RE: Земање лекови за време на доење (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Доење и дополнување на доењето



Порака


arh_diz -> RE: Земање лекови за време на доење (3.9.2012 13:12:09)

Kleksanot podobro deluva,(kaj mene tromb stopinja) taka da primaj gi i doj go bebeto.Pobaraj mislenje od drg doktor ke vidis.Steta e ako imas mleko da ne go dois
Koga sin mi imase 1.5 godinq mi se pokacija D dimerite mi ponudija druga terapija poradi toa sto Kleksanot e skap.Jas ne go odbiv primav20 kleksana i se se sredi
Sigurno uste dolgi nema da gi primas inekciite




mmbucko -> RE: Земање лекови за време на доење (3.9.2012 13:24:52)

Mama_sk HEPARINOT NE PREMINUVA NIZ PLACENTA I NE SE IZLACUVA VO MLEKO!!!!!!! Slobodno doj go bebco. Provereno !!!! Ako ti e sube proguglaj i ke vidis. Pozdrav i so sreka :)))




Melanija RR -> RE: Земање лекови за време на доење (18.9.2014 14:46:27)

ИЗВОРНА ПОРАКА: renka

imam 6 mesecno bebence i sea pak sum bremena no poradi finansiskata sostojba so soprugot resivme da abortiram kazete mi dali posle anestezijata pri abortusot sto ja stavaat ke mozam da si go dojam bebenceto :) pozz




Felly RR -> RE: Земање лекови за време на доење (19.9.2014 15:28:35)

Драга Ренка, добредојде на форумот. Во темава има пишувано искуства за локална анестезија при доење, но доколку некоја рингерајка се соочила со ситуација како твојата, се надевам дека ќе пише. Најдобро консултирај се со лекар.




Felly RR -> RE: Земање лекови за време на доење (14.1.2016 11:38:55)

РИнгерајки, нешто за грло - стрепсилс, септолете - дозволени се мислам, ама пак да си побарам потврда.[sm=smiley1.gif]




Hopeful RR -> RE: Земање лекови за време на доење (14.1.2016 11:42:23)

Фели, неверојатно ама ништо од тоа не е дозволено... сега кога имав проблеми со грло, ми дозволија само прополис и еден спреј со морска вода, кој мене ич не ми помогна, си кашлав недела дена. Пробај со прополис спреј, знае да олесни симптоми...




sandriana RR -> RE: Земање лекови за време на доење (14.1.2016 12:58:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

РИнгерајки, нешто за грло - стрепсилс, септолете - дозволени се мислам, ама пак да си побарам потврда.[sm=smiley1.gif]

Бронхи бомбони само [sm=smiley1.gif]. Дражеите за грло не се за доилки. И што вели Хопфул - прополисот за деца што е, без алкохол.




lolla RR -> RE: Земање лекови за време на доење (14.1.2016 13:42:00)

Propolis forte moze ako ima alkohol toa e minimalwn procent. Tie za grlo ne se za doilki mnogu go namaluvaat mlekoto.




lukajana RR -> RE: Земање лекови за време на доење (14.1.2016 16:17:03)

Felly RR јас редовно користам детски дражеи од прополис и боровница за грло или бонбони Бронхи или ментол како и мед и лимон.
Пробај да зовриеш вода и во неа да ставиш десетина ментол бонбони и да го испиеш ,мене тоа најмногу ми помага




Neurotoxin RR -> RE: Земање лекови за време на доење (14.1.2016 17:34:32)

Или биосепт пастилите за деца, исто имаат убав ефект, намалуваат и кашлица ако е сува и непродуктивна и болката ја намалуваат.




Felly RR -> RE: Земање лекови за време на доење (18.1.2016 21:46:52)

Како ми тргна мене, едно лечам, друго расипувам . Се напив чај демек за настинкава и ме искина желудников. Кажувајте сега што можам да земам, имам ужасни болки.[sm=smiley19.gif]




Hopeful RR -> RE: Земање лекови за време на доење (18.1.2016 23:56:10)

Можеш Спазмекс да земеш, помага без последици на доењето, мислам. Го земам кога јас имам проблем со желудник и ок се.




Neurotoxin RR -> RE: Земање лекови за време на доење (19.1.2016 0:01:35)

За желудник во вакви ситуации, можеш да си земеш едни таблетки за џвакање на Esi, со анасон и останати билки, јаки се делуваат одма, ама малце ми се гаднички, имаат вкус на Узо :) тие се наменети за било каков проблем со желудникот, од киселини до тегоби од лошо варење на храна и сл.




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]