|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: секојдневно капење
14.1.2011 10:38:30   
penelopa
Едно прашање во врска со бањањето на бебто. Колку голема треба да биде кадичката? Ние таа што ја купивме пред да се роди син ми сега некако му е мала па викендов планираме да купиме нова. Колку што читам на интернет страниве  должината им е 84см. а таа е доволна за 2ипол месечно бебе?
Вака некако изгледа: user posted image

< Поракaта ја уредил penelopa -- 14.1.2011 10:39:01 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: секојдневно капење
6.4.2011 8:48:21   
Octavia
Денес прочитав дека во Србија педијатрите го менуваат ставот за секојдневното капење. Според новите насоки, се советува бебињата да не се капат додека се во боница, туку да се чистат со топла газа, а потоа дома да се капат секој 4-ти ден. Овие насоки се официјални, од Институтот за мајка и дете и велат дека се базирани на докази.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: секојдневно капење
6.4.2011 9:14:08   
valed
jas sum protiv ova Oktavija i pogolemata moja princeza (koja sega ima 7 godini) a i sea user posted image go kapam sekoj den. Toa e del od licnata higiena i kako sto i nas vozrasnite ni odgovara sekoj den da se tusirame taka im olesnuva i na niv. I planiram taka i da prodolzam, a veke na golemkata toa i e navika i navecer samata si bara da se istusira pred neposredno legnuvanje.
Sepak toa e moe mislenje, sekoj znae i pravi kako smeta deka e ispravno....
kako ke go naucis deteto od mali noze takvo ke bide za cel zivot....

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: секојдневно капење
6.4.2011 10:20:44   
mama26
jas pak sum protiv sekojdnevno kapenje.

kaj mene e sekoj den samo [ maj juni juli avgust i septemvri.']

drugite meseci sme na 3 dena kapenje.togas e poladno i izbegnuvam sekoj den da go kapam zatoa sto ako go kapam ne izlagam toj den od doma od strav da ne posle toa nastine


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот valed)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: секојдневно капење
6.4.2011 10:23:06   
Maca25
Ние па секој ден ја бањаме Нина. Она додуша сака. Толку убаво се опушта и се заспива лесно после бањање. Ја бањаме околу 8.30-9 навечер додека има уште парно и директ во кревет.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: секојдневно капење
8.4.2011 17:18:30   
baby_bump
Sekojdnevna higiena = polovina zdravje.
Jas nekogas i 2 pati se kapam vo denot, a ne moeto bebe, koe se mocka i kaka vo pelenata, se ligavi, povraka, pluka???
Ne znam vo koj del od svetoto lugeto se kapat na 3-4 dena?? tamu kaj sto nema voda i uslovi da, ama koga imas uslovi, koga gledas deka banjata mu godi na deteto, zosta pak da ne se kape sekoj den.


(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: секојдневно капење
8.4.2011 17:26:46   
mila mama
Vo pogolemiot del na zapadna Evropa se praktikuva kapenje na 2-3 dena. Kako sto kaza Octavia toa e bazirano na naucni ispituvanja-so sekojdnevnoto kapenje se narusuva hidro-lipidniot balans na kozata i posle kozata stanuva posklona kon dermatiti, alergii i drugi infekcii.
Kaj bebeto ne se razvieni lojnite i potnite zlezdi kako kaj vozrasnite, tie ne se potat kako nas, a delovite kade sto se valkaat-predelot okolu pelenata treba sekojdnevno ubavo da se mie . Sekade kade sto faka miris-vo izvivkite, t.e "faltite" kako sto jas gi vikam user posted image e dovolno so cista suva salfetka i maslo za bebinja da se pomine.


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: секојдневно капење
8.4.2011 17:30:45   
skorpijana
jas gi banjav do 6 meseci sega se banjame na 2-3 dena a letoto sekoj den kako i nie taka i oni

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: секојдневно капење
24.7.2011 13:10:49   
Annet
me interesira dali ste koristele na chicco bebeski sapun,jas zemav takov za vo bolnica za bebenceto,ama sega neznam dali napraviv pravilno,site pisuvaat deka ili merima ili bekutan nosat......user posted image

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: секојдневно капење
24.7.2011 13:42:59   
ananikol
 

  Do 6-ti mesec se kapevme sekoja vecer a potoa sekoj vtor den.

  Osven ako e ubavo vremeto pa ako si igra  vo pesokot togas direkno na kapenje

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: секојдневно капење
24.7.2011 15:59:20   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

me interesira dali ste koristele na chicco bebeski sapun,jas zemav takov za vo bolnica za bebenceto,ama sega neznam dali napraviv pravilno,site pisuvaat deka ili merima ili bekutan nosat......user posted image

Nema vrska sto e chicco moze i toj , toj e isto detski

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: секојдневно капење
25.7.2011 12:10:56   
annie
moeto bebe e nauceno na sekojdnevno banjanje.sinojka ne ja izbanjav,zatoa sto bevme izlezeni nadvor i se vrativme okolu 22,00h.i si vikam aj kasno e nisto ne i e eden den ako ne e natopena,ja oblekov vo pizamki dadov mlekce go ispi i pocna da se vrti u krevetceto ne moze da zaspie.inaku zaspiva za 3 sekundi.ama posteno me iznamaci cel saat i na kraj ja legnav do mene da zaspie.

_____________________________

Солзата е нејзин начин да се изрази, нејзината тага, нејзината љубов, нејзината осаменост, нејзината болка и нејзината гордост!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: секојдневно капење
25.7.2011 12:32:09   
miana
Jas mojata sekogas ja banjav okolu 22-23h,pa cicase i spiese po cela nok do 08-09h sabajle..Takada toplo preporacuvam sekojdnevno banjanje na decata ( osobeno leten period) i sto podocna za da spijat cela nok ..Poz

(Одговор на членот annie)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: секојдневно капење
25.7.2011 12:35:15   
Martins mom
Мартин го капам секој ден од кога е роден. И да сум капната, пак ќе најдам сили и ќе го искапам зашто се осеќам ко да ми фали нешто ако тој не е бањатuser posted image
Инаку дека со капењето ќе спие цела ноќ, мало морген. Тој се освежува и почнува да урлаuser posted image Затоа го преместив бањкањето, место пред спиење, околу 18-19 часот.


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: секојдневно капење
10.9.2011 1:20:47   
Nadezna
Na reklamata za Pikovit, koja ja imavme i ovde vika maliot- Da se kapam vo leto sekoj den po ednas a vo zima pporetko. I jas taka pravam, go banjam sekoj den vo leto a vo zima preku eden den.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: секојдневно капење
10.9.2011 8:52:37   
blond
Секој ден го капев до пред некој ден кога почна да не сака да се бања. Претходно едвај чекаше да го соблечам и да го ставам во коритце, а плачеше кога ќе го извадев. Е сега обратно, плаче додека е во коритцето, а се смее кога ќе го извадам.
Што ли може да е проблемот? Се има нешто наплашено а не знам што. Водата секогаш е иста температура, не е имал некој инцидент при бањање, а не знам зошто така се плаши сега и не сака да се бања. Овие 4-5 дена го бањам на сила, тој плаче а јас 30 секунди го бањам user posted image колку да се рече дека му поминал редот...
Некоја со слично искуство?

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: секојдневно капење
10.9.2011 11:42:27   
Bububebe
user posted image  го капам секој ден откако е родено.Летово некогаш и по два пати user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: секојдневно капење
25.9.2011 15:51:35   
bebushkatamojaa
kolkava sobna temperatura pretpocitate koga go banjate bebushot?maliot moj e 2 meseci, i do sea vo sobata mi bese 28, 26 stepeni, ama sea se razladi i stana 23 stepeni...dali ima potreba od zatopluvanje?inaku go banjam vo voda so toplina od 37 stepeni.Pozzzzz

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: секојдневно капење
25.9.2011 16:05:27   
mila mama
Обично дома секогаш седиме на 21-23 степени, ама кога сум ја бањала бебушката во зима сум дотоплувала -тогаш бевме и помали-родени сме во октомври.. Сега еве година ќе правиме, исто е 21-23, ама не дотоплувам.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот bebushkatamojaa)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: секојдневно капење
26.9.2011 9:58:15   
Andriance
Spored ona shto sum citala kako preporaki a i ona shto mi go kazaa predijatri...bebe e poubavo da sedi vo porazladena prostorija odkolku pregreana...dodeka mirno sedi spie ili cica temperatuta od 22,23 stepeni e ok...dodeka koga se banja mislam deka treba da bide malku potopla okolu 26 stepeni zasto sepak oni brzo se razladuvaat...jas taka pravam

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 9:48:21   
Luci
Мамички колку често ги бањате децата периодов? На колку дена, или пак секој ден?

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 9:53:31   
Beatris
Луци, јас до пред 1 месец ја бањав секој ден. Летоска дури и ја туширав по неколку пати во денот. Имав врз глава многу баби и жаби кои ме советуваа од типот - леле ќе го разболите детево, греота е дрн мрн. Од едно уво влага - од друго излага. Баш и го прашував педијатарот дали е тоа во ред (кога беше помала). Човекот ме праша едно просто прашање - Ти се тушираш ли секој ден? Јас нормално одговорив да. Епа, вика, што ме прашуваш тогаш. Хигиената е најважна. Внимавај само секогаш да и биде хидрирана кожата затоа што е осетлива.

Сега ти викам почнав на два дена, некогаш и секој ден ни се фаќа, од проста причина што не сакам косата да и ја мијам секој ден, а таа а ја ставиш во када, не главата, цело купатило лом го прави user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 10:04:58   
miana
Zavisi..Na dva dena ja banjam ...A nekogas ako kakala dva tri pati ,i go mijam gazeto samo...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 10:08:23   
Ikana
Ние се бањаме секој ден, но сега зимски период, знам некогаш (ретко) да прескокнам еден ден.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 10:09:04   
@Mila@
Nie sekoj den se banjame osven retko se slucuva ako sme na gosti pa da ni zaspie vo kola na vrakjanje pa da go presoblecam samo,obicno gledam buden da go drzam da si se sredime asalno.Mislam deka polesno i pomirno spie koga e izbanjat.Za kosata se slucuva da ne mu ja mijam sekoj den otkako zaladi ako uspeeme da ne ja namokrime a za sekoj slucaj so fen mu ja zasushuvam zs mu potporasna.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?