RE: Дали постите? (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Наше секојдневие



Порака


Џесика -> RE: Дали постите? (21.10.2011 15:11:26)

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica RR

Долго се мислев каде да ја сместам темава и каков наслов да и дадам.  

Пост е воздржување од храна (или само некои видови на храна) во оние денови кои се одредени според каноните односно Црквата  Постот и молитвата ги осветил и ни ги подарил Господ,Исус Христос  , од времето кога постеше во пустината четириесет дена и четириесет ноќи и често се повлекуваше насамо на молитва. Оттогаш пa наваму, постот и молитвата во Црквата се запазуваат и се живеат како една од нашите најголеми светости.
Христијаните кои побожно и редовно го запазуваат постот, го прават тоа како подготовка за Светата Причест со Телото и Крвта Христови. Најстрог пост има во Исламската вера и Православното Христијанство Во Католичката црква, постот не е толку значителен како во Православието.

Постојат еднодневни и повеќедневни пости.


Дали некој од вас пости, и што мислите за овој обичај?




mila mama -> RE: Дали постите? (21.10.2011 15:36:10)

Постам секоја среда, прво постев секој петок, ама обично во петоците излегував, па обавезно некоја вечеричка се завртуваше, па за да не одлагам и го “одработувам“ постот во сабота, го префрлив во среда.




Џесика -> RE: Дали постите? (21.10.2011 15:43:47)

Јас постам во петок, т.е заедно со мм постиме. Не сум постела до сега и не се зарекувам да постам подолг период. Бадник, Велигден само последните денови постам. Мислам дека не е лесно да постиш, за да постиш како што треба. Ми се случува да сум лута, нервозна, се карам со мм, ќе го плеснам син ми по газе, а тоа не смее да го има додека се пости, нели, и најважно од се- да се нема лоша мисла, лош збор. Едноставно не се чувствувам просветлено ако ми се случи нешто од ова.




JovanaJ -> RE: Дали постите? (21.10.2011 15:49:13)

Ne postam. Postot ne e samo vozdzuvanje od hrana, treba vozdrzuvanje od mnogu raboti koi sto vo sekojdnevniot zivot mislam deka malkumina bi mozele toa da go napravat vistinski.
Plus nema nekoja smisla, barem za mene, od duhoven aspekt. So seta pocit kon onie sto cuvstuvaat sprotivno od ova. [sm=smiley1.gif]




temjana -> RE: Дали постите? (21.10.2011 15:52:51)


ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Ne postam. Postot ne e samo vozdzuvanje od hrana, treba vozdrzuvanje od mnogu raboti koi sto vo sekojdnevniot zivot mislam deka malkumina bi mozele toa da go napravat vistinski.
Plus nema nekoja smisla, barem za mene, od duhoven aspekt. So seta pocit kon onie sto cuvstuvaat sprotivno od ova. [sm=smiley1.gif]

Потпис башка што сум вегетаријанец така да во секој случај постам секојдневно, но душата и мислата дали ни се чисти еееее...тоа е веќе друго нешто




taisa -> RE: Дали постите? (22.10.2011 17:20:26)

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica RR

Долго се мислев каде да ја сместам темава и каков наслов да и дадам.  

Пост е воздржување од храна (или само некои видови на храна) во оние денови кои се одредени според каноните односно Црквата  Постот и молитвата ги осветил и ни ги подарил Господ,Исус Христос  , од времето кога постеше во пустината четириесет дена и четириесет ноќи и често се повлекуваше насамо на молитва. Оттогаш пa наваму, постот и молитвата во Црквата се запазуваат и се живеат како една од нашите најголеми светости.
Христијаните кои побожно и редовно го запазуваат постот, го прават тоа како подготовка за Светата Причест со Телото и Крвта Христови. Најстрог пост има во Исламската вера и Православното Христијанство Во Католичката црква, постот не е толку значителен како во Православието.

Постојат еднодневни и повеќедневни пости.


Дали некој од вас пости, и што мислите за овој обичај?





prekrasno objasnuvanje moram da kazam inaku jas se ispovedam i postam i se pricestuvam koga sum se spremila no moram da nadopolnam deka se posti vo sreda i petok, a ne samo vo petok a za misli i dela postoi pokraj vozdrzuvanjeto i ispoved zatoa sto sme luge i gresime ,vazno da sme svesni i da se pokaeme,a trudnici i majki sto dojat postat ublazen post so mlecni proizvodi znaci samo meso ne se jade , a riba moze sekogas i se toa so blagoslov od duhovnik.zenata vo bremenost e blazena i blagoslovena i ne i se nalaga da posti strogo , eve jas sum 37ma nedela i fala mu na boga super mi e krvnata slika i telesnata tezina iako ocekuvavme komplikacii i so bubrezite.se sto e od boga e dobro taka i postot bog ni go dal za nase dobro.




Luci -> RE: Дали постите? (14.4.2012 12:36:18)

Јас до сега никогаш не сум постела[sm=zmeden2.gif]




Maca25 -> RE: Дали постите? (14.4.2012 16:55:07)

Немам никогш постено.




Melanija RR -> RE: Дали постите? (14.4.2012 19:07:16)

Ова ми е втора година со три дневен пост,за догодина здравје ќе видиме [sm=smiley1.gif]




Snowhite RR -> RE: Дали постите? (14.4.2012 19:15:52)

Јас постам пред Велигден секогаш од четврток до сабота до полноќ, така и оваа година




kapina -> RE: Дали постите? (14.4.2012 19:19:15)

sum postela sum se pricestuvala poveke pati no sega za veligden ne postev




Ikana -> RE: Дали постите? (14.4.2012 19:24:08)

Сега последните три дена, инаку цел пост не сум го постела.




Bogdancanka -> RE: Дали постите? (14.4.2012 20:21:06)

за прв пат го постам цел пост,сето ова ми беше заради себе а не да одам да се причестам се немав заречено но го испостив цел пост се до денес од утре веќе моѓе да се омрсам[sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: Дали постите? (14.4.2012 23:35:02)

Јас обично ги постам последните 2-3 дена. СЕга еве вчера и денес, ама па неколку пати згрешив ненамерно. Вчера на пр. на М кога и ставав млекце, и истече на шишенцето, и јас инстинктивно ја лизнав капката [sm=zmeden.gif]




kikicka -> RE: Дали постите? (15.4.2012 0:16:53)

Постев цела недела ,само четврток и петок без масло и сега лапосав две ретчиња чоколадо ....помина 12 и ајдеее




Cvekelencule -> RE: Дали постите? (15.4.2012 4:44:35)

ние со мм ги постиме сите пости,вклучувајки среда и петок овие пости се толку строги што од понеделник до петок не се јаде масло само за време на викнди се јади масло.Ние двајцата постиме за причесна по една недела без масло а предходно се оди на исповед па потоа на причесна,и не се согласувам со тоа дека ако се скараш или ако го потчукниш детето и дека треба да прекиниш со пост ,затоа со самата мисла што постиш и ке се трудиш да се воздржуваш а исто така и човечки е да се поткараш и да подвикниш и сетоа тоа е дел од овој бурен и модерен живот.Ајде поздрав и за многу години да ние Велигден Христос воскресе Навистина Воскресе[sm=bravo.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Дали постите? (15.4.2012 15:37:27)

Јас не постам, не сум по верата :) Мм и свеки постат цели пости, исто и мајка ми веќе 15 години, се имала заречено. 




Snow Queen -> RE: Дали постите? (18.4.2012 0:34:54)

Прва година како не постев,но навистина не се чувствував добро, а ми беше криво.




penelopa -> RE: Дали постите? (18.4.2012 11:01:24)

Постам обично последната недела пред Велигден, годинава само 3 дена мислам едвај издржав без крем банани[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




blond -> RE: Дали постите? (11.3.2013 15:45:49)

Планирам да пробам да постам до Велигден. Постите почнуваат од Недела. Баш правев муабет преска со таткото на свекрва ми. Стар човек е, но постојано е со Библијата во рацете. Го прашував во врска со постите. И ми рече:тоа е сето од народот измислено. Ние православните и католиците сме многу избегани од содржината на светото писмо, додека саботјаните се оние што најмногу се придржуваат до него.Конкретно за постот го прашав, нели демек оваа недела не се јадело само месо, а друго можело да се јаде што е од животинско потекло, па дека два дена во неделата само на вода се живее и сл. Само добив одговор ако сакам да си се причестам, да си ја т.н исчистам душата, да не се замарам многу со тие работи, да уживам во постот во кој јас како го замислувам така да го правам (дали со секс или без било мое право).
Како и да е, да не скршнувам многу од темата, од недела си почнувам да си постам, а постот ќе го терам така што нема да внесувам производи што имаат животинско потекло, но во кревет нема да постам.

Има уште некоја расположена да ме дружи?




arh_diz -> RE: Дали постите? (11.3.2013 15:48:03)

Jas sakam da postam , ama za zal nemozam sin mi e nogu mal i bilo sto da zgotvam za nego treba jas da go probam




temjanuska75 -> RE: Дали постите? (11.3.2013 15:52:16)

Постев пред неколку години цели пости, и тоа ми беше предизвик дали ќе можам.
Се е до главата, воопшто не ми беше тешко, постевме заедно со мм, го испразнив цел фрижидер
од храна од животниско потекло. Постев без риба, риба се јаде само за Благовец и Цветници, значи само двапати.
Бидејки сме големи месари со мм, мислев дека ќе ни биде тешко, но не беше. Тешко беше што секојдневно морав да готвам
и да се замарам со читање на составот на продуктите. И не планиран да постам пак зошто многу се здебелив[sm=jezicek.gif]




rina13 -> RE: Дали постите? (11.3.2013 15:57:26)

Еднаш во животот имам постено цели велигденски пости и толку имав 17 години и најверојатно ми било пред се предизвик . Не сум по верата во последниве неколку години. На крајот на краиштата верата е во срцето а не во видот на внесената храна.




dostickage -> RE: Дали постите? (11.3.2013 16:01:17)

Nekolku godini nemam posteno, megjutoa ovoj pat nekako cuvstvuvam potreba.
Nekako mi se iam se sobrano, pa postenjeto kje mi dojde samo kako mal pottik da se podsredam sebe si vo periodov sto doagja. Mislam deka i mm kje mi pravi drustvo.
Sega vo nedela e Procka?




Bethany -> RE: Дали постите? (11.3.2013 16:01:49)

Порано постев ама сега одавна не. Само што немам постено регуларни постови, туку мои некои. Тоа ми е сепак нешто што е помеѓу Господ и мене, а не постам за да извршам некое правило. Имам прочитано во Библија како Даниел постеше само со зеленчук и овошје, па така нешто и јас комбинирав, ама не ко тој 3 недели, туку колку си одредам јас пред Господ. [sm=smiley2.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>