|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 21 [22] 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
18.4.2016 20:54:19   
mimidjon
здраво девојки од денес и јас сум во вашата група со клексан,дали.некоја примаа клексан и.плус аспирин ?

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 526
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
18.4.2016 21:41:34   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: mimidjon

здраво девојки од денес и јас сум во вашата група со клексан,дали.некоја примаа клексан и.плус аспирин ?

Јас примам Клексан нассабајле, а навечер аспирин. Гледам да има разлика 12 саати меѓу нив,со саат време +/-

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 527
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
19.4.2016 10:24:44   
Kvisko
Јас примав два клексана дневно инплус аспирин до 28 недела. Потоансамо клексани. Аспиринот г пиев сабајле со другите витамини, а клексаните го примав на 12 саати.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 528
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
19.4.2016 13:19:47   
mimidjon
Ме уплaши мaтичниoт a Ивановски дoбрo си пишaл еднoтo сaбaјле еднoтo вечер,ви благодарам срцки сте.А некојa реaкцијa oд клексaнoт имa ли мене жешкo мнoгу ми е ,нa вас ...или Oд времевo ми е хехе квискo ти дo.кaде си?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 529
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
19.4.2016 17:27:22   
SOLE
И јас примав аспирин до полна 29та недела и тоа насабајле така ми кажа Петановски а клексаните навечер, реакција од клексаните немав нешто посебно освен модрици user posted image

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 530
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.4.2016 14:00:06   
Kvisko
Јас си имам бебче од три месеци. Така што сум малку понапред од васuser posted image
Мими не ти од клексанот топло од бебето и од времето ти е.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 20.4.2016 14:01:11 >

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 531
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.4.2016 18:34:25   
mimidjon
Квискo дa ви е живo.и здрaвo ,милo ми е мнoгу ,пoтoa дoзнaв .Денес ете ни зaлaди хехе ептен ме oсвежи.Бебенцaтa рaстaт и ми дaвaaт тoплинa.

< Поракaта ја уредил mimidjon -- 20.4.2016 18:41:50 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 532
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.4.2016 18:43:58   
mimidjon
Сoле мaтичниoв нaместo дa ме смири oн пaничи a јaс иoнaкa веке сум вo пaникa.Квискo пред пoрaгaј ти јa прекинаа ли терапијата сo клексaн?Непцата,жлaбињaтa ми крвaрaт при миење сегa сигурно е oд нив?

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 533
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.4.2016 19:48:31   
SOLE
Mimidjon, непцата и мене ми крварат и тоа одвреме навреме и онака не само при миење значи кога ке им текне user posted image и јас прво мислев од клексаните е ама матичниот ми рече нормално било при крајот на бременоста кај многу трудници се јавува и баш се сетив и на сестрами и ѝ се случуваше а она не примаше клексани. А ти не паничи зошто да паничиш сега скоро сите се со клексани, јас пак викам добро е што ги има и ги примам оти без нив можеше да биде лошо, уживај ништо страшно ке им свикнеш.

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 534
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.4.2016 10:37:52   
MademoiselleNina
Јас четка за заби коритев на цурапрокс, има три вида, меки се сите, и не ги иритираат непцата доплнитно.

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 535
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
24.4.2016 12:51:55   
Soned1
Девојки, ми го одбија барањето за рефундација на клексан од фондот, ми навеле некои членови од ЗЗО, како што читам, најверојатно дека ми се дадени од Ремедика, а не од Трансфузилогоја.
Дали некој има вакво искуство? Што поднесувавте вие за рефундација?
Јас поднесов извештај од специјалист од Ремедика, потврда дека ми се ординирани од Ремедика и од матичниот и сиет сметки со сметкопотврди. Дали вие сте поднесувале вака само со извештај од доктор во приватна установа и ви рефундирале?

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 536
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
24.4.2016 13:15:55   
mimidjon
Јaс некни прaшувaв вo фoндo и ми рекoa извештaј oд трансфузиoлoг и гo видoa рекoa oк е ,oд држaвен трансфузиoлoг беше a зa oд привaтен читaв не признaвaле зoштo немале склученo дoгoвoр истo и зa бoледувaње ке ми прaaт мoрaлo oд држaвен специјалист a oд систинс не признaвaле извештаи

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 537
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
24.4.2016 14:31:40   
Soned1
Фала mimidjon. Јас се јавував во Фонд перд да рефундирам и никој не ми спомна дека мора да имам извештај до државен, ми рекоа само до специјалист. За боледување носев од Ремедика извештаи и ми ги признаваа, ми го продолжуваа боледувањето. Ова стварно се глупости, не праќаат на ин витро во приватни клиники, покриваат трошоци, а потоа да не ги признаваат терапиите по ин витрото...

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 538
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
24.4.2016 20:29:59   
mimidjon
Јaви се прaшaј пaк незнам ете јaс тaкa сум информиранa и мaтичнaтa ми дaде упaт дo трансфузија зa мислење дa бaрaм,aкo немoжеш нешто дa дoбиш јaс ке oтидaм дo фoндoт ептен ми е близу.

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 539
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.4.2016 10:50:55   
Kvisko
Mimidjon јас клексан примав скоро до сам пороѓај. Требаше да го прекинам 24 саати пред тоа ама само што скокнав инекција ми пукна водењакот и Ј се роди брзо после тоа. Од прекинување на клексанот до царскиот поминаа некои 16 саати. Потоа продолжија да ме боцкаат 12 саати после царскиот. Се си беше во ред од аспект на крварење. Немав никаков проблем. Додуше јас примав клексан заради мнгоу вискои д-димери и намалени протромбински времиња па мораше така за да ме заштитат да не развијам тромбоза (мајка ми развила тромбоза после породување со мене).
Soned1 мора да извештакот од трансфузиолог од државна установа. Не е воопшто ова поврзано со ИВФ процесот. Скроз друго е затоа и правилата се различни. Инаку мене ме враќаа првиот пат односно ми се јавија да им однесам уште едно документче. Бараат прричинчиња ако може да не исплатат пари. Тоа е тоа за жал.

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 540
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.4.2016 10:22:52   
mimidjon
Ти благодарам квиско,е сега уште нешто не ми е јасно од темата,имам извештај јас од трансфузиолог и на него пишува контрола по еден месец порано по потреба,Ивановски ми кажа по 2 недели од терапијата да проверам пак хемостаза и димери а кај нас немаат реагенси за димери ке треба само хемостаза да испитам,нејасното ми е дали со тој извештај да одам што ми пишува контрола или пак да вадам нов упат за испитување.Мене ми е ако има промена нешто во дозата ке треба пак нов извештај да пишуваат .Кој избештај вие го поднесувате во фондот првиот или сите што сте ги имале ?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 541
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
28.4.2016 5:55:03   
Kvisko
Јас одев на две недели зашто така ми викаше трансфузиологот. Ти пишува за месец дена зашто тоа е најдолгиот период за контрола.
Е сега за рефиндирање ти требаат сите извештаи од трансфузиолог. Ако има промена во доза инод таму каде што ги примаш клексаните ти требаат различни потврди што соодветствуваат со промените во примените дози. Ако нема промена само еден извештај за примена терапија ти треба.

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 542
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
29.4.2016 12:28:06   
pepapa
Sakam da odam na transfuziologija za da mi dadat izvestaj za kleksanite za refundacija na parite megjutoa zdravstveno osiguruvanje ke imam duri posle 20 -ti maj, kazete mi dali bi me primile bidejki neli sekako bremenite ne plakaat? Ne sakam da cekam do kraj na maj za da ne mi bide kasno za refundacija bidejki po netov procitav deka se podnesuva dodeka gi primas

< Поракaта ја уредил pepapa -- 29.4.2016 12:29:19 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 543
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
29.4.2016 13:35:34   
MademoiselleNina
Пепапа не знам дали ќе те примат, инаку ти треба упат од матичен гин, а како ќе ти даде упат ако немаш осигурување? Не сум баш сигрна како оди тоа. Да, бремени не плаќаат, ама не знам дали сите не плаќаат или само тие што имаат здравствено осигурање не плаќаат. Најдобро е да прашаш кај матичен.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 544
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
29.4.2016 13:37:52   
pepapa
Fala ti Nina, ke se javam kaj maticnata posle praznicive da prasam

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 545
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
29.4.2016 15:32:27   
Kvisko
Зе рефундирање не важи тоа со ослободување накнадно поднесуваш документи за рефундација ама извештајот од трансфузиолог треба да е со датум пред почеток на терапијата не отпосле. Ослободувањето од плаќање е за испитувања како крвна слика испитувањата на трансфузиологија и слично не за лекови.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 546
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.5.2016 10:20:17   
pepapa
A transfuziologot ke saka da mi ja napise datata koga sum pocnala so kleksanite?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 547
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.5.2016 13:12:27   
Kvisko
На извештајот од трансфузиологија ќе ти стои датумот кога си била на преглед автоматски системот ќе го напише тој според мој термин. Е сега дали ќе сака трансфузиологот да даде мислење дека требало порано да ги примаш и дали тоа ќе го прифатат во фондот не знам. Јас почнав да примам од 13 недела зашто имав високи д-димери и ниски протромбински времиња и секако бев покриена со извештаи.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 548
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.5.2016 14:22:20   
kapina
Kolku pari e edna inekcija kleksan jas primav minatiot pat fraksiparin a sega kazaa oti ke mi uklucat obavezno kleksan pa da si znam oti ovie denovi ke mi pravat histeroskopija i mozno e lazarevski da kaze pravo i za ivf da spremam jas ne sakam sega ama ako kaze ok

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 549
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.5.2016 16:41:26   
Kvisko
Јас гинплаќав 269 денари.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 550
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 21 [22] 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 21 [22] 23   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?