RE: Во која градинка? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


Mihaela 2010 -> RE: Во која градинка? (2.12.2013 13:29:24)

jas iskreno da si kazam sum zadovolna od nasava gradinka...ne da sum sega pre pre zadovolna,ama so ogled na toa sto nitu ednas ne mi ja predale so isflekana bluzicka,nitu zedna nitu gladna,koga ja zimame neguvatelkata sekogas i ja sreduva kosata,snolite i gi mesti i kazuva kako pominala,kolku jadela,dali placela i zosto..ednostavno na site deca im gi naucila potrebite i karakterot
Inaku ovaa negovatelka e donesena od pribvatna gradinka,prethodno tamo rabotela,i mozebi samoto toa sto na nekoj nacin tie gradinki se da kazam po principielni,pristapot im e drug,seto toa taa go prenesuva i tuka sto mi e osobeno drago..
a i deteto mi e epten srekjno




angela55 -> RE: Во која градинка? (2.12.2013 20:58:22)

Super, odlicno! Ima mnogu luge sto se zadovolni od gradinkite kade sto pretstojuvaat nivnite DECA, no zosto retko koj go pisuva imeto na gradinkata, bilo da e pozitivno ili negtivno mislenjeto [sm=smiley1.gif]




mommy_angels RR -> RE: Во која градинка? (2.12.2013 23:00:22)

Браво Михаела за вашите учителки,е кај нас е спротивно. Не дека е до толку лошо,штом детето наутро ми е среќно кога оди,тогаш и е убаво. Е сега кога ја земам во 15.30-16.00 часот е и гладна и жедна. И тоа многу! Со мака стигнувавме до дома,ама сега веќе обавезно си носам бисквитче или слично. Значи дома откако ќе се најаде и ќе испие горе-долу 1/2 l течност се смирува и расположува. Прво мислев дека е до моето дете,ама еве неколку пати се среќавам со друга мајка и таа секогаш доаѓа со парче леб за детето. Очигледно храната не е прилагодена на потребите на децата [sm=zmeden.gif]




zzaa -> RE: Во која градинка? (2.12.2013 23:45:40)

Ангела 55 врати се назат некоја страна ке видиш дека сите го имат напишано името на градинката, сега нема во секој пост да кажуваат во која градинка се.




anaana -> RE: Во која градинка? (14.1.2014 10:22:20)

ajde nekoj ako ima iskustvo so gradinka orce nikolov onaa vo Karpos 2 kaj tineksot sto e, neka mi kaze kako e...
od tamu mi rekoja deka rabotele do 17h, malku moze ke e problem duri da stignam da go zemam detevo ama ke se snajdeme nekako
ako ima nekoj iskustvo bilo kakvo neka mi kaze..
od tamu mi rekoja deka mesto ke imalo




Melanija RR -> RE: Во која градинка? (2.2.2014 12:19:13)

Искуства со јасли во Аеродром?Не ги знам по име одприлика таа кај црквата и кај касарната.Во таа на тобако идев јас па незнам колку е обновена.Да затопли мислам да одам да видам,се надевам не е касно за од септември,знам дека во Аеродром се фул[sm=zmeden.gif]




sandriana RR -> RE: Во која градинка? (2.2.2014 13:15:10)

Лично искуство немам, на пријатели децата им одат во таа кај црквата - на едните се презадоволни, на другите не им се погоди - ја отпишаа малата после неполн месец одење.
Сепак, мислам дека таа градинка е една од најдобрите во Аеродром.
Сепак, појди да разговараш, да разгледаш.




pepuska -> RE: Во која градинка? (3.4.2014 9:15:35)

Има ли некој искуство со детската градинка буба мара во ново лисиче посебн осо групата што е од една до две години




Melanija RR -> RE: Во која градинка? (4.4.2014 12:48:34)

Денес бев во дирекцијата на Срничка во Аеродром [sm=smiley1.gif]
Значи Чекорче и Бамби вака гледано од ходник се навистина средени полни со цртежи,играчки,шарено весело.... јас би се запишала [sm=smiley1.gif]
Уште не сме се решиле Калинка,Изворче или Бамби.Земав формулар а можело и електронски да се аплицира[sm=smiley20.gif] ма да се види барем од далеку занимална НЕ [sm=smiley21.gif]сите градинки биле исти да сме одлучеле според близината [sm=zmeden2.gif] аха ок
Ајде искуства од физичка гледна точка,просторност,греење, многу деца во група/јасли ....

Прв дел .....




Tanjat7880 -> RE: Во која градинка? (4.4.2014 12:59:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Денес бев во дирекцијата на Срничка во Аеродром [sm=smiley1.gif]
Значи Чекорче и Бамби вака гледано од ходник се навистина средени полни со цртежи,играчки,шарено весело.... јас би се запишала [sm=smiley1.gif]
Уште не сме се решиле Калинка,Изворче или Бамби.Земав формулар а можело и електронски да се аплицира[sm=smiley20.gif] ма да се види барем од далеку занимална НЕ [sm=smiley21.gif]сите градинки биле исти да сме одлучеле според близината [sm=zmeden2.gif] аха ок
Ајде искуства од физичка гледна точка,просторност,греење, многу деца во група/јасли ....

Прв дел .....

Ajde Melanija,mozam da ti kazam iskustva od drugi majki,moi komshiki koi nosea deca vo Aerodrom,ne gi znam po ime gradinkite no taa shto e kaj VERO e najfalena,taa e shto e kaj Biser do shkoloto Ljuben lape isto solidna gradinka,taa shto e do crkvata najlosha...se obidov da te upatam kolku tolku a ti za koja ke odlucish kazi ja po mestopolozba,ne gi znam po ime I SO SREKJA!!!




sandriana RR -> RE: Во која градинка? (4.4.2014 13:16:20)

Melanija, вас најблиску градинка со јасли ви е таа кај Тобако 2, ако не се лажам, а после и таа кај црквата, кај амбуланта Јане Сандански. Од тие 2 јас за двете имам слушнато позитивни критики,општо.
Греењето ако не се лажам е индивидуално, во секој објект на градинките, така да за топло секогаш, а бројката не верувам дека е под 20тина дечиња во група во сите градинки во Аеродром.




Melanija RR -> RE: Во која градинка? (4.4.2014 13:35:22)

Калинка е кај Тобако 2, Изворче кај Црквата а Бамби кај ОУ Љубен Лапе (кај касарната Гоце Делчев).

Во Бамби од надвор имам забележано како да има колектори, а најблиску е Калинка баш во таа и јас одев [sm=smiley36.gif]
Изворче предмалку јас исшпиунирав околу влегов во дворот гледам најмногу е реновирана а мислам исто и Калинка.Калинка е и најстара и најмала обемно и по број на деца, пишува во сите дека е во јасли по 60-65 деца во 4 групи Калинка а 6 групи во другите две, а јасли се смета до 2 години или?
Што би значело по 10 деца во група???Многу добро звучи [sm=smiley1.gif]
Големите се со капацитет околу 210 деца во 6 групи е ова е многу[sm=smiley13.gif]




Felly RR -> RE: Во која градинка? (4.4.2014 14:34:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR


Што би значело по 10 деца во група???Многу добро звучи [sm=smiley1.gif]


10 деца во група, хм, премногу добро за да биде вистина. Не би верувала додека не видам.
А инаку јасли се до 2 години, да, но и јаслите како што сум читала се поделени во различни групи според возраста, зошто нели во јасли се носат дечиња од 9 месеци па се до 2 години.




sandriana RR -> RE: Во која градинка? (4.4.2014 14:34:40)

а јасли се смета до 2 години или?

Кај нас во Буба Мара се 2 групи јасли - со по 20тина дечиња. Едната е 1ва јасли од 9-18(зависи кога е родено детето, може и 24 месеци да го фатат во таа група, како Т моја - во август наполни 24 мес., од септември менуваат група), а другата е 2ра јасли од 24 - 36 месеци (мада тие што се родени Април - Мај, полнат 3 години, па цело лето го минуваат во истава група, па од септември се во официјална градинка).




Melanija RR -> RE: Во која градинка? (4.4.2014 15:20:55)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR
Што би значело по 10 деца во група???Многу добро звучи [sm=smiley1.gif]

10 деца во група, хм, премногу добро за да биде вистина. Не би верувала додека не видам.

Да ни јас не верувам, но ова не ми го кажаа туку на страната пишува, така да [sm=smiley36.gif]

Сега ми е појасно како оди со возраста.Фала за информациите и споделите искуства [sm=smiley31.gif]




IvaDicho -> RE: Во која градинка? (16.4.2014 11:23:00)

Zdravo na site :)

Nskoro sakam/treba da go zapisham sin mi vo gradinka, i se mislam za frankofonskata gradinka vo sklop na ucilishteto Dimitar Miladinov. Bi sakala da prasham dali nekoi od vas go nosi svoeto detence vo taa gradinka i dali bi mozele da spodelite nekoe iskustvo?
Odnapred blagodaram.




Melanija RR -> RE: Во која градинка? (6.5.2014 15:06:53)

Денеска поднесовме барање за во Срничка-Калинка [sm=smiley1.gif]
Ќе не известеле а најдобро сами да дојдеме да прашаме во јули, дали е примен што и како.
Не ми спомна листа на чекање а не ни прашав.Веројатно ако не во таа во друга најбликска нивен клон,сигурно нема до последно да извисат[sm=zmeden.gif].Ме копка ќе се јавам утре да прашам




pepuska -> RE: Во која градинка? (17.6.2014 14:43:42)

Ние до август ќе биде точно една година како сме на листатана чекање а сме 13 во ЈУДГ Буба мара во ново лисиче . Е сега прашањето ни е дали некој знае конкретно кога се уписите зашто првачињата се веќе испишани од градинките насн ирекоа во август да прашаме аи дека сами ќе не известеле дали сме примени и навистина не мие јасно како може некој да известува во јули некој во август . Нели треба уписите да се во исто време ?




Melanija RR -> RE: Во која градинка? (18.6.2014 23:44:22)

Хм значи нема упис поднесуваш молба и така , е сега според дата на поднесување ли примаат?Кој тоа ќе даде на увид пример дека моето не е примено а некој што поднел во мај е примено?Тотално чудно.Јас планирам на 1 јули да им звонам




Melanija RR -> RE: Во која градинка? (27.6.2014 13:31:51)

[sm=smiley1.gif] денес ни кажаа дека сме примени во Срничка-Калинка па во понеделник да одиме по документи и уплатница [sm=zz_spin.gif] Возбудена што и како ќе биде од септември но знам дека изборот е градинка [sm=smiley1.gif]




LoveableMe RR -> RE: Во која градинка? (27.6.2014 13:45:19)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

[sm=smiley1.gif] денес ни кажаа дека сме примени во Срничка-Калинка па во понеделник да одиме по документи и уплатница [sm=zz_spin.gif] Возбудена што и како ќе биде од септември но знам дека изборот е градинка [sm=smiley1.gif]


Честитки, среќно, сигурно ќе му биде интересно [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




bucko mal -> RE: Во која градинка? (27.6.2014 13:49:29)

Cestitki,sto pobrzo da se navikne I da si uziva vo gradinka[sm=bravo.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

[sm=smiley1.gif] денес ни кажаа дека сме примени во Срничка-Калинка па во понеделник да одиме по документи и уплатница [sm=zz_spin.gif] Возбудена што и како ќе биде од септември но знам дека изборот е градинка [sm=smiley1.gif]





Tanjat7880 -> RE: Во која градинка? (27.6.2014 13:58:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

[sm=smiley1.gif] денес ни кажаа дека сме примени во Срничка-Калинка па во понеделник да одиме по документи и уплатница [sm=zz_spin.gif] Возбудена што и како ќе биде од септември но знам дека изборот е градинка [sm=smiley1.gif]

Cestitki Melanija,da pomine ubavi I srekjni denovi vo gradinkata[sm=bravo.gif]samo napred!!!




Melanija RR -> RE: Во која градинка? (27.6.2014 14:02:00)

Фала ви [sm=smiley31.gif] се надевам нема да биде со многу болести [sm=smiley1.gif] на сите само убавини да ве пратат, а кој сака и да си дочека градинка,а другите (големите) убава диплома од факс [sm=smiley1.gif]




Dilina -> RE: Во која градинка? (1.7.2014 21:12:33)

Меланија ви честитам и јас на вас за запишувањето :) И јас сум во Аеродром, а ме интересира Срничка-Калинка иста е? На која мислиш, таа одкај стар бисер поблиску шо е или? [sm=zmeden.gif] рано е за нас ние уште неродени сме ама збунка ми е сеа која е која....[sm=jezicek.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  24 25 26 [27] 28   Следна страница >   >>