жали дека го боли, само го чешка. Не знам што да му правам, се надевам не е опасно.
Има некој совет, искуство?


AnnaMolly децава мои постојано имаат таков темно жолт,дури и кафеав секрет(како восок) .Од бебиња,како едното дете,така другото.До сега (поголемото ќе го земам за пример пошто е големо,знае да кажи)не се пожалило на никаква болка,апсолутно ништо,само лошо изгледа.Постојано ги чистиме,и постојано протекуваат.Еве и [sm=duda.gif] е ист случај.Мислам дека не е страшно се додека не се појави болка .




LoveableMe RR -> RE: Жолт секрет од уво (8.6.2014 11:15:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Пред два дена почна на Филип да му тече секрет од едното уво. Му го чистам од надвор со стапче и со крпче, ама овие два дена нон стоп има, само од едното уво. Не се жали дека го боли, само го чешка. Не знам што да му правам, се надевам не е опасно.
Има некој совет, искуство?


Kупете од аптека како стапчиња од восок, се палат и ја извлекуваат цела течност и нечистотии од увото. Позз




Dilina -> RE: Жолт секрет од уво (10.9.2014 19:32:41)

Кај нас има од почеток, и некако само си паѓа, но јас не и ги чистам.. само со мекото бањарче и ги потапкувам после бањање и толку... кога ја мачкам со рибината маст мнооогу малце што ќе ми остане на прстите, а скоро ич и ги проаѓам школките за да не и се суви внатре... и така...

Но денес приметив на едното уво внатре ко подзасушен секрет, и тоа на десната страна на која што почесто спие. Па со малиот прст и го извадив полека. Со стапчиња уште не би се осмелила зошто ќе немам осет што ќе извадам а што ќе бутнам на внатре така да стапчињата ќе почекаат.....




Yummy Mammy -> RE: Жолт секрет од уво (11.9.2014 9:08:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


Kупете од аптека како стапчиња од восок, се палат и ја извлекуваат цела течност и нечистотии од увото. Позз



Sigurni li se ovie stapcinja? Gi koristel li nekoj?
Sum gi videla vo apteka, go procitav upatstvoto, no nekako strasni mi izgledaat... ne moze da go izgoris deteto?!




LoveableMe RR -> RE: Жолт секрет од уво (11.9.2014 9:17:21)

Користено илјада пати, дома и на пријатели им правевме, со тоа што ние од восок и платно ги изработуваме сами дома (мајка ми ме научи) и има ептен ефект. [sm=smiley1.gif]

Треба да внимаваш само кога ќе гори, да држиш до одреден степен кога ќе дојде малку над увото да го тргнеш и ставиш под вода. Ако детето е многу динамично, тогаш може да биде проблем, ако не седи мирно, на лекар со шприц ќе му извадат што треба.




Felly RR -> RE: Жолт секрет од уво (11.9.2014 12:39:25)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Со стапчиња уште не би се осмелила зошто ќе немам осет што ќе извадам а што ќе бутнам на внатре така да стапчињата ќе почекаат.....

Дилина, ако земаш стапчиња, има за бебе посебни, со граничник, и нема шанси да ги бутнеш многу внатре. Така да, безбедни се, ама и не се многу неопходни. Доволно е со бањарката така како што си пишала.




Страница: [1]