RE: Каква вода пиете? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


sandriana RR -> RE: Каква вода пиете? (27.12.2013 9:22:42)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

Dragi ringerajki mene me interesira sto mislite dali e podobro na decata i bebinjata da im davame voda od cesma ili flasirana voda.Jas kupuvam strogo flasirana isklucivo ladna eve i pogolemiot sin veke 4 godini se uste ne mu davam od cesma da pie.Mnogu mi e strav za ispravnosta i kvalitetot na vodata i dali e proverena i procistene.Od druga strana pak se konsultirav so pedijatarot i taa mi rece deka ne bilo dobro da im se dava mineralna negazirana voda mnogu na decata deka sodrzela mnogu minerali i toa ako se vnesuva vo mnogu golemi kolicini moze da bide stetno po zdravjeto na decata znaci bilo podobro od cesma.I sega sum vo dileme i ne znam sto da pravam.[sm=smiley13.gif]Gledam poveketo prijatelki isklucivo im davaat flasirana voda i site se skeptici vo vrska so kvalitetot na vodata vo naseto mesto,iako od vodovod izjavija deka vodata e precistena i zdrava i mozeme slobodno da ja pieme.Vie kakva voda im davate na vasite najmili.





Snowhite RR -> RE: Каква вода пиете? (29.12.2013 18:15:46)

Па јас сум скептична за флашираната, порано и јас купував, ама повеќе не, ако се сомневаш во квалитет на таа од чешма подобро превриј ја и така давај му ја




Defne90 RR -> RE: Каква вода пиете? (29.12.2013 19:43:44)

Epten sum skepticna nekako mi mirisa epten na hlor ili ne znam sto veke e toa ni mene ne mi se dopaga nejziniot vkus a e pak na decata.No i flasiranata si ima svoi nedostatoci.Sepak ke pocnam da im ja prevrivam pa taka ke im davam.Poz i imaj ubav den utre.




Mihaela 2010 -> RE: Каква вода пиете? (30.12.2013 9:47:46)

jas od koga slusnav deka ne e ubava flasiranata,i davam od cesma,i doktori taka ni imaat kazano,taka da sto znam povekje sum za od cesma nego ovaa stoenava vo plasticni flasi...




Bethany -> RE: Каква вода пиете? (30.12.2013 11:32:24)

му давав флаширана или од чешма превриена до скоро година дена можеби, веќе и заборавив, можеби и пократко беше, а ние дома пиевме и пиеме од чешма, па сега и малиот.




deluxe -> RE: Каква вода пиете? (2.1.2014 19:03:11)

До сега му давам флаширана Ладна ,но сега на негови 16 месеци ,веќе ми се има случено да му дадам од чешма,кога ние пиеме,се турка и тој да се напие од нашата чаша.Така полека веќе ќе преминеме на обична вода од чешма[sm=smiley1.gif]




Палешка РР -> RE: Каква вода пиете? (2.1.2014 19:09:10)

Чешмовача пиеме [sm=smiley36.gif]

Мислам само до година и давав флаширана. Сега и купувам кога сме излезени од дома само.




caciana -> RE: Каква вода пиете? (2.12.2014 17:35:52)

Voda od cesma.. Vo nasiot grad vodata e prekrasna. I na vnucinjata im davamae voda od cesma zatoa sto e cista i sigurna [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




scared RR -> RE: Каква вода пиете? (2.12.2014 17:36:57)

Флаширана, најчесто Изворска, ми се лоши од водата од чешма.




MamaKiki -> RE: Каква вода пиете? (23.10.2015 23:39:36)

ние пиеме вода од чешма за малово купував на почеток хумана до кај 6 месеци кога преминував на формула млечна 2 продолжив со јана бабѕ и таа до годината додека пиеше ад , сега земам ладна само за него а чај веке му правам со чешмова вода а да се има напиено вода од чешма немало проблем зошто сеуште му купувам не знам...[sm=zmeden.gif]




Melanija RR -> RE: Каква вода пиете? (24.10.2015 15:04:58)

Јас знам зошто на 26м уште купувам Ладна[sm=smiley36.gif] на дечково мој не му се свиѓа од чешма[sm=smiley36.gif]




lukajana RR -> RE: Каква вода пиете? (24.10.2015 16:09:04)

Претежно давам Ладна ама на гости или ако побараат давам и од чешма а ние пиеме од чешма купечката не ми е вкусна




deluxe -> RE: Каква вода пиете? (24.10.2015 16:15:09)

До кај 1,5година пиеа флаширана Ладна.Сега само од чешма.




tincule -> RE: Каква вода пиете? (27.10.2015 12:16:50)

До годинка и давав Горска флаширана со таа и млеко правевме, па после за млекото од чешма а за пиење и давав јана детска ама сега и од чешма за пиење ја користиме водата и немаме никаков проблем.




sandriana RR -> RE: Каква вода пиете? (27.10.2015 12:42:57)

И ние сме со "чешмовача" од кај некои 7-8 месеци. И за двете на почеток користев Јана или Ладна, а потоа се навикнуваме на чешма, бидејки во градинка нема флаширана вода [sm=smiley36.gif]




lolla RR -> RE: Каква вода пиете? (20.1.2016 21:12:40)

Ние почнавме со од чешма превриена, па Хумана, па сега Ладна. Другите по дома пиеме од чешма и таа ми е најслатка, па кај и да е и за Л ке е таква. Мада флаширана е згодна бидејки цел ден си пие од клунчето, да е од чешма треба постојано да ја обновувам.




Hopeful RR -> RE: Каква вода пиете? (20.1.2016 22:31:25)

Ние пиеме од чешма, а за бебињата користиме Горска, која од ептен сигурни извори ни ја препорачаа како единствена квалитетна флаширана вода кај нас. Се мислевме за Ладна, ама истите тие не искараа дека водата нема ништо, дека не е квалитетна и дека е кампања моментот со поддржано од педијатри, односно дека е платен ПР. Од Горска сме презадоволни.




Defne90 RR -> RE: Каква вода пиете? (21.1.2016 13:38:58)

Ние до скоро пиевме Ладна.Скептик бев многу и долго време се чудев дали да им давам од чешма.и конечно започнав.И матичната ја прашав дали е подобро од флаширана или од чешма и таа ми рече дека и до сега сум требала да им давам од чешма.Инаку поголемиот синко до 5 години само флаширана пиеше, а помалиот до две.[sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]