RE: Манџи? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


Pepelaska * -> RE: Манџи? (16.8.2011 12:32:22)


ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Marko nejade retki mandzi , i supa nesaka saka da mu e gusto.Taka da mama se prilagodi kon negovoto meni ista hrana jademe dvajcata[sm=smiley36.gif]


исто и ние,ако е ретко плука се гади а ако е густо маф прави[sm=smiley1.gif],а инаку јас сеуште не му давам од нашето додуша ние повеќе пржено јадиме затоа не сакам да му давам.А од кога се става зачин во манџите,јас не сум му ставила ни сол ни вегета ништо а во многу рецепти што ги имам има зачини уште од 8 месеци




arh_diz -> RE: Манџи? (16.8.2011 13:07:14)

Pepelaska jas ne upotrebuvam nikakvi zacini ni za sebe, stavam?Sol mu stavam otkako napravi godina no po malku.Nie sme cel den sami poradi toa jas se prilagodiv na detska hrana




Felly RR -> RE: Манџи? (19.10.2011 18:43:52)

Матеа почна во последно време повеќе да јаде манџа, само со месото имаме проблем, ако е мелено - го јаде, ама друго на пр телешко, ако е потврдо и ќе касне 2-3 пати и после не сака месо, дуро и ако и подметнам со другото заедно, го вади од уста.
А инаку кога ќе ја прашаме во градинка што ручкале = манАџа [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




JovanaJ -> RE: Манџи? (20.10.2011 14:32:02)

Omilena mandja grasok so meleno meso. A ne jade leka...za zal. Inaku pocnav da ne mu gotvam posebno mnogu kasno posle 3-ta godina bidejki bese mnogu tezok so jadenjeto. Maka macevme, ama sega veke ne....




Mihaela 2010 -> RE: Манџи? (29.11.2013 14:01:09)

Ako nema doma mandja M nema ni da jade....uste od mala ja naviknav na mandjicki i koga ima suva hrana,kako pire so riba primer nekako ne i e po kejf,zatoa i sekoj den skoro ima doma mandja em za nea em i nie da si iskoristime fin rucek




Bethany -> RE: Манџи? (29.11.2013 14:17:41)

оф и Ј многу сака манџи да јаде... мене ми се допаѓа тоа, нека јаде.
Најомилена му е леќата и грашок, ама и гравче сака [sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: Манџи? (29.11.2013 14:25:58)

И за мене ручек без манџа или чорба/супа не е ручек, па и Т е навикната од градинка на манџа, па немаме проблем. Јаде се - грав, грашок, леќа, боранија, компир манџа - јанија...




elenak -> RE: Манџи? (29.11.2013 14:35:15)

И Ј е по манџите, јас не готвам многу чорбесто сакам да е погусто ама суво не. Многу ретко јадеме пржено нешто а и тогаш за неа задолжително има нешто друго - манџичка.[sm=smiley36.gif]А кога правам нешто печено обично гледам да е сочно, ама ако ми се виде суво и додавам јогурт или к.млеко.




Bethany -> RE: Манџи? (29.11.2013 14:45:56)

и кај нас е исто Еленак. Јас пример правам мусака со модар патлиџан и компир и турам повеќе вода, го вадам од рерна да биде така сочно, да можам и лепче да му здробам, и така дојде ко манџичка. [sm=smiley36.gif]
Во ориз обавезно ставам тиквичка, да не биде многу суво и лепливо, или евентуално му додавам кис. млеко.




deluxe -> RE: Манџи? (30.11.2013 7:03:12)

Течна храна е задожителна.Ако денес јаде супа,утре манџа и така си комбинираме секј ден да има за[sm=duda.gif].Инаку тој си сака готвени течни јадења,бебешката храна ја јаде поретко,преку ден јаде тоа што јадеме и ние,само без зачини.




zzaa -> RE: Манџи? (30.11.2013 22:13:55)

Ако не е манџа, тогаш супа или некоја чорба, али мора секој ден да има таква течна храна




AneLav RR -> RE: Манџи? (1.12.2013 11:55:15)

Веќе ги научив да јадат од нашите манџи со повеќе зачини. Инаку и претходно им правев манџи ама од зачини користев само веѓета и путерче...




AnnaMolly RR -> RE: Манџи? (1.12.2013 16:08:27)

Јаде манџи без проблем. Единствено зелка манџа не сака. Од пред да наполни година го префрлив на наша исхрана и супер се си прифати.
Е сега кај нас има друг проблем. На пример ако му речам дека за ручек има полнети пиперки и му дадам да јаде, не сака. А ако му речам за пиперките манџа дека има, јаде. Со финти :) Ако му е чудно името на ручекот не го сака ни да го види. Затоа ние дома секој ден имаме манџа :)
Само леќа, грав, грашак и компир манџа обожава и тие со нормални имиња ги викаме, другото се е манџа :) Мусака=манџа, боранија=манџа, турлитава=манџа :)))




Mihaela 2010 -> RE: Манџи? (1.12.2013 16:38:33)

I nie sme skarani so zelka mandja ama vo Gradinka velat deka super si ja jade.




Snowhite RR -> RE: Манџи? (2.12.2013 0:05:57)

Ми се чини за М откако престанав да готвам специјално за него и да му давам од нашите манџи почна да јади, пред тоа ич не сакаше да јади, а како што ми изгледа и со Ј така ќе биде, до скоро јадеше, ама последно време не ми ги јаде зеленчуковиве кашички и тие со месо блендирани.




Felly RR -> RE: Манџи? (2.12.2013 9:39:13)

Што убаво што вашиве дечиња сакаат манџички. Ние се некако со молење. А ете велат тие деца што одат во градинка, сакале манџи, ама кај нас не е така. ВО градинка јаде се, а дома многу пребира. Сарма и полнети пиперки не јаде никако, во градинка била поинаква сармата, мусака, или компир манџа - ќе го изеде само месото, а за компирче да касне треба да ја премолиш. Единствено леќа и грав си јаде без проблем.




Defne90 RR -> RE: Манџи? (20.5.2014 15:29:18)

М додека беше помал ептен многу јадеше манџи.Ние дека дома многу баш и не јадеме манџи за него посебно готвев.Е сега кога готвев и за нас и тој секогаш јадел.Ама во последно време се е со молење,протестира,од течни јадења сака само супа.И некако повеќе на суво почна да мава.Ние пак ќе си ја изедеме чинијата де ама мора да се моли да се лаже да се уценува или пак да го пуштиш да седи трисаати на компјутер додека да се најаде.Малото сега за сега е манџар.Си јаде ептен и од нашите му давам и кога немам дома зготвено пак само за него посебно правам.И повеќе сака да јаде манџи отколку нешто суво.Се надевам дека така и ќе остане и дека нема и тој да прејде кога ќе потпорасне на суво јадење.Инаку се ни е вкусно освен гравот,некако не сака ич да го јаде па не му давам многу често.А се друго си јаде со сласт.[sm=smiley1.gif]




bucko mal -> RE: Манџи? (22.5.2014 12:28:44)

Doma site se jademe.Golemiov sin si bara mandji,uste od mal gi jadeshe.Nie imame problem so jadenje ne so ne jadenje[sm=smiley1.gif]




mommy_angels RR -> RE: Манџи? (22.5.2014 13:02:06)

Детево слатко ми руча манџи и се надевам дека така и ќе остане.Јас не ги ни правам ретки,како стариве што се научени да ги јадат ,а и мене така ме учеа да ги правам.Ама јас нели тврдоглава,па ретко слушам што ќе ми се каже [sm=jezicek.gif] и си ги правам по мој вкус.Мм се научи така и дури еден пат ја искритикува мајка му дека и е ретка манџата,а јас си молчев,ама нормално се прчев како некој паун [sm=smiley16.gif]
Еве и за денес на мени си имаме зелка манџа со пушено мевце [sm=smiley17.gif]




elenak -> RE: Манџи? (22.5.2014 14:30:00)

Си го гледам постот од пред 6 месеци и морам да констатирам промени. [sm=smiley36.gif] Детево на две недели пред да наполни 2 години се промени скроз. Не дека не јаде манџи, јаде ама се почесто пребира. За ручек немавме никаков проблем, јадеше буквално се и ич не и се мислев, што ќе направев тоа јадеше. Е сега се е со лажење, маскирање, па во се ставаме или кечап или кисело млеко, дури и грав јаде со кечап. [sm=zmeden.gif] Брокула,карфиол,зелка не доаѓа во предвид. Пред некој ден одби и грашок манџа да јаде. Оризот веќе со сета мака го јадеме, со тон кисело млеко врз него.[sm=smiley13.gif] Не верував кога ми кажуваа дека од две години веќе им се менува вкусот и почнуваат да прибираат, јас мислев дека никогаш нема таков проблем да имаме. И сега што ми е уште потешко, кај секој ден треба да смислам што да готвам па треба да внимавам да е нешто што и она го јаде.




Defne90 RR -> RE: Манџи? (22.5.2014 14:31:25)

Да да имаш право мами,ни маж ми не може да ги јаде ретките оплавени манџи како што ги вика тој, на баба му а не пак децата.[sm=zmeden.gif] Јас пак кога таа ќе направи јадам само онака заради тоа што се трудела да зготви нешто и што ме одменила со јадењето.Ама и јас секогаш гледам да бидат погасти и баш заради тоа секогаш се препираме со бабчето доле,требало да бидат поретки па внатре во нив да може комотно да си се надроби цел леб.Ама и јас сум си иста мами не слушам совети од таков тип,како ни е слатко така и си правам.Еве баш сега довршивме со манџата со помалото.Тоа пак не сакаше ќофтиња и му правев посебно денеска телешко со ориз и зеленчук.Малку лепче внатре и чинијата се исчисти брзо брзо.[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




Mila mamicka -> RE: Манџи? (17.11.2014 15:59:43)

За син ми готвевме посебно до пред 2-3 месеци. Ама пак му готвевме манџи. Сите ми викаа дека нема да сака да ми јаде од нашето јадење подоцна, ама јас не ги послушав. Причината поради која му готвевме посебно (зборувам во множина оти работните денови му готвеше се разбира свекрва ми), е тоа што, прво не сакав да му давам манџи со запршки, како што ги јадеме ние, а второ, заради тоа што внимавав двапати неделно да јаде телешко, двапати неделно риба, еднаш пилешко, двапати посна манџичка, со варено јајце изрендано во неа. Се разбира дека за нас не внимаваме колку пати неделно внесуваме некое месо или риба, па затоа сакав посебно да си јаде. Еден месец пред да тргне во градинка, значи на 2год и 4 месеци, почнав да му давам од нашите јадења и си ги прифати без проблем. И сега во градинка си јаде се.




AneLav RR -> RE: Манџи? (17.11.2014 19:38:10)

Ние со мм јадеме многу манџи, јас не правам запршки ама користам доста здрави зачини и се радувам што и децата ни ги јадат. Основни зачини ми се класика лук, кромид , патлиџан. И јас до окулу две години не им давав баш од сите манџи ама сега веќе јадат и убаво џвакаат, така што буквално од се им давам.




deluxe -> RE: Манџи? (18.11.2014 0:01:13)

Moite deca obozavaat mandzi,supi,corbi.Mm e golem ljubitel na vakva hrana,taka postojano kaj nas ima tecna hrana
[sm=smiley36.gif]Uste od malecki ,pred da napolnat 1 g.im gotvev specijalno za niv mandzi ,supi so malku zacin.Dene's si jadat od zaednickite supi,mandzi[sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]