RE: Подготвувате ли зимница? (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Да готвиме заедно



Порака


Luci -> RE: Подготвувате ли зимница? (17.9.2012 13:03:29)


ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

A jas sum vredna domakjinka si naracav 8 tegli od edna zena sto veke 3 godina ni pravi i top go pravi bolej od majka mi :) koga i kazuvam na nea se vadi a nie ne sme pravele ajvar klasicen demek zatoa ovoj samo so piperki bil,ama top e denes ke si go zememe se nadevam deka lutinata ja pogodila.

Која цена е тегла ако не е тајна?[sm=smiley1.gif]




@Mila@ -> RE: Подготвувате ли зимница? (17.9.2012 13:05:34)

250 den ama top e, ne moze da se sporeduva so onoj od tegli kupeckiot ne znam kolku e toj,ama ovoj e gust ubav mmmmmm odvaj cekam da si kasnam ajvarce




Luci -> RE: Подготвувате ли зимница? (17.9.2012 13:06:53)


ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

250 den ama top e, ne moze da se sporeduva so onoj od tegli kupeckiot ne znam kolku e toj,ama ovoj e gust ubav mmmmmm odvaj cekam da si kasnam ajvarce

Уфф лиги ќе ми потечат, доста го фалиш[sm=smiley36.gif]Ај бројче во ПП од жената прати ми




Mihaela 2010 -> RE: Подготвувате ли зимница? (17.9.2012 13:51:46)

Od koga sum mazena doma ne sme pravele,majka mi ima praveno i za nas...ovaa godina planiram da pravam ajvar,i eventualno vezeni pipercinja lutki u tegla...se drugo bi kupuvala..




Natuska85 -> RE: Подготвувате ли зимница? (17.9.2012 15:16:59)

Скапо бе мила 250 тегла,јас знам жена за 130-150 што прави ајвар ма прсти да изедеш[sm=smiley36.gif],ако сака некој да нарачува еве може преку мене [sm=smiley36.gif] или ќе му дадам дирекно бројче [sm=smiley1.gif]




zelba -> RE: Подготвувате ли зимница? (18.9.2012 10:20:40)

ИЗВОРНА ПОРАКА: zelba

devojki ,
od 10kg piperki kolku tegli ajvar ke mi izleze

jas pravam ajvar samo od piperki pa se prasuvam bas da ne bide dzabe mesanje pored sporet za 2-3 tegli [sm=jezicek.gif]



sambadi , enibadi [sm=zmeden.gif]




belabela -> RE: Подготвувате ли зимница? (18.9.2012 10:28:56)

Ako e samo so piperki 3 - 4 maksimum ic ne se prljaj za tolku malku barem 30 kg kupi stavi i malku morkov malku modri patlidzani ke si dobies poveke tegli




mila28 -> RE: Подготвувате ли зимница? (18.9.2012 11:42:49)

Obicno sveki pravi ajvar, a jas napraviv salsa od patlidjan za bebusko, samo svariv patlidjani so malku seker i sol i vo vreli teglicki, takla da ke imam za cela zima.




miana -> RE: Подготвувате ли зимница? (18.9.2012 11:57:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: zelba

ИЗВОРНА ПОРАКА: zelba

devojki ,
od 10kg piperki kolku tegli ajvar ke mi izleze

jas pravam ajvar samo od piperki pa se prasuvam bas da ne bide dzabe mesanje pored sporet za 2-3 tegli [sm=jezicek.gif]



sambadi , enibadi [sm=zmeden.gif]

Dodadi uste nekoj modar patlidzan..Od 10 kg piper- ke ti ispadnat KAMSIMUM 4- 5 tegli ...




rina13 -> RE: Подготвувате ли зимница? (18.9.2012 12:45:22)

jas ic ne pravam zimnici za toa e zadolzena majka mi ona pravi pa mi poddava nekoe teglice ajvar i kecap domasen(go obozavam)jas posto sum sama nema so kogo da pravam,neznam da pravam a i da se obidam ke napravam nekoj lom.




kikicka -> RE: Подготвувате ли зимница? (18.9.2012 13:57:34)

АУуууу едвај чекам да си одам дома и да се изнајадам Ајвар мејд бај свеки и свкор ми [sm=smiley36.gif]
Јас во тоа не се мешам,кој што даде не враќам![sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




mama toci -> RE: Подготвувате ли зимница? (18.9.2012 15:08:42)

Јас во тоа не се мешам,кој што даде не враќам!

Potpis![sm=smiley36.gif]
Za mene temava poveke bi odgovarala-PRIBIRATE li zimnica?[sm=jezicek.gif]




Beatris -> RE: Подготвувате ли зимница? (18.9.2012 15:49:45)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama toci

Јас во тоа не се мешам,кој што даде не враќам!

Potpis![sm=smiley36.gif]
Za mene temava poveke bi odgovarala-PRIBIRATE li zimnica?[sm=jezicek.gif]


[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Ич да не се мачам да повторувам [sm=smiley36.gif]




zelba -> RE: Подготвувате ли зимница? (21.9.2012 20:01:27)

fala vi zenskina odgovorite

ja si go sakam ajvarot samo od piperki [sm=smiley1.gif] kako od nekogas [sm=smiley1.gif]

ali sepak se odluciv deka za 2-3-4 tegli ne bi se macela [sm=smiley36.gif] ke si kupam

pozdrav na site[sm=smiley31.gif]




Bogdancanka -> RE: Подготвувате ли зимница? (21.9.2012 21:33:38)

seta zimnica si ja pravam zaedno so majka mi i ajvar i peglani pipergi bukvalno se,domasnoto mi e mnogu poubavo,da kupam moze samo kiseli krastavicki, koga ke ni zavrsat nasite sto sme gi pravele drugo nisto




Melanija RR -> RE: Подготвувате ли зимница? (23.10.2012 12:41:00)

Ако може брз одговор [sm=zmeden.gif]
Ставам везенки во тегна,печи гмечи,ама сега гледам дека од лани во солилото сум пишала оцет,шечер,сол и зејтин.
Се супер ама нели треба и вода или грешам??????
Итно [sm=smiley36.gif][sm=bravo.gif]




Luci -> RE: Подготвувате ли зимница? (23.10.2012 12:46:23)

Не треба вода, барем мајка ми не ставала (сооднос 2 чаши оцет, 1 чаша зејтин 1 третина од истата чаша шекер и 1 рака сол)




Melanija RR -> RE: Подготвувате ли зимница? (23.10.2012 12:53:52)

Луци [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]
Фала ти срцка си одам сега да правам [sm=smiley36.gif]




vezilka RR -> RE: Подготвувате ли зимница? (16.9.2013 13:41:10)

Хе, хе се ближи времето за ајвари и зимници. Вчера како прошетравме низ маало, ми замириса на ајварче. Почна ли некој, или спремни се порачките до мами и свекрви [sm=smiley36.gif]




Tanjat7880 -> RE: Подготвувате ли зимница? (16.9.2013 14:20:02)

Aham Vezilka,eve jas I go napraviv AJVAROT.Kako shto "najaviv"go pravev cel vo stantot na el.shporet.
20 kg.piperki gi zamiv im izvadov semkite I pocnav da gi pecam na 200 stepeni I taka pecev od 7 nautro do docna popladneto,crknaF[sm=hudicek1.gif],no piperkite fino ispeceni I mnogu ubavo se luipes.Istoto go napraviv I so modriot patlidzan I koga se beshe peceno go somlev I turiv na golemo tendzere na dve ringli da se przi.Koga ispari vodata pocnav da dodavam zejtin malku po malku na kraj mu staviv sol,malo lazice senf,isto tolku sheker I isto tolku jabolkov ocet.Vo topli tegle go napolniv I staviv pak vo topla reran I iskluciv do drugiot den si bea vo rernata.Se namaciv ko greshen gjavol no ne izleze losho,moram da si priznaam.Edinstveno bi gi pecela na kjumbe,toa e stvarno maka vo reran a se drugo mi odgovara da e na shporet!
Pravev I jufki a I domashna tarana[sm=smiley17.gif]
Planiram meshan "zarzavat"da stavam vo tegli so ocet I pak vo reran I ziva turshija I tolku od mene ovaa esen!




Палешка РР -> RE: Подготвувате ли зимница? (16.9.2013 14:31:39)

Јас вчера направив џем од црни сливи - 12 тегли [sm=smiley36.gif] и јуфки 2 дози [sm=smiley36.gif]
Море вреднааааааааааааааааа [sm=smiley36.gif] [sm=bravo.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Подготвувате ли зимница? (16.9.2013 15:03:19)

Uf i jas vcera go osetiv mirisot na ajvarot od komsiive i ligi mi potekoa...kaj i da oktomrvi ke zasukam rakavi i ke pravam i jas..lani mi se pogodi epten,niedna piperka ne sum frlila alal parite da mu se na toj sto mi go prodade,ovaa god pak ke go baram istiot,se nadevam ke go najdam so ist kvalitet na piperki




Felly RR -> RE: Подготвувате ли зимница? (16.9.2013 15:03:35)

Море вредни рингерајкииииииии!!!!!!!!! Ајде и другите да се пофалат што зимница направиле. Кај нас годинава свеки ќе не ослободи од ајвар правење.




Hunny -> RE: Подготвувате ли зимница? (16.9.2013 18:53:06)

Направивме ајварче лутко и мармалад од сливи. Тоа сега за сега.




AnnaMolly RR -> RE: Подготвувате ли зимница? (16.9.2013 20:03:54)

Мармалад од сливи вчера направивме. Ајвар нема да правиме и годинава, не сме големи јадачи, си купуваме од продавница.
Ќе правиме уште малиџано, пиперки со оцет, лук и магдонос во тегла и туршија. Ставаме и 5-6 ќеси за турлитава. Толку :)




Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>