RE: Што пеглате а што не? (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Совети за домаќинки



Порака


LoveableMe RR -> RE: Што пеглате а што не? (23.12.2013 16:03:01)

Се што се гужва го пеглам - будала жена- ама што да правам, така сум навикната...сонувам како во Канада или Америка кога ќе исперев нешто кај тетка ми, потоа во сушара, ги вадиш, ама нивните сушари, све како пеглано ти вади, пеглаат само кошули...ееех за таква сушара сонувам, спас за домаќинките[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Defne90 RR -> RE: Што пеглате а што не? (24.12.2013 21:08:20)

Горната облека ја пеглам.Не се замарам со пеглање на долната облека.Крпи такви работи не пеглам.Постелините и чаршавите ги пеглам и така.Со еден збор се што има потреба да се пегла се пеглам.




Mila mamicka -> RE: Што пеглате а што не? (22.5.2014 14:08:32)

Пеглам се, со исклучок на долен веш, чорапи и пешкири. Пеглањето мене ми е една од омилените домашни работи, си пуштам некое филмче, и си гледам и си пеглам. Не пеглам по потреба, туку од цела недела што ми се собираат алиштата, ги пеглам наеднаш во недела.




Defne90 RR -> RE: Што пеглате а што не? (22.5.2014 14:38:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila mamicka

Пеглам се, со исклучок на долен веш, чорапи и пешкири. Пеглањето мене ми е една од омилените домашни работи, си пуштам некое филмче, и си гледам и си пеглам. Не пеглам по потреба, туку од цела недела што ми се собираат алиштата, ги пеглам наеднаш во недела.

Аа јас така не можам да испеглам цела машина па целата ќе се саклетисам.Пеглањето мене ми е најздодевната работа.И секогаш пеглам по потреба.Не можам така.




elenak -> RE: Што пеглате а што не? (22.5.2014 15:09:02)

Исто Дефне, ако нешто мраззам да работам дома тоа е да пеглам. Не од цела недела, од цел месец ми се собираат алишта. [sm=smiley36.gif] Си запеглувам по потреба и се намалуваат постепено. Кога ќе видам намален купот си викам ај уште нешто да соберам па ќе испеглам се наеднаш, и се така. [sm=smiley36.gif] А и задолжително селектирам, ова се пегла ова не, веш и крпи нема шанса да пеглам. Единствено на малата гледам да е се испеглано.




Dilina -> RE: Што пеглате а што не? (30.5.2014 21:28:34)

Еден ден слободен и тој на пеглање да го посветам? а кај се другите обврски? [sm=zmeden.gif]

Туку сепак имам приметено дека гардеробата, пешкирите и се останато, кога се пегла е позачувано, и како ново, дефинитивно си има зошто некој си пеглаат се, ама кога нема време тоа е... да си седев дома дефинитивно ќе пеглав од прво до последно...




deluxe -> RE: Што пеглате а што не? (31.5.2014 23:44:35)

Единствено нешто што пеглам се гаќите[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]Нормално од хигиенски причини,ги стерилизирам[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]
Инаку ги собирам алиштата од жица и убаво ги диплам и правец в плакар.Пеглам по потреба ,пред да го облекувам(пр.блузата ако е истуткана ,ќе ја запеглам и готово)А инаку цел ден не посветувам на пеглање.На децата до 1 годинка им ги пеглав буквално сите алишта,сега и нив само боденца,маици,гаќи[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]Нема шанси да издржам цел ден обесена на пеглата и да пеглам алишта од четворица возрасни луѓе и две деца[sm=smiley29.gif][sm=smiley29.gif]




scared RR -> RE: Што пеглате а што не? (20.11.2014 19:09:57)

Долната облека обавезно ја пеглам . И нормално некоја кошула , блуза моја или на мм која е километар се гледа дека е ептен згужвана, со останатото не се замарам [sm=smiley36.gif]




caciana -> RE: Што пеглате а што не? (20.11.2014 19:15:38)

Мразам да пеглам[sm=hudicek1.gif] Пеглам се што МОРА да се пегла [sm=jezicek.gif]




gina -> RE: Што пеглате а што не? (20.11.2014 19:16:42)

najmnogu sto mrazam e da peglam smrt mi e cekam da mi se soberat i koga ce pocnam 2-3 sati peglam a nekogas i po potreba koga treba da izlezam i nabrzinski ce ispeglam parano peglav i ves i postelnini a sega ne koga ce gi soberam ubavo ce si zdiplam a drugi se peglam sega nekoi raboti sto ne se tutkaat ne




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]