RE: Совет од правник (Целосна верзија)

Форум >> [Партнерство] >> Семејно законодавствоПорака


mis. -> RE: Совет од правник (28.10.2009 14:57:07)

Значи иако едниот брат е починат сепак тој има право на дел а тој дел ќе го наследат се разбира неговите деца!
mami -> RE: Совет од правник (28.10.2009 15:00:52)

да да, ако биле 2 браќа се дели имотот на 2 дела, и децата на починатиот после може да си го делат нивниот дел на колку сакаат, но во секој случај им следува

beki RR -> RE: Совет од правник (28.10.2009 15:46:18)

Мами многу ти благодарам за одговорот.Македонија е најверотна првата земја од Европа каде ќе дојадат а да им треба виза.Групи од белгискиот центар засега има во Австрија, Италија и Грција.Јас секако ќе ги прашам.Најголемата грижа ми беше заради тоа што ова е алтернативна медицина.Инаку луѓето што ќе дојдат не се доктори,нема факултетза АБР иако целат им е еден ден и тоа да го има,меѓутоа имаат соодветна обука и соодветни дипломи за работа со методот.Криста е со АБР од 2000 година кога почна да го применува методот за својот син.Ми олесна што не треба да барам никакви дозволи, тоа би одзело многу време.Уште еднаш ти благодарам.
beki RR -> RE: Совет од правник (28.10.2009 15:52:07)


Фала му на Гопод шо постои рр.
Mamicka3 -> RE: Совет од правник (28.10.2009 16:31:09)

Прашање и од мене до правникот.Ако на починатото лице еден од родителите е жив,дали имотот што го има останува само на родителот или имотот рамноправно се дели на родителот и браќа,сестри што ги има.Фала однапред
mami -> RE: Совет од правник (28.10.2009 19:16:54)

Мамичка3 ова и мене ме збунува.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]Ај те молам подобро да ми објасниш, за да може тој убаво да те разбере
Mamicka3 -> RE: Совет од правник (28.10.2009 20:03:44)

mami чичко ми е починат пред една год тој има имот недвижен на негово име а не е женет и нема негови наследници. Пред неколку месеци баба ми мајка негова која е уште жива си го побара имотот да биде нејзин.Кога отишле со мајка ми на нотар првин тој им рекол дека чим родителот на починатиот е жив целиот ќе биде на нејзино име.Но потоа адвокатката тоа мислење го сменила и рекла дека имотот треба да се дели на мајката и на браќа и сестри на починатиот.Па тоа малку не ми е баш јасно и зошто го сменила претходно кажаното. Дали е по закон имотот да се дели на сите или треба да биди само на баба ми.
lidijas -> RE: Совет од правник (28.10.2009 20:04:21)

Da vi ja pozdravam temata, ako moze da pomognam posebno od oblasta na sopstvenosta, katastarot i sl. jas sum pravnik a rabotam bas vo taa oblast.
mami -> RE: Совет од правник (28.10.2009 20:05:23)

е тоа е веќе појасно, утре од работа ке ви пишам, бидејќи таму ми е правникот[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]и мене ми е логично имотот да е на бабати само, ама сепак ке го прашам за точно и ке ти пишам
lidijas -> RE: Совет од правник (28.10.2009 20:08:37)

Mamicka imotot ke bide samo na baba ti ne se deli na braka i sestri bidejki baba ti seuste e ziva.
mami -> RE: Совет од правник (28.10.2009 20:09:16)

лидијас...супер..уште еден во ова тема нее на одмет..слободно одговарај или поправај ако нешто има грешка
Mamicka3 -> RE: Совет од правник (28.10.2009 20:44:39)

Ако сакате на пп да ми дадете број па јас утре да ви се јавам,зошто чичкоми другиот бараше дел па така нотарката го смени мислењето да се дели на сите а ме чекаат мене да одам да потпишам. А инаку ние утре правиме со малото 40 дена така да може да одам од понеделник кај мајка ми.
mis. -> RE: Совет од правник (28.10.2009 22:19:27)

Мами фала ти многу еве и поздрав до вашиот правник.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
mami -> RE: Совет од правник (29.10.2009 13:13:44)

ништо повелете и друг пат, се надевам за поубави поводи
profesorce -> RE: Совет од правник (14.11.2009 18:31:18)

Bi sakal da ve zamolam za pomos i sovet kako da postapam. Inaku sum samohran roditel - tatko na ednogodisno prekrasno momce. Soprugata, majkata, pocina na samiot porogjaj. Pomina eve edna godina odtogas, mojot zivot tece i ponatamu samo zaradi detenceto.
Problemot e vo babata, majka na soprugata. Od pocetok detenceto bese kaj nea, i se ke bese dobro ako taa ne pocna da me vregja i kolne i psihicki da me maltretira, koe go trpev cetiri meseci a ke go trpev i ponatamu, ako babata sama ne se otkaza od gledanjeto na na deteto i namesto da mi pomogne taa uste i go izbrka deteto od kajnea. Togas morav da se snaogjam sam bidejki i jas sum doma sam so tatko mi, majka mi e pocinata. Deteto go gleda ottogas moja kumasinka. I vekje 8 meseci babata nitu prasa kako e deteto nitu prasa kade e nitu prasa kako se snaogjam, znaci totalna izolacija.
E sega koga deteto napolni edna godina me povikaa od socijalno, na nejzino baranje, da razgovaram za nacinot kako taa da go videla deteto.
ispustiv da kazam deka i policijata i bese doma zaradi psihicko maltretiranje na lugjeto koi mi go gledaat deteto so nasilno upagjanje.
Stvarno ne znam so da pravam i ve molam za sovet
mami -> RE: Совет од правник (14.11.2009 18:44:36)

професорце, мило ми е што ни се придружи, се надевам повеќе ке се дружиме..Но, кое е точно твоето прашање? дали да и дозволиш на бабата да го гледа детенцето или? инаку одговорот ќе го имаш во понеделник
поздравче
lidijas -> RE: Совет од правник (14.11.2009 18:50:40)

Pprofesorce napisi dali dteteto zivee so tebe objasni podobro.. Si napisal deka deteto go gleda nekoja tvoja rodnina, samo go cuva koga ti ne mozes ili zivee kaj nea. Vo sekoj slucaj moras da odis vo Centar za socijalni grizi.
mami -> RE: Совет од правник (14.11.2009 18:54:13)

да Лидија ти благодарам, ме дополни..професорце, обајсни ми ја точно ситуацијата, каде живее малото, кој го гледа, кој не, што се случувало оваа година, во какви односи си со баба му, а во понеделник правникот ке прочита и ке ти одговори
profesorce -> RE: Совет од правник (15.11.2009 14:42:39)

zdravo, eve malku da pojasnam.
deteto odgkoga se rodi bese kaj babata cetiri meseci. Uste od vtoriot mesec pocna da vregja i da kolne kako jas sum bil kriv sto ja nema kerka i, mojata sopruga. I na sekoja mala kavga vednas vikase da si go zemam deteto. Rabotata kulminira kon krajot na cetvrtiot mesec koga kavgite bea sekojdnevni i toa za raboti kako na primer so koj krem da se macka po liceto, dali so onoj koj mene mi go preporaca maticniot lekar ili nekoj nejzin prijatel.
I togas samo mi se javi po telefon i mi rece da dojdam da si go zemam deteto.
Jas ponudiv da najdam druga zena da i pomaga ako saka da go gleda. Nejziniot odgovor togas bese deka ic ne i e gajle za deteto i odma da si go zemam.
Ottogas deteto bese dva meseci kaj edna moja komsivka a poslednite 6 meseci e kaj moja kumasinka, so toa sto povremeno go zemam doma apogolemo vreme e kaj kumasinkata.
Babata za ovie 8 meseci nitu mi se javi da me prasa kako e deteto nitu kade e.
Pred desetina dena babata nasilno upadna kaj lugjeto koi mi go cuvaat deteto i normalno zaraboti prijava vo policija za maltretiranje.
A samo dva dena pred toa pravev godisen pomen za soprugata kade i ona prisustvuvase a nisto ne mi rece.
E sega bara razgovor preku socijalno za kontakti so deteto, pak bez mene da me prasa ili pak da razgovara.
Zatoa baram pomos i sovet, utre treba da se javam vo socijalnoto na razgovor, a navistina takva psihicki i mentalno nestabilna licnost nema da dozvolam da bide pokraj moeto dete.
Pozdrav
mami -> RE: Совет од правник (15.11.2009 14:47:33)

иако е баба, и иако жали за својата керка, јас мислам дека нема право така да се однесува, сепак ти си му татко на тоа дете, и ти имаш најголемо право над него...јас ке му ја пренесам утре ситуацијава на правникот, па тој ке ти пише соодветен совет.
А еве мене ме интресира- зошто детенцето не живее со тебе, туку по комшии и роднини? извини ако е малку претерано прашањето, но ме интересира, немораш да ми одговориш ако не сакаш
profesorce -> RE: Совет од правник (15.11.2009 15:15:06)

nema problem mami nema potreba za izvinuvanje. soprugata 32god mi pocina na 3 noemvri a tri i pol meseci pred toa pocina majka mi na 62g. Doma sum sam so tatko mi vo kukja na tri sprata i imam brat koj e na rabota vo skopje i si doagja samo za vikendi i toa dva pati mesecno.
Razmisluvav da ima zena za cuvanje na maliot kaj mene doma, no nekako ne mi "lepe" takvata rabota nie doma sami dvajca mazi a zena da doagja kaj nas.
Za vo gradinka bese mal, sega moze no vo vakva sezona na gripovi ama ic ne mi se pusta da pocne vo gradinka.
Pa zaradi seto ova bev prinuden da go nosam eve 8 meseci sekojdnevno so kola kaj drugi lugje koi sepak mi se mnoguuu bliski. Cesto pati skoro sekoj vikend maliot e kaj mene doma prespiva edno dve nokji a posle pak kaj lugjeto.
Tatko mi e penzioner no jas sum na rabota kako profesor vo sredno uciliste i vo sekoe slobodno vreme sum so maliot.
Ve pozdravuvam i ve molam za sovet kako da postapuvam, utre bi trebalo da idam u socijalno na razgovor.
Pozdrav
mami -> RE: Совет од правник (15.11.2009 15:23:29)

утре до 9 ке имаш одговор...жал ми е што морало така да биде[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
profesorce -> RE: Совет од правник (15.11.2009 15:26:12)

mnooooooooguuuu ti fala mami,

Pozdravce i se najubavo
niki -> RE: Совет од правник (15.11.2009 15:40:07)

Не сум правник, но имавме некои слични ситуации ко твојата во нашата околина и ќе ти го кажам следново. Родител си му ти на детето и бабата неможе ниту да ти го одземе детето ниту да го гледа ако нема твоја согласност освен ако не докаже дека си непресметлива личност и дека го малтретираш детето или ако ти самиот не се откажеш од старателството над детето во нејзина корист. Колку често ќе го гледа и под кои услови пак ти одредуваш, така да немој да се плашиш од разговорот во социјално, нив им е должност да ги сослушаат и двете страни но сигурна сум дека не им е целта детето да го дадат на бабата се додека тоа има жив родител кој се грижи за него.Тоа што детето не живее со тебе може таа да го користи против тебе, но не верувам дека многу нешто ќе направи,  ти си му татко на детето и имаш право да се грижиш за него онака како што ти мислиш дека е најдобро. Но сепак сметам дека ти е подобро да си го земеш детето дома и да доаѓа жена да го чува додека си на работа отколку вака, бидејќи иако ти оваа комбинација сега ја правиш од најдобра намера некој може поинаку да ја протолкува.
Ова е мое некое мислење извлечено од некои искуства на други родители, немора да се држиш здраво за готово за тоа, малку да те смирам ми е целта  за да не појдеш ко изгубен утре и исплашен. Најдобро ќе ти биде да си појдеш и кај некој правник за совет.
mami -> RE: Совет од правник (16.11.2009 9:41:42)

само што разговарав со правникот..се извинувам вака подоцна,но негов совет- да си одиш во центарот за социјални работи, да не се секираш- детето можат да ти го земат само ако некој докаже дека не си способен да се грижиш за него, а за тоа дали може да се гледа со бабата или не, најдобро е да поразговараш со нив таму, да им ја објасниш целата ситуација, што и како се случувало од почетокот и со нив да најдеш решение..поздрав и пиши ни како си поминал
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>