|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.12.2010 17:49:16   
heba
Elce da sipiesh aspirin bez gajle i jas imav spontan pred ovaa bremenost vo 7 nedela mu prestana srceto i se si mislam bidejki go frliv aspirinot bidejki pishuvashe vo upatstvoto deka ne e za bremeni. jas imam mnogu slaba cirkulacija i sum smrznata i vo leto bez aspirinov nisto ne praam. sekoe idenje semisli doktorot za clexsan dali dami gi dade ili ne, no za da ja isteram bremenosta se kje primam se kje ispijam samo se da bide ok 

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
12.12.2010 20:08:21   
Elce
Jas definitivno sum na Clexane 0.4ml,mojot protin S(bioloska aktivnost )e seuste nizok,t.e vo deficit i mora da primam Clexane,veke pocnav da gi stavam,no vo isto vreme pijam i Pregnacare koj sodrzi vit K,i ne treba da gi pijam dodeka primam Clexane,moram da gi smenam vitaminite.Mislam deka Clexanot odat na pozitivna lista no ne mi e jasno zosto mora da se kupuvaat privatno,a posle da se refundiraat parite?Dve injecii me cinat 650 den.Znae li nekoj poveke za ova?

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
12.12.2010 20:12:34   
AnnaMolly RR
Јас примив 7 клексан и собрав документи се за рефундирање, ама матичниот не сакаше да ми даде рецепт зашто не сум се консултирала со него, туку ми ги даде докторот кој го спремав да ме пораѓа. И се породив 4 дена откако ја примив последната, па заборавив и на рефундирање и се.

Собери си документи и поднеси ги, мислам дека околу 80 % пари се враќаат.
Прашај во аптеката каде што ги купуваш што ти треба, тие таму имаат документи и треба да ти ги дадат заедно со фискалната, сметкопотврда и рецеп од матичен и мислам дека тоа е се.
Ако некој знае повеќе нека пише.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.12.2010 16:35:45   
Elce
Devojki,bev na kontrola na transfuziologija i mi vikaat sega nema da go ispituvame proteinot S,toj ke si ostane nizok!Ako zaradi nego primam Clexane mislam deka treba da go ispitame i da vidime kolku e.Primiv do sega 15 Clexane a tie samo mi davaat da ispitam hemostaza i Afa koi minatiot pat mi bea dobri.I mi pisa 30 Clexani onaka od rakav.Maticniot ginekolog e protiv injekciite,no mi gi prepisa samo da se zastiti toj.Utre odam na konsultacija kaj poiskusen transfuziolog koj gledam go preporacuvaat i poveke trudnici,Prof-dr.Koco Dimitrovski da go slusnam negovoto mislenje.Premnogu sum zbuneta.Maticniot vika deka e biznis.Ufff

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
4.2.2011 0:27:41   
crvce
Denes bev na transfuziologija za ispituvanje na hemostaza i D dimeri,trombocitite se ok,nema nikakva infekcija a d dimerite mi se 1728, 31 user posted image nedela sum vo bremenosta a transfuziologot napisal deka Naodot e soodveten za gestacijskata nedela, bebceto si e ok normalno se razviva za negovata nedela,,Me interesira dali ova pokacuvanje na d dimerite e normalno za mojata nedela ,,,Pisete koj znae.......

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
4.2.2011 9:52:02   
arh_diz
crvce dokolku transfuziologot napisal deka e vo red znaci taka e , ovie vrednosti normalno e da se pokacat vo bremenosta

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот crvce)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
8.2.2011 13:58:03   
nova_mama31
Devojki mene mojot lekar vo konsultacija so transfuziologot mi rekoa da ispitam d dimeri i hemostaza bidejki mi bea trombocitite namaleni 177 ( 215-450 ref vrednosti) inaku sum 35 nedela vekje a ispituvanjeto treba da go napravam za edno nedela dena

malku sum ispanicena i zbuneta so sto se povrzuvaat ovie d dimeri i dali imaat vrska so trombocitite dali nekoj znae ili imal iskustvo?

pozdravuser posted image

< Поракaта ја уредил nova_mama31 -- 8.2.2011 13:59:11 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
8.2.2011 14:14:06   
arh_diz
Dokolku se trombocitite visoki togas bi imala problem so d- dimer i hemostaza
A ova kaj tebe e nesto drugo mozebi treba da napravis biohemiska analiza na krv

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот nova_mama31)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
8.2.2011 14:49:36   
nova_mama31
a sto opfakja biohemiskata analiza arh_diz si pravela takva?
vekje nemam pojma se pobudalev koga si pocna bremenosta sve si bese normalno do 6 mesec koga od od 230 pocnaa da pagjaat na 199 pa 189 pa 177 user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
19.3.2011 10:50:50   
prettygirl
ete me i mene tuka ... mi prepisa doktorot 10 inekcii malku bile pokaceni d-dimerite ama nisto ne bilo strasno taka receuser posted image denes ja primam 5tata i koga ke gi doprimam treba pak da ispitam dimeri da vidime dali ke treba da mi gi prodolzi ili ne

_____________________________

Ona sto moze da go donese momentot, ne moze ni celiot zivot

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
28.3.2011 6:01:26   
bombica
Nekoj pogore spomena deka kleksanot se cista komercijalizacija.Potpolno se soglasuvam.Ne mi e jasno zosto se prakaat trudnici na ispituvanje na dimeri bez potreba????Nekoja nova moda sto bi rekle moi drugarki koi imaat deca po 8=10 god???Minatata bremenost so ureden ginikoloski naod me pratija da ispituvam dimeri.Dimerite mi bea 2400 a kolku sto se sekavam granicata bese 500.Imav sreka sto so rezultatite bev kaj dr,Koco Dimitrov( odposle razbrav eden od podobrite i poiskusni dr.) i na tie dimeri ne mi dade kleksan.So mazot mi ne ni bese jasno zosto ne dade terapija pa mnoguuu istrazuvavme na net. i sekade pisuvase deka dimerite kaj bremeni zeni se pokaceni i dokolku ostanatite analizi se vo red nema potreba od kleksan.

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
29.3.2011 13:11:37   
prettygirl
bombica mozno e da se komercijalizacija ama koga veke ednas sum napatila od taa tromboza sega slusam se kako sto ke mi reci doktorot.Mene dimerite mi bea pokaceni i primiv 10 od 40 a sega uste 15 od po 20, denes pocnuvam da gi stavam pa ke vidime.Barem za mene i mojata cudna krvuser posted image se neophodni

_____________________________

Ona sto moze da go donese momentot, ne moze ni celiot zivot

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
7.4.2011 18:23:39   
prettygirl
dali znaj nekoja da mi kazi dali e stetno ili ne da se koristat clexanite do poragaj ili treba da se prekinat zosto citam po forumi deka nekoi ginekolozi gi prekinuvale edna nedela pred poragajuser posted image ( a od kaj da znam jas koga ke izlezi bebetouser posted image )i deka poobilno bilo krvarenjeto na poragaj.Mene doktorot ne mi ima kazano uste do koga treba da gi primam posto na sekoe prodolzuvanje gi ispituvam dimerite i spored toa mi ja odreduva dozata.Sega vaka citajki po forumite strav me fati neznam so da mislam i dali ke ima nekoi posledici

_____________________________

Ona sto moze da go donese momentot, ne moze ni celiot zivot

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
7.4.2011 23:19:37   
bebuskicka
jatrva mi sekoj den se bockase so kleksani do poragaj a mojot ginekolog ne gi preporacuvase i ne se bockav. vo sustina treba da se vidi dali treba da se bockate ili ne. a kaj nas na drzavno na site gi davaa.Jatrva mi si gi kupuvase privatno posto gi nemase i posle trebase da i gi refundiraat parite od fondot.mozebi e i komercija.jas ne primav i se bese ok nemav nekoe kojznae kakvo krvarenje.

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.5.2011 14:56:40   
Katerina81
Здраво девојки, јас денес бев на скрининг сто се прави во 21 недела и се е во ред. Бебето супер нормално напредува сите органи му с ена број....
Тоа што ме загижи др. е тоа што виде неколку лакуни во постелката. Рече дека тоа е од коагулацијата на мојата крв. Јас од почеток сум со клексан или фраксипарин и рече дека чим сум по терапија не е страшно.
Дали некоја имала вакви лакуни и дали може да ми направат проблем иако сум под клексан?
Позз

(Одговор на членот bebuskicka)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.5.2011 16:03:47   
arh_diz
Jas nrznam kolku se komercalizacija znam deka na mene licno mnogu mi pomognaa.E sega zosto ne se koristele porano , zatoa sto doktorite ne znaele , a se slucuvalo mnogu spontani i nikoj neznael poradi sto se slucuva spontan .
Katerina 81 bi ti preporacala da si ja zgolemis dozata na kleksan razgovaraj so ginekologot
Jas gi primav recisi do posleden den utroto primiv a narednoto utro se porodiv nemav problemi so krvarenje
Vazno e da napomenam i posle poragaj mora da se primaat

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 5.5.2011 16:14:45 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Katerina81)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.5.2011 16:09:04   
mami2
Катерина 81, јас имав лакуни на постелката, но откога ги виде гинекологот на ехо ме прати на трансуфузиологија, обратно од тебе. Мене ми рече дека не е страшно и не прават проблем ако лакуните се до одредена големина и доколку се од страната свртена кон плодот, и ако вредностите на димерите се во одредена граница. Терапијата со Клексан ми ја прекинаа на средина на осми месец, а поради евентуално предвремено породување примив и терапија за зреење.
Инаку се породив со полни 39 недели, со провокации.

(Одговор на членот Katerina81)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.5.2011 18:19:23   
prettygirl
mene doktorot mi gi prekina clexanite pred edna nedela i primiv inekcii za zreenje.Sega strav me faka deka mi gi prekina, sho se ne si mislamuser posted image

_____________________________

Ona sto moze da go donese momentot, ne moze ni celiot zivot

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
12.5.2011 18:02:45   
jana81
zdra devojki, ja sum 24 nedela denes bev na pregled plodot e super normalno se razviva samo postelkata e mn nisko i treba mn da vnimavam, i plus sum imala nekakvi si suplini ( ne mi e jasno kakvi ) i me pratija na transfuziologija da ispitam ddimeri faktori na hemostaza
me interesira dali se zakazuva tamu ili odis koda sakas i za kolku vreme se gotovi rezultatite.
od nekolku postovi procitav deka dr. Koco Dimitrov bil iskusen dr pa dali treba da zakazam za kaj nego so rezultatite???? help

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
13.5.2011 14:23:57   
bombica
Pred 1,5 god ne se zakazuvase, sega ako ima izmeni mada ne veruvam.Trudnici ne cekaat odma vleguvaat a rezultatite gi davaat posle 12h.Jas bi ti go reporala bas dr.Koco bidejki e stvarno dobar dr. ne dava kleksani samo radi pokaceni dimeri kako sto pravat nekoi drugi dr. posto dimerite e normalno da bidat pokaceni vo bremenosta

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
13.5.2011 17:39:40   
jana81
ti blagodaram bombica za odgovorot samo uste me unteresira dali dr.Koco raboti sekoj den ili odreden den vo nedelata za da znam koj den da otidam

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
13.5.2011 17:43:13   
bombica
Koga jas odev kaj nego samo petok bese vo ambulanta.Ke ti pisam na pp tel. od transfuzija javi se ke ti kazat koga e vo ambulanta

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
18.5.2011 22:13:14   
jana81
vcera bev na transfuziologija i se e vo red so hemostazata i ddimerite dr rece deka nema nikakov problem pa se nadevam taka i ke ostane pozzd

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
18.5.2011 23:44:24   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81

vcera bev na transfuziologija i se e vo red so hemostazata i ddimerite dr rece deka nema nikakov problem pa se nadevam taka i ke ostane pozzd

Bas mi e milo user posted image

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.5.2011 0:19:48   
twins78
Zdravo na site, jas sum nova na forumov:)))
Sakam da vi kazam deka Dr Koco Dimitrovski e sekoj vtornik vo ambulanta..

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?