17 Ноември - Светски ден на прематуритетот (предвремено раѓање) и на предвремено родени бебиња (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Предвреме родени



Порака


mama maca -> 17 Ноември - Светски ден на прематуритетот (предвремено раѓање) и на предвремено родени бебиња (18.11.2011 0:30:32)

Здраво
Ја започнувам оваа тема денеска бидејки гледам дека до сега на овој сајт не е воопшто спомнато околу овој ден.(Доколку е спомннатто,однапред се извинувам за мојата неинформираност).
Она што сакам да знам е дали во Македонија постои некоее официјално здружение на родители на предвремено родени бебиња?Доколку не постои добро би било да се покрене таква иницијатива.
Она што ме мотивираше да ја отворам оваа тема е тоа што денеска случајно отворив еден сајт на некоја европска фондација за нега и грижа на предвреме родени деца на кој имаше гласање со цел да се зголеми свесноста кај луѓето околу овој проблем и за да се добие подобар третман и нега за предвремено родените деца.Гласањето беше на 26 европски јазици но не и на Македонски па затоа морав да гласам на Српски.Во оваа Фондација членуваат и држави што не се членки на Европската унија а Македонија ја немаше меѓу членовите.Ова е тој САЈТ а се гласа ТУКА




Ikana -> RE: 17 Ноември - Светски ден на прематуритетот (предвремено раѓање) и на предвремено родени бебиња (1.11.2012 15:34:29)

Гласано мама маца, се надевам и Македонија ќе покрене иницијатива за подобра нега на предвреме родените бебиња како и соодветна едукација за родителите. Има вакво друштво во МК, се вика ПремНова, побарај ги на фејсбук имаат своја страна.




Annet -> RE: 17 Ноември - Светски ден на прематуритетот (предвремено раѓање) и на предвремено родени бебиња (1.11.2012 15:42:51)

i od mene :)




Mihaela 2010 -> RE: 17 Ноември - Светски ден на прематуритетот (предвремено раѓање) и на предвремено родени бебиња (1.11.2012 15:46:30)

i od mene




MacenceEna -> RE: 17 Ноември - Светски ден на прематуритетот (предвремено раѓање) и на предвремено родени бебиња (1.11.2012 16:02:21)

glasano i od mene [sm=bravo.gif]




Nardi -> RE: 17 Ноември - Светски ден на прематуритетот (предвремено раѓање) и на предвремено родени бебиња (2.11.2012 0:29:35)

Bravo Mama maca za inicijativata!




TamaraMartina -> RE: 17 Ноември - Светски ден на прематуритетот (предвремено раѓање) и на предвремено родени бебиња (16.11.2012 14:34:43)

Mamicki utre e Svetskiot den na predvremeno rodenite decinja. Pred Kultura na plostad ke ima mamicki od klubot na predvremeni decinja a i promocija na kniga ..poveke ke procitate na 
LINKOV. Dali nekoj ke odi?




TamaraMartina -> RE: 17 Ноември - Светски ден на прематуритетот (предвремено раѓање) и на предвремено родени бебиња (16.11.2012 14:38:23)

Може да гласате за поддршка на предвремено родените деца и нивните семејства, на европскиот веб портал, каде гласањето и значајните пораки за прематуритетот се на македонски јазик...
Bi zamlila sto poveke majki da glasaat [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Fala odnapred




Andriance -> RE: 17 Ноември - Светски ден на прематуритетот (предвремено раѓање) и на предвремено родени бебиња (16.11.2012 15:02:26)

Еве јас се пријавувам дека ќе одам...може и заедно да одиме, нели?




TamaraMartina -> RE: 17 Ноември - Светски ден на прематуритетот (предвремено раѓање) и на предвремено родени бебиња (16.11.2012 15:07:14)

Dogovoreno :)




Melanija RR -> RE: 17 Ноември - Светски ден на прематуритетот (предвремено раѓање) и на предвремено родени бебиња (17.11.2014 20:32:22)

Денес е денот
Посакувам што помалку предвремени раѓања и живи и здрави бебчиња[sm=9nebesa.gif][sm=duda.gif]




Melanija RR -> RE: 17 Ноември - Светски ден на прематуритетот (предвремено раѓање) и на предвремено родени бебиња (17.11.2015 0:18:20)

17-ти ноември е ден кога насекаде во светот вниманието на јавноста се врти кон предвремено родените бебиња и нивните семејства. Овој ден го одбележуваат, пред се, родителите преку голем број национални родителски организации во речиси сите земји во светот.

[img]http://www4.slikomat.com/13/1116/s2l-122193.jpg[/img]

Izvor.lulka.org




Страница: [1]