RE: да готвиме заедно (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Да готвиме заедно



Порака


brineta88 -> RE: да готвиме заедно (14.6.2010 12:48:11)

Да така му ставив маца25. Фала ви на советите.
Не сум баш по готвењето па морав да побарам совет, каде ако не на рр[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Luci -> RE: да готвиме заедно (10.8.2012 14:43:44)

Имате ли некој испробан рецепт за боранија?




Gardenia -> RE: да готвиме заедно (10.8.2012 15:03:48)

Луци боранија јас правам исто како грашокот ако си правела грашок и можеш да ставеш пилешки батаци ама исчистени од коската и ќе ги оставиш заедно со боранијата да се динста.Ако треба подетално кажи ќе ти пишам




elenak -> RE: да готвиме заедно (10.8.2012 15:04:52)

Боранија правам како мусака - запржувам кромид, морков, една мала пиперка исечкана и после меленото месо, кога ќе се испржи ставам зачини, томатело, сенф малку и оригано. И претходно сварената боранија или онаа од конзерва си ја делам на два дела. Во тава редам ред боранија, па мелено месо, па пак боранија и измеѓу боранијата ставам лукче едно чешне и после го вадам. И пред да се пече и ставам еден филџан вода со една лажица брашно растворено во него.
Пред да биде готова ја поливам со кисело млеко и јајце изматено и оставам уште 10-тина минути да фати корка.
Инаку јас ја печам во оние огноотпорните стаклени тави со капак или во обична па со фолија која после ја тргам.




Luci -> RE: да готвиме заедно (10.8.2012 15:08:01)

Јас до сега не сум ни јадела боранија така да не знам длаи е повкусна да ја правам потпечена во тавче или пак како манџа? Што викате Вие?




Gardenia -> RE: да готвиме заедно (10.8.2012 15:16:52)

па шознам луци,пробај си еднаш така па после ќе смениш,и манџата не ја прави многу водена,повеќе како издинствувана направи си ја
еве еден линк ќе ти пуштам изгледај го 23 видео имаш рецепт [sm=smiley1.gif]





mosa -> RE: да готвиме заедно (12.10.2012 17:03:13)

Ajde zenski pomagajte.Imam doma 3 ubavi parcinaja svinsko kare.Dajte ideja kako da go spremam.Toest kako go spremate vie.Jas minatiot pat samo go proprziv ubavo vo tava i so pecen kompir go jadevme.No mm mi rece ubavo e ama milsam deka ne se sprema taka.Pa sega ajde kazete mi voie kako na drug nacin pravite.




miana -> RE: да готвиме заедно (14.10.2012 11:13:39)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mosa

Ajde zenski pomagajte.Imam doma 3 ubavi parcinaja svinsko kare.Dajte ideja kako da go spremam.Toest kako go spremate vie.Jas minatiot pat samo go proprziv ubavo vo tava i so pecen kompir go jadevme.No mm mi rece ubavo e ama milsam deka ne se sprema taka.Pa sega ajde kazete mi voie kako na drug nacin pravite.


Jas bi go ispekla taka,samo so sol i nisto poveke...Ke se topi...




mosa -> RE: да готвиме заедно (14.10.2012 14:19:05)

Jas bi go ispekla taka,samo so sol i nisto poveke...Ke se topi...



Miana dobro,no nezz dali da gi secam parcinajta,Minatiot pat koga gi przev nekako bea pre tenki.Jas gi secev vo sredina i plus gi iscukav.Mm mi vika deka trebalo celi da gi przam,no nekkako debelki mi izgledaa pa si vikam ajde vaka da probam.Izvinete vaka mozda prasuvam gluposti,ne deka ne sum spremala meso do sega.A si milev dali ke mozam da go sprzam so pecurki,i pavlaka.Na kromitce.Dali nekogas ste go pravekle mesopto vaka.Cekam vase mislenje.[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




miana -> RE: да готвиме заедно (15.10.2012 9:44:20)

Jas ti kazuvam za PECENJE,ne przenje..Ke ti bide tvrdo ako go przis...
Jas minatiot pat iseckav parcinja,gi obariv a gi proprzuv so pecurki..
inaku za Pecenje mozes da go raseces samo so linii,da go posolis ( po zelba moze i senf da stavis ) namackaj go so maslo i butaj da se pece so folija ili kapak ako imas,na kraj otkri da se potpece i mh,mh ,mh..
Vo sabotata bev kaj majkami na rucek,imase zemeno svinska pleska i ja pecese vaka - TOP




mosa -> RE: да готвиме заедно (15.10.2012 13:16:48)

Jas ti kazuvam za PECENJE,ne przenje..Ke ti bide tvrdo ako go przis...
Jas minatiot pat iseckav parcinja,gi obariv a gi proprzuv so pecurki..
inaku za Pecenje mozes da go raseces samo so linii,da go posolis ( po zelba moze i senf da stavis ) namackaj go so maslo i butaj da se pece so folija ili kapak ako imas,na kraj otkri da se potpece i mh,mh ,mh..
Vo sabotata bev kaj majkami na rucek,imase zemeno svinska pleska i ja pecese vaka - TOP

Fala miana obavezno ke probam vaka da go ispecam.Stom ke dojde mm od pat ke napravam pa ke pisam kako ispadnalo.Ti blagodaram mnogu.




mosa -> RE: да готвиме заедно (31.10.2012 20:15:16)

Jas ti kazuvam za PECENJE,ne przenje..Ke ti bide tvrdo ako go przis...
Jas minatiot pat iseckav parcinja,gi obariv a gi proprzuv so pecurki..
inaku za Pecenje mozes da go raseces samo so linii,da go posolis ( po zelba moze i senf da stavis ) namackaj go so maslo i butaj da se pece so folija ili kapak ako imas,na kraj otkri da se potpece i mh,mh ,mh..
Vo sabotata bev kaj majkami na rucek,imase zemeno svinska pleska i ja pecese vaka - TOP



Miana mnogu ti blagodaram za sovteot mesoto go ispekov so folija go pecev prethodno go posoliv so sol i go ostaviv da otstoi.Posle go zasekov malku go namackav so senf i lukce staviv.Go pokriv so folija i na tivko go staviv na pecenje.Posle nekoe vreme go staviv samo da se poprece.Mevceto bese superrrrrrrrr.Se topese.Na mm mu se dopadna mnoguuuuuuuu.[sm=smiley20.gif][sm=smiley20.gif][sm=smiley20.gif]tnx,tnx,tnx




AnnaMolly RR -> RE: да готвиме заедно (1.11.2012 9:03:39)

Јас свинското го печам цело парче. На пример кило ако земам цело го ставам, а ако е повеќе на два дела само исечено. Ставам малку вода, малку зејтин, го посолувам со вегета и правам џепчиња во месото и пикам парчиња лук внатре. Откако ќе се попече малку го полевам со пиво. Одвреме-навреме го превртувам месото и во текот на печењето едно 2-3 пати со пиво го полевам и е прсти да си излижеш [sm=smiley36.gif]




Bilence2 -> RE: да готвиме заедно (1.11.2012 12:05:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Јас свинското го печам цело парче. На пример кило ако земам цело го ставам, а ако е повеќе на два дела само исечено. Ставам малку вода, малку зејтин, го посолувам со вегета и правам џепчиња во месото и пикам парчиња лук внатре. Откако ќе се попече малку го полевам со пиво. Одвреме-навреме го превртувам месото и во текот на печењето едно 2-3 пати со пиво го полевам и е прсти да си излижеш [sm=smiley36.gif]

Jas vo dzepcinjata dodavam i slanina. No pocesto taka spikuvam govedsko a svinskoto mi e poubavo samo so sol, maslinivo maslo i grance ruzmarin peceno vo zatvoren ognootporen sad ili t.n. zadusheno na tivko. Koga podgotvuvam vaka svinsko za poveke luge go ostavam cela nok na tivko 120 stepeni do sabajle koga ja povishuvam temperaturata edno 10 min da se zapece malku. Mnogu e krevko taka za jadenje.




miana -> RE: да готвиме заедно (1.11.2012 13:07:01)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mosa

Jas ti kazuvam za PECENJE,ne przenje..Ke ti bide tvrdo ako go przis...
Jas minatiot pat iseckav parcinja,gi obariv a gi proprzuv so pecurki..
inaku za Pecenje mozes da go raseces samo so linii,da go posolis ( po zelba moze i senf da stavis ) namackaj go so maslo i butaj da se pece so folija ili kapak ako imas,na kraj otkri da se potpece i mh,mh ,mh..
Vo sabotata bev kaj majkami na rucek,imase zemeno svinska pleska i ja pecese vaka - TOP



Miana mnogu ti blagodaram za sovteot mesoto go ispekov so folija go pecev prethodno go posoliv so sol i go ostaviv da otstoi.Posle go zasekov malku go namackav so senf i lukce staviv.Go pokriv so folija i na tivko go staviv na pecenje.Posle nekoe vreme go staviv samo da se poprece.Mevceto bese superrrrrrrrr.Se topese.Na mm mu se dopadna mnoguuuuuuuu.[sm=smiley20.gif][sm=smiley20.gif][sm=smiley20.gif]tnx,tnx,tnx

Nema na sto srcka... Bas mi e milo sto ispadnalo ubavo [sm=smiley31.gif]
[sm=smiley32.gif]




mosa -> RE: да готвиме заедно (1.11.2012 20:04:13)

Nema na sto srcka... Bas mi e milo sto ispadnalo ubavo user posted image
user posted image


[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]





miana -> RE: да готвиме заедно (4.2.2013 14:20:06)

за Мама Тоци

Земаш потребната количина месо ( за вас колку си ручате пример 1 кг. ) Најубаво додека е замрзнато да го изецкаш на кришки ( а и немора )
и да го посолиш пред пржење.
Во тавче ( како за печење ) ставаш масло и почнуваш да го пржиш месото ( јас говам во трудната тава од цептер и затоа во неа и пржам и печам )
Кога месото ке се пропржи,го вадиш од тавата..Во тавата со истиот зејтин од месото додаваш 1 тегла печурки ( без водата ) а претходно на страна во еден поголем сад мешаш - 1чаша бело вино,2 лажици брашно,1 лажица вегета ,две поголеми лажици сенф и сето тоа го мешаш да добиеш убава изедначена течност...Малку ги пропржуваш печурките,ама многу малку и ја додаваш оваа течност ..И така на оган со постојано мешање готвиш додека не се згусне убаво..( ако е ретко,ке си додадеш малце брашно а ако е густо ке си додадеш од водата од теглата со печурки ) Кога ке ја добиеш убавата посакувана густина - го вракаш месото во сосот и мешаш..Можете на рингла да го поварите и да го тргнете а можете и да ставите во рерна на 200 степени да се потпече малце- половина час во загреана рерна...
За пире.. - земаш посакувана количина на компир ( незнам колку луге ке јадете )
Ги лупиш и ги сечеш како за пржење- само малку по дебели..Ставаш да се варат..од како ке се сварат,ја истураш водата ( ги цедиш ) ставаш потребна количина сол ( нели тоа си е ствар на вкус ) и малце маргарин ( на пример две големи лажици маргарин ) Ова се го матиш со миксер.Кога компирите ке се соединат ,псотепено ставаш млеко од тетрапак и мешаш со миксерот..Млеко додаваш се додека не ја добиеш посакуваната густина на пирето..Можеш и да пробаш ако не е солено да си додадеш сол и пак да промешаш. Пријатен апетит!!!!




miana -> RE: да готвиме заедно (4.2.2013 14:22:58)

Си го прочитав и сватив дека ке ви биде густо...обавезно дотурете ја и водата од теглата со печурки,одкако ке почне да згуснува...




mama toci -> RE: да готвиме заедно (7.2.2013 13:51:14)

Абе домакинки,бидна ли ручекот????
Не пишавте како ви испадна??? Успешно или...Вкусно ли беше???

Jas si go ostaviv mesoto da se odmrznuva a zenata sto mi ja cuva M da se napravi vredna,zemala samata go svarila i zaprzila bez da me prasa.Taka da naredna prilika...
Aj ve molam zeni nekoja da mi pomogne,da mi dade ideja,za rucek kako garnir ke svaram zlatna mesavina,ama ne sakam zrncata da se dvojat tuku onaka nekoe sosce da gi spojuva.Brasno li da zaprzam??




acemace -> RE: да готвиме заедно (7.2.2013 14:00:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama toci

Абе домакинки,бидна ли ручекот????
Не пишавте како ви испадна??? Успешно или...Вкусно ли беше???

Jas si go ostaviv mesoto da se odmrznuva a zenata sto mi ja cuva M da se napravi vredna,zemala samata go svarila i zaprzila bez da me prasa.Taka da naredna prilika...
Aj ve molam zeni nekoja da mi pomogne,da mi dade ideja,za rucek kako garnir ke svaram zlatna mesavina,ama ne sakam zrncata da se dvojat tuku onaka nekoe sosce da gi spojuva.Brasno li da zaprzam??

Mozes da dodades neutralana hopla za gotvenje,zacin i gotovo




mama toci -> RE: да готвиме заедно (7.2.2013 14:28:39)

Nikogas ne sum koristela neutralna pavlaka,toa samo taka se istura ili se zaprzuva na zejtin prethodno?Izvini,moze smesno e prasanjevo,ama stvarno poim nemam




Pepelaska * -> RE: да готвиме заедно (7.2.2013 14:39:33)

Само така мислам може да го истуриш, ама не сум сигурна јас сум употребила еднаш во печење.
А рецептов погоре на мианка за какво месо е?




miana -> RE: да готвиме заедно (7.2.2013 14:44:38)

Mojot receot moze i so svinsko i so pilesko i so kakvo sakate.
Jas do sega imam praveno i se pileski stekovi i so svinska krtina..Kako si sakate - taka..Sekako e ubavo i vkusno .Senf si e senf




elenak -> RE: да готвиме заедно (7.2.2013 22:11:15)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Абе домакинки,бидна ли ручекот????
Не пишавте како ви испадна??? Успешно или...Вкусно ли беше???

Бидна и кај нас миана, екстра беше, нешто слично како селско ми излезе ама вкусно беше, виното убав вкус му дава. Абе кој ако не ти да спаси ситуација[sm=smiley36.gif] Фала




Bilence2 -> RE: да готвиме заедно (7.2.2013 22:52:15)

Jas slicno vaka pravam juneski snicli. Gi posoluvam so vegeta, gi mackwm so senf i taka da otstojat. Potoa gi przam vo expres lonec malku na maslo kolku da promenat boja, dodavam seckan kromid, pecurki svezi, lovorov list, nalevam voda kolku da gi pokrie i zatvaram lonecot. Pola saat se krcka i prefkusno meso so.sosce. Kako dopolnenie varam bel oriz (bez zacini i maslo) i samo isturam vrz orizot vo tanjir od mevceto.
Senfot na bilo koe meso mu dava mekost i poseben shmek.



ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Mojot receot moze i so svinsko i so pilesko i so kakvo sakate.
Jas do sega imam praveno i se pileski stekovi i so svinska krtina..Kako si sakate - taka..Sekako e ubavo i vkusno .Senf si e senf





Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>