Синдромот на второ,трето... дете (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Подигнување



Порака


stojanoskad -> Синдромот на второ,трето... дете (23.2.2011 11:01:42)

Прво, второ, трето дете... Како се однесуваме кон првото, второто, третото дете? Автор: Редакција Рингераја | 20.1.2011 [image]http://static1.ringaraja.net/uploads/MK/articles/1091/large/595e2c97927b0f68bea8ca7dba149c43.jpg[/image] ОБЈАВИ НА:
  • [image]http://static1.ringaraja.net/images/rr3/ico11.gif[/image] Дали имате едно, две или три деца? Се пронајдовте ли во следните реченици? Малку се шегуваме, но кај некого можеби навистина е така! Облека:1 дете: Трудничка облека почнувате да носите веднаш штом гинекологот ќе Ви ја потврди бременоста.2 дете: Нормална облека носите се додека Ве собира во неа.3 дете: Ваша нормална облека е трудничката облека. Име за детето:1 дете: Читате лексикони со имиња, заокружувате, додавате, избирате.2 дете: Некој треба да го крсти детето по прабабата Стевка, па зошто тоа да не бидете Вие?3 дете: Го отворате именикот, ги затворате очите и гледате каде Ви застанал прстот. Здравко? Одлично име! Подготовка за породување:1 дете: Многу сериозно вежбате дишење.2 дете: Не се оптоварувате премногу, бидејќи дишењето не Ви помогна многу првиот пат.3 дете: Барате епидурална анестезија во 8. месец од бременоста. Опрема за бебе:1 дете: Внимателно ја перете облеката, ја редите по големина и боја во шкафчето.2 дете: Проверувате дали облеката е валкана и ја перите онаа со најголеми дамки.3 дете: И момчињата може да носат розово, зар не? Грижа за бебето:1 дете: Плачете секој пат кога е детето вознемирено и веднаш го земате в раце.2 дете: Во раце го земате ако постои опасност дека ќе го разбуди првото дете.3 дете: Го учите своето тригодишно дете да го држи бебето додека има грчеви во стомачето. Активности:1 дете: Го носите детето на гимнастика, пливање, во игротеки, на излети и на прошетка.2 дете: Детето го возите во кола на прошетка.3 дете: Детето го возите до супермаркет. Вечерни излегувања:1 дете: И се јавувате на бебиситерката на секои пет минути.2 дете: Малку пред да го напуштите домот се сеќавате дека треба да оставите број на кој сте достапни.3 дете: Бебиситерката може да Ви се јави само ако детето се повреди. Дома:1 дете: Поголем дел од денот како маѓепсани гледате во детето.2 дете: Поголем дел од денот внимавате постарото дете да не го повреди помалото.3 дете: Секој ден се трудите барем на кратко да се сокриете од децата. Цуцла:1 дете: Кога цуцлата ќе падне на подот задолжително ја стерилизирате.2 дете: Кога цуцлата ќе падне на подот, ја миете под млаз вода.3 дете: Колку повалкана цуцла, толку повеќе ја сака.

    Ova bese neodamana objaveno ovde.Jas priznavam nekade i se najdov!Sto bi rekle vie na ova?




  • mama26 -> RE: Синдромот на второ,трето... дете (23.2.2011 13:30:01)

    ima vistina vo seto ova navedeno,od sto sum gledala od drugi majki [jas nemozam da komentiram za mene posto sum na edno dete samo [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] no primetiv vcera a i sekogas koga ima pomali deca okolu moeto poveke vnimanie imam za da ne se povredi pomaloto...inaku jadenje spienje igranje jas mislam bi mozela da usoglasam i so 3 deca.primere jadenjeto da e gotovo vo isto vreme bebeto do mene a drigite dve da im dadam nekoja igracka i pak vo moja preglednost da se,da ne se zatepaat[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




    skorpijana -> RE: Синдромот на второ,трето... дете (23.2.2011 13:51:23)

    bidejki imam tri deca pa mozam slobodno da komentiram bez problem na temata
    se bas ne e taka kako sto e napisano ali maloto si e sekogas malo a pogolemoto za cas porasne vo golemo iako ne e bas tolku golemo ali ne bas sekogas sepak sekoe dete si ima svoi potrebi sto nie kako roditeli ne treba da gi zanemareme eve kaj mene postariot sin e 5 godini saka vnimanie od nas saka da jade koga jadat bliznacite znae da pobara da si igra so mene ili tatko mu zatoa ne treba da zaboravime deka i staroto dete e sepak dete i si ima svoi potrebi pozdrav




    majka 79 -> RE: Синдромот на второ,трето... дете (4.3.2011 12:26:03)

    donekade tocno, vo sekoj slucaj mnogu ineresno
    [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley20.gif[/image]




    marchi -> RE: Синдромот на второ,трето... дете (24.6.2015 17:42:30)

    me iznasmea statijava ama e tocno,so prvoto dete e bas kako sto pisavte a so vtoro (koga ke dojde vreme) ke bide poinaku -bas kako sto napisavte za vtoroto dete [sm=smiley36.gif]




    vezilka RR -> RE: Синдромот на второ,трето... дете (30.6.2015 14:54:06)


    ИЗВОРНА ПОРАКА: stojanoskad

    Дома:1 дете: Поголем дел од денот како маѓепсани гледате во детето.2 дете: Поголем дел од денот внимавате постарото дете да не го повреди помалото.3 дете: Секој ден се трудите барем на кратко да се сокриете од децата. 


    Хихихи јас се најдов во ова и тоа третово наведено уште кај второто дете. [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




    LoveableMe RR -> RE: Синдромот на второ,трето... дете (30.6.2015 15:20:03)

    "1.Oldest child: I make the rules!

    2.Midle child: I am the reason we have rules

    3. Youngest child: The rules don't apply to me!"





    lukajana RR -> RE: Синдромот на второ,трето... дете (30.6.2015 18:25:08)

    Се најдов и јас [sm=smiley36.gif], дефинитивно со прво и со второ ништо не е исто дали е искуството во прашање дали можеби старееме [sm=smiley36.gif]
    незнам ама со првото се притресував на секоја ситница а сега некако многу посмирено преживувам работи кои претходно ми предизвикуваа хистерија




    deluxe -> RE: Синдромот на второ,трето... дете (30.6.2015 23:58:28)


    ИЗВОРНА ПОРАКА: stojanoskad

    Прво, второ, трето дете... Како се однесуваме кон првото, второто, третото дете? Автор: Редакција Рингераја | 20.1.2011 [image]http://static1.ringaraja.net/uploads/MK/articles/1091/large/595e2c97927b0f68bea8ca7dba149c43.jpg[/image] ОБЈАВИ НА:
  • [image]http://static1.ringaraja.net/images/rr3/ico11.gif[/image] Дали имате едно, две или три деца? Се пронајдовте ли во следните реченици? Малку се шегуваме, но кај некого можеби навистина е така! Облека:1 дете: Трудничка облека почнувате да носите веднаш штом гинекологот ќе Ви ја потврди бременоста.2 дете: Нормална облека носите се додека Ве собира во неа.3 дете: Ваша нормална облека е трудничката облека. Име за детето:1 дете: Читате лексикони со имиња, заокружувате, додавате, избирате.2 дете: Некој треба да го крсти детето по прабабата Стевка, па зошто тоа да не бидете Вие?3 дете: Го отворате именикот, ги затворате очите и гледате каде Ви застанал прстот. Здравко? Одлично име! Подготовка за породување:1 дете: Многу сериозно вежбате дишење.2 дете: Не се оптоварувате премногу, бидејќи дишењето не Ви помогна многу првиот пат.3 дете: Барате епидурална анестезија во 8. месец од бременоста. Опрема за бебе:1 дете: Внимателно ја перете облеката, ја редите по големина и боја во шкафчето.2 дете: Проверувате дали облеката е валкана и ја перите онаа со најголеми дамки.3 дете: И момчињата може да носат розово, зар не? Грижа за бебето:1 дете: Плачете секој пат кога е детето вознемирено и веднаш го земате в раце.2 дете: Во раце го земате ако постои опасност дека ќе го разбуди првото дете.3 дете: Го учите своето тригодишно дете да го држи бебето додека има грчеви во стомачето. Активности:1 дете: Го носите детето на гимнастика, пливање, во игротеки, на излети и на прошетка.2 дете: Детето го возите во кола на прошетка.3 дете: Детето го возите до супермаркет. Вечерни излегувања:1 дете: И се јавувате на бебиситерката на секои пет минути.2 дете: Малку пред да го напуштите домот се сеќавате дека треба да оставите број на кој сте достапни.3 дете: Бебиситерката може да Ви се јави само ако детето се повреди. Дома:1 дете: Поголем дел од денот како маѓепсани гледате во детето.2 дете: Поголем дел од денот внимавате постарото дете да не го повреди помалото.3 дете: Секој ден се трудите барем на кратко да се сокриете од децата. Цуцла:1 дете: Кога цуцлата ќе падне на подот задолжително ја стерилизирате.2 дете: Кога цуцлата ќе падне на подот, ја миете под млаз вода.3 дете: Колку повалкана цуцла, толку повеќе ја сака.

    Ova bese neodamana objaveno ovde.Jas priznavam nekade i se najdov!Sto bi rekle vie na ova?



  • [sm=jezicek.gif][sm=smiley36.gif] Se pronajdov na sekoja tocka[sm=jezicek.gif]No do vtoro dete,za treto ne ni razmisluvam[sm=jezicek.gif]




    Defne90 RR -> RE: Синдромот на второ,трето... дете (4.7.2015 10:16:26)

    Хахаха баш така е и кај нас.Се проннајдов буквално секаде.Дури и од точките за третото дете се пронајдов дека ми се дешавало тоа со второто.Ама да,додека со провото дете се стресираме околу секоја ситница и внимаваме буквално на се,со второто,трето... не е така.Секако дека тука веќе во прашање е и искуството,и тоа си го прави своето,па затоа сме многу многу по релаксирани.[sm=smiley1.gif]




    sandriana RR -> RE: Синдромот на второ,трето... дете (27.10.2015 13:46:41)

    Секое дете е приказна за себе, но секако со второто дете сме далеку поопуштени, во секоја смисла. Од хранење, преслекување, хигиенски правила - воопшто чувањето некако се е порелаксирано и не го сфаќаме толку круто, како за првото дете.




    marchi -> RE: Синдромот на второ,трето... дете (27.10.2015 18:58:36)

    Јас имам само едно дете засега ама знам дека со уште едно дете ќе биде поинаку




    MamaKiki -> RE: Синдромот на второ,трето... дете (27.10.2015 22:40:38)

    претпазлива мама и многу потресена по својот единец... да сакам 3 деца [sm=smiley36.gif] ама ако сите ги доживувам вака како првото голема е веројатноста да се споболам од стрес, обврски, немање доволно време, неспиење и слично...
    јас веке по малку почнав да се поставувам како со "второ" дете , веке неможам да мијам и бришам игрички на секое кога ке ги фрли на теписон заради помислата дека има некое влакненце и дека можи да го лапни оти играчките се на релација уста-теписон-уста-ламинат-уста.... прекинав на годината да стерелизирам после секоја употреба на шишиња и лајчиња (пајнчиња не ми береше во стерелизаторот инаку и тие ке беа на третман) некое време продолжив само навечер да ги стерелизирам и наеднаш преку нок почнав само со сјај и сунгер и топла вода да ги мијам и нема гајле малово фала му на Бога... за 2рото не верувам дека после секое давање на Д3 ке стерелизирам лајчиња... [sm=jezicek.gif] а ако си останам вака будалетинка можно е и пак да си играм...




    marchi -> RE: Синдромот на второ,трето... дете (28.10.2015 16:45:02)

    Јас никогаш не сум стерилизирала лажички такви работи, само шишето го превривав секој ден до 1 година, потоа 3 пати неделно а од -година ипол еднаш неделно и тоа ќе го правам за секое наредно дете.




    Страница: [1]