|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крварење после породување
16.12.2011 20:11:55   
macce
zdravo bebushkaa. ikaj mene istoto se sluci.normalno posle poroduvanjeto,krvarev 3 ipol nedeli,a potoa po nekoja kapka.cas imase ,cas nemase.koga posle 6 nedeli otidov na ginekolog mi rekoja deka imam del od postelkata.mi napravija kiretaza,sega pijam antibiotik i kapki ergotil,ama se plasam da ne imam seuste ostanato nekoe parce.kako go resi ti problemot so zaboravenata postelka?mnogu se plasamuser posted image

(Одговор на членот bebushkaa)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Крварење после породување
9.1.2012 14:32:20   
miana
Zdravo Mamicki
Jas sum porodena veke treta nedela.Obilnoto krvarenje pomina posle edna ipol nedela a veke ostanatiov period ne krvaram tuku mi tece nekoja kako vodicka so kafeavo ili pak so malku sluz...Prviot poragaj ranata me bolese podolgo i imav hemoroidi no krvarenjeto prestana posle nedela ipol i se pojavi naredniot mesec kako redoven ciklus a sega eve se slucuva ovaa situacija..Nosam sekojdnevni vloski bidejki ne mi se nosat ogromni za malce vodicka sto ke protece ..Ranata mi e pominata,hemoroidi nemam no koga odam vo wc ( na mala nuzda ) imam silno pecenje...Na ranata stavava Bivacin sprej se dodeka ne procitav deka go potikunuuva razvivanjeto na gabicnite infekcii ( vednas go prestanav ) i sega se prasuvam dali ovaa kafena vodicka e normalna pojava i ova pecenjevo ili pak imam nekoja infekcija?? Sto mislite vie??? Bebevo mi e mnogu malo za da mozam da odam na ginekolog,za da mozma da go ostavam doma - cica na 2-3 casa a ziveam daleku i by the way kaj doktorot ima ogromna guzva... Kazete dali vi se ima sluceno ovaa vodicka i dali ke prestane nekogas ili si bara terapija??

(Одговор на членот macce)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Крварење после породување
9.1.2012 14:36:13   
Luci
Miana ако не можеш да појдеш барем на телефон јави се и кажи му го проблемот. Јас немав никакво печење, а и мислам дека печењето не е баш нормално, претпоставувам дека има некоја инфекција

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Крварење после породување
9.1.2012 14:49:53   
miana
a vodickava kafeafkasta???

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Крварење после породување
9.1.2012 14:55:44   
Luci
Таква и јас мислам дека имав, ама тоа ваљда ќе да е нормално. се чистиш
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

a vodickava kafeafkasta???


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Крварење после породување
9.1.2012 14:57:58   
kikicka
Миана азошто не отидеш кајнекој др.гинеколог колку да те види закажи си и ќе завршеш за саат и ќе биде во ред и со user posted image за цицање,ако е инфекција не одолговлечувај мораш терапија да примаш некаква

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Крварење после породување
9.1.2012 15:04:12   
Ikana
Zeni jas vekje 4ti den krvaram ko za menzis original...i takvi bolki imav i krvta bese bledo rozeva pa crvena, pa temno crvena...eve i denes krvaram po malce...mi rekoa ili sum dobila ili uste se cistam, ke vidime na kontrolata...zdravje togas ke pisam sto kako. Inaku denes pravime tocno mesec dena od poragjajot (carski rez).

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Крварење после породување
9.1.2012 15:39:57   
*mika*
Eve jas pomina i mesec dena, uste si krvaram sekoj den po malku, temno crvena krv, stavam pamuk, edvaj cekam da prestane krvarenjeto, aj valjda do 40tiot den ke zavrsiuser posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Крварење после породување
9.1.2012 16:10:29   
kikicka
Јас скоро месец и нешто крварев после месец ипол добив менструација ацарски рез сум инаку,кога ми заврши менструацијата завреме наовулацијата пак крварев и толку после се нормализира циклусот и редоно добивам

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Крварење после породување
9.1.2012 16:52:24   
Ikana
pa da vidis cudna rabota, stignav do onoj del koga samo belo zoltenikavo tece neli krajot e toa...i op pocnav pak da krvaram...dosadno neli?? Mislam da si vgradam uloska kikiki

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Крварење после породување
11.1.2012 13:28:15   
miana
Ikance i kaj mene se pojavi krvta pak user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Крварење после породување
20.1.2012 15:46:45   
Mrs.Tinka
Zdravo na site! Sega se pomalku vreme imame za forumi :) Ikana, Miana kako ste? Kako se kerkickite?
Jas krvaram veke 1 mesec. Sega imam nekoj zolt i sluzav sekret. Inaku celo vreme iscedokot mirisa loso i pokraj toa sto mnogu vnimavam na higienata. Doktorot mi zakaza pregled za tocno eden mesec od poroduvanje. Ne znam dali da odam ili da cekam da prestane krvarenjeto?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Крварење после породување
20.1.2012 15:49:42   
miana
Kaj si be Tinke ??? Eve sme i nie..Kerkickata fala bogu dobra e ..I jas isto kako tebe..De krvaram de nekakov sekret,pa pak ke pocnam da krvaram..Eve sega vtor den ne krvaram i jas cekam da prestane pa da odam kaj doktorot zosto imam i nekakvi cudni bolki vo jajnicite i vo kicmata a i koga odam vo wc ( na mala nuzda ) mnogu me pece user posted image   I jas cekam da pomine krvarenjeto i da si fati nekakov red bebevo pa i jas vednas ke odam.

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Крварење после породување
20.1.2012 22:11:29   
Ikana
hahahah pa kaj si ma Tinkeeeeee!!!user posted image user posted image
Dobri pu masala, rasteme...ti kako si?
Jas si bev na kontrola na mesec dena iako krvarev seuste....imav edno pojako krvarenje pri krajna 4 nedela pa ima golemi sansi menstruacija da sum dobila...eve vcera pak taka prokrvariv, ama pominaa 2 nedeli samo, odnosno 6 nedeli od poragjajot....kojznae sto se desava...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Крварење после породување
21.1.2012 16:42:33   
Mrs.Tinka
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Kaj si be Tinke ??? Eve sme i nie..Kerkickata fala bogu dobra e ..I jas isto kako tebe..De krvaram de nekakov sekret,pa pak ke pocnam da krvaram..Eve sega vtor den ne krvaram i jas cekam da prestane pa da odam kaj doktorot zosto imam i nekakvi cudni bolki vo jajnicite i vo kicmata a i koga odam vo wc ( na mala nuzda ) mnogu me pece user posted image   I jas cekam da pomine krvarenjeto i da si fati nekakov red bebevo pa i jas vednas ke odam.


Ako bolkata se javuva za vreme na cicanjeto ili vednas posle cicanje, normalno e. I jas cuvstvuvam bolka, pa prasav. Mi rekoa deka od cicanjeto se javuvat kontrakcii na matkata, osven bolka, mozelo i da se krvari. Taman ke pomislam deka krvarenjeto prestanalo, ete ti pak, i toa se posle cicanje. A toa pecenjeto, ne znam. Moze da e nekoja infekcija. Znaci ke cekas da ti pomine krvarenjeto da odis na  dr.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Крварење после породување
21.1.2012 16:47:54   
Mrs.Tinka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

hahahah pa kaj si ma Tinkeeeeee!!!user posted image user posted image
Dobri pu masala, rasteme...ti kako si?
Jas si bev na kontrola na mesec dena iako krvarev seuste....imav edno pojako krvarenje pri krajna 4 nedela pa ima golemi sansi menstruacija da sum dobila...eve vcera pak taka prokrvariv, ama pominaa 2 nedeli samo, odnosno 6 nedeli od poragjajot....kojznae sto se desava...

Dobra i nie taka, si rasteme... Bebuska e relativno mirna, me ostava da pospivam :)) Dobro napreduvame iako na pocetokot slabeese pa ni dadoa dohrana :((( Sega e ok.

Ne e valjda deka si dobila menstruacija tolku rano auuu. Aman malku da odmorevme :))) I jas imav pred nekoj den bolki kako za dobivanje.

Pozz i user posted image


(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Крварење после породување
21.1.2012 19:31:56   
mila28
I jas eve 4ta nedela kako sum porodena i seuste krvaram(ne obilno i postojano) Isto i jas koga cica maliot osekam ponekogas menstrualni bolki imam primeteno deka togas poveke krvaram neposredno po podoj. Isto i mene mi kazaa deka e normalno so doenjeto da  se izlacuva hormon koj predizvikuvaat kontrakcii vo matkata, sto e super bidejki matkata mnogu pobrgu ke se iscisti i  vrati vo predporodilna sostojba.


_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Крварење после породување
23.1.2012 14:51:41   
Mrs.Tinka
Zdravo mila28. I tti bese tuka nekade so termin. Kako pomina poroduvanjeto?

Utre kerka mi pravi 40 dena a jas uste so uloskite. Neli trebase posle 1 mesec na kontrola da se odi. E kako da odam? Ima nekoj vakvo iskustvo? Treba li da odam ili da cekam da prestane krvarenjeto?

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Крварење после породување
23.1.2012 15:09:21   
Ikana
Ehehhe Tinke pak jasuser posted image user posted image
Jas si bev na kontrola za ranata na eden mesec tocno. Na eho ne me gledaa, nitu pak poinaku bidejki seuste krvarev, i eve den denes uste krvaramuser posted image
Taka sto ako ne si bila na kontorla za ranata (ako si carski) odi da te vidat, ama ako ne ti e hitno pa ne se ni zamaraj, samo mackaj betadin i slusni se so doktorot. Za drugoto ke pocekas da prestanes da krvaris. Gushki!!!

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Крварење после породување
23.1.2012 15:34:43   
kremco
Lelee se sobravme nie od tretoto tromesecie pakuser posted image mi nedostigavte,dali i kaj vas e golema frka kako kaj mene?

eden sovet,
konsultirajte se so ginekolog za se,mene mi se pojaca krvarenjeto otkako mi ispadna nekoe delce sluzavo kako crevo user posted image (se preplasiv do smrt) i vednas do bolnica lezev edna vecer stroga terapija protiv krvarenje i sega imam nekoe krvarenje od 7mm vo matka i primam injekcii i kapki metilergometrin dva pati dnevno...Ne se znae dali e parce od postelka,a jas uste poloso napravis bev na banja so tampon(iako so konsultsacija od ginekolog)...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Крварење после породување
23.1.2012 16:23:45   
Andriance
Ako si carski obavezno da si pojdes na kontrola za ranata...nebitno dali krvarish ili ne...ako te gleda na eho kje te gleda abdominalno plus da ja sirne rana...ja si bev taka na 40 dena

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Крварење после породување
23.1.2012 16:35:32   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: kremco

Lelee se sobravme nie od tretoto tromesecie pakuser posted image mi nedostigavte,dali i kaj vas e golema frka kako kaj mene?

eden sovet,
konsultirajte se so ginekolog za se,mene mi se pojaca krvarenjeto otkako mi ispadna nekoe delce sluzavo kako crevo user posted image (se preplasiv do smrt) i vednas do bolnica lezev edna vecer stroga terapija protiv krvarenje i sega imam nekoe krvarenje od 7mm vo matka i primam injekcii i kapki metilergometrin dva pati dnevno...Ne se znae dali e parce od postelka,a jas uste poloso napravis bev na banja so tampon(iako so konsultsacija od ginekolog)...



Исто и јас имав излив во матката плус претходно ме болеше како стомачни да сум правела али не обрнував внимание на тоа али откако осетив нешто како топче на стомакот под папче одма отидовзнаев дека нешто не е во ред и гинеколог ми препиша лекарства јаки и рече ако за два дена не ти помине веднаш во Ск да ме чистатuser posted image фала богу помина се добро .такада било што да осетите одма звонете кај докторот без раз дали крварите ке види на ехо тоа е....



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Крварење после породување
23.1.2012 19:10:45   
Ikana
Kikicka, kremco a na kolku dena vi se sluci ova?
Jas dva pati vo tekot na ovie 44 dena imav pojako krvarenje, prvoto mi traese 5 dena, vtorovo eve tret den mi trae, ama nemam bolki....ranata mi e dobra pu pu, ama me buni krvarenjevo onaka temna krv ima....prviot pat pomisliv deka e menstruacija i mozebi bese toa, ama sega pak za dve nedeli pak pocna...stoznam vise amanuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Крварење после породување
23.1.2012 21:00:12   
Mrs.Tinka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Ehehhe Tinke pak jasuser posted image user posted image
Jas si bev na kontrola za ranata na eden mesec tocno. Na eho ne me gledaa, nitu pak poinaku bidejki seuste krvarev, i eve den denes uste krvaramuser posted image
Taka sto ako ne si bila na kontorla za ranata (ako si carski) odi da te vidat, ama ako ne ti e hitno pa ne se ni zamaraj, samo mackaj betadin i slusni se so doktorot. Za drugoto ke pocekas da prestanes da krvaris. Gushki!!!


Da, so carski se porodiv. Inaku za ranata imam edna "magicna" krema t.e gel:))) navistina e mnogu dobra Contractubex  na Merz. Ja ima vo Zegin 500 den. Mene doktorot mi ja kaza.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Крварење после породување
23.1.2012 21:02:47   
Mrs.Tinka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Ako si carski obavezno da si pojdes na kontrola za ranata...nebitno dali krvarish ili ne...ako te gleda na eho kje te gleda abdominalno plus da ja sirne rana...ja si bev taka na 40 dena


Fala Andriance. Pozz


(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?