|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.3.2016 21:51:25   
весник
Какви се тие лево..десно...прв пат слушам...јас примам од новите биле...така ми рекоа...бидејќи незнам ни какви биле старите...е сега новиве се такви што се со механизам шо сам си се враќа наназад откако ќе ја истисниш течноста...а за лево десно незнам....

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 501
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.3.2016 22:11:33   
MademoiselleNina
user posted image
Ставив слика во прашањето, ама не се гледа.
Еве сега ќе пробам пак

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 502
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.3.2016 22:12:35   
MademoiselleNina
До сега примав како тие на сликата лево, а сега имам од тие десно
Па не знам дали се исти...
Има некој искуство?

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 21.3.2016 22:14:55 >

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 503
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.3.2016 22:46:05   
весник
Исти се...новите се овие десно...не се секирај

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 504
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.3.2016 23:05:05   
MademoiselleNina
Фала за инфо, а кеде ги фрлате искористените шприцеви?

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 21.3.2016 23:14:00 >

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 505
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.3.2016 23:17:54   
весник
Кај сето останато ѓубре, за жал...има механизам за заштита...откако ќе инјектирате ќе видиш...иглата нема да претставува проблем во ѓубрето...

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 506
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.3.2016 23:24:27   
MademoiselleNina
Некако ми е безвезе у ѓубре да ги фрлам, у контејнер секој ден некој чепка по ѓубрево, за сега си ги чувам сите искористени шприцеви и игли дома во кеса, не само од келксан, туку и од пролутекс. Све си чувам user posted image во посебна канта, со посебна кеса. user posted image

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 507
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
22.3.2016 13:34:57   
SOLE
Nina истите се не се секирај, јас цела бременост сум со клексани и прво си ги примав овие од лево потенките и многу ми беа згодни за аплицирање а сега новиве се малку по терсене ама веќе и на тие им свикнав, тоа ти е, поздрав и со лесно. user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 508
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
22.3.2016 16:29:25   
Pinky30
Devojki kazete mi za Cleksanite kolku sto kako refundiraat fzo? i sto e potrebno zosto realno mnogu se poskapi od Fraksiparinot i da znam sto da zemam ke treba da se bockam na 5 ti den od ET

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 509
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
23.3.2016 10:44:19   
Neurotoxin RR
Пинки за рефундација потребно е да ги препише трансфузиолог, не рефундираат од гинеколог, барем така и кажаа на моја пријателка на која Лазаревски и ги препиша, и плус дека он и ги препишал, ја вратија, па после со упат за трансфузиологија за време на бременост заради високи д - димери и ги препиша трансфузиолог, па тогаш собираше сметки со сметкопотврди, извештаи и потполнуваш таму барање и враќаат 80% од сумата.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 510
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
23.3.2016 12:26:35   
MademoiselleNina
Pinky30 mislam deka ne se isti, slicni se, da. Mislam da gi primas tie sto ke ti gi prepisat. Ili prasaj, siekoj slucaj e razlicen. Jas se uste ne sum podnela za refundiranje, sve zaboravam da ja zemam potvrdata od bockanje.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 511
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
23.3.2016 14:01:31   
Pinky30
Nina isti se i cleksan i fraksiparin Petanovski rece moze i tie da gi primam bitna bila samo dozata inace se konsultiraa so maz mi deka e doktor vo dijaliza i dobro gi poznava i cleksanot i fraksiparionotuser posted image .... Poevtini mi se fraksiparinot a i po nabavna ke mozam da gi zemam...jas ovie gi primam preventivno transfuziolog rece ne e moralno no ubavo e sepak nema steta samo moze eden cekor do uspeh...So gospod napred

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 512
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
23.3.2016 21:08:00   
MademoiselleNina
Pinky30 јас не се разбирам до толку во инекциите, но на нет прочитав дека се различен состав, но веројатно исто дејствуваат, и штом лекарот ти рекол дека можеш и тие, тогаш се е во ред. Ајде па пиши дсли болат тие фракспарин. Ако не болат ќе барам да ми ги сменат и мене.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 513
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
23.3.2016 22:35:46   
весник
Намената им е иста,но составот не им е...мене два транафузиолизи од клиника ми велеа дека клексаните се подобри..Герасимова во Систина ми рече дека повеќе ги сака фраксипаринот ама дека мисли дека фраксипаринот може да ми ги зголемува тромбоцитите...рече ако сакаш ќе ти ги сменам...но мене не ми се рузикува...

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 514
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
24.3.2016 0:48:24   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Pinky30 јас не се разбирам до толку во инекциите, но на нет прочитав дека се различен состав, но веројатно исто дејствуваат, и штом лекарот ти рекол дека можеш и тие, тогаш се е во ред. Ајде па пиши дсли болат тие фракспарин. Ако не болат ќе барам да ми ги сменат и мене.



Fraksiparin se bockav prvoto et so zamrznati mene me bolea mn i modrici mi se pravea cleksan ne sum bockala i neznam kako e no maz mi rab so ova i kaza deka dvata be niski koagulanti i deka imaat ista funkcija i dvete bitno da se dozira kako sto ke naznavi ginekologot...Petanovski rece moze seedno tie se isti bas vaka mi rece....kako i da e...ke vidam zosto proluteks isto se skapi ako mi gi prodolzi kaj mi e krajot vo 2-3 meseci 2 et na privatno histeto i skreching privatno i seto toa me cini mn...Fala vi mnogu na site vo sekoj slucaj pa ke vi pisam sto i kako bockam

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 515
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.3.2016 14:11:23   
весник
Девојки дали знаете за колку време ви ги рефундираа парите фзо за клексаните???За отприлика колку време да ги чекам???

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 516
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
27.3.2016 14:26:08   
SOLE
Весник секогаш различно ми стигнувале парите на сметка но најдоцна до месец ипол одкако го добијам писменото одобрување.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 517
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
27.3.2016 14:58:59   
весник
Какво писмено одобрување??? Мене мајка ми ми ги поддаваше во фобдот и не и дале ни некаква потврда.. Бројче дека ни се поддадени...а такво писмено одобрување немам добиено...ги поддадов фискалните со се сите документи на 24 февруари...незнам ши да правам???

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 518
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
27.3.2016 22:08:24   
SOLE
Весник одкога ги поднесеш документите во фондот таму прво комисијата ги разгледуваат и одлучуваат па ти пратат дома на твоја домашна адреса писмено одобруванје (решение) дека ти се одобрува правото за делумна исплата на лекови и убаво си пишува во тоа решение за колку инекции имаш поднесено и колку пари ке ти исплатат на сметка. Е сега колку време ке го чекаш решението зависи од општина до општина, Поздрав

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 519
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
27.3.2016 22:14:45   
SOLE
А и да се надоврзам мене ми кажаа дека морало лично јас да си ги поднесувам документите во фонд бидејки таму се потполнува нели и барање на кое мора личен потпис, а обично од кога сум ги поднесувала пешението стигнува дома за максимум 10 дена повеке никогаш не сум го чекала, а ти како што велиш веке цел месец чекаш најдобро иди во фонд и прашај си до кај се, што се ....

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 520
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
7.4.2016 23:16:32   
MademoiselleNina
Денес бев наа трансфузиологија заради контрола, и хемостаза е ов, ддимери ми се 170, а минатиот пат пред деден месец ми биле 688. Сега беше некој друг доктор, мојата ја немаше. Но го прашав за модриците, дали е нормално толку многу да ми излегуваат? Ме гледаше, и вика дека се поради лошо боцкање. Вика треба иглата поплитко да влезе, и да биде под агол од 30 до45 степени, баш да биде поткожно.Јас му викам во упатството друго пишува, но вика остај тоа, пробај вака. Викам па и во амбуланта ме боцкаа под прав агол, пак ми вика, не. пробај вака како што ти кажувам. И еве утре ќе пробам така. Има некој искуство со ова?

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 521
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
7.4.2016 23:24:13   
Pinky30
Jas se bockam so Fraksiparin isti se modrici ostavaat edna ogromna si napraviv cel hematom napraviv i eve denes maz mi me bocna i pak se napravi no ne golema...Bas i jas utre ke probam da ne ja stavam cela igla a se bockam na 45 stepeni so sigurnost...no maz mi i na rabota koga bockaat isto im se pravelo na site pacienti takvi se inekciite...Sestra mi pred 6 g koga se porodi so vnuka mi cela bese gjiger na racete i toa od dva cleksani a ne nie sto se bockame so nedeli a i meseci....fala nina za infoto bas ke probam i ke pisam kako se odnesuvalo mestoto

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 522
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
7.4.2016 23:33:06   
MademoiselleNina
Ај ќе пробам утре user posted image и некаде прочитав, не знам дали на форумов , или на друго место дека треба да се држи мраз на местото пред да се боцне, (па дезинфекција со алкохол, па убод) околу 10 -15 секунди.И ова го правам веќе неколку дена, навистина помалку боли, ама не влијае на модриците, пак си искачаат.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 523
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
8.4.2016 11:36:41   
Kvisko
Фраксипаринот и клексанот не се исти носачот на хепаринот е различен. Тоа им е главната разлика. Втората за мене мнофу битна разлика е што фраксипаринот имаат оодебели игли и се понезгодни за ставање прават повеќе модрици и повеќе печат. Јас кратко примав фраксипарин после породување зашто нема клексан од 0.6 а трансфузиологот сакаше побрзо да ми ги симне д-димерите за да не се боцкам долго време.
Мене модрици ми оставаа и медицински сестри. На крај најмалку модрици ми правеше мм кога полека вбризгуваше (ама ептен споро). Инаку во рака боцкањето е обавезно по агол нема доволно салце таму за да оди под прав агол. Во стомак оди под прав агол и упатството на самиот клексан е само за боцкање во стомак не поинаку.
За рефундирање јас чекав околу месец и пол до два. Мајка ми поднесуваше документи и немапе проблем не мора лично барем во Скопје. Од документи ви треба потврда од трансфузиолог, сметкоподврди и фискални за купени лекови и потврда од матичен за примена терапија (јас земав од општиот матичен така ми беше поедноставно).
Ќе издржите сите зашто резултатот на крај вреди за сите маки.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 524
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
8.4.2016 14:49:40   
MademoiselleNina
Еве денес примив клексан со не цела игла боцната, малку повеќе од пола. И под агол од 45. Сега за сега нема ништо, ни модрица ни ништо. Но тие понекогаш и покасно се појавуваат. Ќе видиме, а за болење, боли, ама помалку.
Инаку повторно купивме клексани без федер (како и првите што ги примав)

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 525
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?