|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
4.9.2010 1:15:03   
danias
Ti blagodaram Paleska 

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.9.2010 11:39:55   
lana31
arh_diz,ne sum slusnala za pojava na alergiski reakcii od fraxiparinot.Jas pred da pocnam da primam,imav samo za clexan slusnato,ama mojot ginekolog insistirase za fraxiparine.Inaku,cenata e taa,fraxiparine e 255 den. edna inekcija.Sepak,kako ke ti kaze doktorot...taka ke pravis,koga ne sme doktori,toa e.
Prasav i za prekinuvanje pred poroduvanje.Mi kaza deka 24h pred porogaj se prekinuva so terapija.I toa e toa,okreni-obrni,ke si se bockame!user posted image

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
6.9.2010 9:26:40   
arh_diz
I jas isto gi prekinav 24 casa pred poragaj . Mada nekoi gi prekinuvaat i nedela dve pred poragaj zavisi od analizite na krv.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот lana31)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
9.9.2010 19:45:58   
NinaIvan
Jas ke odam na fransfuziologija za ispituvanje na AFA, ama koga gi citam vasite prikazni, ke si pobaram SE da mi ispitaat, i d-dimeri i faktori na hemostaza. Ima li uste nesto na transfuziologija shto moze da ispita edna trudnica? Jas sum 12 nedela.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
15.9.2010 11:52:07   
Bebence te cekame
Здраво на сите! Јас сум релативно нова на форумов и искрено не баратам баш најдобро со истиот, па затоа ќе ме извините ако нешто не правам како што треба user posted image Инаку сум во 33 недела со прво бебче. Поради покачен крвен притисок во просек 150 со 100, од државна ми рекоа да правам милион анализи: носев холтер - ми препишаа Метилдопла 2х1/2 0д 250 мг (дозата ми изгледа премала бидејќи не заприметувам никакво опаѓање на притисокот и искрено сум преплашена user posted image ) Утре треба да одам на трансфузиологија за д-димерите и за хемостаза, па да видам дали се ќе биде во ред. Ехото со доплер беше во ред, постелка напред 2 степен (искрено не знам што значи ова), а уште повеќе не ја разбирам следнава реченица на Кочовски: по доплер на а.утер...(не е јасно напишано, а го забележав дури дома) десно со дискретен NOTCH. Дали некој има искуство со мооте прашања за покачен притисок и NOTCH? Фала однапред!

(Одговор на членот NinaIvan)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
15.9.2010 15:03:20   
arh_diz
Jas znam deka pokacen krven pritisok moze da se regulira so pogolema doza na infuzija magnezium, bar tuka taka go reguliraat taka

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.9.2010 12:45:53   
Bebence te cekame
Фала за информацијата! Иако Д-димерите ми беа малку покачени - 1063, од трансфузиологија не ми препишаа никаква терапија, ама гинекологот ми препиша Клексан 0,4 бидејќи повеќе работи не се како што треба: покачен притисок, малку покачени д-димери, а и плодот заостанувал една недела со развојот. Искрено, ова навистина ме преплаши со заостанувањето во развојот, дали некој има вакво искуство? Колку е страшно една недела да се заостанува??? Фала однапред!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
28.9.2010 9:44:55   
*baby*
Zdravouser posted image . Nemoj voopsto da se plasis i jas sum slicen slucaj na tvojot pokaceni D-dimeri visok pritisok i kaj mene bebeto zaostanuva edna nedela. Nemoj da se plasis voopsto mene i vo sistina i kaj mojot maticen lekar mi kazaa deka zaostanuvanjeto od 1 -2 nedeli e normalno. I jas gi primav clexane -inekciite. pozdravceuser posted image

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
28.9.2010 11:25:28   
arh_diz
Kaj mene bebeto ne zaostanuvase jas imav pokacen d-dimer i primav inekcii

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот *baby*)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
28.9.2010 11:43:52   
Bebence te cekame
Fala za odgovorot! Se nadevam deka posle kontrolata nema da ima potreba da mi gi prodolzuvaat Clexanot, ama ako mora...se za bebenceto moe user posted image

_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот *baby*)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
28.9.2010 16:06:46   
arh_diz
Koja nedela si bebence te cekame. Kolku se navleguva poveke vo bremenosta se poveke se zgusnuva krvta barem taka na mene mi objasni ginekologot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
28.9.2010 16:29:56   
little girl
jas primam Clexani bidejki D-Dimeri mi se 3.300 i nesto a od druga strana trombociti mi se mnogu niski (67 od 150 min) i primam kortikosteroidi za zgolemuvanje na trombocitite. Od druga strana citam Clexanive gi namaluvale pa trombocitite. dali imal nekoj slucaj kako mojov?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
28.9.2010 18:10:28   
Bebence te cekame
Sega sum 35 nedela (34 nedeli i 1 den). Do krajov na nedelava sum na kontrola da vidam dali malku mi se razretcila krvta od Clexanot.

_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.11.2010 13:47:23   
heba
Zdravo na site! jas sum samo 5 nedela a doktorot vekje mi gi navesti clexsanov bidejki imam slaba cirkulacija i minata bremenost poradi toa plodot prestana da se razviva i go izgubiv, samo on mislam deka mi spomna apchinja clexsan..? 

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.11.2010 15:28:51   
arh_diz
heba nisto strasno ne e sto ke primas kleksan naprotiv za bebeto e podobro ima poveke kislorod.Jas gi primav cela bremenost . Gledaj samo navreme da pocnes so terapija i so pravilna terapija

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.11.2010 13:24:30   
Sreknicka
Здраво Идни/Сегашни Мамички,

И ја сум една од тие трудници кои примаше Clexanne во текот на бременоста. Ги примав по препорака на една докторка од клиника која ме препрати на трансф. да испитам д-димери и испадна дека ми се покачени. Ги примав 15 дена (почнувајки од 27 недела). Кога се пораѓав кажав дека имам примано а тие ми одговорија дека не е проблем штом се регулирани(сега точно не се секавам на вредностите кои беа). И ми спомнаа дека ке треба да испитам повторно откако ке се породам и ако треба да ги примам пак но сето ова не го напавив од причина што на клиника стана хаос тогаш дали ке треба упат или они ке ме пратат ... (сеуште не беа добро запознаени со оваа проблематика - инаку ја се породив пред година ипол) после тоа си дојдов дома со user posted image и не отидов да проверам .
На сево ова мојот мат. се спротиставуваше велејки дека тоа се се "модерни" испитувања и дека нема да имам никакви проблеми.

Сега она што ме интересира е дали некој знае дали ке треба да ги примам пак по автоматизам овие инекции и при втора бременост или не.
Планирам да разговарам со друг гин. околу ова бидејки здрвје да е планирам втора user posted image наскоро user posted image

Би ценела било каков Одговор

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
14.11.2010 20:08:36   
Elce
Zdravo,jas sum nova na forumov,sakav da spodelam mislenje vo vrska so Aspirin tabletite 100mg za vreme na bremenost,od 9 nedela primam Aspirin po preporaka na transfuziolog bidejki imam pokaceni vrednosti na Afa,no mnogu sum skepticna,se plasam deka mozat da napravat problem na plodot oti gi primam bas vo razvoj vo 3 ti mesec.Za dve nedeli treba da napravam ispituvanje i ako seuste se pokaceni ke mi dadat Clexane inekcii.Kakvo iskustvo imate so Aspirinot 100 mg?user posted image

(Одговор на членот danias)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
15.11.2010 9:05:22   
arh_diz
Ne bi se soglasila deka inekciite se moderni Kaj nekoj se mnogu potrebni I bez niv plodot ne se razviva ili ima anomalii protokot na krv e mal.Jas gi primal cel a bremenost I posle bremenosta uste 6 nedeli.Posle poragajot post opasnost da nastane tromboza zatoa se primaat.Jas nemam iskustvo so aspirinot no ne bi treble da ima posledici plodot od nego kako I od inekciite naprotiv bebeto ima provoke kislorod sto e dobro.Ne bi se soglasila deka sekoj triba da gi prima ovie inekcii tribe da se napravi genetsko ispituvanje parus test da se vidi Dali ima predispozicii da nastane tromboza

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 15.11.2010 9:07:33 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
15.11.2010 15:56:38   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Zdravo,jas sum nova na forumov,sakav da spodelam mislenje vo vrska so Aspirin tabletite 100mg za vreme na bremenost,od 9 nedela primam Aspirin po preporaka na transfuziolog bidejki imam pokaceni vrednosti na Afa,no mnogu sum skepticna,se plasam deka mozat da napravat problem na plodot oti gi primam bas vo razvoj vo 3 ti mesec.Za dve nedeli treba da napravam ispituvanje i ako seuste se pokaceni ke mi dadat Clexane inekcii.Kakvo iskustvo imate so Aspirinot 100 mg?user posted image


И мене докторката каде што одев на приватно ми рече да пијам аспирин, ама јас не ја послушав. А Клексан примав една недела пред пораѓање.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
15.11.2010 16:54:04   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Zdravo,jas sum nova na forumov,sakav da spodelam mislenje vo vrska so Aspirin tabletite 100mg za vreme na bremenost,od 9 nedela primam Aspirin po preporaka na transfuziolog bidejki imam pokaceni vrednosti na Afa,no mnogu sum skepticna,se plasam deka mozat da napravat problem na plodot oti gi primam bas vo razvoj vo 3 ti mesec.Za dve nedeli treba da napravam ispituvanje i ako seuste se pokaceni ke mi dadat Clexane inekcii.Kakvo iskustvo imate so Aspirinot 100 mg?user posted image


Јас имав покачена АФА уште пред бременоста и ми правеше проблем и за забременувањето. Пиев аспирин 100 уште пред да останам бремена и после до 12 недела. Немај гајле тоа со штетноста е пресметан ризик, значи ако не ги пиеш може да дојде до спонтан абортус бидејќи заради згрутчувањето на крвта, плодот нема доволно храна и не може да се развива. Значи ако докторот заклучил дека треба да ги примаш, мој совет е да го послушаш.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.12.2010 17:49:41   
Elce
Zdravo,eve me mene po podolgo vreme.Denes bev na transfuziologija i Afata sega mi e vo red,posle terapija so Aspirin 100,no PS (bioloska aktivnost) mi e 44%(50%-150%).Transfuziologot mi preporacuva da prodolzam so Aspirinot,no vo isto vreme da zemam i inekcii Clexane od 0.40 20 dena i potoa da odam na kontrola.Ginekologot ne bese za da pocnam uste sega so Clexane,bidejki sum 12 nedela i plodot normalno se razviva.Utre odam na konsultacija so uste eden transfuziolog.Dali nekoj ima iskustvo vo isto vreme da prima i Aspirin i Clexane inekcii?Inaku bioloskata aktivnost bila namalena oti sum imala skolonost kon zgrutcuvanje na krvta.Ginekologot vika deka sekoja trudnica e vo sostojba na trombofilija i ne mu e jasno so pravat ovie od transfuziologija na sekoja vtora zena Clexane inekcii,no i toj se konsultirase so transfuziolozi i tie mu potvrdija deka treba da primam inekcii!!!!Denes loso pominav so lekarive!Tuka znam deka ne e tema no sakam da prasam,dali ste bile vo 12 nedela na skrining za nuhalen nabor i kade?Dali kaj maticniot pa so ultrazvukot na Priska ve pratil,ili ne?Pozdrav

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.12.2010 19:32:21   
arh_diz
Zdravo Elce za da vidis dali postoi verojatnost da dobies tromboza mozes da napravis genetsko ispituvanje ke vidis dali ti e toa nasledno .Sto se odnesuva do inekciite tie ovozmozuvaat kislorod podobro na bebeto jas privam cela bremenost , vo MKD nema pogolema doza od 04 pa poradi toa moze ti dale i aspirin toa ne e nisto strasno . Dokolku ne gi primas inekciite mozes sama na sebe loso da si napravis ,kaj trudnici koi ne se skloni kon tromboza ovaa problematika sto se javila kaj tebe se javuvav na kraj na bremenosta posle 32 nedela nekade, a moze i da ne se javi.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.12.2010 19:53:39   
Mamicka32
Vo MKD IMA pogolemi dozi od o,4 kaj ampulite Clexane, a duri i da nema sekogas moze da se dade pogolema doza. Kombinacijata so Aspirin pretpostavuvam deka e poradi problemi i so AFA i so hemostazata (ili mozebi od nekoja dr.pricina), a ne zatoa sto dozata na Clexane e mala. Vo vrska so Aspirin 100, ne se plasete, dokolku ima potreba moze slobodno da se zemaat do 32 nedela bez nikakov rizik za plodot. Jas licno gi piev do 27 nedela i fala mu na Boga rodiv zdravo i pravo dete, a gi piev poradi prethodni spontani poveke kako merka na predostroznost. Pravejki ispituvanja na transfuzija najredovno (povtorno od strav poradi prethodnoto minato) zapoznav nekolku transfuziolozi i bukvalno site si imaat svoe viduvanje na nestata, nekoi tolku ednostavo se fakaat da go prepisat Clexan-ot so obrazlozenie pa dobro ne pravi steta na plodot?????????????? Za mene ova ne e nikakvo objasnuvanje. Se znae deka ima dijagnozi kade sto ampulite se neophodni, no za zal ima eden kup slucai kade sto se prepisuvaat bukvalno bez veze. Jas bev edna od tie na koi eden transfuziolog ke mi kazese zemaj Clexan, drug ke mi kazese nema potreba. Da napomenam deka celo vreme rezultatite mi bea sosema ok kako za trudnica (t.e. sakam da kazam od eden kup literatura sto procitav - bremenosta e po definicija hiperkoagulabilna sostojba i normalno e da bidat pokaceni vrednostite na d-dimeri i da ima otstapuvanja vo hemostazata, samo se znae deka ne smee da se precekorat nekoi granici nad koi e neophodna terapija). Za zal mene i pokraj toa sto nemav nekoi seriozni otstapuvanja sekoj transfuziolog razlicno mi kazuvase. Na kraj najdov eden na koj mu veruvam - dr.Koco Dimitrovski i vo postojani konsultacii so nego voopsto ne koristev terapija. Moeto iskustvo e - vnimatelno so upotrebata na Clexane, pogotovo ako rezultatite vi se gore dolu ok, ako genetskite testovi ne pokazuvaat nasledena trombofilija (se pravat na imunologija vo drzavna) a sepak sovetot e pa dobro zemi si clexan. Duri mislam deka i Aspirinot go koristev isto bez vrska ama ne mozam da se vratam nazad.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.12.2010 13:32:25   
prettygirl
mene ginekologot mi prepisa aspirin 100 za da se izbegne zgrutcuvanjeto na krvta pa na sledniot pregled sega ke kazi kakva e situacijata dali da prodolzam so aspirin ili so inekcii

(Одговор на членот Mamicka32)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.12.2010 16:46:21   
Elce
Zdravo na site.Vi Blagodaram za vasite odgovori.Bev da se konsultiram uste so eden transfuziolog i resivme da ja povtorime analizata za Protein S (bioloska aktivnost),cekam rezultati momentalno,vo slucaj ako seuste e niska vrednosta t.e pod normala bez diskusija ke moralo da primam Clexane.Ovoj protein S koga e vo deficit pravi problemi na postelkata i plodot ne dobiva dovolno kislorod i hrana.Inaku mene hemostazata sekogas mi e uredna,samo prviot pat koga ispituvam imav blago pokacuvanje na Afa i toa IgM i na IgA,zatoa mi go dadoa Aspirinot 100,koj iskreno ic ne sakam da go pijam,no me smiruvaat vasite odgovori deka ne e steten,neznam ni samata kolku stranici procitav za Aspirin i bremenost.Na vtoroto ispituvanje Afata mi e dobra kako i hemostazata,samo PS(bioloska aktivnost)e namalen,da ne se povtoruvam,vo petok ke znam definitivno sto ponatamu.Inaku jas imav prethodno eden spontan abortus i maticniot ginekolog mi dade da ispitam najnormalno mikrobiolski brisevi,analiza za toksoplazma,i site naodi bea uredni.No nikogas ne me prati na transfuziologija da ispitam ova sto sega ispituvam,mi vikaat trebalo posle spontaniot da napravam ispituvanje i kaj niv.Inaku mojot maticen ginekolog nema pojma deka jas seto ova go ispituvam,mu gi pokazav prvite rezultati mi vika nisto toa,se pokacuvaat za vreme na bremenost,ostaj toa i tolku,a transfuziologot mi vika zosto da rizikuvam.Inaku odam i kaj drug ginekolog odkoga ostanav bremena toj me prati na transfuziologija.Prvo se zamarav oti maticniot taka misli,no zosto koga imam naod na nesto sto ne e vo normala da se ignorira?Dilemi .......Zosto da pijam Aspirin ako ne treba,spored maticniot ginekolog.Bidejki bev podlozena na progesteronska terapija Dabroston2*1,amp.Progesteron depo ednas nedelno,i vaginaleti Utrogestan koi gi stavav samo nedela dena,ova na pocetokot na bremenosta,se konstultirav so edna doktorka ginekolog i taa mi rece deka takva terapija,obavezno odela so Aspirin,a maticniot ne mi dade Aspirin,duri vo 9 nedela pocnav  da primam i toa zaradi pokacena AFA.Pozdrav do site

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?