Гнојна ангина (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


Snowhite RR -> Гнојна ангина (11.7.2011 12:34:08)

Не најдов ваква тема. Ако има префрлете ја.
Сабајлево бевме после цел викенд со Т и докторката утврди дека има гнојна ангина и го боцнаа, па утре да видиме ако му се повлекува да продолжиме со сируп, ако не пак инекција
Чудно ми е оти, јади, пија течности, весел е, значи нема никакви промени, а сепак ете ангина. Дали може некој да ми каже од што се добива, ниту бил во контакт со некого што имал, не пиел или јадел нешто ладно. Не ми е јасно од што ја добил[sm=zmeden.gif]




Felly RR -> RE: Гнојна ангина (11.7.2011 13:15:03)

Snowhite, еве ТУКА, темата е за крајници кај децата, ама има пишувано и за гнојна ангина. Види, може ќе најдеш нешто.
И ајде, побрзо да му помине[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




anedespo -> RE: Гнојна ангина (11.7.2011 13:40:32)

Mozam da doktoriram na ovaa tema. Najcesto pricinitel e bakterija, ke vidis preku krvna slika i CRP, megjutoa moze da bide i od virusi sto gi napagjaat krajnicite (retkost). Mojot sin imase premnogu jaki , toksicni gnojni angini pri sto mu pomagase samo Pancef, a koga i toj ne deluvase mu davaa venozno Lindacin preku infuzija. Mu gi izvadivme ovaa godina konecno po 4 godini macenje i izleze deka bakterijata se kriela vo tretiot krajnik od kade povtorno se razbuktuvala. Kaj nego mu se imala vkoreneto i toa od edna gradinka kade prvpat otide na 2 godisna vozrast. Odma go otpisavme, megjutoa bakterijata si go pravela svoeto. Moze da se zarazuva i od vas doma (nie site pravevme brisovi za da se isklucime, pa duri i babi i dedovci).
Inaku na bris nikogas ne ja fativme bakterijata iako infekciite mu bea sekogas bakteriski. Da cuvam nekoja slika samo da vidite kako izgledaat krajnici celite vo gnoj kade ne se gleda rozeva sluzokoza, samo bel gnoj. Odvratno, ni jadese ni piese.




Snowhite RR -> RE: Гнојна ангина (11.7.2011 23:21:51)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

Snowhite, еве ТУКА, темата е за крајници кај децата, ама има пишувано и за гнојна ангина. Види, може ќе најдеш нешто.
И ајде, побрзо да му помине[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]


Ја прочитав оваа тема, ама мислам дека е добро да имаме и посебна тема за гнојна ангина




Snowhite RR -> RE: Гнојна ангина (11.7.2011 23:23:23)


ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Mozam da doktoriram na ovaa tema. Najcesto pricinitel e bakterija, ke vidis preku krvna slika i CRP, megjutoa moze da bide i od virusi sto gi napagjaat krajnicite (retkost). Mojot sin imase premnogu jaki , toksicni gnojni angini pri sto mu pomagase samo Pancef, a koga i toj ne deluvase mu davaa venozno Lindacin preku infuzija. Mu gi izvadivme ovaa godina konecno po 4 godini macenje i izleze deka bakterijata se kriela vo tretiot krajnik od kade povtorno se razbuktuvala. Kaj nego mu se imala vkoreneto i toa od edna gradinka kade prvpat otide na 2 godisna vozrast. Odma go otpisavme, megjutoa bakterijata si go pravela svoeto. Moze da se zarazuva i od vas doma (nie site pravevme brisovi za da se isklucime, pa duri i babi i dedovci).
Inaku na bris nikogas ne ja fativme bakterijata iako infekciite mu bea sekogas bakteriski. Da cuvam nekoja slika samo da vidite kako izgledaat krajnici celite vo gnoj kade ne se gleda rozeva sluzokoza, samo bel gnoj. Odvratno, ni jadese ni piese.



Пред 2 недели од прилика правевме брис и имаше бактерија Hemofilus influence ама не верувам дека од нејзе можи да е ова. Ќе ја прашам утре пак докторката да видам што ќе ми каже




Snowhite RR -> RE: Гнојна ангина (11.7.2011 23:23:54)


ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Ангина или акутен тонсилофарингитис е акутно воспаление на слузницата на грлото и тонзилите (крајниците). Главен симптом на ангината е болка во грлото, посебно при голтање, иако има многу ретко и ангини без болка. Кај доенчиња и мали деца што не знаат да ја објаснат и да ја локализираат болката, прв симптом може да биде одбивањето храна. Најчести причинители на ангина се голем број т.н. респираторни вируси, а ангината може да е предизвикана и од бактерии. Бактериите стрептококи, кои не се најчести предизвикувачи, посебно од групата бета-хемолитични (пиогени стрептококи), предизвикуваат т.н. стрептококна ангина.

Срептококната ангина се карактеризира со воспаление на грлото што е проследено со висока температура и главоболка, но и со јака болка во грлото, посебно при голтање.

Тој тип ангина е многу чест и е насекаде распространета болест. Се појавува во текот на цела година, но почеста е во по студените месеци (во зима и рано напролет). Болеста се појавува поединечно, но и во мали епидемии. Почесто боледуваат децата, посебно од школска возраст. Се пренесува преку воздух, но може и со директен контакт со болен или со бацилоносител.

Инкубацијата на болеста е многу кратка - 1 до 3 дена. Стрептококната ангина почнува многу нагло со висока температура, главоболка, болка во грлото и папсаност. Понекогаш е проследена со болки во стомакот и со повраќање. Многу карактеристично за стрептококната ангина е зголемување на лимфните жлезди на вратот, кои на допир се болни. Битно е да се знае дека стрептококната ангина не е проследена со респираторни знаци (кивање, кашлање, засипнатост, секреција од нос). Ако има појава на овие симптоми тогаш оди во прилог дека се работи за вирусна инфекција, за која не е потребна антибиотска терапија. При вирусните ангини општите симптоми на болеста се поблаги, температурата е пониска, болката во грлото послаба.

Со стрептококната ангина се поврзани голем број компликации. Порано тие биле доста почести, но денес, со правилно лекување (примена на антибиотици), се јавуваат многу ретко. Стрептококот од грлото може да се прошири на соседните органи и да даде воспаление на увото, на синусите, може да навлезе во крвта и да настане бактериемија и сепса. Посебно место заземаат т.н. пострептококни компликации, ревматска треска и гломерулонефритис., кои се јавуваат неколку недели по стрептококната ангина. Гломерулонефритисот е асептичко воспаление на бубрезите, кое оди со покачување на крвниот притисок и не ретко со трајно оштетување на бубрезите. Ревматската треска е пострептоконо заболување што ги напаѓа зглобовите и срцевиот мускул и често остава трајни последици. За ревматската треска се вели дека "ги лизнува зглобовите, а го нагризува срцето"

Поради сето тоа, многу е битна навремена дијагноза и правилна терапија на стрептококната ангина. Лек на избор е пеницилин (исклучок се преосетливите на пеницилин, за нив се дава соодветна замена). Со примена на антибиотиците се скратува времето на траење на болеста. Лекувањето трае 10 дена, иако симптомите исчезнуваат за 2-3 дена.





mila mama -> RE: Гнојна ангина (11.7.2011 23:37:09)

Pricinitel na gnojna angina moze da bide sekoj virus ili bakterija, osobeno pri oslaben imunitet. Vazno e da se sanira navreme da ne dojde do komplikacii i vlosuvanje na opstata sostojba na deteto, do stepen na istostuvanje-temperatura, lezenje vo krevet, malaksanost, namalen duri i zaguben apetit, poradi toa sto togas se vleguva vo porocen krug-kolku poveke deteto ne jade i e istosteno od temperaturata, tolku poveke pricinitelot zema zamav. Obavezno da se zgolemi vnosot na vitamini i minerali, ne samo so hranata tuku i so dodatoci vo ishranata. Da se pijat i mnogu tecnosti.




anedespo -> RE: Гнојна ангина (12.7.2011 10:51:41)

Hemofilus influenca e eden od predizvikuvacite na gnojni angini. taa e pricinata i ubavo e sto ste ja izolirale. Sega po antibiogram ke najdete soodveten antibiotik i ispijte ja cela doza (10-14 dena) bez prekini. I nema da imate problemi.
Eve sto najdov na internet:
Infekcii na gorni respiratorni infekcii-pricinitel e vo 21 %od slucai
Na pnevmonii 10%
Se vodi kako najcest pricinitel na epiglotitis i sinuzitis i vtor najcest pricinitel kaj otiti kaj deca i pnevmonii kaj vozrasni. Do pojavata na vakcinata HIB i najcesta pricina za meningit kaj deca do 5 godini.
Terapija- poveke od 50 % od soevite na bakterijata se rezistentni na beta laktaminazi (amoksiklav), penicilin i cefalosporini, azitromicin (sumamed) i klindamicin. Makrolidite se najdobro resenie, megjutoa spored antibiogram.




Snowhite RR -> RE: Гнојна ангина (12.7.2011 11:59:18)

Се вративме пред малку, гнојот му е целосно повлечен, сепак прими уште една инекција, затоа што имаше Т и сабајле, утре повторно да појдиме, па ако е добар можно е со сируп да продолжиме. Исто така ми рече и линекс една капсула да му дадам за секој случај од инекцијата да не му се јави проливче и денеска сируп за Т




anedespo -> RE: Гнојна ангина (12.7.2011 12:18:20)

Davaj mu i b-kompleks sekogas so antibiotikot, zaradi krvnata slika. 




oliva -> RE: Гнојна ангина (12.7.2011 18:52:46)

prolife ke vi zavrsi rabota vo vrska co crevnata mikroflora koja se unistuva od antibiotikot,nie imavme vospalen tret krajnik,i cesti faringiti ,pa go izvadivme ,krajnikot ni bil so bakterija,i morase da se vadi




Maca25 -> RE: Гнојна ангина (13.7.2011 15:17:02)

Нели  има HIB вакцина?!? знам дека ќерка ми ја имаше примено оваа вакцина, а пак пред неколку месеци ја имаше таа бактерија во грло. Кај неа не дојде до гној на крајниците, ама и беа ужасно црвени и пиеше антибиотик 7 дена.  




kapina -> RE: Гнојна ангина (13.7.2011 15:48:28)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite


ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Ангина или акутен тонсилофарингитис е акутно воспаление на слузницата на грлото и тонзилите (крајниците). Главен симптом на ангината е болка во грлото, посебно при голтање, иако има многу ретко и ангини без болка. Кај доенчиња и мали деца што не знаат да ја објаснат и да ја локализираат болката, прв симптом може да биде одбивањето храна. Најчести причинители на ангина се голем број т.н. респираторни вируси, а ангината може да е предизвикана и од бактерии. Бактериите стрептококи, кои не се најчести предизвикувачи, посебно од групата бета-хемолитични (пиогени стрептококи), предизвикуваат т.н. стрептококна ангина.

Срептококната ангина се карактеризира со воспаление на грлото што е проследено со висока температура и главоболка, но и со јака болка во грлото, посебно при голтање.

Тој тип ангина е многу чест и е насекаде распространета болест. Се појавува во текот на цела година, но почеста е во по студените месеци (во зима и рано напролет). Болеста се појавува поединечно, но и во мали епидемии. Почесто боледуваат децата, посебно од школска возраст. Се пренесува преку воздух, но може и со директен контакт со болен или со бацилоносител.

Инкубацијата на болеста е многу кратка - 1 до 3 дена. Стрептококната ангина почнува многу нагло со висока температура, главоболка, болка во грлото и папсаност. Понекогаш е проследена со болки во стомакот и со повраќање. Многу карактеристично за стрептококната ангина е зголемување на лимфните жлезди на вратот, кои на допир се болни. Битно е да се знае дека стрептококната ангина не е проследена со респираторни знаци (кивање, кашлање, засипнатост, секреција од нос). Ако има појава на овие симптоми тогаш оди во прилог дека се работи за вирусна инфекција, за која не е потребна антибиотска терапија. При вирусните ангини општите симптоми на болеста се поблаги, температурата е пониска, болката во грлото послаба.

Со стрептококната ангина се поврзани голем број компликации. Порано тие биле доста почести, но денес, со правилно лекување (примена на антибиотици), се јавуваат многу ретко. Стрептококот од грлото може да се прошири на соседните органи и да даде воспаление на увото, на синусите, може да навлезе во крвта и да настане бактериемија и сепса. Посебно место заземаат т.н. пострептококни компликации, ревматска треска и гломерулонефритис., кои се јавуваат неколку недели по стрептококната ангина. Гломерулонефритисот е асептичко воспаление на бубрезите, кое оди со покачување на крвниот притисок и не ретко со трајно оштетување на бубрезите. Ревматската треска е пострептоконо заболување што ги напаѓа зглобовите и срцевиот мускул и често остава трајни последици. За ревматската треска се вели дека "ги лизнува зглобовите, а го нагризува срцето"

Поради сето тоа, многу е битна навремена дијагноза и правилна терапија на стрептококната ангина. Лек на избор е пеницилин (исклучок се преосетливите на пеницилин, за нив се дава соодветна замена). Со примена на антибиотиците се скратува времето на траење на болеста. Лекувањето трае 10 дена, иако симптомите исчезнуваат за 2-3 дена.


KONVENCIONALNO LEKUVANJE
pedijatarot  na deteto ke mu gi pregleda krajnicite i ke zeme bris na grloto dalistanuva zbor za streptokokno vospalenie .Za utvrduvanje na tonziliarniot apsces lekarot ke gi pregleda krajnicite i mekoto nepce .Ako otkrie apsces moze da go drenira .Lekarot ke prepise antibiotici na primer pencilin ili eritromicini za streptokokna infekcija i za apsces .N a deteto treba da mu se dade cela doza .Ako ne e pod kontrola , streptokoknata bakterija moze da predizivika teski autoimuni narusuvanja kako nefritis ili revmatska treska.Za ublazuvanje na bolkite lekarot moze da preporaca i paracetamol (Na deteto ne smee da mu se dava acetilsalicina kiselina ,na primer aspirin bidejki moze da go predizvika Rejoviot sindrom .)Voteski slucaevi moze da bide potrebna tonzilektomija .




kapina -> RE: Гнојна ангина (13.7.2011 16:04:51)

ALTERNATIVNO LEKUVANJE
Nekoi alternativni lekuvanja se delotvorni vo smiruvanjeto na simptomite na vospalenite krajnici .Sekako treba da se napravi bris na grloto da se isklucistreptokoknata infekcija koja mora da se lekuva so antibiotici .Apscesot na krajnicite ( tonzilaren apsces) treba da go lekuva lekar pred da se pocne so nekoj alternativen metod .
LEKUVANJE SO LEKOVITI BILKI
Za namaluvanje na vospalenieto medicinskite bilkari sovetuvaat da se ispie caj  napraven od meka kolenka(Galium spp) 1 lazicka suva bilka stavete vo 1 casa zovriena voda.Se smeta deka sredstvoto za gargara od  napraveno od zalfija (Salvia oficinalis)pomaga vo borbata so infekciite dodajte 2 lazickizalfija  vo zovriena voda i ostavete da otstoi 10 minuti .Dajte muna deteto da pravi gargaraso cajot po nekolku pati vo denot( sto e mozno potoplo ) po 5 minuti.




kapina -> RE: Гнојна ангина (13.7.2011 16:19:26)

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

ALTERNATIVNO LEKUVANJE
Nekoi alternativni lekuvanja se delotvorni vo smiruvanjeto na simptomite na vospalenite krajnici .Sekako treba da se napravi bris na grloto da se isklucistreptokoknata infekcija koja mora da se lekuva so antibiotici .Apscesot na krajnicite ( tonzilaren apsces) treba da go lekuva lekar pred da se pocne so nekoj alternativen metod .
LEKUVANJE SO LEKOVITI BILKI
Za namaluvanje na vospalenieto medicinskite bilkari sovetuvaat da se ispie caj  napraven od meka kolenka(Galium spp) 1 lazicka suva bilka stavete vo 1 casa zovriena voda.Se smeta deka sredstvoto za gargara od  napraveno od zalfija (Salvia oficinalis)pomaga vo borbata so infekciite dodajte 2 lazickizalfija  vo zovriena voda i ostavete da otstoi 10 minuti .Dajte muna deteto da pravi gargaraso cajot po nekolku pati vo denot( sto e mozno potoplo ) po 5 minuti.

HOMEOPATIJA
Koga ke se utvrdi dali deteto ima ili akutno ili hronicno vospalenie na krajnicite, homeopatot moze da preporaca nekoj od slednive lekovi ; zaza vospalenie na krajnicite Belladona,Hepar sulphuris, iliMercurius vivus kaj hronicno vospaleni krajnici Baryta carbonica ili Calcara carbonica.
LEKUVANJE DOMA
Gargarata so solena voda  moze da ja ublazi bolnata custivitelnost.Natopete polovina lazicka  sol vo topla voda i dajte mu na deteto da pravi gargara  spored potrebata za namaluvanje na bolkite
Sladoled ili zamrznat jogurt osobeno pri tonzilektomijata , ja namaluvaat bolkata i go smiruvaat deteto
Navlaznuvacot na vozduh  so ladenje i maglicka ke ja zgolemi vlaznosta  vo prostorijata i ke ja ublazi bolkata na deteto vo grloto . Maglickata treba da se nasoci taka sto nema da mu prska pravo vo liceto i toa treba da se preslece ako oblekata mu se namokri




Snowhite RR -> RE: Гнојна ангина (13.7.2011 17:05:32)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Нели  има HIB вакцина?!? знам дека ќерка ми ја имаше примено оваа вакцина, а пак пред неколку месеци ја имаше таа бактерија во грло. Кај неа не дојде до гној на крајниците, ама и беа ужасно црвени и пиеше антибиотик 7 дена.  


Да има ама таа е за тип Б (Хемофилус инфлуенца тип Б - ХИБ), а има повеќе типови од таа бактерија.
Ја прашав докторката денеска дали е можно од таа бактерија, ми рече дека се помали шансите од неа да јави гнојна ангина, дека претежно за тоа биле причина стрептококните бактерии. Како и да е, денеска не му стави инекција, ни рече да продолжиме со сируп само и плус ни даде и сируп за имунитет. Ноќеска кај 12.30 повторно имаше Т 39.1, ама од тогаш не крена повеќе, па се надевам дека нема да крева веќе, а гнојните ангини се третираат 10 дена, па за некој ден пак на контрола




andronika -> RE: Гнојна ангина (8.1.2012 19:07:13)

Ne znam dali sum na vistinskoto mesto, no ne mozam sega da baram.Bi sakala da prasam dali nekoj go poznava Atanas Pcelarski, bese na Sitel pred 2-3 nedeli bilkar e covekov i leci krajnici i sinusi. Ne znam kade veke da se obratam, so ovie nastinki i temperaturi.Stanuva zbor za mojot 6 i pol god. sin koj ne moze da se oporavi veke 3 meseci. Ve molam pomagajte!!!




oliva -> RE: Гнојна ангина (8.1.2012 19:21:52)

Админ: телефините се испратени по пп и избришани.




andronika -> RE: Гнојна ангина (8.1.2012 23:41:16)

Mozebi ne bev jasna, tel.br. imam, no sakav da prasam dali nekoj ima iskustvo so negovite metodi na lecenje. Dali navistina pomaga,i so kakvi bilki lekuva, bidejki,megu drugoto, sin mi e sklon na alergii.Sepak blagodaram.




@Mila@ -> RE: Гнојна ангина (24.1.2013 14:54:15)

Me interesira tie sto veke imale gnojna angina kolku vreme gi drzi visoka temeratura i do kolku se kacuva,sinceto ima 13 meseci i veke 3 den dva pati  dnevno kacuva do 40 temperatur aiako na 6 saati mu davame sirup za temperatura pieme ospen + inekcii za streptokoka, sega i operil kapki ni dadoa.Me interesira do koga ke traa ovaa temperatura zatoa sto veke od pamet se vadam.




blue_blue -> RE: Гнојна ангина (24.1.2013 15:06:14)

ќерка ми лани имаше во грло streptoccocus pyogenes а тоа е бактерија која предизвикува гнојна ангина. Пиеше амоксиклав и одма после 24 часа и се симна температурата. Е сега кога имаше пнеумониа пред две години, пиеше алицеф скоро 4 дена и изгоре од температура која со ништо не се симнуваше. Кога и го смени антибиотикот ос Панцеф во рок од 3 саати детево се смени скроз. Немаше темепартура, почна да станува од кревет и да се движи низ дома после скоро 5 дена лежење. Моето искуство на оваа тема (иако ќерка ми само овие два пати во нејзнитие 4 ипол години пиела антибиотик) вика дека ако од антибиотикот не гледаш подобрување во првите 24 часа треба одма да бараш да ти го сменат зошто не делува. Ако делува ќе делува во 24 часа и ќе видиш подобрување. Инаку за симнување на темепратура многу е еефикасен блок макс кидс на Алкалоид, ама не е на база парацетамол туку на база бруфен што лекарите не ја препорачуваат многу, ама во вакви случаи јас би дала бруфен т.е. Блокмакс и би барала друг антибиотик. Исто така консултирај се со педијатарот дал да даваш дијазепам и во колкава доза како превенција од мозочни конвулзии кои може да се јават како резултат на висока темература. Поздрав и побрзо да оздравете




@Mila@ -> RE: Гнојна ангина (24.1.2013 15:13:35)

Blok max pievme 1,5 den i do 4 saat ja drzesh vo normala posle toa pak se kacuvashe vcera smeniv i mu dadov Ponstan i so nego kacuva dva pati dnevno 40 i toa okolu 12 na pladne i 23 h navecer a vo ostatokot od vremeto e oki.Diasepan mu dadov po pola od 2 mg mojot pedijatar mi rece ne mora a razgovarav ushte so 3 lekari i po moe ubeduvanje mu dadov zostvo stvarno me fakja panika koga mu meram temperatura i gledam kako ripa temperaturata. STRASHNO e ova ..samo neka mu pomine pobrzo ne mozam da go gledam detevo kako se maci




miana -> RE: Гнојна ангина (24.1.2013 15:17:51)

I jas ke potvrdam deka i na moite dve deca paracetamol ne im deluva tuku davam blokmax..Probajte so blokmax i moze ke se podobrite.. A inaku nasata doktorrka pedijatar vika deka na antibioikot mu trebaat dve - tri dena d apocne da deluva..Poima nemam... A dizaepam jas sim imam cepcinja za vo gaze ili pak od tabteta od 2 mg na pola i daj mu slobodno za pomirni da bidete..Ajde zto pobrzo da ozdravite [sm=smiley31.gif][sm=racka.gif]




Страница: [1]