|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Справување со нејадењето
28.6.2010 9:56:59   
niki
Добредојде во клубот на нејадачи Анеане, воедно и на РР.
И ќерка ми е таква од како е родена. Сега во последно време почна да бара сама, но јаде само јогурт, јајца, јаболко, банана, компир, патлиџан, кисели краставички, грав, понекогаш малку сирење и тоа би било тоа.
Се нервирав и јас ко тебе, а  сега чекам ко Палешка што рече да дојдеме до некоја возраст кога
ќе почне сама да го проширува менито, бидејќи од кловнување нема аир, само нерви се губат.

< Поракaта ја уредил Julie -- 20.12.2010 12:36:23 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Справување со нејадењето
28.6.2010 10:04:44   
tereza
Убаво кажа Палешка,кога детето ќе си дојде на одредена возраст само ќе побара храна која дотогаш несакало ни да ја види.Јас и брат ми додека бевме мали буквално јадевме како глувчиња,по малку скубнувавме,а мајка ми нерви кинеше.Е после одма друга приказна,кога ќе побаравме сами јадење мајка ми цела радосна се чудеше колкав пресврт се случуваше околу исхраната. Така што не се трудете со сила да се дава храна бидејќи се постигнува контра ефект,детето само ќе си побара тоа што му треба кога ќе си наполни годинчињаuser posted image .

< Поракaта ја уредил Julie -- 20.12.2010 12:36:36 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Справување со нејадењето
28.6.2010 20:25:23   
Snowhite RR
Справете се со пребирливоста на детето во исхраната

Не е реално да очекувате вашето дете доброволно да јаде буквално сè што ќе му сервирате. За децата нормално е да бидат пребирливи кога станува збор за јадење. Некои имаат одбивност кон секоја нова храна, а некои пак по одреден период започнуваат да ја одбиваат храната која што до вчера ја обожавале.

Пребирливоста е начин на кој што тие ја изразуваат својата независност и често не се должи на самиот тип на храна. Затоа, ако го принудувате вашето дете да јаде нешто што тоа го одбива, ризикувате да добиете негативно однесување и давање на уште поголем отпор.


Пребирливоста е еден од начините на кои што децата ја изразуваат својата независност.
Наместо секој ден да водите борба со цел да ја јаде сервираната храна, обидете се на смирен ненаметлив начин да го надитрите.

Вклучете го во подготовката и купувањето на храната. Кога сте во супермаркет, оставете го вашето дете да ги одбере зеленчуците и овошните плодови. Така ќе биде посклоно да ги проба кога ќе му ги послужите на масата. Исто така, вклучете го во самата подготовка на јадењето. Додека ги сечкате зеленчуците, направете пауза неколку пати и оставете го вашето дете да ги собере од даската за сечкање и да ги стави во чинија. Или пак дајте му да ги мие плодовите. Кујната е одлично место каде што децата можат да дојдат во допир со зеленчуците и плодовите, за кои во други услови воопшто нема да се заинтересираат.
Дајте му повеќе избор. Сервирајте многу различни јадења за секој оброк. Колку почесто детето стапува во контакт со дадена храна, толку е поголема веројатноста дека ќе ја прифати и ќе ја јаде. На почетокот на оброкот ставете на маса свежа салата или чинија со зеленчуци. Тогаш детето е најгладно, па сигурно ќе падне во искушение да проба.
Нудете му една по една нова храна. Наместо да послужите повеќе нови јадења, послужете го омиленото негово јадење и ставете на масата нешто ново. Но, не ѝ ставајте голем акцент на новата храна. Оставете ја без да најавувате дека е нешто ново. Така ќе му побудите поголем интерес за да ја проба. Имајте во предвид дека децата радо би јаделе нешто што им е познато и што со сигурност знаат дека им е убаво, наместо да пробаат нешто ново. Затоа, бидете трпеливи.
Не му придавајте големо значење на десертот. Доколку употребувате условување од типот „само ако изедеш сè во чинијата, ќе можеш да јадеш чоколадо“, вие му давате големо внимание на десертот и го правите еден вид награда. На таков начин му потскажувате на вашето дете дека десертот е највкусното нешто и тоа ќе го сака уште повеќе.
Отстранете сè што му го одвлекува вниманието. Додека сте на масата за јадење, исклучете го телевизорот, забранете ги играчките и во релаксирана атмосфера послужете го јадењето. Ако нешто му го одвлекува вниманието на детето, тогаш ќе имате проблеми да му го зачувате интересот за здравата храна што сте ја приготвиле.
Чувајте на видик здрави „грицки“. Децата обожаваат да грицкаат преку целиот ден. Но, наместо да ја наполните чинијата со смоки или гризини, наполнете ја со мали моркови или мали („чери“) домати.
Направете ја храната забавна. Исечете ги зеленчуците во различни големини и мешајте ги во различна боја. Купете зеленчуци во сите бои на виножитото и сервирајте ги заедно во една чинија.
Направете ја храната повкусна. Не плашете се ако храната има повеќе калории. Не мора зеленчуците да ги приготвувате на пареа, затоа што така им се досадни на децата. Додајте путер или пак прелијте ги со вкусен сос. Неколкуте калории плус нема да му наштетат на вашето дете. Сепак, подобро е на таков начин да ја јаде здравата храна, отколку да не ја јаде воопшто.
Дајте му добар пример. Децата учат од своите родители. Ако вие ги одбегнувате зеленчуците, не очекувајте вашето дете да биде воодушевено кога ќе ги види. Сè што сакате тоа да јаде, треба да јадете и вие. Додека јадете напомнувајте му колку е вкусно и кажувајте му дека здравата храна ќе му помогне да порасне здраво, убаво и паметно.
Надитрете го. Постојат безброј начини на кои што можете да му „подметнете“ здрава храна на вашето дете, без тоа да забележи. Пример: во лазањата додајте една шака спанаќ или микс од зеленчуци или пак во сосот ставете пасирани брокули. Така тоа ќе ја внесе здравата храна, без да треба да водите војна на маса.
Не грижете се премногу ако вашето дете е пребирливо. Најголем дел од децата на возраст од 2-5 години се пребирливи во исхраната. Бидете трпеливи.

< Поракaта ја уредил Julie -- 20.12.2010 12:36:12 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Справување со нејадењето
28.6.2010 20:48:23   
mama26
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Julie -- 20.12.2010 12:35:59 >

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Справување со нејадењето
13.9.2010 19:32:50   
Srculence
Mojata kerkicka za 2 meseci ke polni 4 god a ima samo 13 kg .Nesaka nisto i nikako da jade.Probav so lazi no nikako da uspee saka da pie mleko i sok ,ne i davam za da jade i druga hrana po mnogu no ne saka i nesaka .Kazete nekoj sovet

< Поракaта ја уредил Julie -- 20.12.2010 12:35:35 >

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Справување со нејадењето
13.9.2010 20:45:25   
mama26
srculence moeto since na nepolni 4 god.imase 16 kila.sega veke e 4 god.i ne sum go merela ama otprilika moze da e popraven samo 2-3 kg.ima i razlika megu masko i zensko.zenskite pretezno se poniskicki i poslabicki.i negledam pricina da se voznemiruvas sporedbata megu tvoeto i moeto e samo  3 kg.....nemoj so sila.veruvam deka i mnogu se dvizi ja trosi energijata na taa vozrast.period e.pokasno ke bides iznenadena kako ke jade.....isto taka i genite se vo prasanje a i toa dali koga jadete jadete zaedno ili sama jade.probaj i zaedno.ako saka blago daj i prvo blago pa posle sedni i ti so tanjir za zaedno da rucate nesto solenko...isto taka koga go serviras jadenjeto gledaj da ne e prepolno so hrana.pozzz

< Поракaта ја уредил Julie -- 20.12.2010 12:35:22 >


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Srculence)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Справување со нејадењето
21.9.2010 15:11:28   
aneane
OOO pa vie imate celo meni na raspolaganje.Mojov fraer samo biskviti i mleko ne odbiva.E sega posle site moi macenja vo koi mu spremav telesko meso pa neznam 300 zdravi recepti....toj kaj baba mu jade gotova supa...kocka so emulgatori, vestacki boi i sesto.Da si puknes od maka.No toa e toa,sega sekoj den mu pravam kocka supa i vo nea svercuvam brokuli,kompirce,mokrov,tikvica fino blendirani.Taka podmetnati...jade.I ova ni e sekoj den.Znam deka gotovata supa i ne e tolku zdrava no samo taka mozam da mu podmetnam zelencuk...

< Поракaта ја уредил Julie -- 20.12.2010 12:35:10 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Справување со нејадењето
21.9.2010 21:15:02   
mama26
se merevme pred nekoj den.i sega na 4 god sme 18 kg 105 sm....i rekov na sestrata i doktorkata da ne e slab? i mi se iznasmaa...rekoa deka e normalen...i da ne se opteretuvamuser posted image

< Поракaта ја уредил Julie -- 20.12.2010 12:34:57 >


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот aneane)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Справување со нејадењето
20.12.2010 5:55:43   
Emili^
Ima 2 deca. Leo 2 ipol godini i Mila sega ke pravi godina. Leo odsekogas ne jade, t.e. imame problem so jadenjeto. Mila jadese se dobro do pred 2 nedeli i eve sega i taa pocna da ne jade. Poluduvam od nervoza po 6 pati na den se nerviram so dvajcata okolu toa jadenje:( probav da ne im davam koga ne sakaat , pa gi nudam posle saat, pa posle saat..... i taka cel den sedam doma i nudam deca da jadat. :( Ako go ostavam jadenjeto na masa Leo voopsto ne go jade i posle nekoe vreme ide vo kanta bidejki site muvi go izlazale. Mislam deka nema pogilema nervoza za majka koga ne i jadat decatauser posted image

< Поракaта ја уредил Julie -- 20.12.2010 12:34:14 >

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Справување со нејадењето
20.12.2010 10:38:48   
Maca25
Кај ќерка ми нејадењето е периодично. Траеше до сга околу една недела и одма после тоа се разболуваше. Овој пат трае подолго. Сега може цел ден ама буквално ништо (освен вода) да не стави во уста. Пробав со работи кои ги сака, па и со оние кои не ги сака да проверам да не се предомислила случајно. Но ништо. Само правам и фрлам (или јас ќе го изедам user posted image ). Сака да јаде благо, ама ако не го изеде оброкот нема јадење благо. Маки мачам секој ден додека ја наранам. Она плаче вриши, јас и пикам по едно залче во уста. Па го плука, па јас повторно и го давам. Во поледно време почна да станува многу бледа, треба и крвта да ја провериме. И спремам секој ден супа со многу зеленчуци, секој ден различна и единствено тоа го јаде во денот без плачење. Со овошјето само си игра, чат пат ќе изеде некоја круша ама и тоа едвај. Сок не пие, само на вода е. Јас кинам нерви. 

< Поракaта ја уредил Julie -- 20.12.2010 12:33:57 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Emili^)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Справување со нејадењето
20.12.2010 10:43:03   
mama26
i kaj nas se ima sluceno rucek da nesaka.[imame 4 god] i ke go ostavam ne go molam ama zatoa pak drugiot den jade veke.isto taka primetiv i ako mu dadm prvo blago pa mu se otvara apetit i bara solenko.i ne gricka tuku rucek si barauser posted image

< Поракaта ја уредил Julie -- 20.12.2010 12:33:44 >


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Справување со нејадењето
20.12.2010 11:57:18   
sone
mojata e epten svilena vo odnos na jadenjeto.snaa mi vika deka treba da zemam lexilium pred da pocnam da i davam zelencukova kasicka.zamislete ja hranam 1 saat a mozebi i poveke i mnogu sum umorna od toa.a baska na kraj sum tolku ispotena sto odam pod tus.veruvajte tolku mnogu vlozuvam koga e vo prasanje rucekot.mlecnite i ovosnite kasicki gi jade ama zelencukovite da ne ste mi vo koza koga treba da i davam.

< Поракaта ја уредил Julie -- 20.12.2010 12:33:30 >

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Справување со нејадењето
20.12.2010 11:59:40   
Палешка РР
Да ставиш јогурт во кашичката соне?

< Поракaта ја уредил Палешка -- 20.12.2010 12:01:03 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Справување со нејадењето
20.12.2010 12:24:26   
sone
Paleska mislis da ja pomesam kasikata so jogurt za drug vkus?eve sega i pravam telesko meso,morkovce,malku pakanat,kompir i grasok i znam deka ke se macam so saati


(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Справување со нејадењето
20.12.2010 12:30:06   
Палешка РР
Соне, тоа се многу продукти за една кашичка, затоа детето не ти јаде. Максимум треба да мешаш три, пример - телешко, морков, компир или грашок, ориз, морков.
Во зеленчуковите кашички додај јогурт и ќе јаде, ќе видиш.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Справување со нејадењето
23.12.2010 15:31:30   
sone
Paleska navistina si vo pravo.Zelencukovite kasicki mi gi jade samo so jogurt ili kiselo mleko.Eve preeska i davav so kefir i nema gajle jade li jade.Ama ne da ne mi ide so jogurt ama ete ona jade.Zamisli meso i mlecen proizvod?Koga bev na pedijatar sega na 16.12. vo Remedika ja nosev mi rece slobodno da i davam so 1-2 lazici kiselo mleko i iskreno ne veruvav ama otkako ti mi kaza taka i pocnav.Samo se prasuvam do koga vakov mix ke i pravam?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Справување со нејадењето
23.12.2010 15:41:52   
slavicav
Sone blazesiti i pravi dodeka ti jade,ova moevo nesaka ni so jogurt,ni kiselo mleko,ni pavlaka mesham mesham dzabe.user posted image Neznam shto ke pravam eve vchera prv pat i dadov jajce 1/8 so tivichka i banana pa jadeshe fala bogu,a i denes ke i dadam pak.Ochigledno e deka ke jademe ovoshje,zelenchuk i mesouser posted image

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Справување со нејадењето
23.12.2010 16:20:31   
baby mama
Slavicav neznam po molku stavas, ama po sosem malku da i stavas vo kasickite kiselo mlekce  za da go prifati vkusot. 

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Справување со нејадењето
5.1.2011 0:56:28   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: sone

Samo se prasuvam do koga vakov mix ke i pravam?


Додека не почне да ја храниш со домашната храна (она што го правиш за вас за ручек, вечера)user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Справување со нејадењето
10.1.2011 20:18:52   
Nadezna
Моето е месец ипол и на адаптирано млеко е, јаде на 4 саати по 120 до 150 мл.
Така си сака...
Не знам дали е правилно? Педијатарот ми рече Давај му колку сака...
Da ne mu e mnogu?user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Справување со нејадењето
10.1.2011 20:27:14   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: *miki mami*

Моето е скоро 11месеци уште цица кога беше бебе си викав леле колку исцицала сега дали му е доста  милион прашања ми се вртеа некогаш си викав да пиеше од шише барем ке видев колку испил
сега само по цел ден јаде по нешто има три главни оброка и две ужини цица само пред спиење и во текот на нокта
Nadezna не се секирај бебето ке си каже само дали му е доста ако е гладно ке плаче ке се буди,а и кога ке го измериш на вакцина ке видиш колку напреднал и по тоа ке се водиш




ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

A mislis deka moze od prejaduvanje da mi spie cel den?
Vcera i denes mi spie turbo.
Inaku, ne mi e topol demek da ima temperatura....




ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

nadezda mojata na 2 saati jadeshe po 90 kolku sto si pise na mlekoto,nekogas i pomalku pa koga pak ke izgladne pak i davav,sega pie nekogash 90 nekogas 120 ali 120 na 4 saati .sega e 3meseci i 13 dena.sekogas razlicno.cim si pie po tolku a mesec ipol e super e,barem dane place po celo vreme.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

More da ne go predoziram....



ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

ne ako mu e vishok ke bljucne sam ke go izfrli ,super cim taka jade i spie,mojataa auuu ziveccccccccc toaa ne lice na bebe :D:D:D ic ne spieshe mnogu malku sega pocna da spie taka po malku inaku se e okokorenaa malo



_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Справување со нејадењето
10.1.2011 21:45:57   
kikicka
ima li nekoja mamicka so vakvo dete kako moeto,i da ispie 120 ml pak znae da povrati-fontana i drzi drzi celi saat za na kraj pak da povrate.....user posted image ne e bucka utre ke vidam kolku kg e posleden pat bevme 5650 pred nova godina.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Справување со нејадењето
10.1.2011 22:11:10   
mila mama
Кикичка ние сме такви од време на време. Еве баш денеска поврати сабајлето после два часа од подојот (ние сме само на доење), а поручеква после 4 саати, таман решив да ја ставам на града, поврати како фонтана и тоа како вода личеше помешано со млеко user posted image . Но мислам дека не е ништо страшно, убаво си јаде, ги полни пелените, па ќе видиме на контрола за десетина дена колку се поправила. Инаку многу често бљуцнуваме user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Справување со нејадењето
10.1.2011 22:25:35   
AnnaMolly RR
Јас си немам ваков проблем, треба да отворам тема Справување со премногу јадење user posted image

И Филип така често повраќаше на почетокот. Пиеше само адаптирано млеко.
Ама ептен често повраќаше, дури страв да те фати. По некое време се стабилизира. Мислам дека нема место за паника.


< Поракaта ја уредил AnnaMolly -- 10.1.2011 22:26:29 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Справување со нејадењето
25.4.2011 21:45:17   
sone
Kerka mi ima edna godina i eden mesec. Od koga pocnavme so druga hrana e mnogu problematicna. Veke 2-3 meseca kako ja drzi hranata vo usta i treba dsa projde vreme za da ja goltne. Pa ja lazam so jogurt na vrv na lazica i koga ke i go priblizam do ustata odma ja golta hranata i se taka...Ne jade se. Imam golem problem Veke ima 8 zabi i drugata cetvorka veke se nazira. I koga ja hranam treba nesto da raboti so racete (prstite) za da otvara usta. Tuku taka ne jade. I cel den da ne i dadam da jade nema da zaplace.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?