RE: Крварење во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


BILJANA_G -> RE: Крварење во бременоста (16.12.2009 14:33:50)

Koga ja vidov temava mnogu se rastrevoziv bidejki se potsetiv kakvi strersovi doziveav vo mojata bremenost. Vo tekot na brem.poveke pati prokravaruvav no se bese vo red se dodeka edna den vo 34 nedela pocustvuvav bolki no ne bea vo stomakot tuku dole pri sednuvanje. Mu kazav na mm no i na svekrva mi,taa mi rece moze od so e golem plodot pretiska i zatoa imam bolki.No mm ne reagirawe taka tuku mi rece utre vednas da odam na ginek.Utredenta otidov i na seta taa cekav red moze polovina cas i poveke.Koga vlegov po pregledot mi rece da odam na oddel.,se uplasiv duri pocnav da placam mi kaza deka sum bila otvorena 2 prsta dodeka se kaciv gore sum se otvorila 5 prsti.Doktorkata ne se nafana da me poroduva vednas me prati vo Sk.mnogu bese i taa uplasena da ne se rodi po pat.No za sreka stignavme vo Sk.i tamu se porodiv po priroden pat.Fala mu na Gospod so moeto angelce e se vo red sega e veke 2godini. Mnogu bev uplasena no i sega imam malku strav bidejki so mm razmisluvame za dr.detence.No prven gi pravam site potrebni ispit.za da vidam dali e se vo red.             Mnogu mi e zal Nikolina sega ti posakuvam golema sreka i ne razmisluvaj za toj pat.




gurgica -> RE: Крварење во бременоста (23.12.2009 14:13:10)

Samo sto se vrativ od GAK i fala bogu se e vo red.Edniot plod(toj sto bese prazen) go nema dr vika se iscistil,a drugiot e super,go merese i dimenziite se super.Mi predlozi da napraam test za rano otkrivanje na anomalii i utre ke go pravam.Kontrola vo 16 nedela.Super+ vise ne krvaram i go nemam toj glupaviot iscedok.Pozdrav




Еца -> RE: Крварење во бременоста (23.12.2009 14:14:37)

баш ми е мило што се е добро гургица, ама да знаеш не стави во мисла минатиот пат[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




arh_diz -> RE: Крварење во бременоста (23.12.2009 14:18:27)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]Gurgica




gurgica -> RE: Крварење во бременоста (23.12.2009 22:24:20)

Fala vi mnogu Eca i Arh_diz.Mnogu mi znaci podrskata vo ovie momenti.Se nadevam se ke bide super.Pozdrav za siteeeeeeeeeeee[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




gurgica -> RE: Крварење во бременоста (24.12.2009 12:41:25)

Preeska se vrativ od GAK,mi zemaa krv za PRISCA.Rezultati denes posle 14.00casot.Edvaj cekam da vidam kakvi ke bidat rezultatite.Pozdrav




arh_diz -> RE: Крварење во бременоста (24.12.2009 12:43:01)

a sto e toa PRISCA




gurgica -> RE: Крварење во бременоста (24.12.2009 12:45:39)

Pa za otkrivanje na anomalii kaj plodot,najvise za Daunov sindrom,srcevi mani,bubrezi i uste eden sindrom ne go zapamtiv.Taka mi kazaa denes na klinika.




arh_diz -> RE: Крварење во бременоста (24.12.2009 12:46:41)

super ke bidat rezultatite gurgica opusti se
toa sto ne i bilo potrebno na matkata izleglo




gurgica -> RE: Крварење во бременоста (24.12.2009 17:43:20)

Gi zemav rezultatite,ama nisto ne razbiram[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image].Utre ke odam kaj dr pa ke mi kaze sto e i kako e.Pozdrav za site




Еца -> RE: Крварење во бременоста (24.12.2009 21:06:35)

Леле Гургица како не разбираш. Утре штом дознеш пиши ни веднаш, ех како не си порашала, леле јас немам трпение




gurgica -> RE: Крварење во бременоста (4.1.2010 20:54:10)

Kasnam so odgovorot Eca ama netot me zezase.Rezultatot od PRISCA e super i dr kaza deka verojatnosta za anomalija e epten epten minimalna.Taka da super.A inaku denes bebusot prv pat mrdna.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]Pozdrav




vezilka RR -> RE: Крварење во бременоста (29.3.2010 11:01:13)

Дечки јас во саботата прокрварев малку..Ми рекоа дека било од ниското ниво на прогестерон и ми ја зголеми дозата на дабростонот и на магнезиумот и ми рекоа две недели дома да лежам да не мрдам. Со плодот е се во ред дури почнаа да се гледаат делови од ембрионот и на ехо. Ме уверуваат дека се е во ред..Дај боже. Малку сум исплашена, додуше вчера бев извадена од памет, го исплакав кутрото ама денес сум ОК. Јас сега нешто да средам на работа за да можам да ги оставам со мирна глава и бегам дома..




arh_diz -> RE: Крварење во бременоста (29.3.2010 11:07:06)

vezilka najdobro ti e samo da lezis , stanuvaj samo do wc.I pomalku sedi lezi. I probaj da se smiris psihicki zatoa i psihata mnogu vlijae.Neznam zosto si dosla na rabota. Nemoj nisto tesko da krevas. Bidejki dobrostanot e hormonalen lek a ti kaza primas aspirin najverojatno ke treba da ti ja zgolemat dozata . Sledi si i toa. Krvarenjeto moze da bide i od ndovolna doza na aspirin




caci20 -> RE: Крварење во бременоста (29.3.2010 11:11:41)

Samo miruvaj i nikako ne panici. Gledaj tv, slusaj muzika, opusti se. I jas pominav niz toa.I zboruvaj mu na meseto. Iako e smesno ubavo e cuvstvoto i smiruva.




mis. -> RE: Крварење во бременоста (29.3.2010 11:12:51)

не се плаши штом е се во ред со бебето,лежи само во кревет и ништо друго исто како да си во болница.Нозе во вис и пушти го мозокот на пасење малку[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] и без црни мисли.Ајде мила уживај и се ќе биде добро




pacuvce -> RE: Крварење во бременоста (29.3.2010 11:18:38)

Везле,па ти си за карање...Собирај работите и право дома...И се сложувам со сите горе дадени совети...Уживај следните девет месци...Живеј за себе,своето бебувче и заедничките моменти после девет месеци...[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]...Сега право дома!!!




mother 29 -> RE: Крварење во бременоста (29.3.2010 11:21:10)

Везле...........уште си присутна[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
немој да се плашиш мила,штом е се во ред со бебчето!
ајде правец дома[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




vezilka RR -> RE: Крварење во бременоста (29.3.2010 11:32:23)

Дечки фала за поддршката, најдобри сте..еве бегам дома..Се чтаме не знам кога, кога ќе ми стават дома нет оти компјутерот ми цркна..Поздравче




arh_diz -> RE: Крварење во бременоста (29.3.2010 11:33:38)

Pozdrav Vezilka i bez nervozi i stresovi se ke bide super i se zavisi od tebe




nadica -> RE: Крварење во бременоста (29.3.2010 11:34:34)

[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]
ајде оди дома легни одмарај и релаксирај се со нас само смирено и нема да имаш проблем




dostickage -> RE: Крварење во бременоста (29.3.2010 13:40:19)

Јас сега нешто да средам на работа за да можам да ги оставам со мирна глава и бегам дома..

ne te poznavam ama kje te najdam i kjete tepam ako ne si odis doma da cooliras:-)

Se kje bide ok,samo ti odmaraj i pravi si muabet so meseto .

Mnogu pozdrav do tebe i do toa maleckoto vo tebe[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




Julie1 -> RE: Крварење во бременоста (21.7.2010 13:29:04)


ИЗВОРНА ПОРАКА: none

Da vi kazam forumki moj dragi ,nokeska so mm  vo 11 casot vodevme ljubov i prokrvariv sto se izvadivme od pamet,otidovme vo drzavna na dezuren cekavme mozebi eden saaat dodeka ne primat katastrofa,posle toa me stavija na eho i fala mu na gospod bese se kaka treba a vo 12 nedela sum so toa sto mi dadoa da najdam 3 inekscii od koj edvaj gi najdovme vo skopje i toa samo 2 ni dadoa vo edna od aptekite  ,toa e moeto iskustvo ,ima li nekoj slicen kako mene ve molam da mi napisete dali ima posledica ponatamu





Тања РР -> RE: Крварење во бременоста (21.7.2010 14:51:42)

None и јас прокрварив уште во 4 недела од бременоста ама не беше после водење љубов. Како и да е, после тоа ми ЗАБРАНИЈА секс до крајот на бременоста. На секоја контрола гинекологот ми потенцираше дека апстиненцијата од секс е многу важна.




arh_diz -> RE: Крварење во бременоста (21.7.2010 16:28:35)

None mnogu mi e zal sto ti se slucilo. No mislam deka najdobro ti e apstinencija od seks, ili dokolku sakas treba da se konsultiras so ginekologot. Kako si sega pomina li krvarenjeto.Dokolku imas uste moras poveke da lezis da miruvas stanuvanje samo za vo WC




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>