Купи куќа, купи стан (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Наше секојдневие



Порака


zapce -> Купи куќа, купи стан (5.8.2011 15:55:34)

Здраво рингерајки не сакам ова да испадне како некој пропагнда  и величење на владата.
Оваа тема ја отварам по повод најавениот проект на Владата на РМ „Купи куќа, купи стан“ според кој млади брачни парови чии лични примања не надминувале над 900 евра можат да дојдат до стан, со ниски камати и со долгорочни плакања. Е сега малку заслушав од тоа што се зборуваше на ТВ и не ми е јасно, па овде можеме да споделиме информации ако некој е запознат како ќе оди постапката, потребни документи за аплицирање, кој поднел, кој е во исчекување ако можеме да се информираме и да си помогнеме -на  сите кои се заинтерсирани околу тоа.




majmunce -> RE: Купи куќа, купи стан (5.8.2011 16:30:59)

i jas sum zainteresirana za ovaa rabota sakam da znam kako odat rabotite, so se slucuva tocno neznam samo slusam ama sakam da znam koi se sansite. A stoa ako nemame primanja kako bi aplicirale za kredit, ako zemamae 6000 plata i ne sme prijaveni kako ke ni dadat kredit i plus kolkav bi bil iznosot sto bi ni go odobrile. Snosti go slusav Bisev velese ako se dogovorat so vladata mozni se niski kamati ama
[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]
Ajde koj znae ili planira da aplicira neka pisi




kuklica -> RE: Купи куќа, купи стан (5.8.2011 16:38:52)

nemam nisto protiv nasava vlada bas naprotiv si ja obozavam[sm=smiley36.gif] ali ovaa rabota(kako i mnogu drugi) e mizi da te lazam [sm=zmeden.gif]
tie stanovi ne deka ne ke se podelat , ke se podelat ama ke si zemat onie sto se bliski do partijata ili samite funkcioneri a ne onie na koi stvarno im se potrebni
za zal toa e tradicija na Makedonija i daj boze ovaj pat da se preskokne tradicijata ama neznam[sm=smiley13.gif]




Maca25 -> RE: Купи куќа, купи стан (6.8.2011 1:26:08)

Како што чув на вести, уште ништо не е сигурно, треба да склучат договори со банките која да биде најповолната стапка и за граѓаните, а и банките да профитираат. Мислам дека се уште нема никакво аплицирање, дека се е само план.




Snowhite RR -> RE: Купи куќа, купи стан (6.8.2011 17:40:35)

Ако биди нешто од ова, тогаш алал да му е ќе речам, па 80% од младите брачни парови се со нерешено станбено прашање, а со ниски плати или невработени, редно е да им се дадат станови со ниски каматни стапки. Само да не се распределат како што рече кукличка на „нивните“.




AnnaMolly RR -> RE: Купи куќа, купи стан (6.8.2011 18:16:24)

Ние сме во план да аплицираме за ова, и така планиравме да земеме станбен кредит и да си купиме станче. Само ќе почекам да излезат конечните услови, па ќе одлучиме. Сестра ми е новинарка и ми го кажа следново.

Условите се:
1. млад брачен пар којшто нема имот на нивно име
2. да не земаат повеќе од 900 евра плата заедно
3. родителите да немаат повеќе од два имоти на нивно име

И има две опции. Првата е владата да покрие 50 % од учеството за стан/куќа или првите три години да се плаќа ратата 50-50 со владата. Кредитот треба да биде на најмалку 20 години исплата.





mama26 -> RE: Купи куќа, купи стан (6.8.2011 21:16:55)

ustvari u prevod bi doslo ;kupi ' kuka ili stan [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Палешка РР -> RE: Купи куќа, купи стан (6.8.2011 21:22:55)

Ова не важи за стар брачен пар? [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




Gari68 -> RE: Купи куќа, купи стан (6.8.2011 21:56:20)

Подробностите околу законот сеуште не се донесени така да сеуште не се ни примаат апликации.колку што го разбрав јас Груевски апликантите прво треба да ги исполнат условите на банките па потоа ке аплицираат кај владата за помош.И во првиот ,и во вториот случај на помош од владата по моја груба пресметка испаѓа дека таа ќе финансира околу 10% од вредноста на станот или куќата.Значи ако станот вреди 30 000 евра владата ќе даде 3000 евра другите 27000 плус каматата пак ќе ги дава апликантот.Значи без месечни примања над 300евра не ни помислувајте на овој законм а не пак да сте невработени или со плата од 100евра




majmunce -> RE: Купи куќа, купи стан (6.8.2011 23:04:20)

тоа ни иди тој со зема плата ке си купи и онака кој нема секогаш ке нема




blue_blue -> RE: Купи куќа, купи стан (7.8.2011 0:28:22)

Ja obozavam znaci vladava.....moze li da mi objasnat sto e za niv "mlad bracen par"? Godini na bracnite drugari ili kolku godini si vo brak? I kako ja izmislija granicava na primanja od 900 eur? Abe nek ovozmozat oni normalna ekonomija u drzavava, pa sami ke si kupuvame stanovi bidejki ke budeme finansiski mokni...uste edno nerazumno trosenje pari na kampanji i na povrsno i momentalno mackanje oci na nepismeniov ni narod...daj boze da gresam...




srcence_25 -> RE: Купи куќа, купи стан (7.8.2011 0:39:35)

Poradi ova go rusat KOSMOS na Canoski!




Maca25 -> RE: Купи куќа, купи стан (22.8.2011 10:19:33)

Баш вчера, советничка во едно од министерствата наши ми кажа дека проектот купи куќа купи стан започнал во ноември (мин. година)[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] малце не ми беше јасно ова како почнал во ноември кога се беше објавено пред јавноста тек за време на изборите [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] таа ми вика: ако планираш да аплицираш, побрзо распрашај се што докум. ти требаат, имало многу пријавени.




arh_diz -> RE: Купи куќа, купи стан (22.8.2011 10:38:57)

I na mene mi go kaza eden drugar toa, veke apliciral no seuste odgovor nema dobieno




денвер -> RE: Купи куќа, купи стан (2.9.2011 16:35:35)

aj ako znae nekoj od tie sto aplicirale sto dokumenti se potrebni neka pisi




mmilena2 -> RE: Купи куќа, купи стан (3.9.2011 0:50:17)

jas ja pronajdov ovaa informacija:
 
Почитувани граѓани!
 
Задоволство ни е да ве информираме дека Владата на Република Македонија преку Министерството за финансии, во следните 4 години ќе реализира два проекти со цел да им помогне на граѓаните на кои не им е решено станбеното прашање и немаат сопствен дом и живеалиште. Двата проекти се:

1.   Пола-пола рата за првите пет години и
2.   50% учество за купување стан односно изградба на куќа.



1.  Пола-пола рата за првите пет години
Со првиот проект е предвидено субвенционирање на половина од месечната рата од станбен кредит за првите 5 години од отплатата на кредитот.
Услови за користење на субвенциониран кредит се:
  • Максималниот износ на кредитот наменет за купување на стан или за изградба на куќа кој што ќе биде субвенциониран е 50.000 евра во денарска противвредност. Доколку кредитот е поголем од 50.000 евра, субвенционирањето нема да се однесува за износот што ја надминува оваа сума.
  • Рокот за враќање на кредитот не смее да биде пократок од 20 години.
  • Каматата на кредитот во првите 3 години не смее да биде поголема од 4,99% годишно. Доколку каматата е повисока од овој износ, корисникот на кредитот го сноси износот над субвенционираната камата од сопствени средства.
  • Продажната цена на станот со пресметан ДДВ не смее да надминува 900 евра за квадратен метар корисна нето-површина.
  • Средствата за субвенционирање на пола-пола рата се неповратни, што значи, по завршувањето на периодот во кој државата плаќа половина од ратата на станбениот кредит, корисникот нема обврска истите да ги врати.

2.   50% учество за купување стан односно изградба на куќа
Законот за субвенционирање на станбени кредити со вториот проект овозможува државата да плати 50% од учеството во кредитот за купување стан односно изградба на куќа, при што:
  • Максималниот износ на кредитот наменет за купување на стан или изградба на куќа, кој што ќе биде субвенциониран е 50.000 евра. Доколку кредитот е поголем од 50.000 евра, субвенционирањето нема да се однесува за износот што ја надминува оваа сума.
  • Се субвенционира половина од учеството за кредитот, кое не смее да надминува 25% од кредитот за целиот стан односно куќа. Останатите 50% од учеството ќе ги обезбеди корисникот на кредитот. Така, доколку кредитот изнесува 50.000 евра, во денарска противвредност, максималното учество за него би изнесувало околу 12.500 евра, од кои половината или 6.250 евра, ќе ги обезбеди државата.
  • Рокот на отплата не може да е пократок од 20 години.
  • Каматната стапка треба да е пониска од 6-месечен ЕУРИБОР + 4,5 процентни поени.
  • Ако се работи за кредит за купување на стан, продажната цена со пресметан ДДВ не смее да надминува 900 евра за квадратен метар корисна нето-површина.
  • Средствата обезбедени од Буџетот на Република Македонија корисниците ќе почнат да ги враќаат по 20 години, без камата, на 5 еднакви годишни рати.

Барање за користење на субвенциониран кредит се поднесува до деловната банка, која ја проценува и одлучува за кредитната способност на барателот. Условите кои треба да ги исполни барателот за субвенциониран кредит се:
    • Да нема во негова сопственост, заедничка сопственост со брачниот другар или во сопственост на брачниот другар, стан односно куќа, или во сопственост да има само еден стан или една куќа која ја продава заради купување на поголем стан, односно куќа за потребите на сопственото домување,
    • Лицето или неговиот брачен другар да нема подигнато друг станбен кредит,
    • Заедничката заработувачка заедно со брачниот другар да не надминува нето износ од 900 евра месечно, во денарска противвредност,
    • Станот кој се купува односно куќата која се гради да е новоградба со сета потребна документација (имотен лист, дозволи и одобренија за градба),
    • Да се купи директно од инвеститорот или од изведувачот на станбениот објект.

Проектите ќе се реализираат во соработка со банките, а при склучувањето на договор со нив, посебно ќе се предвиди:
  • Забрана за давање на недвижноста под закуп (кирија),
  • Забрана за дополнително оптоварување на недвижноста со хипотека,
  • Обврска за пријавување на местото на живеење на адреса на новиот стан односно куќа во рок од 15 месеци од денот на склучување на купопродажниот договор.

Барањата за субвенционирани кредити ќе можат да се поднесуваат по отпочнување со примена на Законот за субвенционирање на станбени кредити, односно од 1 Јануари 2012 година, од кога ќе почнат да се одобруваат и средствата за субвенционирани кредити. Министерството за финансии ќе објави јавен повик, за што граѓаните ќе бидат навремено информирани преку средствата за јавно информирање.

Со овие мерки и натаму ја потврдуваме нашата посветеност и целосната поддршка кон решавање на проблемите од вашето секојдневие, подобрување на животниот стандард и подобра иднина на сите граѓани на Република Македонија.





Предлог закон за субвенционирање на станбени кредити
 




денвер -> RE: Купи куќа, купи стан (3.9.2011 14:59:40)

da i jas go najdov ova ama me zbunija tuka zenskive deka veke imalo nekoj sto aplicirale zatoa prasav




Maca25 -> RE: Купи куќа, купи стан (3.9.2011 22:53:46)

можеби тие што аплицирале, аплицирале за становите за млади брачни парови?!?! 




zapce -> RE: Купи куќа, купи стан (3.1.2012 15:07:40)

Проектот „Купи куќа, купи стан“ почнува со практична реализација.Договорите беа потпишани од  вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески со директорите на банките учеснички во проектот - НЛБ Тутунска, Стопанска банка - Скопје, Охридска банка, Шпаркасе, Прокредит банка, Алфа банка, ТТК банка и Стопанска банка - Битола.
Преку проектот може да се земе кредит за нов стан или изградба на куќа. Има две варијанти. Со едната „пола-пола рата“ Владата неповратно ќе обезбеди средства за половина од месечната рата од станбениот кредит во првите пет години. Со вториот модел „пола учество“ државата ќе плати 50 отсто од учеството за кредитот. Кај првиот модел каматата во првите пет години е 4,99 отсто за првите три и 5,5 отсто за следните две години.   Условите кои треба да се исполнат од граѓаните кои сакаат да го користат првиот или вториот модел се исти, односно кредитот да не биде поголем од 50.000 евра со рок на отплата од 20 години, да немаат приходи над 900 евра, а вредноста на станот или куќата да не биде поголема од 900 евра за метар квадратен.   Од понеделник Министерството за финансии ќе почне со објава во медиумите со која ќе се информираат граѓаните за постапката на аплицирање за учество во проектот. Доставувањето на апликациите во осумте банки ќе може граѓаните да ги поднесуваат од 25 јануари. Првите кредити од страна на деловните банки се очекува да бидат одобрени до крајот на март идната година.  




Dilina -> RE: Купи куќа, купи стан (21.11.2014 10:49:35)

Мајки има ли некоја што размислува или аплицирала за понудава? Ние многу се мислиме. Ама не ми се јасни некои работи.. на страните на банките пишува дека треба да оставиш хипотека од 133% на пример, а на официјалната страна на кккс пишува дека нетреба да имаш никаков недвижен имот на свое име? Не ми е јасно ич. Ај 100% од вредноста е самиот стан на пример. А другите 33?

Сега има и намалена камата па многу ме интересира дали има некој што поднасал документи, или некој што ја искористил оваа понуда?




AneLav RR -> RE: Купи куќа, купи стан (21.11.2014 10:58:19)

Ние со сопругот сакавме да земеме за голем стан, ама пријателите од банката ни рекоа дека проектов е буквално:
„КУПИ КУЌА; ПРОДАЈ СТАН“[sm=smiley1.gif] Па се предомисливме.




Dilina -> RE: Купи куќа, купи стан (21.11.2014 10:59:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

Ние со сопругот сакавме да земеме за голем стан, ама пријателите од банката ни рекоа дека проектов е буквално:
„КУПИ КУЌА; ПРОДАЈ СТАН“[sm=smiley1.gif] Па се предомисливме.


Да, за ова знам дека ако имаш стан мораш да го продаваш со цел да се земе нели поголем.. ама ако немаш ништо на свое име?




AneLav RR -> RE: Купи куќа, купи стан (21.11.2014 11:04:22)

Немаме ни ние на наше име ништо. Мислам куќава на мм е ама сеуште не му е препишана. Така што не му се допаднаа условите. Му рекоа дури повеќе се исплати кредит од банката да си земеш.




Dilina -> RE: Купи куќа, купи стан (21.11.2014 13:05:34)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

Немаме ни ние на наше име ништо. Мислам куќава на мм е ама сеуште не му е препишана. Така што не му се допаднаа условите. Му рекоа дури повеќе се исплати кредит од банката да си земеш.


Многу се контрадикторни.. од банка бараат хипотека, а која хипотека? од држава бараат да немаш имот... е ај сеа. Значи како што викаш баш така е КУПИ КУЌА ПРОДАЈ СТАН :D




tincule -> RE: Купи куќа, купи стан (21.11.2014 21:50:51)

Јас наискрено исто се размислував за ова ама условите им се двосмислени и контрадикторни, па си се предомислив што викаш поубаво кредит од банка земи си, јас некако и страв ми е бре еј овие какви се утре и стан ќе ти земат државни пари се на крај краева не знам стварно. Ама условите не ми се допаѓаат и некако има многу глупави работи со подавањето документи и што како ти треба.




Страница: [1]