|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Справување со нејадењето
25.4.2013 9:57:17   
Beatris
Анет според мене за апетит Пиковит е незаменлив, ама тој обичниот, не IQ или пробио

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Справување со нејадењето
25.4.2013 10:01:15   
Annet
a dodeka se dava Pikovit,da prekinam li so kindervital??

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Справување со нејадењето
25.4.2013 10:07:37   
Beatris
Па доволно ќе и биде еден витамински сируп, нема потреба. Јас кога беше бебе и давав Бејби Вит, после сменив на Пиковит обичен најмногу заради апетитот, па зимава Пиковит IQ со омега. Други не сум ни користела, презадоволна сум, еве две години немаме лек во уста ставено

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Справување со нејадењето
25.4.2013 10:17:53   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Па доволно ќе и биде еден витамински сируп, нема потреба. Јас кога беше бебе и давав Бејби Вит, после сменив на Пиковит обичен најмногу заради апетитот, па зимава Пиковит IQ со омега. Други не сум ни користела, презадоволна сум, еве две години немаме лек во уста ставено

Aj sea ti glej Urocijauser posted image
Pa da si zemam i jas Pikovit da ne razjade malku...porano gi zimav tie drugite ne znaev deka ovoj obicniot e za razjaduvanje...inaku nie vecito borba vodime so nejadenjeto,ne sme jadaciuser posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Справување со нејадењето
25.4.2013 10:31:06   
Beatris
Офф ние каков потенцијал имавме за нејадење, абе за прва награда user posted image Ама упорна борба, малку Пиковитче, форсирање пет оброци на ден и сеа си знае, нема мрданција за јадење, некако се навикна. Е за тоа требаше мноогу време и нерви.

И на цело јадење денес пак само мешкото и е тапанче, нозе, раце - манИкенски user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Справување со нејадењето
25.4.2013 11:54:47   
Bethany
А да ве прашам, вие нон-стоп ли давате тие вит. сирупи за апетит, пример Пиковит? Не правите пауза или како? Јас последно му имам давано Киндервитал и со месеци направив пауза, сега кога еден ден беше настинат земав за прв пат Пиковит IQ ама планирав само едно време да му давам, па после пак да прекинам.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Справување со нејадењето
25.4.2013 12:08:18   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Па доволно ќе и биде еден витамински сируп, нема потреба. Јас кога беше бебе и давав Бејби Вит, после сменив на Пиковит обичен најмногу заради апетитот, па зимава Пиковит IQ со омега. Други не сум ни користела, презадоволна сум, еве две години немаме лек во уста ставено

Aj sea ti glej Urocijauser posted image
Pa da si zemam i jas Pikovit da ne razjade malku...porano gi zimav tie drugite ne znaev deka ovoj obicniot e za razjaduvanje...inaku nie vecito borba vodime so nejadenjeto,ne sme jadaciuser posted image

Михаела и син ми не е јадач. Мислам тоа се препознава од мало бебе. Ете со син ми од мало бебе водам борба со јадење. Ми верувате дека тој никогаш не е побарал да јаде. Стане сабајле и го оставим така да огладни, за да побара сам, нема шанси!
Ај тоа не е ни битно, ама сите тие сирупи не верувам дека многу помагат кај нејадачи, можеби помагаат за да се зацврсти имунитет, ама сега да ги пројаде не нешто многу.... Имаше кај син ми периоди кога јадеше повеќе со апетит, ама не знам дали од сирупи. Еве неколку дена му давав Пиковит и тој јадеше поубаво од вообичаено, ама денес веќе едвај голта. Кај нас многу се проблем забите. Уште последни двата заби му излегуваат и ќе видиме после како ќе јаде кога ќе нема што да го мачи. ...

А да, син ми јаде оти МОРА, а да се тој праша не би јадел никогаш user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany -- 25.4.2013 12:09:36 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Справување со нејадењето
25.4.2013 12:21:47   
jana81
Kaj mene ne jadese recisi nisto pocnav da davam kinderimuno imase podobruvanje sega ni e problem samo rucekot.retko mnogu retko mozam da go neteram da lapne nekoe lazice.Eve veke dve nedeli odi vo gradinka i tamu rucekot ne go saka za ziva glava. E sega kinderimunot mi e epten prikraj pa sakav da prodolzam so Pikovit ama neznam ali moze da prodolzam odma ili da pravam pauza. Za da pocne da ruca neznam dali ke pomogne posto nema problem so apetitot tuku so prebirlivosta poveke sakam radi imunitetot da mu davam posto e dosta nezen a sega vo gradinka ima kaslici i rasteceni nosinja. Sto mislite vie za toa mamicki dajte sovetuser posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Справување со нејадењето
25.4.2013 12:53:22   
sandriana RR
Бетани, во принцип секој витамински препарат, или препарат за имунитет се дава одредена доза (едно шише, едно пакување ако се дражеи или гранули) па се прави пауза. Јас дури и со витамин Ц правам пауза, после едно испиено пакетче. Сирупи витам. избегнувам, освен сред зима ако забележам дека почесто се подразболува, ама и тогаш не испиваме цело шише (секогаш се трудам преку храна да оправиме имунитет и да појачаме хемоглобин).
А за нејадење или разјадување мене бр. 1 ми е Б-комплексот. Има бар кај Т забележителен ефект. Она по природа Е јадач, ама кога ќе се подразболи или има мака со некое забче, излегува од форма, па на помош се повикувам на Б-комлекс (универзален ми е user posted image )

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Справување со нејадењето
25.4.2013 13:03:22   
Mihaela 2010
Михаела и син ми не е јадач. Мислам тоа се препознава од мало бебе. Ете со син ми од мало бебе водам борба со јадење. Ми верувате дека тој никогаш не е побарал да јаде. Стане сабајле и го оставим така да огладни, за да побара сам, нема шанси!


ISTO ...
I nie sme imale period koga jade onaka ubavo a ma povekjeto periodi ni e so molenje..
Ama mene mi e najvekje krivo koga mi kazuvaat deka vo gradinka jade,duri ednas na nekoe drugarce mu ja izela uzinkata,stanala i od cinijata mu ja zemala,a isto taka i na zenava sto ja cuva se i jade,ama na mene ,mm i majka mi nisto...ama avtoritetuser posted image
I zatoa sum besna bidejki na drugive ubavo im jade a koga e so mene ne saka,se sum probala i da i pravam figuri od hrana,i so crtan film,i so kaznuvanje da ne stanuva od stol ama ne biva i ne biva....zatoa i sakam da si ide vo gradinka posto znam deka e najadena..

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Справување со нејадењето
28.4.2013 22:14:58   
Annet
nasata situacija e poveke od alarmantna,za 10 dena nema kasnato ni edno ribance,zemav veke 3 dena i davam b kompleks granuli,nema apetit,prekinav so antibiotik,bidejki posle sekoe pienje surup povrakase.Samo caj pie,i nisto ne jade,mleko po malku,epten dali dnevno i 50ml se sobira,utre planiram na lekar da ja nosam,ke ve zamolam,sto da ocekuvam,zaradi ovoj problem,dali da proveram krv,sto da pravam,pamet nemam,moeto dete se izmeni skros,ima temni podocnjaci,oslabe,ne e veselo,za nikade e.......ova ne eperiod,ova ni e od gradinkata,kako da se spravam so ova....uffff
nit kasal nt kiva nit mrsuli ima.........ama ne jade ,i sekoja vecer vo 03 kacuva temperatura stavam cep se prepotuva i spie..user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Справување со нејадењето
28.4.2013 23:23:23   
Felly RR
Уф, Аннет, не знам што да ти кажам, крвна слика секако направете - барем нешто ќе покаже. Тоа што викаш темни подочњаци - како темни кругови околу очите се знак на алергија, мене прво тоа ми асоцираше, ама не знам па Т и нејадењево каква врска има со алергија.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Справување со нејадењето
28.4.2013 23:27:55   
Annet
незнам Felly,памет немам,одбивност голема за храна има,изнемоштена е ....не и дадов антибиотик денес,не поврати,ни пролив има,до вчера како и давав така повраќаше,си велев,ај може намерно да ги поврати,таков може е шурупов,ама се полошо оди работава......утре со Господ напред

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Справување со нејадењето
28.4.2013 23:32:07   
Felly RR
Може е реакција и од сирупот Анет, таа и од што била изнемоштена од повраќање сигурно не сакала да јаде ништо. Штом денес сте поминале подобро - без пролив и повраќање, би требало да почне и апетитот да и се враќа, не се секирај.

А имате пиено ли друг пат ваков сируп - Аугментин ли беше - или прв пат пие сега?

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 28.4.2013 23:33:02 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Справување со нејадењето
29.4.2013 11:01:42   
Annet
Ние сега се враќаме од лекар,бактерија некоја,прекин на суруп само природно леценје дома....Сега купив и маџун,и се ќе појачам,ми рече докторката дека резултати по 2 недели за да оздраве скрос.Бактерија,незнам каква и сто,само крв проверивме.ОД шурупот повраќала.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Справување со нејадењето
29.4.2013 11:02:19   
masa
При секое земање на антибиотик нормално е да се намали апетитот,нас ни се случува секогаш кога пиеме антибиотик помалку јаде и неколку дена после тоа,но бидејќи е толку долго детето е дополнително изнемоштено и најдобро ќе биде да ја прегледа доктор,па ако треба и една инфузија нека и пуштат да ја кренат малку.Ајде само полесно и побрзо да оздравете!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Справување со нејадењето
29.4.2013 12:10:31   
Bethany
Оф бре Анет, само да оздравите побргу user posted image Кога ќе и се отвори апетит се ќе надокнади. Леле душиче, се изнамачи.
А бактерија каква, каде?

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Справување со нејадењето
29.4.2013 12:40:10   
Annet
eh kakva neznam,na grloto,nadole nema nisto.
od listata sto proverivme krv pa spored leukocitite ni kazaa taka,ama sega doma koga se vrativme malku kasna biskviti so mlekce i mekoto si go ispi,od surupot ni se vlosila sostojbata,a jas ne upatena si davam surup,ama koga vidvme deka povraka od nego go prekinav..ja mislev treba da gi ispluka slajmovite od nego..leleeeeeee pojma nemam od medicina stvarno,kako ke mi recat taka si pravam.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Справување со нејадењето
29.4.2013 13:38:30   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

eh kakva neznam,na grloto,nadole nema nisto.
od listata sto proverivme krv pa spored leukocitite ni kazaa taka,ama sega doma koga se vrativme malku kasna biskviti so mlekce i mekoto si go ispi,od surupot ni se vlosila sostojbata,a jas ne upatena si davam surup,ama koga vidvme deka povraka od nego go prekinav..ja mislev treba da gi ispluka slajmovite od nego..leleeeeeee pojma nemam od medicina stvarno,kako ke mi recat taka si pravam.


Dusicka mila Ivce user posted image

Kratko i jasno edna pricina plus zasto sekoja bolest se leci 2-3 dena doma so prirodni lekovi. Antibiotikot ne e resenie za sekoj sjalm, mersul ili temperatura.
Sega za zal e trcanje vo zatvoren krug user posted image
Samo trpenie i se kje bide dobro.
Sega nema da jade nekoe vreme no gledaj da pie tecnosti - ne kupeni sokovi tuku caevi i supi. Lazice po lazice ako treba, vazno e da prima tecnosti.
Ako ne ja boli grloto i ako ne kasla mozes da i dades po 3-4 soleni krekercinja(ne cips i smoku samo obicni soleni krekeri zasto ovie pravat sjalm i iritiraat) za da ja stimulira da pie tecnost. Kje se krene malku po malku.
Povrakjanjeto e kontraindikacija od lekot.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Справување со нејадењето
29.4.2013 13:45:36   
dostickage
Izvini Annet, sega vidov deka Ivce imala problem so grloto, togas ne davaj krekeri nikakvi. Gledaj tecnosti da konzumira, pileska supa so krilca i sl.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Справување со нејадењето
29.4.2013 14:15:26   
Annet
taka e mila,ama prviot pat ne proverivme kr,ii taka,za nase dobro bese,ama izleze poloso.sega kasna malku i malkeo piese,i dadov Madzun se nadevam ke se podobrimeuser posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Справување со нејадењето
29.4.2013 14:20:21   
dostickage
Super so madzunot, samo ne ocekuvaj kojznae sto, Madzunot go zajaknuva organizmot i bara kontinuitet vo upotrebata. V koga bese bebe do kaj edna godina ispi nekolku litri madzun i nemase gajle. Mnogu go sakase vo mleko, ne piese mleko bez madzun.

Ako mozes da go najdes ima eden negotinski ne onoj od Zegin. Mene ispod ruka mi go dadoa ednas samo i bese prva liga.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Справување со нејадењето
29.4.2013 14:25:49   
Annet
Zemav od Lozarskiot,ke vidime kako ke se pokaze,sega vo caj i staviv,pieuser posted image user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Справување со нејадењето
29.4.2013 16:18:20   
Annet
popravka na majkava panicarka,moeto dete ima VIRUS-NE BAKTERIJA ufff ke naucam i jas so vreme sto e stouser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Ние сега се враќаме од лекар,бактерија некоја,прекин на суруп само природно леценје дома....Сега купив и маџун,и се ќе појачам,ми рече докторката дека резултати по 2 недели за да оздраве скрос.Бактерија,незнам каква и сто,само крв проверивме.ОД шурупот повраќала.


(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Справување со нејадењето
29.4.2013 18:04:33   
dostickage
Tesko sega dodeka da projade ama kje pomine, samo trpenie. Davaj i madzun, cedi i limon i portokal so med neka si pie.
Supi, cajce ... samo strplivo.
I da ne povratese, problemot nema da se resi so antibiotik. Vo slucaj na virus samo ke gi sokrie simptomite nema da go resi problemot, sto i ne e celta neli ...user posted image
Zatoa antibiotik bez antibiogram ili ne daj Boze zlezdi ili gnojna angina nema potreba da se dava. Antibiotik od raka nikako ne moze da bide za dobro na deteto.
Kje pomine ,vi pustam user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?