RE: Шкртање со забите? (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Разговори на родители



Порака


Luci -> RE: Шкртање со забите? (17.2.2012 8:40:55)

М.има 4 запчиња и знае да шкрипи доста често со нив, мочко мал на мама и до таа фаза дошол[sm=smiley27.gif]




Bethany -> RE: Шкртање со забите? (7.8.2013 9:12:38)

Во последно време приметувам кај син ми дека многу шкрта со забите и тоа така силно ги стисне и сиот се напне, како да му помага за нешто.
Има 16 заби, до четворките значи, со тоа што тројките и четворките не му се излезени целосно. Дури горните четворки се излезени само по половина, тоа третото шиљче само вири, а четврто го нема се уште (ако ме разбирате, не знам како да објаснам поинаку).
Можно ли е дека и тие пробиваат па го тоа иритира? Да напоменам дека веќе неколку денови има непријатен задах од устата, иако се грижиме за хигиената, ама задахот потсетува на устајаната крв, мада во устата не гледам нешто слично, освен многу мали црвени трагови околу тројките кои не изгледаат загрижувачки.
И да, веќе неколку денови нејќе ништо да загризе/одгризе со забите, како да има некој проблем, а само шкрта со нив.
Што може да биде?




sandriana RR -> RE: Шкртање со забите? (7.8.2013 9:45:25)

И ние имавме пред извесно време ваква фаза за шкртање со забите, ама неприметно ја надминавме. Претпоставувам дека е поврзано со иритација од никнење на забите, зошто нас ни се случуваше во период кога излегуваа тројките.




Yummy Mammy -> RE: Шкртање со забите? (7.8.2013 9:55:26)

Jas mislam deka e navika vo prasanje. Kaj nas golemata kerka (4,5 god) vo son skripi so zabite. Isto i mm. I tatko mi. A niv odamna veke im se porasnati zabite [sm=smiley36.gif]
Ne znam kako se odviknuva od ova, ama uzasno me nervira




JovanaJ -> RE: Шкртање со забите? (7.8.2013 9:59:06)

I sin mi koga imase 5 god. pocna da skripi so zabite vo son (bruksizam).
Ni preporacaa da nosi stitnik za zabi dodeka spie bidejki si gi ostetuva zabite.
Pa sega da pomine letovo i da mu porasnat prednite zabi zadozitelno go nosime na zabolekar za stitnik.
Inaku psihicki faktor e vo prasanje za bruksizmot, i ne e bas tolku naivna pojava. Moze da dojde i do iskrivuvanje i bolki vo vilicite.




Yummy Mammy -> RE: Шкртање со забите? (7.8.2013 10:20:40)

Prv pat slusam deka imalo i naziv za ovaa pojava [sm=zmeden.gif] Sega ke go izguglam...
I mene zatoa me nervira, sto si gi ostetuva zapcinjata, a bas i se i ubavi i zdravi.




JovanaJ -> RE: Шкртање со забите? (7.8.2013 10:26:04)

I mene me zagrizuva, ne sakam da si gi osteti zabite, a se ostetuvale mnogu od ova, zatoa ke nabavime i stitnik.




Bethany -> RE: Шкртање со забите? (7.8.2013 10:32:03)

Јами Мами, имаш на претходната страна повеќе околу тоа.

Јас пак немам приметено кај син ми дека шкрипи со забите во сонот.
Повеќе мислам дека е предизвикан од нештото, највероватно од тие недоизлезени заби до крај, бидејќи е поврзано и со храна, а тој секогаш одбиваше храна кога му излегуваа забите. Приметив дека кога има парче храна во уста, како само да го префрлува со јазикот само од една на друга страна го муља по устата, и на крај голта ко камен, ама ко да се плаши да стисне со забите. Можеби да го боли местото каде се шири месото за забот. Како и да е, мене ме ежи кога шкрта со забите и многу страшно звучи, мислам ќе ги скрши забите, не е преку целиот ден, така од време на време, ама неколку пати во денот.
Се надевам бргу ќе пројде.




sandriana RR -> RE: Шкртање со забите? (7.8.2013 13:36:57)

Шкртањето заби во рана возраст, кога се уште никнуваат забите е развојна минлива фаза, а не бруксизам. Тоа е појава кога бебињата/дечиња ги откриваат забите, и им е интересно да си ги чувствуваат, а подоцна и ублажуваат иритација од никнување на останатите запчиња.
Бруксизмот е предизвикан од психолошки фактор, и генерално се појавува кај поголемки деца.




topce -> RE: Шкртање со забите? (7.8.2013 14:02:38)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Prv pat slusam deka imalo i naziv za ovaa pojava [sm=zmeden.gif] Sega ke go izguglam...
I mene zatoa me nervira, sto si gi ostetuva zapcinjata, a bas i se i ubavi i zdravi.

ние го прашавме матичниот стоматолог на ќерката и ни рече дека не е ништо страшно и дека е минлива фаза најчесто до 5 годинки.кај нас не шкрипи секоја вечер ама и јас на почеток мислев дека е нешто проблематично.како поминува времето еве одамна нема шкрипено со забите веројатно е тоа што ни кажа стоматологот.




oliva -> RE: Шкртање со забите? (7.8.2013 18:22:55)

и мојот од време навреме шкрипи со забите,ама само во сон и ужасно ме нервира,исто имам слушнато дека може да биде од психолошка природа




lukajana RR -> RE: Шкртање со забите? (7.5.2015 23:53:30)

Ј во последно време додека си игра шкрта со забите и ужасно ме нервира,ме потсеќа на шкрипење со креда по табла и се ежам целата,многу одвратен звук.
Се надевам дека е само фаза што брзо ке помине зашто веќе не се поднесува звукот[sm=zmeden.gif]




vezilka RR -> RE: Шкртање со забите? (18.6.2015 13:48:08)

Мене па баш му е симпатичен звукот, еве го и Јосиф почна. Шкрипи и се врти да види дали некој го слушнал, па се смее, го има усвоено како еден вид на закачка. [sm=smiley36.gif]Си шкрипи со запчињата. Има 4 горе и две доле.




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]