|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  44 45 [46] 47 48   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
10.8.2011 12:02:23   
vanessa30
Mg po 250mg pijam dvapati vo denot ednas nautro i ednas navecer.
Hoho imam uste da teram termin mi e 7.10.2011, taka da trudnicko ke zemam nekade od sredina na septemvri.
Angelai i jas mislev taka da napravam so trudnickoto, ama kaj mene na rab mi insistiraat da go zemam vo soglasnost so Zakonot za rabotni odnosi 28 dena pred termin, oti mojov Dir ne e bas so site, strav ima od trudova.

(Одговор на членот angelai)
Непосредна врска до пораките: 1126
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
10.8.2011 12:17:19   
angelai
Vanessa jas i ti sme tuka nekade so terminite, mene nejkat da me pustat porano da odam, ni odmor nejkat do kraj da mi dadat, poarno taka si vikam odkolku na 8 meseci da go ostavam bebeto. E sega ako i tekne nesto na knigovoditelkata da smeni toa e drugo. Hoho probaj zbori so ginekologot tvoj da ti ja prekine pataloshkata ako mozes da si zemes odmor za da ne ti se kratat 45 den. Nekoi mamicki taka napravija....

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 1127
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
10.8.2011 12:20:51   
Hanna 81
i jas sum na patoloshka ustvari sega na poorodilno, i mene mi go otvorija porodilnoto 45 dena pred termin, taka e po zakon. Podsle ke si zemesh star odmor pa nekoe boleduvanje i taka ke isturkash ushte nekoja nedela:-)

(Одговор на членот angelai)
Непосредна врска до пораките: 1128
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
10.8.2011 12:21:23   
sonja1987
mg245 go pijam 2 pati na  den. NAUTRO I NAVECER.denes mi pocnuva 36 nedela pa utre sme na kontrola pa ke kazi doktorKATA DALI DA PRODOLZAM DA GO PIJAM ZASTO OVDE CITAM NA FORUMOV PRI KARAJOT SE PREKINUVAL MG :::

(Одговор на членот angelai)
Непосредна врска до пораките: 1129
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
10.8.2011 12:29:24   
hoho
Hanna значи по закон е така? Видиш не сум прочитала. мене комисијата уствари што ми даваше боловања овие месеци одлучи да ми оди толку рано породилното, а матичниот само си потврди и ми рече ако се породам покасно ќе се продолжи. Значи да не се карам???user posted image user posted image user posted image Иначе од оваа година ми стои цел одмор, 24 дена, така да ќе го спојам со породилното и тука негде ќе му дојде. Морее кога ќе дојде време за на работа и одвојување од детето малце ќе ни биде и една година user posted image

_____________________________

Она што може да го донесе моментот, неможе ни целиот живот

(Одговор на членот Hanna 81)
Непосредна врска до пораките: 1130
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
10.8.2011 13:05:48   
Hanna 81
Ne ne se karaj:-),mene maticniot mi kaza so vreme deka taka ke bide.

(Одговор на членот hoho)
Непосредна врска до пораките: 1131
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
10.8.2011 13:39:48   
Natasa981
da, po zakon e taka - kaj patoloska bremenost trudnickoto se otvara 45 dena pred terminot..toa e malce zeznato. Abe neli e greota da ostavis  6-7 mesecno bebe tolku rano..? uf jas planiram da si baram prodolzuvanje na trudnickoto, zdravje..ic ne me interesira

a znaete li deka dokolku ne go iskoristite prethodno, tekovniot (star) odmor vi propaga dokolku trudnickoto vi trae do juli, na primer? zasto starite odmori mora da se iskoristat do zaklucno juni naredna godina - i ova e po zakon..


< Поракaта ја уредил Natasa981 -- 10.8.2011 13:44:19 >


_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Hanna 81)
Непосредна врска до пораките: 1132
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
10.8.2011 14:05:43   
vanessa30
Ima nacini, kako da si ostnes podolgo so bebusot. Posle porodilno ke si zemes star odmor ili del od star odmor, potoa ke si zemes noviot odmor, pa posle 2 nedeli boleduvanje za tebe, posle za bebusot i ke isturkate do 1 god. Posto mene mi se faka terminot taka da se vrakam na rab sredina na maj, vednas koristam star odmor (24 rab dena) posle ke si go zemam noviot (24 rab dena) i posle ke si baram boleduvanje i taka planiram da se snajdam.

Inaku nesto se zboruva deka ke go napravat porodilnoto 12 meseci, dali ste cule za ova, ili  ova e onaa narodnata "Gladna kucka proso sonuva".

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1133
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
10.8.2011 14:09:41   
hoho
ххахахахахаах, незнам јас не сум чуча, ама дај боже да е така. А и јас ако тебе ќе користам одма стар одмор 24 дена па после нов, па ќе се снаоѓаме. Па ќе одиме одма на второ, па пак патолошка и такаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Она што може да го донесе моментот, неможе ни целиот живот

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 1134
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
10.8.2011 14:22:34   
Natasa981
ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Ima nacini, kako da si ostnes podolgo so bebusot. Posle porodilno ke si zemes star odmor ili del od star odmor, potoa ke si zemes noviot odmor, pa posle 2 nedeli boleduvanje za tebe, posle za bebusot i ke isturkate do 1 god. Posto mene mi se faka terminot taka da se vrakam na rab sredina na maj, vednas koristam star odmor (24 rab dena) posle ke si go zemam noviot (24 rab dena) i posle ke si baram boleduvanje i taka planiram da se snajdam.

Inaku nesto se zboruva deka ke go napravat porodilnoto 12 meseci, dali ste cule za ova, ili  ova e onaa narodnata "Gladna kucka proso sonuva".


vanessa30, mene trudnickoto mi zavrsuva vo juli dogodina..Kako jas ke si go iskoristam stariot odmor(odmorot za ovaa godina) ? Nikako! Moram sega da go iskoristam,inace mi propaga, na toa mislev


_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 1135
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
10.8.2011 14:34:40   
vanessa30
Natasa, pretpostavuvam deka uste odis na rab, ama mozes odmorot cel da si go zemes vo period blisku do terminot, na pr. ako termin ti e 20 okt da si zemes 24 dena unazad, pa na 20 okt da si otvoris porodilno i taka ke mozes da fatis skoro celi 9 meseci so bebusot. pa posle da si koristis nov odmor.

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1136
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
10.8.2011 14:36:02   
hoho
Е да Natasa981, мораш да го искористиш сега иначе ќе пропадне. А веќе си на одмор или ќе си го споиш одморот со породилното. Колку што памтам околу 30 недела си така? а ако имаш одмор 24 дена тоа ти се 5 недели со саботи и недели. и таман после на породилно.Или не е така?

_____________________________

Она што може да го донесе моментот, неможе ни целиот живот

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1137
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
10.8.2011 14:51:36   
Andriance
ajde sute ednas kje pisham iako znam deka dosega sum pishala nekolku pati na ovaa tema...znachi prvo site shto se na patoloshka bremenost, porodilno mora da im se otvori 45 dena pred termin - toa e zakonski i nemoze poinaku. nemoze vo megjuvremen da zemete odmor zasto vo komisiskoto boleduvanje si pishuva mnogu ubavo od koga treba da se otvori porodilno...da ve potsetam se vodite kako nesposobni za rabota vo toj period i ako sakate da koristite odmor.,toa e isto kako da ste na rabota a i vo socijalno toa kako kej vi napravat probelm za prekin pomegju boleduvanje i porodilno.
vtoro - za odmor, ako firmata vi dozvoli (a treba da vi dozvoli zasto taka veli zakon) star odmor kej si pripoite za porodilno. znachi ebe ja vaka napraviv.imam 20 dena odmor, i namerno do sega ne go koristev za da mozam da spojam so porodilno. PORODILNO MOZE DA SI OTVORITE NA DEN NA PORAGJAJ (ako ne ste [atoloshka neli)100% E TOCNO. a sekako narednata godina ako vekje od juli imate pravo i na nov odmor.
vo odnos na toa kako mozete da prodolzhite, - bez prekin, po zavrshuvanje na porodilno zemate 15 dena nega na dete ( kazete mu na direktor deka i toa e na teret na fond, ne plakja firma nishto) a potoa i nekoe boleduvanje za vas i dobivate uste eden mesec

se nadevam deka vi pomognav

(Одговор на членот hoho)
Непосредна врска до пораките: 1138
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
10.8.2011 16:28:53   
vanessa30
Adrijance, kaj mene na rab insistiraat porodilno da si zemam 28 dena od termin (ne sum na patoloska), bidejki taka bilo zakonski, i nesakat da cujat da go otvoram na samiot den na poragaj.  Imase vakov problem so edna moja koleska, i dobivme na rab oficijalen dopis od trudova deka MORA DA SE OTVORI PORODILNO 28 dena od Kraen termin.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1139
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
10.8.2011 16:34:37   
Annet
добар ден и од мене..супер ден е овој,уживанција е,ладничко..уф уф мерациuser posted image
ама жени па ова моево бебе абер нема да излегува,нестрплива сум веќе.знам дека тоа коа ќе си сака ќе си излезе,ама уште 4 дена имам до термин..................... што ако се помине терминот??????? лелее до пред некој ден викав има време,од пусти страв, а сега од страв за бебето сакам да излезе побрзо..................

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 1140
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
10.8.2011 17:12:22   
sani 13
dragi mamicki utre vlagam vo 33 nedela i deneska bev na kontrola i mi kazaa deka stomaceto na bebeto kasni dve ipol nedeli so razvojot, a jas masala imam kaceno duri 17 kila do sega znaci ne e deka ne jadam ama ete ! imala li nekoja od vas vakva situacija?? jas sum uprpana! ako znae nekoj ve molam da mi kazete sovet fala :)

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1141
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
10.8.2011 22:23:09   
Carelija
Jas utre polnam 35 i vleguvam vo 36ta nedela, sto znaci ke pocnam da brojam citno :) Edvaj cekam da pomine seto ova vreme i da si go gusnam sinceto.
Sani mozes slobodno da se konsultiras i so dr lekar pa ke vidis sto ke ti kaze.
pozz do site jas zaminav da spijam oti otepana sum od rabota


_____________________________

"s greatest accomplishment is being a Mom !!!

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 1142
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
11.8.2011 9:33:29   
vanessa30
Sani ne se sekiraj, konsultiraj se so drug ginekolog.
Edno prasanje celokupnite dimenzii kasnat dve nedeli??? ili sto e pomalo, dolzina na femur, dimenzija na glavce, koja dimenzija e pomala sto ti rekle deka docni so razvoj????
Bidejki jas kako sto gledav koga merat, bebusot treba da e svrten vo dobra pozicija i vlecat linija koja avtomatski kazuva dimenzii vo mm, ili krug za glavceto, i kompjuterski se presmetuva na koja gestaciska nedela odgovara. E sega ako ne e bas najdobro svrteno, linijata sto ke ja napravat nema da bide bas najdobra i dimenziite nema da bidat tocni.
Taka da ne se grizi odnapred.
Pozz

(Одговор на членот Carelija)
Непосредна врска до пораките: 1143
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
11.8.2011 10:16:41   
sladjana ms
user posted image Dobro utro mamicki i od mene!Vcera bev da zakazam za skrien seker(28 nedela) i treba idnata sreda da odam za ispituvanje.Ova so skrieniov seker e celo patesestvie do sega bev dva pati na klinika i treba barem uste dva pati da odam za da  za da dobijam eden rezultat,no sto e tuka e zosto da bide prosto koga moze da bide slozeno.E sega imam edno prasanje do vas.Dali se pravi uste eden skrining vo 32 nedela taka nesto razbrav zatoa sto jas treba da odam na pregled vo 31 nedela(30+2) pa da ne mi e rano za toj skrining,a ako odam pak vo 32 nedela na pregled pa da ne mi e kasno bidejki ke imam pauza od posledniot pregled do naredniot 6 nedeli.Plis za sovet.Pozz user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 1144
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
11.8.2011 11:40:24   
Natasa981
ИЗВОРНА ПОРАКА: hoho

Е да Natasa981, мораш да го искористиш сега иначе ќе пропадне. А веќе си на одмор или ќе си го споиш одморот со породилното. Колку што памтам околу 30 недела си така? а ако имаш одмор 24 дена тоа ти се 5 недели со саботи и недели. и таман после на породилно.Или не е така?

да, така е. ама јас сум веке дома, не одам на работа- комбинирам одмор со боледување, така некако ке терам до крај.


_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот hoho)
Непосредна врска до пораките: 1145
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
11.8.2011 11:44:16   
Natasa981
slaganams, i mene nesto mi spomnaa kao demek uste eden skrining vo 32 nedela ke treba, ama stoznam, eve tuka citam od iskustvo nikoj ne odi, potosno ako sakas mozes da otides ama ne ti e zadolzitelno..dovolni se i onie pregled na obicno eho. 

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1146
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
11.8.2011 11:50:49   
mamicka77
dragi RR eve da vi pisam vcera bev na pregled user posted image e super 2800 e tesko doktorkata rece dodeka da se rodi ke dojde do 3kg, cet e dobro nema kontrakcii mi zemaa bris pa gi cekam rezultatite i kazav na doktorkta deka pak pocna toj zoltenikav iscedok takvo ligavo i rece ne e strasno ali za sekoj slucaj ke dademe edni vaginaletki da gi stavam odozdole se vikaat POLYGYNAX 6vecara da gi stavam za da se procistat kanalite ako ima nesto pa ke videme kako ke bide rezultato od briso i krvta mi malku spadnala hemoglobinit mi e 109 pa mi dade edni kapsuli FOLIVIT FERO,a kako bese toa so medoto i so semeto od kopriva prethodno imav procitano no sega ne mozam da go najdam ako nekoj go pamne neka mi pise da probam i so toa

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1147
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
11.8.2011 11:52:29   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

slaganams, i mene nesto mi spomnaa kao demek uste eden skrining vo 32 nedela ke treba, ama stoznam, eve tuka citam od iskustvo nikoj ne odi, potosno ako sakas mozes da otides ama ne ti e zadolzitelno..dovolni se i onie pregled na obicno eho. 


Znaes zasto e taka? Zasto so prviot skrining imas opcija, dokolku nesto ne e vo red so fetusot, dolku ima anomalii i slicno, imas opcija da biras dali sakas da go zadrzis ili ne zatoa sto se uste e rana bremenost. A vo 32 nedela veke toa ne e fetus tuku bebe, sto i da vidat na skriningot nemas bas mnogu izbor, toa ti e, ne sum cula deka postoi nekoja terapija za nesakanite rezultati od skrining vo 32 nedela... ne znam, ova e moe logicno razmisluvanje... Zatoa site pravat samo brisevi... ako gresam popravete me...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1148
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
11.8.2011 11:58:02   
tedicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

ajde sute ednas kje pisham iako znam deka dosega sum pishala nekolku pati na ovaa tema...znachi prvo site shto se na patoloshka bremenost, porodilno mora da im se otvori 45 dena pred termin - toa e zakonski i nemoze poinaku. nemoze vo megjuvremen da zemete odmor zasto vo komisiskoto boleduvanje si pishuva mnogu ubavo od koga treba da se otvori porodilno...da ve potsetam se vodite kako nesposobni za rabota vo toj period i ako sakate da koristite odmor.,toa e isto kako da ste na rabota a i vo socijalno toa kako kej vi napravat probelm za prekin pomegju boleduvanje i porodilno.
vtoro - za odmor, ako firmata vi dozvoli (a treba da vi dozvoli zasto taka veli zakon) star odmor kej si pripoite za porodilno. znachi ebe ja vaka napraviv.imam 20 dena odmor, i namerno do sega ne go koristev za da mozam da spojam so porodilno. PORODILNO MOZE DA SI OTVORITE NA DEN NA PORAGJAJ (ako ne ste [atoloshka neli)100% E TOCNO. a sekako narednata godina ako vekje od juli imate pravo i na nov odmor.
vo odnos na toa kako mozete da prodolzhite, - bez prekin, po zavrshuvanje na porodilno zemate 15 dena nega na dete ( kazete mu na direktor deka i toa e na teret na fond, ne plakja firma nishto) a potoa i nekoe boleduvanje za vas i dobivate uste eden mesec

se nadevam deka vi pomognav


Andiance edno prasanje do tebe posto gledam deka si poupatena. Imam odmor uste 9 dena planiram da go zemam, dali pomegu odmorot i porodilnoto mozam da zemam 14 dena obicno bolovanje od maticen lekar, odnosno obicnoto bolovanje da prethodi na porodilnoto edno po drugo?
Ti balgodaram odnapred

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1149
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
11.8.2011 12:17:45   
mamicka77
zaboraviv da pisam na bebusot mu kupivme i anatonsko koritce od andrej kompani vcera na ednata strana e za lezenej na drugata za sedenje i ostana uste vikendo da odime po krevence vo kocani

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1150
Страница:   <<   < Претходна страница  44 45 [46] 47 48   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  44 45 [46] 47 48   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali im dozvoluvate nasvojte deca da jadat brza hrana?

Da (0%)

Ne (0%)

Ponekogas (100%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!