RE: Серклаж (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Felly RR -> RE: Серклаж (21.10.2015 17:06:58)

Можеби е тоа, не веруивам дека е нешто сериозно, ајде сега опушти се, ако ти е е мисла, јави се кај докторот колку да се консултираш.




angelce moe -> RE: Серклаж (21.10.2015 17:10:50)

uff samo da mozam da se opustam. 4 bremenost mi e i se uste nemam zivo dete :(
pozitivna sum po priroda da stravot za deteto e nesto drugo




Mary GP -> RE: Серклаж (19.11.2015 20:56:21)

Pocnav da ve sledam so razgovorot i sakav da vi pisam. I jas pred 3 dena pravev serklaz vo Plodnost kaj d-r Tase i isto taka custvuvam i jas ponaretko takvi bolki dolu vo stomakot, a isto imam i iscedok preku cel den i koga lezev vo bolnica i sega nekogas e kako voda a nekogas ima malku krv bleda so bel sekret. Mu kazav na D-r togas mi re4e ke boli od rabotata. A sepak se plasam i za sekretot.




angelce moe -> RE: Серклаж (19.11.2015 21:12:24)

Zdravo Mary, prvicno zdravje ti posakuvam. Da mi ti drzit serklazot cvrsto.
Te razbiram mnogu ubo, biz istoto pominav i jas , no zadovolna sum rezultatot e dobar . krvarenjeto mene mi traese okulu 6 dena A bolkata eden ili dva. No ne mnogu jaka bolka.
Kazımi koja nedela si i kolku ti bese grloto na matkata??




Mary GP -> RE: Серклаж (20.11.2015 12:10:21)

Jas sum vo 19 ned. A grloto koga pojdov vo bolnica veke bese mn otvoreno d-r mi rece deka e slezen vodejnakot duri vo vaginata, se isplasi i toj vika nisto ne biduva od ova ke prsni. Duri mislese deka na sred operacija ke prsni, eve sega dobro e zasega ama do koga nz mi re4e deka e vazno da ne fatam nekoja infekcija, No vo panika ne go prasav kako treba da se zastitam od to sto se treba da pravam so sto odrzuvas higiena? Mn se plasam




angelce moe -> RE: Серклаж (20.11.2015 12:35:38)

Za zastita od infekcija jas probvam po priroden pat, citav vo turskite forumi tamu se mnogu aktivni za ova tema, znaci litar ipol voda prvo ja varam posle ja ostavam da se ladi, ja stavam vo edno sise vodata i ja mesam so skoro pola casa ocet od jabolko. siseto mi stoi vo vc i so toa se mijam tamu dolu. dva pati do sega imam provereno urina nema infekcii, cesanje peckanje nemam e sega drugoto ce vidime ko ke doaga vreme za mikrobioloski brisevi. odmaraj lezi to e najbitno, mene tase mi rece deka mozam da si prosetkam ama jas ne preteruvam na 4 dena ednas ke izleguvam. tebe neznam so ti preporaca ama ponekogas si logika bi trebalo strikno da lezis neli?




Mary GP -> RE: Серклаж (20.11.2015 16:37:46)

Ne mi kaza nisto Sestrata ja prasuvav mi rece deka mozam da si pram to so sum praela pred to ali da rabotam ili da se zamoruvam ne. Sakav da te prasam dali mozi so caj od kamilica ili samo so cista voda. Ova so ocetot neznam kako ke bidi.




angelce moe -> RE: Серклаж (20.11.2015 17:05:01)

Jas pram Edna doza so ocet pa posle so kamilica. Tebe ako ti e sube mojs samo kamilica i to e dosta efikasna, i po dve casi na den caj od brusnica




Mary GP -> RE: Серклаж (20.11.2015 17:26:01)

E dobro fala mnogu a bolkite dali seuste ti se javuvaat, jas gi imam ama poretko deneska 1-2 pati i iscedok isto zoltenikav.




angelce moe -> RE: Серклаж (20.11.2015 17:32:59)

Ne bolkata izcezna potpolno, krvarenje to prekina no vo urina izleguva seuste kako plus 1. Da ne zaboravam iscedok kako voda ke imas odvreme navreme, jas se plasev da ne e vodenjakot no toa bilo od vaginaletive utrogestan. No ne sekoj den, nedelno ednas na primer




Mary GP -> RE: Серклаж (20.11.2015 19:27:10)

Да во право си од вагиналетите е и порано ги користев знам така бесе како мрсно нешто. Се надевам ке исчезни се ке биди во ред, вечерва ми се јавија за микробиплошките брисеви биле во ред немало ништо.




angelce moe -> RE: Серклаж (20.11.2015 19:30:39)

super Mary, Gospod neka ni e napomos, vistina e tesko. tie 35-36te nedeli mi izgledaat dosta daleku, a kamoli 40ta...uff samo trpenie i pozitivna misla




Mary GP -> RE: Серклаж (20.11.2015 21:38:41)

Така е само господ да ни помогни. А за до крај немора да одиме до крај добро ке биди да истуркаме до кај 7-8 месец барем




angelce moe -> RE: Серклаж (20.11.2015 21:43:20)

Ako veke izrazuvame zelba, da posakame to so e najdobro [sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif] a drugoto si znajt Gospod [sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Серклаж (20.11.2015 22:40:01)

Mary GP i angelce moe со лесно да поминете до крај на бременост[sm=bravo.gif]




angelce moe -> RE: Серклаж (22.11.2015 14:50:10)

Blagodaram Melanija RR se nadevam deka ke gi postigneme tie 36-37 te nedeli




Mary GP -> RE: Серклаж (28.11.2015 17:00:31)

angelce заборајв јас да те прашам пред колку време го правеше серклажот? и како се чувствуваш сега?




angelce moe -> RE: Серклаж (28.11.2015 17:05:18)

Mary na 16ta nedela se naprajv, zadovolna sum.vo pregled koga bev duri i malku bese pokaceno.
Ti kako si, kako se cuvstvuvas




Mary GP -> RE: Серклаж (2.12.2015 16:33:48)

angelce mn e tesko ova so ke go kazam kaj mene veke ne mozese da drzi serklazot bebeto pocna da rasti i da nema mesto kako sto mi kaza doktorot pocna i da pritiska imav i bolki. Vcera morase da go pukni vodejnakot za da se porodam za zal ne uspeav da go donosam. Ti posakuvam ti da uspees da imas pogolema sreka od mene. Da si go rodis slatkoto bebence.




Melanija RR -> RE: Серклаж (9.12.2015 12:32:54)

Сакам да ве известам дека отворив нова тема Неуспешна бременост=ТУКА и таму се сите последни постови за причини за неуспешна бременост. Може и тука во пост, не само во приватна порака, да споделите и помогнете од ваше лошо искуство.Може да ја напишете причината ,како последно секрлаж не успешен, докажана причина или пропуст според вас во водење на бременоста и слично




Neurotoxin RR -> RE: Серклаж (24.3.2016 9:35:54)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikijovanmk

Zdravo na site!

Guglav nesto sto mi treba i me donese kaj vas. Pisuvam na ovaa tema iako ne sum imala problem so spontan abortus, tuku so zacnuvanje. Eve veke pet godini :( se spremame za vtoro IVF i sakame da napravime se kako sto treba.

No, da pominam na glavnoto. Mi treba informacija i iskustva dokolku nekoj znae za abdomenalen cirklaz.
Vidov od 2015 nina.darko, pisala za nejzinoto iskustvo na ovaa tema, pa bi sakala dokolku go procita ova da mi pise podetalno bidejki go imame istiot problem, ili nekoj drug ako ima bilo kakva informacija bi mi bila epten dobredojdena.

Vi blagodaram odnapred i vi posakuvam mnogu uspeh na site <3





nina.darko -> RE: Серклаж (24.3.2016 10:09:06)

Здраво kikijovanmk!!Да јас правев абдоменален серклаж кај др. Панчевски во Систина. Операцијата помина супер, многу лесно.. Веќе после неколку дена јас функционирав најнормално, си одев на работа. Бременоста помина супер и сега си го имам најубавото и најпаметното синче. А бремена сум и со второ. Сега за сега е се ок со серклажот иако сум доста активна затоа што синчето е мало и си бара внимание.. Пиши што те интересира, тука сум да ти одговорам.. Топло ти го препорачувам докторот.. Прекрасен е, го обожавам :) Оди на консултации и ќе ти го реши проблемот гарант.. Поздрав и пиши што те интересира




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]