|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крварење после породување
14.12.2010 20:59:19   
danced
dobro dojde Dinja na forumov ti posakuvam prijatna druzba.
nema potreba od panika. seto toa e normalno. i jas krvarev skoro 40 dena i na krajot bese bledo rozenikava krv.

(Одговор на членот dinja)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Крварење после породување
15.12.2010 5:23:54   
dinja
fala na toploto dobredojde user posted image
mene veke mi e 50-ti den i zatoa me zagrizuva treba da odam na eho da proveram da ne ostanalo del od postelkata pa zatoa da ne krvaram seuste (ne daj boze, daj boze da e se vo red i da mi pomine sto pobrzo)user posted image

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Крварење после породување
20.1.2011 4:51:35   
Bilence!
zdravo mamicki jas eve mesec i edna nedela od koga se porodiv i uste krvaram namesto krvarenjeto da mi prestanva mene mi se zgolemuva i nekogas mi izleguvaat nekoi parcina kako ciger mi licatuser posted image neznam dali e sve vo red so mene ili inace nemam temperatura i stomakot normalno malce me boli a glavata pocnuva se pocesto i pocesto da me boli dali imate vie nekoj vakov slicen problem i sto prezedovte da go resite

(Одговор на членот dinja)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Крварење после породување
20.1.2011 9:21:44   
Pepelaska *
Биленце мој совет е да си појдеш на гинеколог да те види дали раната е зарасната како што треба, а инаку јас се миев само со солена вода 3 4 пати на ден па брзо ми зарасна а и крварењето брзо престана со оглед на тоа што имав 15 конци,поздрав се најубаво

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Bilence!)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Крварење после породување
20.1.2011 9:34:44   
Maca25
Биленце ако ти е некаква утеха - јас крварев месец и пол после породувањето. Се случуваше еден ден да имам крварење исто како тоа ти што го опиша, а друг ден само неколку капки. Имав болки во стомакот и честа главогоблка, која покажа дека сум слабокрвна, а кога бев на гинеколог, тој ми рече дека е нормално крварењето и болката во стомакот е од собирањето на матката.
Најдобро ти е да си отидеш на гинеколог, да видиш дали се е во ред со матката и раната. Инаку, мислам дека крварењето не е од раната, еве јас со царски се ородив па 40 дена и кусур крварев.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Крварење после породување
20.1.2011 11:06:38   
Martins mom
Месец и полuser posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Крварење после породување
20.1.2011 14:53:22   
mila mama
Bilence i jas krvarev kako tebe, ama kaj mene problemot bese sto mnogu malku se dvizev, recisi po cel den doev i ic ne mrdav. Ginekologot mi kaza da pesacam, zatoa sto taka polesno se kontraktira matkata, a ako sedam samo muskulite pobavno go vrakat tonusot.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Крварење после породување
20.1.2011 15:19:12   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

Bilence i jas krvarev kako tebe, ama kaj mene problemot bese sto mnogu malku se dvizev, recisi po cel den doev i ic ne mrdav. Ginekologot mi kaza da pesacam, zatoa sto taka polesno se kontraktira matkata, a ako sedam samo muskulite pobavno go vrakat tonusot.


Јас па знам дека е обратно. Дека токму преку доењето матката побрзо се скрчува и раната побрзо зараснуваuser posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Крварење после породување
20.1.2011 15:34:37   
AnnaMolly RR
Крвевев околу 37 дена по породувањето, па ми престана и после добив точно кога правевме 40 дена.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Крварење после породување
21.1.2011 3:02:17   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence!

zdravo mamicki jas eve mesec i edna nedela od koga se porodiv i uste krvaram namesto krvarenjeto da mi prestanva mene mi se zgolemuva i nekogas mi izleguvaat nekoi parcina kako ciger mi licatuser posted image neznam dali e sve vo red so mene ili inace nemam temperatura i stomakot normalno malce me boli a glavata pocnuva se pocesto i pocesto da me boli dali imate vie nekoj vakov slicen problem i sto prezedovte da go resite


I kaj mene se pojuvuvaa "dzigercinjata" ppo 2 meseci izceznaa

(Одговор на членот Bilence!)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Крварење после породување
21.1.2011 13:30:58   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

Bilence i jas krvarev kako tebe, ama kaj mene problemot bese sto mnogu malku se dvizev, recisi po cel den doev i ic ne mrdav. Ginekologot mi kaza da pesacam, zatoa sto taka polesno se kontraktira matkata, a ako sedam samo muskulite pobavno go vrakat tonusot.



Јас па знам дека е обратно. Дека токму преку доењето матката побрзо се скрчува и раната побрзо зараснуваuser posted image





Да, да преку доењето матката се контрахира, ама и преку одењето се контрахираат и мускулите на карлицата. Јас ептен бев обездвижена. . .

< Поракaта ја уредил mila mama -- 21.1.2011 13:31:23 >


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Крварење после породување
19.2.2011 18:29:27   
bebushkaa
Tocno dva meseci otkako se porodiv i se uste krvaram....citajki po forumov mislev deka e normalno....se dodeka pred dva dena ne otidov na kontrola i sto ke vidam....zaboravena postelka...uzas....sega eve tret den primam inekcii dva pati dnevno zatoa sto dojam....no vo ponedelnik sum na kontrola i ako ne deluvale inekciite odam na kiretaza....zatoa mamicki moj sovet site na ginekolog site sto ne ste sigurni dali e normalno tolku da se krvari zatoa sto jas nemav nikakvi bolki i cekav celi dva meseci za da se sluci ova....

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Крварење после породување
19.2.2011 18:46:00   
Maca25
Не за џабе викаат докторите на кога ќе се породиме, еден месец после пораѓај да се отиде на преглед кај матичен гинеколог. Ама не знам кој го почитува тоа. Само да не дојде до некои компликации. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот bebushkaa)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Крварење после породување
19.2.2011 19:22:12   
mamamoni
точно 40 дена крварев но не многу обилно, претежно кога движев крварењето се зголемуваше а ако одмарав не крварев многу

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Крварење после породување
19.2.2011 20:56:11   
Bilence!
mamicki jas krvarev mesec i pol i koga otidov na doktor mi najdoja vnatresna infekcija i mi dadoja antibiotici da mi go zaprat krvarenjeto i sega sum super zatoa da znaete ne e sekogas dobro mnogu dolgo da krvaris ama i ne znaci deka ako krvaris nesto ne e vo red zato e najdobro posle 40 dena na kontrola 

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Крварење после породување
25.2.2011 10:21:13   
simona09
ja se porodiv pred 10 dena i mnogu retko da mi potece krv nesto kako crven iscedok i toa ako poveke vrewme sum na noga, pocesto mi tece nekako kako mnogu bledo kafeav iscedok

(Одговор на членот Bilence!)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Крварење после породување
30.3.2011 12:06:17   
Calypso
Мамички, да ве прашам, дали е вистина дека тие што се породиле со царски рез крварат пократко време?
Јас се породив пред две недели со царски, се уште крварам, не дека е многу обилно, само кафеав исцедок имам, понекогаш малку пообилен, а некогаш и ништо не ми тече. Ме нервира тоа што треба влошка да носам, многу ги мразамuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот simona09)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Крварење после породување
30.3.2011 12:11:19   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Мамички, да ве прашам, дали е вистина дека тие што се породиле со царски рез крварат пократко време?
Јас се породив пред две недели со царски, се уште крварам, не дека е многу обилно, само кафеав исцедок имам, понекогаш малку пообилен, а некогаш и ништо не ми тече. Ме нервира тоа што треба влошка да носам, многу ги мразамuser posted image


Јас се породив со царски и крвавев речиси 40 дена! Мислам дека нема разлика какво било породувањето.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Крварење после породување
30.3.2011 12:15:01   
Calypso
Ти благодарам AnnaMolly на брзиот одговор... да си знам дека и тоа може да ми се случи... а бе досадно е, не за друго, а таман заборавив како изгледаше да имаш менструација, ова дефинитивно ќе ме потсетиuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Крварење после породување
30.3.2011 12:39:09   
Тања РР
Калипсо и јас мислам дека ти е рано за да престанеш со крварењето. Јас се породив по природен пат а крварев 30 дена по породувањето. Не беше некое обилно крваврење но сепак имав некаков кафеав исцедок.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Крварење после породување
30.3.2011 22:42:48   
tnade
jas se porodiv na 25.02, krvarenjeto se uste mi trae,ama ne e krv, tuku se izlacuva nekoja zoltenikava sluznica, koga poveke koga pomalce  dali e vo red?

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Крварење после породување
4.4.2011 14:57:46   
Calypso
И кај мене деновиве е некаква жолтеникава слузница, дури и се насекирав малку, како да има исцедок што се појавува кај кандидијаза, само што не е бело, туку е жолтеникаво user posted image ама немам други симптоми како за кандидијаза.

Тања, знам дека е рано да ми престане крварењето, сепак пред само три недели се породив, но сакав само да се информирам дали е точно тоа што го слушнав дека оние што се породени со царски рез помалку крварат. Како и да е, ќе издржам, не е до толку страшноuser posted image


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Крварење после породување
4.4.2011 17:01:41   
skorpijana
jas sum so carski poveke krvarev odkolku prirodno koga go rodiv prvoto dete
isto i sega imam mnogu mestruacija cela nedela a i mnogu mi tece ke odam na kontrola da vidam zasto e toa taka ima li nekoj takov problem eve veke tri meseci mi e taka a ne mi dovaga redovno

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Крварење после породување
7.4.2011 22:20:30   
Luci
Kaj mene krvarenjeto zavrsi 3 nedeli po poroduvanjeto

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Крварење после породување
3.5.2011 14:53:24   
Calypso
Да ве прашам, има некоја искуство со Ерготил капките? Јас треба да ги пијам, бидејќи уште крварам (поточно, уште ми трае менструацијата, добив пред да наполниме 40 дена, а еве уште ми трае, веќе трета неделаuser posted image user posted image ). Ми ги препорачаа, ај што одвај ги најдов во аптека, пишуваше дека може да имаат токсичен ефект врз детето, и дека може да го намалат млекото - па сега ми е страв да ги пијам, повеќе поради детето. А гинекологот ми рече нема врска, слободно може да ги пијам, сепак ми е страв некакоuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?