1-ви Мај - Ден на трудот (Целосна верзија)

Форум >> [РР Заедница] >> Разговори за се и сештоПорака


Julie1 -> 1-ви Мај - Ден на трудот (29.4.2009 10:49:28)

Колку работникот кај нас треба да е задоволен од правата? Дали трудот на работникот се цени кај нас? Како е во другите земји? Треба ли работникот во Македонија да го покаже своето незадоволство или и понатака да молчи? Голем број на жени не забременуваат од страв да не го изгубат работното место, жалосно нели?
mami -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (29.4.2009 15:03:01)

баш така...јатрвами мораше да чека прво да и дадат решение( бидејќи беше на договор на дело) па дури после тоа да забремени, бидејќи на некоја таму пред неа и дале отказ зошто останала бремена
Еца -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (29.4.2009 16:31:34)

Да,да тоа кај нас е секојдневието,ако забремениш,ке добиеш отказ.Не само што е жалосно туку и срамота е!!!Ниту трудот се цени,ниту работникот има свои права,катастрофа сме.
Единствено што можам да кажам е дека сепак постојат газди кои сеуште во нив има нешто човечко,како на пример мојот директор кога му кажав дека сум трудна,веднаш ме пријави.Секоја чест на исклучоците[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
predrag -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (29.4.2009 18:09:18)

ок мислам дека пред се проблемот лежи во лошата економска ситуација кај нас. Стапката на невработеност е навистина голема, и голем број фирми работат на раб од профитабилност. Мислам дека токму поради тоа не им се исплати да даваат отпусти за бременост, посебно што за тоа работно место има уште многу други кандидатки кои што чекаат на ред да добиат шанса. Не е фер, не е убаво и во секој случај е за осуда што е така, но сигурен сум дека таков проблем нема во поголемите и појаки компании во државава. Е сега има и некои "газди" коишто си го гледаат само својот профит и ништо повеќе од тоа. Не ги интересира ни дали е работникот болен, бремена.. ако не дојде на работа има некој што ќе дојде.. таквите се за јавно стрелање. Сепак сметам дека со економско зајакнување и намалување на стапката на невработеност кај нас сето тоа ќе се промени. Знам колку често се случува да бараш покачување и да ти кажат зошто би ти дал кога има некој што ќе работи и за помалку... а тој некој е невработен и би работел и за минималец иако е со факултетско образование и работно искуство.. затоа сметам дека со намалување на стапката на невработеност ќе почне повеќе да се цени трудот и работникот. 
KateL -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (30.4.2009 14:42:53)

Predrag ne sum sigurna deka se soglasuvam so tebe. Ne veruvam deka avtomatski svesta na rabotodavcite zelni za profit preku nok ke se smeni samo koga ke se podobri ekonomskata situacija vo zemjava. Treba da se raboti na toa svesta na rabotnikot da se smeni i malku poveke da bideme organizirani i da se borime za svoite prava. No ne sami tuku zaednicki. Eve sto sakam da kazam. Pred nekoe vreme rabotev vo stranstvo na proekt na koj imase vraboteni i od drugite zemji od balkanot. I Hrvatite, i Ungarcite, a posebno Bosancite i Kosovarite sekogas bea mnogu porevolucionerni od nas i sekogas uspevaa da se izborat za toa sto im sleduvase, dodeka nie Makedoncite si teravme rabota sekoj za sebe i postojano nekako se cuvstvuvavme "ugneteni" i "opespraveni". A vo ista polozba bevme. Samo so taa razlika sto ne bevme zdruzeni koga trebase da se izborime za drugiot.
zapce -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (28.4.2011 11:06:11)

Luge eve za nekoj den e 1vi maj, dali go izgubi znacenjeto ovoj praznik, dali site znaeme zo[to go praznuvame ovoj praznik, kako se slavel nekogas i kako se slavi denes. Denes mislam deka celosno go izgubi znacenjeto ovoj praznik, za mladite znaci samo praznik koga se odi vo priroda na izlet, se jade i pie na veliko ili.............
Ajde nekoja da kaze kako go custvuva ovoj praznik, dali se sekava kako se slavel koga sme odele so roditelite na izlet, pa da se potsetime i da ne izgubi na vaznost ovoj praznik.

kuklica -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (28.4.2011 13:11:14)

Bas taka sega samo znaeme deka treba da se odi vo priroda na izlet jadenje pienej i tolku a zosto za kako nema vrska ne samo 1 maj kako sto ide vremevo sekoja vrednost ke se izgubi. Uspad da prasam nekoj da ne znae dali ponedelnik ke bide neraboten den posto 1 se pagja vo nedela da znam da si se opustam prodolzen vikend ako imame pozz i ubavo da si pominete site ako se pogodi vremevo ako ne vo nekoj rstoran navaka nakaj ohrid
zapce -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (28.4.2011 13:20:35)

da ponedelnik 02 maj e neraboten den otpustete se prodolzen vikend.
Pepelaska * -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (29.4.2011 22:32:06)

мм е на работа и на 1 и на 2 така да ни опуштање ни ништо, а баш мислев дека убаво ќе си ја прославиме годишнината, опуштено ама здраввје некоја следна можда 50 годишнина[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Martins mom -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (30.4.2011 10:57:16)

Кај ќе одите за мајот бе жени?
Snowhite RR -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (30.4.2011 12:07:11)

Ние на викедничка кај другарка ми, и да врни можиме внатре да седиме
nadica -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (1.5.2011 0:22:35)

мм е на работа, па јас и надица можеби ќе одиме до кај моите колку да не сме дома а можеби и целиот ден ќе си го поминеме двете заедно сами [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
AnnaMolly RR -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (1.5.2011 0:24:46)

Ние ќе одиме кај кумашините во двор. Имаат гоооолем двор па ќе запалиме скара. А и ако заврне ќе си влеземе внатре и готово.
Martins mom -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (1.5.2011 12:16:56)

Чекаме да стане Мартин, па ќе одиме кај комшиите во двор и ќе правиме скара[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
mama26 -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (1.5.2011 14:10:56)

vo dvor skara si napravivme i toa [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]nisto posebno
arh_diz -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (1.5.2011 15:01:48)

Nanas ni se rasipa vremeto i si ostanavme doma [sm=smiley13.gif]
Felly RR -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (1.5.2011 15:07:55)

И ние дома правевме скара
Maca25 -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (1.5.2011 15:49:17)

Ние ќе славиме 2-ри мај [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Денес времево е тапа и никаде не отидовме. Утре здравје ќе одиме во Орешани во викендичка кај кумот. Само да е ок времето. 
Olivia -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (1.5.2011 17:09:02)

Jas deneska si ostanav domicka , mu otkazav na drustvoto vo posleden moment se smenile planovite sakale vo kafana na rucek,e so vo kafana toa mozam koga sakam, merak mi bece tipicen izlet,piknik za skarata ic ne mi e ni griza zasto skarana sum so mesoto, a vremevo i nebese tolku loso eve tek sega pocna da vrne!!!
skorpijana -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (1.5.2011 17:37:41)

doma sme denes loso vreme ama utre ako e poarno moze da ideme
Snowhite RR -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (2.5.2011 16:40:35)

Ние убаво си поминавме на викендичка, се собравме 5 пара, од кои 4 со деца, и две трудници имавме, мажите си седеа надвор, а ние жените со децата внатре, не беше убаво времето за ндвор, ама од друга страна можеби и подобро така, ако бевме надвор ќе требаше цело време да трчаме по децата, вака си седевме дома, децата околу нас си игра, се на се убаво беше, денеска пак го искористивме сонцево од сабајле ги прошетавме сите паркови
mamamoni -> RE: 1-ви Мај - Ден на трудот (2.5.2011 17:19:45)

ние денеска до Крушево само прошетка и кафенце и до гробот на Тоше и спомен куќата, прв пат ја прошетавме Софија на поголема релација, ама не и се седеше в кола
Страница: [1]