RE: Како се справувате со прашината во домот? (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Совети за домаќинки



Порака


Dilina -> RE: Како се справувате со прашината во домот? (22.5.2014 19:23:03)

Луѓе кога ќе се спомне зборот прашина мене косата ми се крева[sm=zz_banghead.gif][sm=zz_banghead.gif]
Живееме на 4ти (најгоре) и многу има прашина, незнам од каде и незнам дали и на вас ви се случува истото ама секој ден да бришам крпата е црна..... инаку 4 години живеам со дечко ми до пред некое време (сегашен сопруг) на оваа адреса и уште неможам да се помирам со фактот дека секој ден бришам прашина.... алиштата кога ќе ги исперам и пружам, одкако ќе се исушат и ќе почнам да ги собирам страшна прашина искача од нив.... и ги тресам ги тресам и ги тресам и џабе.... очајно се чуствувам со фактот дека од каде што израснав мајка ми два пати бришеше прашина неделно и се беше гланц (инаку по потекло сум од Кочани а сеа мажена у Ск....) и таа прашина беше бела не беше црна како сега........
Дали само мене ми се случува оваа хистерија или и на вас???[sm=smiley19.gif]




Defne90 RR -> RE: Како се справувате со прашината во домот? (22.5.2014 23:03:57)

и јас бришам прашина скоро секој ден ама не е црна како што опишуваш во погорниот пост.Ама изгледа тоа се должи на фактот што ете Ск стана многу загаден град во последно време.А јас живеам во берово за кој град навистина можам да кажам дека не е загаден и дека навистина дишеме чист воздух.Е сега прашина секогаш се збира,ама највеќе се збира таму кај што е загаден воздухот,барем според мене.Инаку друго чаре нема ќе си бришеш секој ден тоа му е мајката само.[sm=zmeden.gif]




Mila mamicka -> RE: Како се справувате со прашината во домот? (23.5.2014 12:24:40)

Бришам прашина најмногу 2 пати неделно. Не се собира многу, син ми го чуваат на долниот спрат додека сме на работа, па горе поминуваме малку време попладне. Претходно бришев со политура, ама веќе ми се згади тој мирис, и сега си бришам со средство за стакло, и некако почисто ми изгледа.




LoveableMe RR -> RE: Како се справувате со прашината во домот? (30.5.2014 9:23:00)

Многу прашина имам дома се собира од улицата од воздухот, што се движиме по дома, секој ден да бришам пак џабе, освен да се преселиме во друг стан[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]... малку подолго ми држи кога ќе пребришам со магична намокрена крпа, тогаш по неколку дена да не избришам супер е, тоа ме спасува малце[sm=bravo.gif]




princessa -> RE: Како се справувате со прашината во домот? (30.5.2014 15:17:21)

Кај нас за среќа има многу малку прашина, улиците се чисти и иако повеќето од собите дома гледаат накај улицата и нон стоп ми е отворен прозорот-прашина малку има. И таа што ја има е бела. И јас ретко бришам прашина, еднаш неделно или еднаш во две недели. И бришам со средство за бришење на стакло, со политура никако. А секојдневно бришам делови од домот со едни специјални влажни марамици, плус ми дезинфицираат.




sandriana RR -> RE: Како се справувате со прашината во домот? (31.5.2014 9:11:34)

Овој месец, поради реновирањето по дома, прашината ја игнорирам [sm=jezicek.gif] Ја бришам само кога ќе се заврши некој голем зафат, па треба да преспијам дома [sm=smiley36.gif]
Шала на страна, во нормални услови прашина бришам 2 пати неделно, со магична крпа и средство Пронто за комодите.




Melanija RR -> RE: Како се справувате со прашината во домот? (31.5.2014 12:19:17)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

.. малку подолго ми држи кога ќе пребришам со магична намокрена крпа, тогаш по неколку дена да не избришам супер е, тоа ме спасува малце[sm=bravo.gif]

Некоја посебна или врши работа од типот на магични што има во тинекс околу 120ден?




scared RR -> RE: Како се справувате со прашината во домот? (30.11.2014 20:18:40)

Со бришеме нема како , еве баш петокот бришев и чистев по дома кога вчера гледам на масичката на стаклото повторно прашина [sm=zmeden.gif] мм па ми купил некој прашко од џамбо за ништо не го бива [sm=smiley36.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]