RE: Совет од правник (Целосна верзија)

Форум >> [Партнерство] >> Семејно законодавство



Порака


Mihaela 2010 -> RE: Совет од правник (6.2.2012 8:57:29)

Dar megu dve sestri se plakja 3 posto od vrednosta..so sigurnost toa mi e rabota..pozd




ringera -> RE: Совет од правник (17.2.2012 16:10:40)

sto napravi tedicka so razvodot...kako so trosocite i red drugi raboti...me interesira ...vo slicna kasa sum...pozzz




ringera -> RE: Совет од правник (17.2.2012 16:11:06)


ИЗВОРНА ПОРАКА: teodora*

Би сакал да знам каде се поднесува тузба за развод и како оди целата постапка, колку се плаќа и сите останати рабпоти што следуваат после тоа. Никогаш досега не сум имала прилика да тужам па ми треба мала помош. Ви благодарам





ringera -> RE: Совет од правник (17.2.2012 16:11:45)

izvini pisav tedicka namesto teodora.....sorry ..pozz




Annet -> RE: Совет од правник (27.3.2012 15:34:39)

ako mozete da mi objasnite,za kupuvanje na stan,koi trosoci se pravat ,za 40 kvadraten stan se raboti.koi dopolnitelni trosoci se pravat?
i za prepisuvanje na kuka od tatko na sin,kako odi procedurata,jas sakam da si znam....za sekoj slucaj




blue_blue -> RE: Совет од правник (27.3.2012 17:01:35)

Не сум правник, ама во 2010 купував стан. Имаш трошоци за нотар за солемнизација на договорот за купопродажба 6000 денари. Договорот беше спремен пошто јас не купувув стан од човек туку од фирма, така да они си имаа спремен договор. Не знам дал нотарот наплаќа дополнително за да ти го состави договорот. После тоа одиш со дговорот во град Скопје за да платиш данок. Данокот мислам дека беше 3,5% од вредноста на станот, тоа ќе ти пресметат во Град Скопје и ќе си уплатиш (нас нотарт ни пресмета и ни кажа колку да уплатиме). Со уплатницата одиш во Град Скопје да ти стават печат дека е платен данок (на купопродажниот договор). Кај нив мислам дека се плаќаше некои 300 денари за барањето. После тоа го носиш договорот во катастер да ти го заведат станот на твое име и да ти издадат имотен лист. Кај нив мислам дека барањето беше некои 250 денари за упис на промената и уште 250 денари за да ти издадат имотен лист.

Препишување на стан од татко на син - зависи по кој основ - поклон или договор за доживотна издршка во кој случај станот не преминува на име на синот, но таткото нема право да го оттуѓи без дозвола на синот. За ова се оди на нотар и се склучува договор - нотаррот ќе ти земе некои 6000 денари. Ако е поклон, не знам дал се плаќа данок - тоа Михаела2010 мислам дека може да ти каже. После за упиц на промената во катастер имаш исто некои 500 ден (за упис на промената и за издавање на имотен лист со внесена промена - ако е договор за доживотна издршка ќе има само прибелешка на имотниот лист, а истиот ќе биде на име на таткото).


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

ako mozete da mi objasnite,za kupuvanje na stan,koi trosoci se pravat ,za 40 kvadraten stan se raboti.koi dopolnitelni trosoci se pravat?
i za prepisuvanje na kuka od tatko na sin,kako odi procedurata,jas sakam da si znam....za sekoj slucaj




Annet -> RE: Совет од правник (27.3.2012 17:06:57)

fala blue_blue dobro ne e nekoj kojznae kakov trosok,nas doma svekorot ni vika moze ke ne cini 1000 evra.........zatoa mi dojde somnitelno malku,fala mnogu[sm=smiley1.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Не сум правник, ама во 2010 купував стан. Имаш трошоци за нотар за солемнизација на договорот за купопродажба 6000 денари. Договорот беше спремен пошто јас не купувув стан од човек туку од фирма, така да они си имаа спремен договор. Не знам дал нотарот наплаќа дополнително за да ти го состави договорот. После тоа одиш со дговорот во град Скопје за да платиш данок. Данокот мислам дека беше 3,5% од вредноста на станот, тоа ќе ти пресметат во Град Скопје и ќе си уплатиш (нас нотарт ни пресмета и ни кажа колку да уплатиме). Со уплатницата одиш во Град Скопје да ти стават печат дека е платен данок (на купопродажниот договор). Кај нив мислам дека се плаќаше некои 300 денари за барањето. После тоа го носиш договорот во катастер да ти го заведат станот на твое име и да ти издадат имотен лист. Кај нив мислам дека барањето беше некои 250 денари за упис на промената и уште 250 денари за да ти издадат имотен лист.

Препишување на стан од татко на син - зависи по кој основ - поклон или договор за доживотна издршка во кој случај станот не преминува на име на синот, но таткото нема право да го оттуѓи без дозвола на синот. За ова се оди на нотар и се склучува договор - нотаррот ќе ти земе некои 6000 денари. Ако е поклон, не знам дал се плаќа данок - тоа Михаела2010 мислам дека може да ти каже. После за упиц на промената во катастер имаш исто некои 500 ден (за упис на промената и за издавање на имотен лист со внесена промена - ако е договор за доживотна издршка ќе има само прибелешка на имотниот лист, а истиот ќе биде на име на таткото).


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

ako mozete da mi objasnite,za kupuvanje na stan,koi trosoci se pravat ,za 40 kvadraten stan se raboti.koi dopolnitelni trosoci se pravat?
i za prepisuvanje na kuka od tatko na sin,kako odi procedurata,jas sakam da si znam....za sekoj slucaj






blue_blue -> RE: Совет од правник (27.3.2012 17:14:31)

епа зависи како гледаш [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] мене ме чинеше повеќе од 1000 евра, зошто данокот од 3,5% за купопродажбата беше 60.000 денари, плус овие нотарскиве трошоци од 6000 ден и оние за барања во град Скопје и катастер...Инаку ког акупуваш стан од човек договорно се плаќа данокот - се зависи како ќе се договорите - дали пола пола ќе го плаќате, дали ти ќе го платиш. Кога купуваш од фирма обично ти си го плаќаш цел и треба да си рачунаш на тоа. Е, сега и јас кога го купив станов имаше во зграда луѓе што мрчеа и се правеа паметни демек не требале они да го платат, требало фирмата од кај што сме купиле, ама тоа е праење луд - они фино ни кажаа дека ќе си платиме и јас си средив документи се одма...Мрзам да ми се влеќат такви работи.




bombica -> RE: Совет од правник (27.3.2012 17:14:51)

Секор ми пред некоја година му препиша имот на мм како поклон.На нотар платија 6000ден плус во катастар нешто ситно не се сеќавам точно колку ама не повеќе од 500-600ден.




Annet -> RE: Совет од правник (27.3.2012 18:16:55)

fala zens[sm=smiley1.gif]ki mnogu;-)))




Golemo dete -> RE: Совет од правник (20.4.2012 13:00:49)

Со оглед на темава сметам дека истата е најсоодветна за мојот проблем и прашање...После неколку години брак за жал истиот е во голема криза и пред вратите на развод....Да не објаснувам со какви проблеми се соочував речиси поголемиот дел од бракот ( за тоа во друга тема) мојот проблем што сеуште трпам и седам е детето, таткото ми се заканува дека не смеам никако да ја земам со мене. Инаку да посочам дека сум образована М-р , имам прекрасни родители кои и финансиски ме помагаа и покриваа сиве години апсолутно за се ...Јас до неодамна бев вработена во фирма со доста голема плата но за жал истата неодамна пропадна и веднаш направив трансфер во нова но сум на определено време сега засега и платата ми е многу помала (18 000)...Со месеци се обидував да најдам работа но никако не успеав единствена прилика беше ова што го најдов во моментов и со тие услови....Тој е во подобра ситуација од аспект повисока плата ... За жал моите не се веќе како до неодамна финансиски моќни и воедно ја немам таа помош која ја имав , ми пружаат но далеку помалку....Дали врз социјалните служби влијаат овие фактори кои ги наведов и како да го изнесам детето заедно со мене кога тој вели несмееш?Која е шансата да го добијам старателството бидејќи без детето неможам да живеам




blue_blue -> RE: Совет од правник (20.4.2012 13:13:29)

Golemo dete, ти пратив приватна порака




Andriance -> RE: Совет од правник (20.4.2012 13:23:55)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Golemo dete

Со оглед на темава сметам дека истата е најсоодветна за мојот проблем и прашање...После неколку години брак за жал истиот е во голема криза и пред вратите на развод....Да не објаснувам со какви проблеми се соочував речиси поголемиот дел од бракот ( за тоа во друга тема) мојот проблем што сеуште трпам и седам е детето, таткото ми се заканува дека не смеам никако да ја земам со мене. Инаку да посочам дека сум образована М-р , имам прекрасни родители кои и финансиски ме помагаа и покриваа сиве години апсолутно за се ...Јас до неодамна бев вработена во фирма со доста голема плата но за жал истата неодамна пропадна и веднаш направив трансфер во нова но сум на определено време сега засега и платата ми е многу помала (18 000)...Со месеци се обидував да најдам работа но никако не успеав единствена прилика беше ова што го најдов во моментов и со тие услови....Тој е во подобра ситуација од аспект повисока плата ... За жал моите не се веќе како до неодамна финансиски моќни и воедно ја немам таа помош која ја имав , ми пружаат но далеку помалку....Дали врз социјалните служби влијаат овие фактори кои ги наведов и како да го изнесам детето заедно со мене кога тој вели несмееш?Која е шансата да го добијам старателството бидејќи без детето неможам да живеам


Golemo dete....nekolku raboti...prvo 18 000 ne e voopsto mala plata za nasi standardi i uslovi...( veruvam za tebe e bidejki si zemala prethodno povekje)...

e sega...za da edno dete bide odzemeno od majkata i dadeno na tatkoto treba mnooooogi dobri i debeli pricini...najcesto toa e psihicko rastrojstvo na majka ili depresija ili ako taa na bilo kako naciv pretstavuva opasnost za deteto..vo sekoj drug slucaj malku potesko...ti imas krov nad glava, imas sredstva ziva zdrava si , ostani pozitivna i teraj ja rabotava do kraj...nishto ne ti moze...

ne ide toa taka - ako ima pojse pari tamu deteto..pa sudot ne go inetersira koj ima povekje pari ( bitno neshto da imas)..bitno mu e da se raboti z zdrav roditel so mnogu ljubov [sm=smiley36.gif]




Golemo dete -> RE: Совет од правник (23.4.2012 9:00:54)

Андрианче ти Благодарам за  подршката и утехата, ме плаши нашиов изопачен систем во државава , некако за жал сите институции почнаа да работат спротивно од нормалното...Работното време на Социјални грижи е до 16 часот и никако неможам да отидам на советување и консултации бидејќи неможам приватно да излегувам од работа ( откако ги измислија картичкиве за работни часови се е хаос), ги молам неколку пати да ми одредат некој термин кога би можела да дојдам или барем да ме удостојат со некој одговор на телефон, но мошне пријатната тетка која работи таму до сега 4 пати ми спушта телефон а 5-тиот пат ми вели јас за тебе да не треба да работам тука и повторно ми лупа слушалка[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]..

Blue Blue за жал не примив ПП од тебе....Те молам доколку си во можност да ми ја препратиш....

Повторно Благодарам




topce -> RE: Совет од правник (23.4.2012 9:16:50)

не работат само до 16 часот секој ден има дежурни за сите одделенија  до 20 часот ова сум 100% сигурна за скопскиот центар за социјална работа што е кај нова железничка станица. така да можеш после работа да појдеш и да се консултираш.сега извини ако станува збор за друг град.




Golemo dete -> RE: Совет од правник (23.4.2012 12:55:11)

Topce ти благодарам за информацијата, мене госпоѓата која ми се јавуваше по телефон ми рече дека за таков тип на консултации - давале до 16 часот а потоа имало дежурен вработен кој не е задолжен да дава информации од тој тип а и воедно не бил компетентен по тоа прашање...Сепак твојава информација многу ќе ми користи да не се јавувам 100 пати и уште толку да ме откачуваат по телефон туку после работа директно ќе отидам до таму....
Не ми е јасна постапката - одам и ги елаборирам моите проблеми, па моите и неговите услови и врз основа на сето тоа тие можат да ми кажат кој би добил старателство на детето кое инаку има 4 години?
Никогаш не ни помислував дека сето тоа може мене да ми се случи , па затоа таа проблематика и се врзано со тоа ми е страно и нејасно. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




topce -> RE: Совет од правник (23.4.2012 13:50:32)

работат и секоја прва сабота во месецот тоа значи дека на 5 мај има двајца од секое одделение од 8 до 16 часот на работа. Се разбира дека даваат информации тоа им е работа, а постапката е што кога ќе отидеш и ќе си кажеш што е проблемот прво ќе прашаат дали имате потегнато барање за развод бидејќи од тука се почнува. Тебе те интересира што кога ќе се поднесе барањето за равод и кога судот нив ќе им достави барање за доверување на дете. што треба ти да правиш за да се запазат некои процедури. Дали треба изјава да дадеш, дали треба нив да ги чекаш да ти се јават значи како оди една постапка.




Golemo dete -> RE: Совет од правник (23.4.2012 15:30:18)

Topce најнапред многу ти благодарам....Мене ме интересира што да направам кога ќе одлучам да заминам од заедничкиот дом ? Бидејќи таткото вели ти можеш да си одиш но ќе излезеш сама без детето? Како да се заштитам ( досега не се случило никогаш да имаме вербални расправии) но не иде да се тегнеме пред врата со детето во раце а ни под точка разно не заминувам сама без дете ....Процедурата околу разводот може да трае со месеци па тоа и ме плаши....Некако не ми се живее под заеднички покрив додека да стигне конечната пресуда за развод и доделувањето на старателство.....Доколку имавме нормална човечка комуникација се ќе беше поинаку но за жал тој фактор кај нас е испуштен и пријателското договарање по автоматизам паѓа во вода......




topce -> RE: Совет од правник (23.4.2012 15:58:25)

заминување исклучиво со детето никако оставање на детето па после да се бориш за него бидејќи мт може да има адвокат кој ќе го советува да бара привремено старателство и тоа некако да го добие, бидејќи ти си заминала и не се грижиш за детето е тогаш тешко се добива дете на суд. одење од дома само со дете ако сакаш детето да биде со тебе и после.




AnnaMolly RR -> RE: Совет од правник (8.6.2012 8:03:06)

Девојки, ми треба совет од правник којшто се рабира во Законот за работни односи и неговото спроведување, некој што би ми помогнал во поднесување тужба и слично (нормално, ќе си платам се што треба[sm=smiley36.gif]).




kikicka -> RE: Совет од правник (24.6.2012 16:25:32)

АнаМоли пиши и на Гардение,она е правничка ИЛИИИ Натушкаа85.




Gardenia -> RE: Совет од правник (24.6.2012 18:36:16)

Ооо јас дури сега видов дека има ваква тема
Анамоли кажи како може да ти помогнеме,се разбира бесплатно[sm=smiley36.gif]




vezilka RR -> RE: Совет од правник (5.7.2012 10:59:10)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Bucko mal сакав само да те прашам, доколку сме во брак и сакаме заедно да го изнесеме детето, односно и сопругот да патува со нас, нема потреба од документ? А ако патувам сама, каде можам да го добијам тој документ?


ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Ikama ako ne si raveden mislam vo mvr vo mtv kaj so se vadat licni karti ama na drug salter a za razvedeni se odi preku socijalno
izini Ikana



ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Фала срцка ете дознав!!! Гушки!!!

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Ikama ako ne si raveden mislam vo mvr vo mtv kaj so se vadat licni karti ama na drug salter a za razvedeni se odi preku socijalno
izini Ikana





ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Mislam deka ako ne si razvedena ne ti treba diklument za da go izvadis deteto nadvor od drzavata


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Na granicia prasuvaat kade e drugiot roditel. Mene me simnaa od avtobus prviot pat, i toa vleguvavme vo Makedonija, da me prasaat kade e tatkoto, a toj vo avtobus, ama deka ni se razlicni preziminjata i od razlicni drzavi imame pasosi ne mozele da me spojat so nego[sm=smiley36.gif] Koj patuva sam so dete bez razlika dali e vo brak ili ne mu treba soglasnost od drugiot roditel.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Koj patuva sam so dete bez razlika dali e vo brak ili ne mu treba soglasnost od drugiot roditel.

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Jas kazav deka mene nisto ne mi pobaraa.

Na granicia prasuvaat kade e drugiot roditel. Mene me simnaa od avtobus prviot pat, i toa vleguvavme vo Makedonija, da me prasaat kade e tatkoto, a toj vo avtobus, ama. deka ni se razlicni preziminjata i od razlicni drzavi imame pasosi ne mozele da me spojat so nego[sm=smiley36.gif] Koj patuva sam so dete bez razlika dali e vo brak ili ne mu treba soglasnost od drugiot roditel.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Jas preska bas se vidov so edna prijatelka sto bese sama so deteto na odmor i toa vtor pat izleguva od drzavata i nikoj nisto ne i pobaral


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Koj patuva sam so dete bez razlika dali e vo brak ili ne mu treba soglasnost od drugiot roditel.

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Jas kazav deka mene nisto ne mi pobaraa.

Na granicia prasuvaat kade e drugiot roditel. Mene me simnaa od avtobus prviot pat, i toa vleguvavme vo Makedonija, da me prasaat kade e tatkoto, a toj vo avtobus, ama. deka ni se razlicni preziminjata i od razlicni drzavi imame pasosi ne mozele da me spojat so nego[sm=smiley36.gif] Koj patuva sam so dete bez razlika dali e vo brak ili ne mu treba soglasnost od drugiot roditel.




Ok tebe ne ti pobarale, mene mi pobarale no ne sum im dala bidejki bevme zaedno, najdobro e da se pojde vo MVR i da se vidi treba ili ne treba da se ima po zakon, da ne bide nekogo da vratat samo zaradi toa.







vezilka RR -> RE: Совет од правник (5.7.2012 11:11:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Дечки нека ми помогне некој со искуство или правник....како да средам за согласнотс од таткото дека можеме да патуваме ја си бебето....значи нема шанси он да дојде да потпише, има ли друг начин да се заврши тоа? Мене сега ми текна дека морам согласност да имам за да ја носам надвор од државава...!




ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Иканче мислам дека може со изјава заверена на нотар,па да ти ја прати скенирана или преку дхл евентуално.

пс.знам дека на Андрианче наша не и барале согласност кога поминувала граница сама со [sm=duda.gif]за на кај Банско...



ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Леле фала Натушке!!! Значи има начин, тоа ме интересираше! Ние планираме со кола да патуваме, па ај може и нема да ми ја побараат, ама ќе си ја снабдам јас за секој случај. Те гушкам!!!



ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Иканче мислам дека може со изјава заверена на нотар,па да ти ја прати скенирана или преку дхл евентуално.

пс.знам дека на Андрианче наша не и барале согласност кога поминувала граница сама со [sm=duda.gif]за на кај Банско...


Јеста да....и ја си мислев како ли сега ќе поминам ама ништо..исто и на другарка ми со 3 деца..за накај грција...никому ништо фино лепо ќе си поминеш


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Дечки нека ми помогне некој со искуство или правник....како да средам за согласнотс од таткото дека можеме да патуваме ја си бебето....значи нема шанси он да дојде да потпише, има ли друг начин да се заврши тоа? Мене сега ми текна дека морам согласност да имам за да ја носам надвор од државава...!

I sestrami imase vakvi maki..Se javuvav na sto mesta za da prasam i na kraj mi rekoa deka se dodeka ste vo brak ne treba takva potvrda,nosi si samo izvod za skoj slucaj..Toa vazelo samo za razvedeni roditeli... Inaku na nitar e 500 denari,...Javi se vo ministerstvo za pravda ( na 0800 192 92 ke ti go kazat brojot ) i najubavo ke ti kazat..kazi im kade sakas da odis..Jas dve godini odev na odmor so majkami i so kerkami i ne mi pobaraa preku granica takva potvrda..Na sestrami i pravea problem deka vnikami imase drugo prezime ,odnosno na sestrami ne i bese zamenet seuste pasosot ..Naj tocno ke ti kazat vo ministerstvo za pravda ...
A by the way lani pak kerkami bese na odmor so svekormi i svekrvami vo Grcija i nisto ne im pobaraa na granica ...




ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Благодарам дечки!!! Ве гушкам сите!!!




ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Иканче мислам дека може со изјава заверена на нотар,па да ти ја прати скенирана или преку дхл евентуално.

пс.знам дека на Андрианче наша не и барале согласност кога поминувала граница сама со [sm=duda.gif]за на кај Банско...

Za na notar treba i mm da bide prisuten za da potpise,takada taa opcija ti otpaga osven tamu da ti zaveri nekoja potvrda i da ti ja prati pa ti da ja preveduvas so ovlasteni preveduvaci pa da ja zaveris...Najdobro prasaj kaj sto ti kazav...




ИЗВОРНА ПОРАКА: Gardenia

Икана и јас мислам дека треба само ако се разведени родителите



ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Е па и јас тоа ќе прашував... оти мм не е тука, а да сакаме на море да одиме, нема шанси без полномошно... знам дека мора на нотар да се потпише согласност, а за друг начин не знам...

Ете и јас последна да дознаам... сеа ќе му се к****м на мм дека можам да шетам со малиот и без него[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Abe eve vi kazuvam..Jas dva pati imam odeno preku granica bez mm so deteto.Vo Albanija,vo Srbija i lani babai i dedoi ja nosea vo Grcija...Nikakov dokument nemavme..Sestrami si nozeze izvod od vnukami za da vidat deka ona i e majka zosto imaa razlicno prezime apatuvase od Bosna pa navaka,niz Hrvatska i Srbija... NAJubavo ti e da prasas tamu kaj sto ti kazav..Jas se javuvav na 100 mesta,duri i na granicnite premini se javiv za da prasam dali ke mi pravat problem.Mi rekoa deka ako sme razvedeni ni treba a ako ne sme,nema potreba,a Ikanke ti baska sto ke odis nakaj mt,on ke bide tamu a ti ja nosis kaj nego..Mozat i da proverat deka pominal on veke neli???




ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Не, за одење кај него, он сака да дојде тука и да ми помогне со се што треба, па заедно да одиме натаму, а ако излезе да одам сама, тогаш да, гледаат дека поминал и башка во визата за мене пишува дека сум му сопруга и дека на таа основа патувам таму....ова за на одмор прашував, конкретно за до Грција со мајка ми и татко ми...





vanessa30 -> RE: Совет од правник (5.7.2012 17:30:26)

Zdravo mamicki, itno mi treba sovet od pravnik vo vrska so ostvaruvanje na pravoto na majka doilka (clen 171 od Zakon za rab odnosi). Prasanjeto mi e dali vo soglasnost so ovoj clen od zakonot dokolku ne ja koristam pauzata od 30 min, mozam od rab da si zaminam 1.5 casa porano odnosno namesto vo 16.30 vo 15 casot, ili moram da koristam 30 min pauza pa da si zaminam 1 cas porano odnosno vo 15.30.




Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>