RE: Убави мисли (Целосна верзија)

Форум >> [РР Заедница] >> Разговори за се и сештоПорака


Еца -> RE: Убави мисли (11.5.2009 6:55:33)

"Сиромаштијата не го прави човекот тажен, туку желбата."  Епиктет
biljanaM -> RE: Убави мисли (15.5.2009 1:32:14)

Доколку нешто силно посакуваш, тогаш целата планета прави заговор да ти се оствари тоа.
Еца -> RE: Убави мисли (15.5.2009 7:32:45)

Кога ќе ги откриете своите илузии и кога ќе станете свесни за себе и за светот околу вас, ќе ја откриете сета убавина на животот на земјата. ("Будење"-А.де Мело)
Еца -> RE: Убави мисли (10.6.2009 8:24:15)

Не гледај назад со гнев, ниту напред со страв, гледај наоколу со разбирање. (Џејмс Тарбар)
Еца -> RE: Убави мисли (10.6.2009 8:25:25)

Јас имам многу цвеќиња - рече тој, - но поубави цвеќиња од децата нема. (Оскар Вајлд)
Еца -> RE: Убави мисли (10.6.2009 8:27:42)

После педесет години нема да е важно каков автомобил возиш, во каква куќа живееш, колку пари имаш на банкарската сметка и каква облека носиш. Но светот може да е малку подобар, бидејќи си изиграл важна улога во животот на едно дете. (анонимен автор)
Еца -> RE: Убави мисли (11.6.2009 9:45:53)

" Никогаш не е премногу доцна да бидеш тоа што си можел да бидеш. "
Џорџ Елиот (1819-1880)
Еца -> RE: Убави мисли (16.6.2009 21:55:35)

"Секој од нас живее во свој сопствен свет.Но ако погледнеш во ѕвезденото небо, ќе видиш дека сите тие далечни светови се поврзани, формирајќи соѕвездија, сончеви системи, галаксии..." - Вероника реши да умре, Пауло Коелјо
Еца -> RE: Убави мисли (23.6.2009 7:31:49)

[image]http://www.criticallayouts.com/images/rsgallery/original/wanting-got-in.gif[/image]
Еца -> RE: Убави мисли (23.6.2009 7:32:12)

[image]http://www.criticallayouts.com/images/rsgallery/original/breath-away-il.jpg[/image]
Еца -> RE: Убави мисли (23.6.2009 7:33:38)

[image]http://www.criticallayouts.com/images/rsgallery/original/worrying-happen-il.jpg[/image]
biljanaM -> RE: Убави мисли (12.7.2009 2:02:34)

Ако животот ми е сон, ве молам не будете ме.
Еца -> RE: Убави мисли (10.8.2009 0:52:55)

“Седум пати падни, осмиот стани” – вели јапонската народна поговорка.
“Трпение и упорност има волшебен ефект со кој тешкотијата исчезнува а пречките ги нема” John Quincy Adams
“ Каменот неможе да се исполира без триење,ниту човекот без тренинг”- Кинеска поговорка.
“Никогаш не се предавај. Никогаш. Никогаш. Никогаш.” -Winston Churchill
”Големите дела не се направени со сила туку со упорност” - Samuel Johnson
nadica -> RE: Убави мисли (10.8.2009 1:02:28)

podobro veruvaj vo nebeskite nevistini, otkolku vo zemskite vistini
nadica -> RE: Убави мисли (10.8.2009 1:03:34)

patekite se krivulesti za da ne vidime kolku ni e dolg patot
nadica -> RE: Убави мисли (10.8.2009 1:08:29)

toj sto znae i znae deka znae - UCI OD NEGO
toj sto znae i neznae deka znae - KAZI MU
toj sto neznae i znae deka neznae - NAUCI GO
toj sto neznae i neznae deka neznae - BEGAJ OD NEGO
Еца -> RE: Убави мисли (29.8.2009 15:45:25)

"Со пари можеш да купиш...
Куќа,но не и дом,
часовник,но не и време,
книга,но не и професија,
доктор,но не и здравје,
крв,но не и живот,
секс,но не и љубов."
Еца -> RE: Убави мисли (29.8.2009 15:52:53)

„ Животот е:
Прилика - искористи ја,
Убавина - воодушевувај му се,
Предизвик - соочи се со него,
Задача - изврши ја,
Игра - играј,
Ветување - исполни го,
Авантура - запливај во неа,
Тајна - откриј ја,
Богатство - чувај го,
Трагедија - храбро бори се,
Сон - направи го реалност.„
arh_diz -> RE: Убави мисли (29.8.2009 16:07:21)

Temelen zakon na zivotot e radosta
Misli na uspeh ke bides uspesen
Misli na sreka ke bides sreken
Misli na zdraje ke bides zdrav
Tvojot zivot e produkt na tvoite misli
Mislite imaat sila na ostvaruvanje

Prijatelstvoto e edan dusa koja zivee vo dve razlicni tela ( Aristotel)
biljanaM -> RE: Убави мисли (31.8.2009 2:27:26)

и кога ти е најтешко не заборавај дека си човек и дека мора да издржиш до крај......
ivanaa -> RE: Убави мисли (2.9.2009 20:08:29)

Ubavino baraj go likot vo ljubovta, a ne vo ogledaloto [Rabindranat Tagore]

Ubavicata bez sarm e kako jadica bez mamec [Emerson]

So pravo se veli deka zenata e covekovata podobra polovinka, bidejki ozenetiot covek, navistina e polovina covek [Roman Rolan]
delfinka -> RE: Убави мисли (2.9.2009 20:43:03)

malku e ova egoisticno sto ke go napisam no nikako nemozam da go zaboravam
edna profesorka koga rasinav so prvata ljubov mi rece :
te sakam tebe no poveke se sakam sebesi
znam deka zvuci egoisticki,no ponekogas vredi da se praktikuva
cevlice -> RE: Убави мисли (2.9.2009 22:27:42)

Има три работи што ќе опстојат
верата, надежта и лубовта;
а од сите нив,
најголема е ЛУБОВТА.                                         
                                                                                                                                                               
                       Само ако својата среќа ја наоѓаш во

                         среќата на оној што го лубиш,                            
                            можеш да бидеш сигурен дека ја имаш
                              вистинската лубов.
cevlice -> RE: Убави мисли (2.9.2009 22:38:12)

Далечината и го прави на лубовта
она што и го прави ветрот на искрата..
ако е мала ќе ја згасне.
ако е голема ,ќе ја разгори.
                                                                                    Лубовта во тебе не е создадена       
                                                                                       за да ја чуваш, туку за да ја подаруваш
Еца -> RE: Убави мисли (21.9.2009 1:30:29)

АКО .....
Ако можеш да ја сочуваш главата кога сите ја губат и те окривуваат тебе,
ако можеш да веруваш во себе кога сите во тебе се сомневаат и да им го дозволиш тоа ,
ако можеш да чекаш,а да не се умориш од чекање ,да слушаш лаги, а да не учествуваш во нив, или да те мразат, а да не им дадеш причина за омраза ,а сепак да не изгледаш преубаво ниту да зборуваш премногу мудро,
ако можеш да сонуваш, а сонот да не загосподари со тебе, ако можеш да мислиш- а мислите да не ти постанат цел, ако си во состојба да се соочиш со триумфот и пропаста, а да се однесуваш еднакво пред нив,
ако можеш да поднесеш вистината која си ја кажал ,да ја изопачат за да ги залажат луѓето ,или да ги гледаш работите на кои си го посветил животот- скршени а се наведнеш и почнуваш да ги поправаш со лош алат, ако си во состојба да ги собереш сите твои победии ги ризикуваш да ги изгубиш во еден круг :крајцарица: и почнеш одново од почеток,а за загубата да не проговориш ни збор, ако си во состојба да го натераш срцето, нервите и мускулите да ти служат долго и кога веќе не можат,да продолжат дури и кога во тебе ништо нема,освен вољата која им наредува ,ПРОДОЛЖЕТЕ!
Ако можеш да зборуваш со масите.а да ја задржиш чесноста,или одиш со кралеви а не ја игубиш обичноста,
ако сите рачунаат на тебе, ама никој премногу,
ако неопростениот минут го исполниш со долго бекство од шеесет секунди ,
твоја е земјата и се на неа и уште повеќе, ќе бидеш ЧОВЕК,сине мој !
Радјард Киплинг
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>