RE: Омилени јадења на нашите дечиња (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


AnnaMolly RR -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (25.6.2012 10:45:01)

Месо. Месо на сите начини. Печено, пржено, варено... Месо со се и сешто [sm=smiley36.gif]
И сирење со се живо и диво. Со зеленчук, со лепче со путер и сирење, компири пржени и сирење...




vezilka RR -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (25.6.2012 12:18:49)

Ние немаме проблем со јадење, скоро се јаде, ама кога ќе му кажам дека ќе јадеме макарони со патлиџан и сиренце, ауууу, одма сам се мести во столче и вика: „Мамо, ајде дај го тука макаоните, учкаме!“ Го празни тањирчето за 5 минути [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (25.6.2012 12:23:14)

Месо. Месо на сите начини. Печено, пржено, варено... Месо со се и сешто
И сирење со се живо и диво. Со зеленчук, со лепче со путер и сирење, компири пржени и сирење...

________Ние немаме проблем со јадење, скоро се јаде, ама кога ќе му кажам дека ќе јадеме макарони со патлиџан и сиренце, ауууу, одма сам се мести во столче и вика: „Мамо, ајде дај го тука макаоните, учкаме!“ Го празни тањирчето за 5 минути _____________________


E blazesi vi sto vi baraat decava da jadat,jas toj film ne go gledam,bar do sega ne sum go videla..
Mozam da se pofalam deka saka palenta,tarana,supi saka,ii zelencuk mandjicka...ovosje da ne vidi pa zatoa i cedam sokcinja...ama deka cel tanjir ke go izede e toa malo sutra




AnnaMolly RR -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (25.6.2012 12:40:52)

Филип бара сам што да јаде. Некогаш кога ќе му текне нешто и ако немам дома во моментот имаме плачење до немајкаде [sm=smiley36.gif]

И сака се во секунда да биде готово. Ако побара пржени компири мисли дека во истата секунда може да ги добие. Тие 10-15 минути додека да ги испржам ми се качува на глава. „Компичиња, компичиња! Ајде, мамо! Компичиња сакам!“ [sm=smiley29.gif]




vezilka RR -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (25.10.2012 13:00:29)

Ние почнавме да имаме проблем со омилените ни јадења. Се што не му спаѓа во оваа група, одбива да го јаде и плука. Во градинка не правел проблем, се јадел, ама дома, боже, боже. Ручеците за викенд ни се сведоа на макарони, компир и ориз, месо и риба исклучиво печени или пржени, никако варени, јајце само белката, сирење, кашкавал и патлиџан и краставица..тоа ни е „разноврсната“ исхрана во моментов, хм, [sm=zmeden.gif]




Pepelaska * -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (25.10.2012 14:49:42)

Мартин да може по цел ден и секој ден ке јаде тарана и шпагети, сега тоа му е омилено.
А гледам манџи како што си сакаше порано, одбива и се буни, а не може бе само суво.,[sm=zmeden.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (25.10.2012 14:57:15)

Lele i Mihaela ista pesna,tarana ,palenta...koga i da ja prasam sto saka za dorucek toa mi go vika...ama stvarno si ja saka....inaku obozava orivce so meso,mandzicki so kompir...u posledno vreme mi bara meso,a porano ne sakase da go vidi




elenak -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (25.10.2012 15:23:57)

Ние јадеме скоро се што ќе зготви мама, многу ретко нешто да не и по ќејф (млеко на пр.) ама во млечни кашички бутаме[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] А овес со јогурт или кисело млеко еден тон може да изеде. Тоа мислам дека и е омилено. Само по тој тањир плаче кога ќе го испразни.




miana -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (25.10.2012 15:25:49)

Moeto dete obozava JOGURT...Vo sto i da e taa saka da ima jogurt [sm=smiley36.gif]
Inaku primetiv deka koga e gladna ne saka da jade blago...Za dorucek i vecera - nikako ne skaa blago,dete si saka soleno i gotovo ( majcik ) [sm=smiley36.gif]




miana -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (25.10.2012 15:26:43)

Moeto dete obozava JOGURT ...i imam primeteno deka koga e gladna ne saka da jade blago...Za dorucek i vecera - blago JOK




Maca25 -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (23.11.2012 22:00:15)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

sekoe dete si jade od sve po malku.ali....ima nekoi jadenje sto so poseben slast si go saka i jade zgotveno od vas.ova ne etema za sto gi ranime decata preku sekoj den.tuku najomileno jadenje i moze samo da e edno.uz toa pisete mi go i nivniot omilen desert.majki so bebinja pisete i vie sto poveke saka vaset_o bebe momentalno krusa ili pak sliva?na moeto angelce omileno jadenje veke odkoga projade mu se spageti so sos sto sama go pravam.mislam sekoj den bi jadel spageti.od blago samo malku chokolada.ni torti ni kolaci nekakvi.





ema28 -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (14.3.2013 10:37:48)

omileno jadenje na david mu e pire,lesnikcokolino i grasak:))) imame13,5 meseci![sm=bravo.gif]




niki -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (14.3.2013 10:39:27)

makaroni




arh_diz -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (14.3.2013 10:41:24)

meso i makaroni




hopeless -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (14.3.2013 10:42:52)

Makaronite mu se najomileni so kecap i sirence




Felly RR -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (14.3.2013 10:43:42)

ВО последно време ништо не ни е омилено, се со сила јадеме.[sm=smiley13.gif]




Natuska85 -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (14.3.2013 10:46:05)

во последно време палента со павлака,се дави




ivance_5 -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (14.3.2013 10:47:45)

Jas nemam dete, ama imam vnuk, nego najomileno jadenje mu e bukvalno se bucko na teta




Felly RR -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (11.6.2013 17:51:57)

Омилена ни е салатата, дефинитивно.




Martins mom -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (11.6.2013 17:56:57)

Јајце на било кој начин и со било каков додаток




ole2004 -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (11.6.2013 17:59:16)

Sveza salata,spageti i jabolko




moni teo -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (11.6.2013 20:25:51)

momentalno mu e puterce so vegeta i grasok




Felly RR -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (25.11.2013 20:14:32)

Јогурт со оризови снегулки [sm=metulj.gif] може да го јаде и секој ден.




Mihaela 2010 -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (25.11.2013 20:21:37)

nie nemame momentalno omileno jadenje,pred izvesno vreme palenta ni bese omilenoto ama go prejade izgleda pa sega ne saka da cue




sandriana RR -> RE: Омилени јадења на нашите дечиња (25.11.2013 22:39:01)

Супа, краставица, млечен намаз, јогурт и белка од варено јајце - овие продукти се вртат најчесто на нејзината листа на желби [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>