|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  40 41 42 [43] 44   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која болница се породивте?
15.8.2014 13:36:55   
mamita83
Можеш ли некој да ми каже: дали сеуште има апартмани во ГАК? јас во 2011 кога се породив имаше и бев задоволна ; дали сеуште е 50 евра на ден за апартманот? дали се плаќа за епидурал – анестезија?

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 1051
   RE: Во која болница се породивте?
3.9.2014 20:46:53   
vekac
Zdravo ringerajki pisuvam prv pat na forumov megutoa ve sledam redovno :)). Jas sum pri kraj so bremenosta 36 nedela so vtoro dete.so prvoto se porodiv vo GAK I sega sakam I so vtoroto isto arno ama ne mozam da sedam pred poragaj vo Skopje. Pa sakam da ve prasam dali treba prethodno da odam na pregled kaj doktorot sto sakam da me poraga. Ako sum nadvor od temata ve molam prefrlete me. Pozdrav

(Одговор на членот mamita83)
Непосредна врска до пораките: 1052
   RE: Во која болница се породивте?
1.10.2014 13:46:45   
sandriana RR
И второто породување ми беше во Чаир, и да треба уште 100 пати да раѓам, пак ќе одам таму.
Пред се заради топлината и професионализмот на целиот кадар - од хигиеничарки, преку сестри, до доктори.
Хигиената е на солидно/високо ниво, храната болничка - ама се издржува (кој има време за јаде или пребира бар тие неколку дена таму )user posted image , собите нови, стокмени, персоналот достапен цел ден и цела ноќ. Мислам дека ако бебето ме оставаше да дремнам, од сестрите што патролираа и проверуваа цела ноќ, не можев да спијам user posted image . Ако некоја родилка беше преуморна да се справи со бебето, сестрите веднаш го превземаа и го носеа во неонатално одделение - ем бебе згрижено, ем мајката да одмори малку.
Најтопло го препорачувам ова родилиште.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот vekac)
Непосредна врска до пораките: 1053
   RE: Во која болница се породивте?
1.10.2014 15:54:33   
vekac
Ima li nekoj vo skoro vreme da se porodil vo GAKjas tamu planiram. Vo 2010 se poragav tamu I uslovite bea user posted image ama toa bese vo starata zgrada sest zeni vo soba lebarki ti lazat nadglava sestrite "poglavni" od doktorite ....... sega po kolku se vo soba I dali ima tus vo sekoja soba ili pak trrba do odis od eden kraj do dr po hodnicite za da se izbanjas.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1054
   RE: Во која болница се породивте?
1.10.2014 15:57:09   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: vekac

Ima li nekoj vo skoro vreme da se porodil vo GAKjas tamu planiram. Vo 2010 se poragav tamu I uslovite bea user posted image ama toa bese vo starata zgrada sest zeni vo soba lebarki ti lazat nadglava sestrite "poglavni" od doktorite ....... sega po kolku se vo soba I dali ima tus vo sekoja soba ili pak trrba do odis od eden kraj do dr po hodnicite za da se izbanjas.

lelee i ti ko mene,ista godina,personal zanikade,lebarki,zeni eden kup,bez oset bebinjata placat uzas...
zdravje za vtoro i jas tamo sakam pak,zaradi doktorkata sto ja imam,imam uste vreme da ne zboram predvreme,ama ajde neka spodeli nekoj taze iskustvo..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот vekac)
Непосредна врска до пораките: 1055
   RE: Во која болница се породивте?
10.11.2014 14:49:17   
Aleksx2Leon
jas lani se porodiv so sin mi vo GAK i moram da kazam deka site komentari nanazad so gi procitav me zaprepastija....jas bev prezadovolna od bukvalno SE vo bolnicata, vo 4 sabajle bev vo GAK 2 prsti otvorena, vo 8 casot bev porodena, igrase golema uloga izgleda i srekjata, sto lesno se otvoriv, mi dojdoa prirodno naponite itn...Doktorkata prvicno sto me primi nokta me prasa od kaj sum, vikam Skopje, i vika kao rano e da te zadrzuvam,podobro odi doma,i posle edna sekunda rece aj greota si da se maltretiras 100 pati,dojdi ke najdeme mesto na patoloska da legnes... i vo 10 za 8 mislam bese,togas dojdoa vistinskite bolki i trcanka na boks user posted image Dr.Tanturovski prisustvuvase na poragjanjeto i sum prezadovolna i od negoviot odnos i od odnosot na site ostanati,za 10 min se bese gotovo, samo sienjeto bese maaaalku bolno,ali boze moj, igla e :) sobata bese sredena, cista, imase uste edna zena so mene,so carski rez bese taa, i higienata bese na nivo, postojano vleguvaa cistackite da soberat gjubre, menuvaa carsafi,cisti spavaci mi dadoa, ma da mene mi bese subet tie spavaci da gi nosam pa mi donesoa od doma :), posetite isto ne bea problem, ma da jas se porodiv sabajleto na 19ti Juni a utredenta na pladne si zaminav, sepak, bea prvo maz mi i tatko mi samo sto se porodiv, im go pokazaa bebeto, potoa dojdoa majka mi i tatko mi za alista i jadenje da mi donesat, pa pak maz mi...nikoj ne napravi problem,cistackata izgleda simpaticna i bev pa postojano nesto plus mi nosese za pienje i jadenje user posted image pedijatar pomniuvase po sobite na 2-3 casa da prasa dali e se vo red, i postojano imase nekoja sestra vo hodnikot za vo slucaj da treba nesto, i tie na salter duri mi ostavija prekrasen vpecatok, pogotovo taa zenickata so plava kratka kosa, user posted image me mnogu bese ljubezna i prijatna... :) prekrasno iskustvo imam so GAK navistina, eve ovaa bremenost zdravje pak planiram tamu da se poragjam, januari mi e termin,ke vidime dali pak ke imam smao pofalbi ili i primedbiuser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 1056
   RE: Во која болница се породивте?
10.11.2014 15:12:44   
Mihaela 2010
Moze taka se pogodilo a moze i se zategnati rabotite.znaci sega e renovirano bi trebalo da e cisto novo, jas pred 4.5 godini bese higienata nula.a i moze nemalo guzvi koga si se poragala.vo moe vreme nemase mesto kade da me stavat pa me odnesoa kaj tie so carsi, sobite bea prepuni, po 8 zeni vo soba, nemaa spavakji cisti da davaat pa taka si sedevme krvavi i prljavi, carsafi isto nemaa, znaci uzas bese.samo nokjta koga se porodiv bea 18-19 zeni porodeni..i denta samo gledaa koja e vo dobra sostojba da gi pustaat posto stvarno nemase mesto za novi rodilki.jas imam poznata dr.tamo i dokolku pak ona bi me poragala pak ke idam vo GAK.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 1057
   RE: Во која болница се породивте?
11.11.2014 15:01:08   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksx2Leon

jas lani se porodiv so sin mi vo GAK i moram da kazam deka site komentari nanazad so gi procitav me zaprepastija....jas bev prezadovolna od bukvalno SE vo bolnicata, vo 4 sabajle bev vo GAK 2 prsti otvorena, vo 8 casot bev porodena, igrase golema uloga izgleda i srekjata, sto lesno se otvoriv, mi dojdoa prirodno naponite itn...Doktorkata prvicno sto me primi nokta me prasa od kaj sum, vikam Skopje, i vika kao rano e da te zadrzuvam,podobro odi doma,i posle edna sekunda rece aj greota si da se maltretiras 100 pati,dojdi ke najdeme mesto na patoloska da legnes... i vo 10 za 8 mislam bese,togas dojdoa vistinskite bolki i trcanka na boks user posted image Dr.Tanturovski prisustvuvase na poragjanjeto i sum prezadovolna i od negoviot odnos i od odnosot na site ostanati,za 10 min se bese gotovo, samo sienjeto bese maaaalku bolno,ali boze moj, igla e :) sobata bese sredena, cista, imase uste edna zena so mene,so carski rez bese taa, i higienata bese na nivo, postojano vleguvaa cistackite da soberat gjubre, menuvaa carsafi,cisti spavaci mi dadoa, ma da mene mi bese subet tie spavaci da gi nosam pa mi donesoa od doma :), poset_ite isto ne bea problem, ma da jas se porodiv sabajleto na 19ti Juni a utredenta na pladne si zaminav, sepak, bea prvo maz mi i tatko mi samo sto se porodiv, im go pokazaa bebeto, potoa dojdoa majka mi i tatko mi za alista i jadenje da mi donesat, pa pak maz mi...nikoj ne napravi problem,cistackata izgleda simpaticna i bev pa postojano nesto plus mi nosese za pienje i jadenje user posted image pedijatar pomniuvase po sobite na 2-3 casa da prasa dali e se vo red, i postojano imase nekoja sestra vo hodnikot za vo slucaj da treba nesto, i tie na salt_er duri mi ostavija prekrasen vpecatok, pogotovo taa zenickata so plava kratka kosa, user posted image me mnogu bese ljubezna i prijatna... :) prekrasno iskustvo imam so GAK navistina, eve ovaa bremenost zdravje pak planiram tamu da se poragjam, januari mi e termin,ke vidime dali pak ke imam smao pofalbi ili i primedbiuser posted image


Не си видела што беше во старата зграда затоа си запрепастена... Хорор филм. Јас двете деа ги родив таму, и ми се повраќа од помислата. Лебарки над глава, нема никој жив да се појави да праша како сме ние, како се децата а не па да ги пресоблече..Замислете како им беше на прво родките што незнаеа како да го пресоблечат своето дете. Јас со второто дете кога бев се селеа во новата зграда и немаше персолан во старата. А со првото дете сум пишала до сега 100 пати дека еднаш плачев со неа бидеји незнаев како да ја пресоблечам, а таа покакана, лом преку алиштата им беше претечено и сестрата дојде, виде дека сум ја соблекла и ми вик а- како што си ја соблекла, така да ја обблечеш. Е тоа ми беа многу тешки моменти. ГАК може сега е ок, ама нискиот однос на некои од вработените не се менува. Не сакам ни да се секавам. До сега за чаир немам слушнато лош збор.

< Поракaта ја уредил miana -- 11.11.2014 15:02:06 >


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 1058
   RE: Во која болница се породивте?
24.2.2015 22:36:13   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

Мамички кои сте од Прилеп,може да споделите искуство за породување кај Моника Грашеска?Ми се ближи терминот ,но во прилепскава болница имаме само 2 гинеколозиuser posted image , дајте кажете искуства

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Девојки, другарка ми брои ситно до породување и денес била да разговара со др. Стојовски на Гак, договориле царски бидејќи има Хашимото, па ме замоли да ве прашам какво мислење имате за него? Ако некоја има конкретно искуство за породување кај него, би ви биле многу благодарни и двете user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1059
   RE: Во која болница се породивте?
17.4.2015 16:40:04   
babygirl88
Zdravo ringerajki.. jas sum 36ta nedela i razmisluvam kade da se poragam...dali vo Cair ili Gak.. od vasite postovi, izgleda Cair e poubavo, a isto i edna moja poznanicka pred dve nedeli se porodi na Gak i voopsto ne e zadovolna. Kako moze da te ostavat da se poragas sama vo soba, a imas i naponi i se i duri koga pocnale da opagaat srcevite tonovi na bebto, prevzemale nesto? Znaci strasno. Jas imam visok pritisok i nemozam da zamislam taka nekoj da me ostavi i so bolki i so pritisok i nikoj da ne se zamara... a inaku nemam nikakvi poznanici ni na Gak ni vo Cair... i navistina sum vo dilema.. ako moze nekoj sovet, iskustvo, bilo sto da mi kazete.. tnx :)

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1060
   RE: Во која болница се породивте?
17.4.2015 17:10:53   
lukajana RR
Девојче јас двете деца ги родив на ГАК и поминав супер,значи се е индивидуално некој поминал убаво на ГАК некој во Чаир ама во суштина тоа е тоа државните клиники секаде исто функционираат.
Зависи од персоналот што ке ти се погоди ,дали ке се пораѓаш дење или ноќе,колку персонал ке има ,колку трудници,од многу фактори зависи и каде и да се пораѓаш секаде е исто секој со својата среќа .
Не мисли многу туку со Господ напред и со лесно да се породиш да бидете добри со бебушко се друго многу бргу се заборава

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 17.4.2015 17:11:45 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот babygirl88)
Непосредна врска до пораките: 1061
   RE: Во која болница се породивте?
17.4.2015 17:27:25   
Mihaela 2010
Eve jas kako najtaze porodena ke spodelam za gak.
Prvo neznam sto podrazbirate "poubavo".ragjanjeto e cin koj da ne se lazeme boli, pa dali ke se poragate vo drzavna ili privatna bolnica bolkite si se bolki i ke gi istrpite.vo gak gi rodiv i dvete .prvoto 2010 god kade uslovite bea uzasni, da imase sekakov personal od ljubezen do neljubezen ama pa takvi gi ima sekade.so vtorovo sum prezadovolna.da, imav vrska no za zal ili srekja ne uspeav da ja iskoristam zosto koga bebe resilo da iskoci nema cekanje.so dr imav zakazano vo 8 sabajle ama ete se porodiv vo 6:30 i toa sestra me porodi tolku bese fina i vnimatelna gospod zdravje davi dade.personalot e pretezno mladvi ljubezen stojat na raspolaganje.za uslovite nemam.zborovi.cisto, sredeno, toplo,wc u sekoja soba, sekogas topla voda i po dve zeni vo soba.za tie pari a ic pari se , samo pofalni zborovi

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1062
   RE: Во која болница се породивте?
17.4.2015 18:03:07   
весник

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Девојки, другарка ми брои ситно до породување и денес била да разговара со др. Стојовски на Гак, договориле царски бидејќи има Хашимото, па ме замоли да ве прашам какво мислење имате за него? Ако некоја има конкретно искуство за породување кај него, би ви биле многу благодарни и двете

hopeful aj te molam kazi kakva vrska ima hashimoto sindromot so poroduvanjeto??? jas neroden petko kapa mu krojam ama sega slucajno procitav i si velam dobro e da znam za zdravje boze koga ke dojdi den za mene

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1063
   RE: Во која болница се породивте?
17.4.2015 18:16:20   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Eve jas kako najtaze porodena ke spodelam za gak.
Prvo neznam sto podrazbirate "poubavo".ragjanjeto e cin koj da ne se lazeme boli, pa dali ke se poragate vo drzavna ili privatna bolnica bolkite si se bolki i ke gi istrpite.vo gak gi rodiv i dvete .prvoto 2010 god kade uslovite bea uzasni, da imase sekakov personal od ljubezen do neljubezen ama pa takvi gi ima sekade.so vtorovo sum prezadovolna.da, imav vrska no za zal ili srekja ne uspeav da ja iskoristam zosto koga bebe resilo da iskoci nema cekanje.so dr imav zakazano vo 8 sabajle ama ete se porodiv vo 6:30 i toa sestra me porodi tolku bese fina i vnimatelna gospod zdravje davi dade.personalot e pretezno mladvi ljubezen stojat na raspolaganje.za uslovite nemam.zborovi.cisto, sredeno, toplo,wc u sekoja soba, sekogas topla voda i po dve zeni vo soba.za tie pari a ic pari se , samo pofalni zborovi


Da se nadovrzam i jas kako taze porodena vo Gak.Znaci iako imav vrska doktorkata sto me poragase mozam da kazam deka sum zadovolna od se ostanato.Porodena sum so carski rez za expresno vreme od 5min bukvalno posto otidov vo bolnica so 8 prsta otvorena a ne smeev da se poragam prirodno.Se se odvivase brzo odma tim se sobra se se zavrsi.Intezivna super personal.Na odelenie da imase i namurteni sestri ama generalno od cistacka do glavna sestra bea super.Edinstveno da se pozalam od pedijatarot MAdzovska strasno necovecna a da ja pofalam prim.dok.Nevenka.Prekrasna zena.Sobite cisto sredeno toplo.Hranata ok iako na toa ne ni gledas.Samo ete ako ima guzva da se molis da ne ti se pogodi star krevet kako mojot posto se mn visoki i za tie so carski se navistina problem za stanuvanje.Ama nekako se izdrzuva.Vo sekoj slucaj uslovi se ok ama sekako moras da imas nekoj tamu

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 1064
   RE: Во која болница се породивте?
20.4.2015 10:31:13   
Gardenia
Јас немам пишано за моето искуство,се породив пред четири месеци во Чаир од причина што никаде немав врски,а за Чаир слушав повеќе пофалби во последно време и се одлучив таму,ми се погодија на смена помлади доктори еден албанец еден македонец и неколку сестри и бабица,значи со мене на породување беа 8-мина,иако имав најнормално лесно природно породување,немам зборови,постојано ме бодреа,ми даваа подршка на породувањето,ме масираа и ми даваа се што беше потребно да ме освежат да имам сила,во собите чистеа постојано,температура ни мереа два пати во денот,педијатар секој ден доаѓаше,како и сестри за бебињата,,ме носеа до вц првите денови дека неможев многу да ставам од епизиотомијата и ми се вртеше во глава,се на се беше нешто како во приватна болница,задоволна сум посебно има многу млади доктори кои се ептен за пофалба

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1065
   RE: Во која болница се породивте?
26.11.2015 11:12:41   
Lala*
И јас имам само пофални зборови за болницата Мајка Тереза во Чаир. Како прво и основно толку беше чисто и топло.Целиот тим од доктори, сестри, бабици сите се супер. Дури и храната ми се бендиса пошто бев 5 дена во болница, дека породена царски.
И д-рката да си ја пофалам Д-р Ана Коцевска ПРЕКРАСНА личност! Одлично си ја знае својата работа, голем профеционалец user posted image Поздрав,

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 1066
   RE: Во која болница се породивте?
2.12.2015 22:55:02   
skopska
zdravo,
jas sum nova na forumot i me interesira dali za vo GAK treba vrski za i posle poroduvanje.
inaku sum 38 nedela vtora bremenost iiiii malku panika pocnuva da me fakauser posted image

(Одговор на членот mamita83)
Непосредна врска до пораките: 1067
   RE: Во која болница се породивте?
24.1.2016 18:39:10   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Despinka

Fala vi mnogu mamicki... Vie brzo li se imate poragano? Kako ste zadovolni od drzavna? Ja sum prvorodka i ne bash znam kako se odvivaat rabotite? Po kolku se vo soba, dali ima wc vo sobite, od higiena, od sestrite... Fala vi mnogu



_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот skopska)
Непосредна врска до пораките: 1068
   RE: Во која болница се породивте?
24.1.2016 18:56:07   
lukajana RR
Despinka условите на Гак сега се добри,чисто е топло ,во соба се по две жени ,има вц со туш во секоја соба,има телевизор .
Сестрите се супер поминуваат по собите ,болничарките носат чаршави и спавачи дури и резервни оставаат,педијатар поминува неколку пати ,јас одлично поминав.
Со лесно да се породиш user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1069
   RE: Во која болница се породивте?
25.1.2016 21:31:50   
Despinka
Fala ti mnogu :)

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1070
   RE: Во која болница се породивте?
25.1.2016 23:19:50   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Ме интересираат искуства за во Санте плус и кој доктор би ми го препорачале ???



_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Despinka)
Непосредна врска до пораките: 1071
   RE: Во која болница се породивте?
26.1.2016 18:05:02   
marchi
jas bidejki sum od kicevo se porodiv vo kicevo so doktori od kicevo i anesteziolozi od bitola ama imav komplikacii za vreme na poroduvanjeto (so carski se poragjav) prestanok na disenje i na puls pa sega mi se nekako strav da planiram vtora bremenost i da odam na poroduvanje.ili pa bi izbrala da se poroduvam vo sistina

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1072
   RE: Во која болница се породивте?
27.1.2016 23:38:01   
Despinka
Pak jas :) Sakav da prasam kako e so posetite vo gak, nekoj mi spomna deka ne dozvoluvaat poseti deka maz ti nemoze da se kaci gore da go bidi bebco... Zar do tolku se ili greshna informacija imam

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 1073
   RE: Во која болница се породивте?
28.1.2016 7:57:06   
Neurotoxin RR
За гледање откако ќе го средат, прво таткото го бараат да го види, ама онака блиц, а за горе не даваат посети.

(Одговор на членот Despinka)
Непосредна врска до пораките: 1074
   RE: Во која болница се породивте?
28.1.2016 19:08:30   
Despinka
A dobro nema vreme za poseti? user posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1075
Страница:   <<   < Претходна страница  40 41 42 [43] 44   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  40 41 42 [43] 44   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?