Кредитни картички (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Наше секојдневиеПорака


profesorica -> Кредитни картички (16.9.2009 10:52:49)

Какви поседувате, колку ги користите и дали мислите дека се испатат?
Дали во маркетите секојдневно плаќате во кеш или со кредитни картици?
mami -> RE: Кредитни картички (16.9.2009 11:02:11)

имам една, на неа ми стига плата и порано плаќав се во кеш а сега каде што можам директно со неа си плаќам, па дури и заборавам пари да си извадам ако случајно ми потребаат[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
profesorica -> RE: Кредитни картички (16.9.2009 11:09:33)

Јас сите што ги познавам што имаат по 3-4 кредитни картици стално се жалат дека им одат парите на кредити и до гуша демек се во долгови.Јас имам една плата што ми стига и една од Виза веро од стопанска банка и секој месец ми стига по 1500 ден сметка за неа, ама ретко плаќам со неа, повеќе во кеш плаќам.
katence -> RE: Кредитни картички (16.9.2009 11:18:01)

jas imam visa kade sto mi ide plata i tn i ja koristam sekojdnevno kade sto mozam so kartica bi pratila,i imam mastercard kreditna samo sega za sega ne sum ja koritela iako e mnogu tesko [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
i imam potrosuvacka kartica na tinex samo i taa uste ne e iskoristena.

Matej i Eli -> RE: Кредитни картички (16.9.2009 12:42:27)

Јас и сопругот, користиме две картици, и можам да кажам дека ни се нашле во итни моменти, но исто така и како со нив можеш многу лесно да заглавиш. Затоа се потреба но мора да се внимава како се користат [sm=smiley36.gif]
Cacko -> RE: Кредитни картички (16.9.2009 13:23:23)

Jas vo nasiot brak sum za hemijata(posto sum tehnolog)[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] a mm e po parite(bankar)[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image].Pojma nemam jas so kartici,mozda i zatoa nemam, ama mm samo so kartici plaka,kao so vika on si gi vrti parite i nikad ne se pozalil,posto si se razbira.Za razlika od nego sestra mi samo kuka kako e u minus i bla bla.Najverovatno treba da znaes da rabotis so niv
natasha -> RE: Кредитни картички (16.9.2009 16:22:42)

na kreditna katicka kupuvam isklucitelno nesto sto mi e neophodno,da receme koga stanuva zbor za bela tehnika...a za pazarenje da,zavisi kako koga......
Iva -> RE: Кредитни картички (16.9.2009 19:40:44)

Исклучиво кеш.
Jasna -> RE: Кредитни картички (16.9.2009 19:48:38)

Jas po navika kes.
daniel -> RE: Кредитни картички (16.9.2009 23:37:59)

jas koristam maesto card
pacuvce -> RE: Кредитни картички (9.2.2010 11:34:10)

Шеесетти роденден на кредитната картичка


Кредитната картичка, која е се попопуларно средство за плаќање во светот, денеска слави 60-ти роденден.

На денешен ден, 8 февруари 1950 година, американскиот бизнисмен Фран Макнамара ја пушти во оптек првата кредитна картичка, направена од картон, со натпис „Дајнерс клуб“.

Со изумот на кредитната картичка е создадена и култура на долгови или постојан минус на личната сметка.

По „Дајнерс“, следело основање на „Америкен експрес во 1958 година, потоа „Мастеркард“ во 1966 година, а како последна од светски познатите картички е „Виза“ во 1977 година.

Во поранешна СФРЈ кредитните картички пристигнале во 1969 година со потпишување на франшизен договор.

Според најновите податоци, кредитните картички ширум светот се употребуваат дури 25 пати во секунда.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Со мало задоцнување од еден ден да и го честитаме роденденот на кредитната картичка...Мислам дека е редно...Најдобар пријател во одредени ситуации...Е па,среќен роденден,драга наша кредитна картичке..
ananikol -> RE: Кредитни картички (9.2.2010 19:48:43)

95% ja koristam kartickata,retko mnogu retko kesh
profesorica -> RE: Кредитни картички (10.2.2010 8:09:59)

цацко и јас така викам дека ги вртам парите, ама уствари кога ќе видиш не е така, мене може ми е иста сума сметката секој месец ама долгот постојано ми се зголемува и така и е потешко да го исплатиш[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
Annabel -> RE: Кредитни картички (10.2.2010 8:47:36)

Ако не знаеш да ги користиш, кредитните картички се бунар без дно....може само да се заглавуваш и по една година појма да немаш зошто плаќаш толку високи рати, т.е. да заборавиш што си купил...А и каматите им се многу високи.

Ние ги користиме со мм, ама искрено би сакала да не почневме....

И само една кoрекција на постовите погоре....картичките на кои што ви пристигнува платата не се кредитни, тие се дебитни...

Поздравче...
pacuvce -> RE: Кредитни картички (10.2.2010 8:54:13)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

Kартичките на кои што ви пристигнува платата не се кредитни, тие се дебитни...

Поздравче...


Најмногу ја користам неа...Имам и уште 4 кредитни,ама верувале или не воопшто не ги користам...Ги чувам за не дај Боже...Баш сега пред крај на годината ми дојде за една да платам членарина од 1,500 ден.,а изминатава година воопшто не сум ја користела...Баш ми падна криво,ама па од друга страна си велам поарно да ги имам ако за нешто ми притребаат...А за една која ја имам од Комерцијална банка,ми се јавуваа по телефон да одам да си ја подигнам обновената,затоа што ми била истечена дури три месеци...[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
arh_diz -> RE: Кредитни картички (10.2.2010 8:56:39)

Kreditna karticka nemam . Imam samo debitna na koja sto dobivam plata
profesorica -> RE: Кредитни картички (10.2.2010 8:58:55)

е да имате право таа е дебитна, епа тогаш имам една кредитна и една дебитна картица[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
penelopa -> RE: Кредитни картички (10.2.2010 9:48:41)

Maksimalno ja koristam kartičkata..barem tuka vo Slo. bukvalno sekade možeš da plakaš so kartička. Jas imam edna so dozvolen minus- gledam da ne zabegunam mnogu...maž mi ima 3-4 dobro doagaat[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]
Cacko -> RE: Кредитни картички (10.2.2010 9:54:56)

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

цацко и јас така викам дека ги вртам парите, ама уствари кога ќе видиш не е така, мене може ми е иста сума сметката секој месец ама долгот постојано ми се зголемува и така и е потешко да го исплатиш[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]

Ama profesorice na mm ne mu se zgolemuva dolgot i kako so kazav ne kuka,kako go prai toa ne znam,si ima nekoi finti,mozda nie ne se razbirame tolku ama mm e bankar,pred nekolku godini bese direktor na prodazba vo stopanska banka,do lani rabotese za  Alpha kako nadvoresen konsultant,a on si ima firma za avto krediti i lizing taka da veruj mi si se razbira
sestrami na sala mu vikase da i dal casovi za kartici[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]posto i ona vecito place od karticite,ali mm i vika sekoja skola se plaka[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]ne e toa,dzabe na sestra mi sea skola koga e zaglavena i gospod bog ne ja odglavuva
Mucka -> RE: Кредитни картички (10.2.2010 10:06:21)

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Какви поседувате, колку ги користите и дали мислите дека се испатат?
Дали во маркетите секојдневно плаќате во кеш или со кредитни картици?nikad se nece isplatit da placas kamatu na nesto sto si uzeo prije sedam dana....i onda ado nisi u stanju da platis odma tj,ako placas nesto godinama....uzasan gubitak...20ak posto kamate na nekim karticama...ma uzas jedan....drz se kesa...i kupuj koliko moze se....radije kredit od banke nego kartica....aj debit je ok....fakticno trosis svoj novac s racuna,ostale su za razmisli zasto ii kako ih uopce imat!
bojanas -> RE: Кредитни картички (10.2.2010 10:37:22)

Имам ВИза дебитна и кредитна од ИК Банка. Кредитната е за недајбоже или да плаќаш нешто на рати а дебитната ми доаѓа платата (сега онаа непостоечката од породилното отсуство). Имаме и Дајнерс и на неа земаме опрема на рати- телевизор, усисивач, млеко од Зегин, ама никогаш повеќе да не е ратата од 5000 месечно. И од време на време креваме рачна инаку нема крај.[sm=smiley36.gif]
BILJANA_G -> RE: Кредитни картички (10.2.2010 10:48:10)

Kreditni karticki nemam nitu sum imala, dosega ne sum imala potreba od kreditni.Edinstvena sto ja imam mi e viza elektronik na nie mi odat pari za plata i sekade sto moze so karticka plakam retko nosam pari.
Enika -> RE: Кредитни картички (10.2.2010 11:00:01)

Јас имам една девизна што ја користам кога сум надвор...а иначе иам трансакциона за која уште не сум извадила картичка за да вадам од автомат пари и ога највеке ми требаат се нервирам што се заборавам па мора да трчам по банки и да чекам во гужвата [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
kapina -> RE: Кредитни картички (12.8.2012 19:09:14)

dali nekoja  od vas imala iskustvo so master card kreditnata karticka i dali se plaka kamata ako go pokrijam celiot minus od platata vednas toj mesec 
kapina -> RE: Кредитни картички (12.8.2012 22:16:05)

ima li nekoja od vas iskustvo so kreditni karticki bidejki stvarno mi treba sovet 
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>