RE: Кравјо млеко (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Дохранување со густа храна



Порака


big_mama817 -> RE: Кравјо млеко (7.6.2010 10:09:00)

и јас сум иста на малиот сеуште му давам пастаризирано млеко природното млеко од крава ми е некако сомнително незнам таква сум по природа гадлива малку




nadica -> RE: Кравјо млеко (7.6.2010 10:41:25)


ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

и јас сум иста на малиот сеуште му давам пастаризирано млеко природното млеко од крава ми е некако сомнително незнам таква сум по природа гадлива малку



потпишувам и јас на надица и давам пастеризирано домашното ми е некако [sm=zmeden2.gif] и јас самата конзумирам само купечко а + и надица несака да пие многу млеко само во храната што и ставам




Felly RR -> RE: Кравјо млеко (27.6.2010 15:38:28)

Здраво на сите, јас сум нова на форумот, а ме интересрира за млекото и млечни производи како на пр. сирење, од колку месеци почнавте да им давате. Малата има 6 месеци, и веке и припремам некои млечни кашички со кравјо млеко, но разредено. А инаку си пие адаптирано млеко. Но дали во некои зеленчукови кашички може да се стави по малку кравјо сиренце, колку за да се подобри вкусот?  [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Палешка РР -> RE: Кравјо млеко (27.6.2010 16:51:00)

Здраво Felly и добредојде.
Јас не сум за кравјо млеко толку рано, но секој си знае најдобро за детето. Докторката ми го спомна ABC намазот кој може да се става во супа или палента после седмиот месец, па пробај.
Ви посакувам успех во хранењето![image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Felly RR -> RE: Кравјо млеко (28.6.2010 11:26:37)

За кравјото млеко нас педијатарот ни кажа да ги припремаме кашичките така, во почеток разредено пола /пола во вода па потоа 2/3 за со чоколино на пр. бидејќи тоа се припрема со млеко. А инаку за пиење не и давам уште кравјо млеко да пие. А за во кашичките мислам дека може, кога може да се спремаат кашички со јогурт зошто да не може со млеко да се спремаат?




niki -> RE: Кравјо млеко (28.6.2010 11:37:15)

Felly, јас би ти рекла дека само си имала среќа детето да не ти е алергично на млеко. Тоа што го разредуваш со вода, не знам што допринесува, но сигурно не би спасило од  алергија. Кисело млеко и сирење се почнува после 7 месец и тоа сирењето треба да биде младо и не солено.




Felly RR -> RE: Кравјо млеко (28.6.2010 12:47:41)

Разредувањето веројатно допринесува за да се намали масленоста на млекото, и така да биде полесно сварливо. А јас секако не би почнала со ваква исхрана ако за тоа не ме советуваше педијатар-неонатолог, а познавам и мн мајки што користат вака разредено млеко од 6 месец




MamaOhrid -> RE: Кравјо млеко (28.6.2010 13:21:03)

Мамички, ај ве молам за мала помош. Син ми има 9 месеци и сакам да му направам сутлијаш или пудинг, ама незнам со какво млеко да му направам. Несакам со адаптирано бидејќи треба да се провари малку, а ми е страв да му дадам кравјо пред годината. И дали ставате шеќер во вакво јадење?

Please Help...




Палешка РР -> RE: Кравјо млеко (28.6.2010 13:26:16)

Е па нема друго млеко Мама, освен соино, но и тоа не треба да се вари.
Има едно млеко со многу мала масленост 1.9 мислам, пробај од него, секако разредено 50/50 со вода, но ПРВО консултирај педијатар.




MamaOhrid -> RE: Кравјо млеко (28.6.2010 13:28:26)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Е па нема друго млеко Мама, освен соино, но и тоа не треба да се вари.
Има едно млеко со многу мала масленост 1.9 мислам, пробај од него, секако разредено 50/50 со вода, но ПРВО консултирај педијатар.



Ок, ќе пробам со кравјо. Нема друго. Тоа е тоа.




Felly RR -> RE: Кравјо млеко (28.6.2010 15:21:49)

Мене матичниот педијатар ми кажа дека од 6 мес може да јаде сутлијаш со кравјо млеко, но со помала масленост и на почеток да биди разредено 50/50 со вода.




lilicka -> RE: Кравјо млеко (28.6.2010 15:41:00)

Мое мислење е дека подобро да се даде на детенцето кравјо свежо млеко секако разредено отколку она тетрапак што е прашак со сигурност го кажувам дека е прашак со свои очи видов како го праат...незнам зошто некој би бил гадлив на свежо млеко мислам глупаво ее...а малку да помислите што има во пастизираното млеко........поготово битолскоо




jovanka -> RE: Кравјо млеко (28.6.2010 15:58:41)

Jas i na dvete deca iako gi doev mnogu dolgo koga im voveduvav i kasicki koi se pravea so mleko sekogas gi pravev so kravjo mleko koe se vari dokolku imate moznost da najdete domasno toa bi bilo super ama sekogas toa razredete go so voda pojako e.Inaku tetrapakot e cist prasok!A za adaptiranite nemam nikakvo iskustvo a sepak namesto toj prasok pocnite so mleko za varenje.




Палешка РР -> RE: Кравјо млеко (5.7.2010 16:20:31)

Денес и докторката кај вакцините ми потврди дека може да се почне со кравјо млеко (за кашички) по 6 месеци, истото ми го потврди и матичната. Арно ама мене ми е страв, ќе почекам.




baby mama -> RE: Кравјо млеко (5.7.2010 16:40:04)

Јас на Јана малце во кашичките и ставав млеко за варење ама измешано со вода и многу  се вцрвенува околу устето. Можеби е алергична на млеко [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]. Е мислам дека од млекото на Идеал Шипка не се исфрли, ама тоа за варење и измешано со вода.




baby mama -> RE: Кравјо млеко (5.7.2010 16:41:50)

Инаку да се надоврзам на претходните постови, има млеко на Дукат и со 0,9 масленост.




Тања РР -> RE: Кравјо млеко (5.7.2010 17:32:55)

Мислам дека масленоста нема врска со алергеноста на млекото. Кравјото млеко не се препорачува заради казеинот а казеинот е протеин. Обезмастеното млеко не би требало да биде подобро од полномасното затоа што му се одземаат квалитетни масти неопходни за нормален раст и развој[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Палешка РР -> RE: Кравјо млеко (5.7.2010 17:37:12)

Во право си Тања! Тоа денес ми го рече докторката, кога ќе давам кравјо млеко да не давам обезмастено туку полномасно.
Но јас сепак стојам на својот став, да не давам до најмалку девет месеци.




MamaOhrid -> RE: Кравјо млеко (5.7.2010 17:51:15)

Син ми има 9 и пол месеци и кравјо млеко не планирам да му давам додека не наполни година. Кашите му ги спремам со адаптирано млеко, евентуално ако му спремам сутлијаш па да му ставам кравјо. А за пиење не.




mama26 -> RE: Кравјо млеко (5.7.2010 21:45:53)

bravo za paleska.ne se dava mleko na dete po 11 meseci barem.pa po malku razredeno pa posle godina pasterizirano.a za svezo mleko kupiv lani od pazarce,si rekov ajde da proba prirodno neli.AMA SINOT MI BESE SKORO 3 GODINI.od pazarce go zemav posto necuvam krava doma,i go svariv mu dadov so strav.ne mu se sluci nisto imase PROLIV mu dadov uste ednas pa za da se resime od prolivot kupiv banani jadese i taka.od togas nemam kupeno.




kiki_riki -> RE: Кравјо млеко (5.7.2010 22:11:37)

bas me pogodi temata, aj koj ima vakvo iskustvo ili strucno poznavanje da mi objasni
zemam mleko od eden covek no ne bev doma go zamrznavme i koga go odmrznav se svari ama celoto imase zolti kapki kako zejtin i na flasickite koga pieja decata ostanuvaa kako grutcinja mnogu mi e somnitelno mlekoto no ne mi e jasno zosto e taka -dosega ova mi se nema sluceno a zemam od istiot covek veke 3 godini




Палешка РР -> RE: Кравјо млеко (5.7.2010 22:51:30)

Затоа што има поголема масленост и затоа што си го замрзнала.




Marina777 -> RE: Кравјо млеко (4.8.2010 15:51:43)

Јас на ќерка ми почнав да и давам кравјо млеко од 10 месеци и фала Му на Бог нема алергија и супер си го пие.
Ми треба помош за тоа кое млеко е најдобро, за Битолското ми кажаа никако, дали тетрапак или за варење, помагајте[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image].
Исто, сакам да ве прашам, од кога ви рекоа педијатрите дека може да јаде сирење, павлака, урда вашето бебе и од кои им давате?




Maca25 -> RE: Кравјо млеко (4.8.2010 23:33:57)

ЈАс на ќерка ми и дадов кравјо млеко некаде околу 11,5 месеци, прво за варење (секој ден ново варено, остатокот го фрлав) а после некое време тетрапак Дукат со 3,2% масленост. Педијатарот ми рече никако обезмастено, само за варење, и со поголема масленост. Мислам дека тоа за варење е со 2,8% масленост. Нина едвај пиеше по 20 гр. од млекото за варење, но кога преминавме на тетрапак без проблем си пиеше и по 150 - 200 гр. Сега пие Дукат со 7 витамини. Друго не сака ни да проба. Знам дека Алпското млеко е најмасно од сите што ги има кај нас, ама нина не сака ни да го помириса тоа.
Инаку прв пат и дадов кисело млеко на 8 месеци, после некое време и јогурт, пробав и павлака, ама многу се исфрли, а и не знаев дека не се препорачува павлака до кај 10-12 месеци.




biljana_ppp -> RE: Кравјо млеко (31.8.2010 14:05:48)

moeto since ima 5 ipol meseci pa za proba mu dadov domasno kravjo mleko i voopsto ne sakase da go pie ni razredeno ni samo mleko de mu staviv malku seker kafeav ama pak nejkese mn se naluti sto ne bese adaptiranoto i mn placese. nam pedijatarot ni preporaca kravjo melko posle 6 meseci sega koristime aptamil ama mn e skap pa mora da se nauci da pie  kravjo pa ke vidime kako ke e.




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>