Рамни стапала (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> ДецаПорака


Еца -> Рамни стапала (25.8.2009 2:02:09)

Дали некој имал проблем со рамни стапала?
big_mama817 -> RE: Рамни стапала (18.9.2009 11:48:43)

na sin mi pedijatarot mi rece deka navodno ima ramni stapala (no mene iskreno ne mi izgleda taka) i ni ukaza da mu zememe anatomski cevli i patiki i da odime na kontrola posle 6 meseci pa ke vidime togas [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
mis. -> RE: Рамни стапала (15.10.2009 13:32:52)

Кога бевме на ортопед вчера тој ни препиша чевли кои се специјално направени за отстранување на деформација на стапалото-за рамни стапала.Тие се покриени преку фондот и не се наплаѓаат и се одлични за деца со рамни стапала.Мартин и лани зимата носеше такви и еве и оваа година ќе си носи.
ananikol -> RE: Рамни стапала (26.10.2009 20:46:03)

I moeto since imase i se uste ima pedes plani-spusteni  ili ramni stapala.A so ne napraivme od pocetok koga bese malo mu kupuvavme anatomski cevlicki koi gi plakavme i po 100 germanski marki ( togas ) a potoa dobivme i ortopedski cevlicinja.No nemavme uspeh neznam zosto (nikgas ne bil debel pa da recam ete teznata doprinese za toa) i do den denes ne mi e jasno.
Na big mama i mis im posakuvam da bidat pouspesni od nas..
mis. -> RE: Рамни стапала (17.11.2009 16:05:10)

Ние си ги земавме новите чевли за рамни стапала и одлични се.
mother 29 -> RE: Рамни стапала (17.11.2009 16:06:57)

aj so zdravje da si gi nosite[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
mis. -> RE: Рамни стапала (17.11.2009 16:14:42)

Фала многу и никогаш да не ви се врати со вакви чевли.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
mis. -> RE: Рамни стапала (26.1.2010 16:42:17)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanja K.

Nie vcera bevme na ortoped i za dvete soncinja.Za Eva ni go trgnaa sirokiot povoj i dr.bese prezadovolen i zacuden za kratko vreme oformeno jadro kompletno.Sednuvanje samo ako bebus ima zelba i po malku,da ne se preteruva.No zatoa pak za Elena,sto i si znaev ne e bas dobro.Morame podhitno da oslabemei vezbame bilo koj sport.Znaci stapalata i se ramni i odot i e navnatre.Nozete sega pobrzo i rastat,a tetivite posporo se razvivaat.Toa bilo normalno,zatoa treba sport.I vloski treba da si kupime nekoi specijalni,ni zapisa.dali e podobro konduri ortopedski ili vloski?????Ni dadoa nekoi vezbi da si gi pravime doma,i sega mora upornost za da bide se super.

Тања к влошките за рамни стапала може да ти помогнат но кај вас мислам дека подобро се ортопедски кондурчиња бидејќи и одот и е навнатре а влошките нема да го корегираат тој деформитет.Обичо ортопедот дава наод за деформитет закој е потребно ортопедски кондури.Со тој наод заверен во социјално имаш право на бесплатни кондурчиња кои ќе бидат изработено по мерка токму за нејзиното ноже.
mother 29 -> RE: Рамни стапала (11.2.2010 8:44:53)

РAMНИ СТАПАЛА(Pes planus)

Деформитет познат како „рамни стапала„ карактеризира спуштање на сводот и заземање на валгусна положба при стоење. Причина за настанување На појавата на овој деформатитет  влијае наследниот фактор, но и физичката неактивност, дебелината и неадекватната обувка. Клиничка слика
Во основи на заболубвањето се наоѓа лабавост на лигаментарниот апарат кој може да ги зафати и другите зглобови.Кога не е оптеретено ваквото стапало има нормални агли на табанот .Тежина предизвикува пореметувањето на статиката.Бидејќи центарот на стапалата е во ниво на друга метатарзална коска, детето оди со уфрлување на предниот дел на стапалото навнатре.Непријатност на стапалото ретко се јавува во детството.

Дијагноза Се препознава со клинички преглед и проверка со плантограм (отпечаток на хартија)или тродимензионален во специјална сунѓереста пена, односно со компјутерска анализа на одот. Лечење Лечењето се спроведува со ортопедски чевли со влошки и физикална терапија
Лечењето започнува во најраната возраст со формирање на сводовите на стапалото (до 3-4 години) со вежби за зајакнување на сите структури на стапалото во облик на одење на прсти/пети и нарочито боси по нерамна површина.Со новите оперативни техники, така наречени arthroereisis имаат за цел темпорерно биомеханички проприоцептивни корегирања на пронацијата на стапалото во делот субталарно екстраартикуларно.Тоа се постигнува со разни имплантанти.

mother 29 -> RE: Рамни стапала (11.2.2010 9:11:46)

вчера ,јас , тато и  Марко бевме на колективна игра низ гимнастика..така се вика групата деца(рекреативно) од 2-4 год. ја води дипл.физиотерапеут,млад перспективен дечко.инаку се одржува часот два пати неделно ,со големи топки,играчки со некоја намена..се со една цел ..зацврстување на мускулатурата на децата низ игра!
прв пат бевме,ми се допадна,ја подржувам идејата на докторот да го всадиме спортскиот дух уште во најмлада возраст кај децата....ке одиме па кога ке имам подетален впечаток ке ви пренесам....

е сега кога се соблековме боси да влечат врвка со прстињата на ноџето ,ми кажа дека на Марко десното стапало му е рамно.............и јас си закажав сабајлето во ремедика(да провериме дали е навистина рамно) и плус се фрлив на нет..........и што да видиш,хаос!!!!!!!!!!

едни доктори се ЗА ортопедски помагала..............други  ПРОТИВ.во контекс

Сите деца, ама баш сите деца до 7 години со со рамни стапала. Значи тоа е нормално. Тоа е остаток од времето кога човекот одел бос и на 4 нозе. За да не останат рамни после 7 години детето треба да биде што повеќе босо, а не со чевли. Чевлите не лекуваат. Тие го омлитавуваат стапалото и затоа немате резултати. Децата треба да го прават тоа што сите сакаат да го прават. Да се подигнуваат и да одат на прсти, а не да ги караме да одат на цело стапало, понатаму многу сакаат да скокаат и тоа треба да се дозволува. Така ги вежба мускулите на подколеницата кои продолжуваат кон стапалото и го обликуваат. Со самото тоа секој спорт ќе помогне во формирање на стапалата.(цитирам наш еминентен др)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] .........какви се стапалата на вашите деца или сеуште не знаете?
topce -> RE: Рамни стапала (11.2.2010 9:18:54)

за одењето на прсти јас правев муабет со ортопед зашто ќерка ми балерина ја викам, кога ќе почне да оди на прсти смешка е целата. до 7 години имаат еластични лигаменти и до тогаш им се формираат стопалата. тоа ги заштитува од повреди.е сега одењето на прсти, што секое дете до 3 години го прави, нормална и природна појава им го зацвртува мускулот на листот на ногата.
Страница: [1]