Дали купувате second hand книги? (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Наше секојдневие >> Уметност



Порака


AnnaMolly RR -> Дали купувате second hand книги? (11.1.2012 23:17:37)

Порано имаше во Икона, онаа карши соборна, ама не сум отишла натаму да видам дали сеуште ги продаваат. Зборувам за книги од одлични писатели, преубави дела по ненормално евтина цена. Едно време купував по 3 за 100 (како чорапи[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]). Ама сите беа на англиски.

Знаете ли каде можам да најдам евтини асални книги, по можност на англиски или шпански?




Тања РР -> RE: Дали купувате second hand книги? (11.1.2012 23:36:19)

Anna Molly јас не сум од СК  па неможам многу да ти помогнам но би сакала да каже некој што знае за и јас да си купам кога ќе доаѓам. Едно време, додека студирав книги се продаваа на кеј и на плоштадот ама сега не верувам дека е така.

Инаку немам ништо против second hand книги, баш напротив поубаво е чувството кога читаш стара книга, има посебен шмек и мирис.




AnnaMolly RR -> RE: Дали купувате second hand книги? (11.1.2012 23:41:11)

Јас случајно во Икона ги начекав, имаа илјадници книги донесено. Ама во одлична состојба, некои дури не беа ни еднаш прочитани, се гледа по страниците.
Инаку, нема веќе на кеј ни на плоштад. Целиот тој дел е сега во изградба/реновирање и се е раскопано.




mila mama -> RE: Дали купувате second hand книги? (12.1.2012 7:17:53)

Се изнакупив книги на старо додека бев на студии во Софија! На тезги низ цел град, сочувани, бадијала, мирисот и чувството се незаменливи! Кај нас, еве идеја за акција сите кои немаат место за повеќе книги во домот, се селат или сакаат да ослободат место за нешто друго-продавање на стари книги на улици [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




vezilka RR -> RE: Дали купувате second hand книги? (12.1.2012 8:49:03)

Има во Охрид летно време во сезона на улаица еден чико продава стари книги, ама има ептен добри наслово, лудило..книги раритети, не знам од каде ги наоѓа човекот ама алал да му е. Јас пред две години таму најдов една книга што ја барам со години по сите книжари и библиотеки и во странство сум ја барала и не сум успеала да ја најдам (Thomas Wolfe Look Homeward Angel И тоа на српски)..и оп чичето ја имаше..неверојатно!! И не се баш ефтинки јас , 4 илјадарки кошташе книгата..претпоследен ден од одмор, се испотрошено и не можев да ја купам..стварно сакав да се убијам..И мојата потрага по книгата продолжува понатаму [sm=smiley19.gif]




Calypso -> RE: Дали купувате second hand книги? (12.1.2012 10:18:24)

Ne sum kupila secondhand knigi do sega. Ama za se ima prvpat, iskreno razmisluvam i na taa tema. Ova posebno vazi za onie postari knigi, cii sto ponovi izdanija skoro i da gi nema. Iako dosta knigi imam kaj moite vo Ohrid (i treba da si gi zemam tuka vo Skopje, samo prvo da im napravam mesto[sm=smiley36.gif]), pak i pak bi kupuvala. A da gi prodavam starite knigi ne mozam, sekoja od onie sto sama sum si gi kupila ima svoe posebno mesto i znacenje za mene[sm=smiley1.gif]




ana mari -> RE: Дали купувате second hand книги? (11.1.2013 16:55:54)

znae li nekoj dali moze od nekade da se naracuva knigi preku net ama da vrsat isporaka nadvor od makedonija




Goddess* -> RE: Дали купувате second hand книги? (13.1.2013 10:05:36)

Na makedonski jazik barash?
jas poveke knigi ne kupuvam[sm=smiley1.gif] ,mnogu vreme mi odzemashe u baranje na knigi i site propratni materijali shto mi trebaa vo sklop na rabotata..sega simnuvam direktno od net na E-book reader i reshena mi e problematikata[sm=smiley1.gif]...




ana mari -> RE: Дали купувате second hand книги? (13.1.2013 14:29:59)

da na makedonski baram... a na toa e-book ima makedonski ili ako znaes nekoja stranica kaj so ima mk




Goddess* -> RE: Дали купувате second hand книги? (13.1.2013 20:21:08)

Moeto ne e podrzuvac za makedonski jazik....bidejki ima razlicni modeli ,mozesh da razgledash i da pobarash sto podrzuvaat na makedonski jazik...veruvam ke najdesh[sm=smiley1.gif]....potoa ke mozesh sve besplatno da simnuvash od net kolku ti dusha saka[sm=smiley1.gif]




Pepelaska * -> RE: Дали купувате second hand книги? (14.1.2013 22:20:25)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Има во Охрид летно време во сезона на улаица еден чико продава стари книги, ама има ептен добри наслово, лудило..книги раритети, не знам од каде ги наоѓа човекот ама алал да му е. Јас пред две години таму најдов една книга што ја барам со години по сите книжари и библиотеки и во странство сум ја барала и не сум успеала да ја најдам (Thomas Wolfe Look Homeward Angel И тоа на српски)..и оп чичето ја имаше..неверојатно!! И не се баш ефтинки јас , 4 илјадарки кошташе книгата..претпоследен ден од одмор, се испотрошено и не можев да ја купам..стварно сакав да се убијам..И мојата потрага по книгата продолжува понатаму [sm=smiley19.gif]


Богами сите книги ги има чичково, ама малку бе ја претерал со ценава 4000?[sm=zmeden.gif]




marchi -> RE: Дали купувате second hand книги? (2.2.2016 1:28:20)

jas dosega ne sum kupila ama za ponataka bi kupuvala.




bucko mal -> RE: Дали купувате second hand книги? (2.2.2016 9:28:09)

Da kupuvam I toa po mnogu ubavo cena😊




marchi -> RE: Дали купувате second hand книги? (5.2.2016 2:40:31)

Sakam da prasam tie sto kupuvaat knigi second hand osven vo skopje na kej kade sto cesto sum gledala tezgi kade moze na.drugo mesto da se najdat takvi prodavaci?




Страница: [1]