RE: Апарат за печење леб (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Техника



Порака


vezilka RR -> RE: Апарат за печење леб (12.11.2013 15:50:19)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Миана да се јави на рапорт,хе, хе. Ајде да ни кажеш дали апаратов прави само леб, или прави тесто и за други работи. Сестра ми има Филипс и тој чуда прави. Освен неколкуте врсти на леб, прави и тесто за мафини, некои колачи, кифли, крофни и шро ти ја знам ја што друго. Е таа е поскапа, 6000. Јас се токмам за една, ако и оваа прави се, би купила од поефтината. Хе, хе, ама мора да прави крофни инаку мажле нема да го кандисам, ама за крофни, би платил и повеќе.


Абе има и оваа 8 програми од кои и за колачи и за тесто и јас повеќе за тоа ја земав, да ми го измеси тестото и јас после да го доработам, да си правам кифлички на пример, ама ништо не ми е испробано, ми е страв пак да не утнам, зашто кај мм ми викаше зошто сум ја порачувала само пари сум давала, па уште и на секое да фрлам теста ќе ме исфрли после мене тој хехе. Затоа барам да ми пишете испробани рецепти, миана ете ако е истиот пиши нешто


Сноу, што има во тие осум програми? Хе, хе, крофни дали има?




Malecka23 -> RE: Апарат за печење леб (14.11.2013 11:38:08)

Zenski vo aparatot za leb mozete se da napravite.Mianke zasto si se uplasila deka ke go utnes testoto za kifli.Stavas 650-700g brasno 350ml mlako mleko 2 lazici sol 2 seker 1 jajce po zelba leneno seme melen susam ili crno seme(znes koe prvo se stva) stavas na program samo mesenje i izgleda fantasticno testoto za 1.30min stasuvanje.Posle mozes sto sakas da mu pravis.Ova mi e iprobana recepta i od tolkava kolkicin ispgat okolu 60 kiflicki sredna golema a zaq vkus d ne vi kazuvam.Sekoj vtor den pravaam kifli i za mig gi snemuva pa i gosti mi se njavuvaaat samo na kifli.Epten dobra rab e aparatot jasa pravam i kifli i piti i banica mekici se sto e testo a imam na gorenje naajeftiniot go zemavme 3700 i mi e najiskoristena rab.




miana -> RE: Апарат за печење леб (14.11.2013 12:01:15)

Vo masinata go stasuvas testoto ili go vadis pa go stasuvas? Kiflite posle toa gi ostavas da narasnet pred da gi pecess?




Malecka23 -> RE: Апарат за печење леб (14.11.2013 12:09:12)

Vo masinta gi stavas site sostojki neli po redosled i pusts program.Ono si mesi i stasuva tvoe e koga ke zavrsi da napravis formi i d gi ispeces.Jas nekogas koga imam vreme gi ostavam kiflite pred da gi pecam uste 5min da odmorat nekogas koga se brzam taka gi stavam ama si narasnuvat so pecenjeto.
a vo receptata zaboraviv da pisam 50ml zejtin




Bilence2 -> RE: Апарат за печење леб (14.11.2013 12:29:53)

Ааа, и квасец заборави:) јас тестото го оставам во натре да стаса. Програмот за месење и стасување трае 1 час и 50 мин. Но тестото за кифли ми е готово негде за 1 час. Ги развлекувам кифлите ги редам во плех и ги стасувам уште 10тина мин па ги печам. Со истото тесто правам и погача со сирење и милиброд.




Slagjana -> RE: Апарат за печење леб (14.11.2013 13:42:29)

Ме загравте за купување на ваков апарат. Не ме бидува за месење, а баш сакам да си правам кифлички и пици. Само не знам дали и некој од поефтините ќе ми брка работа. Финтата е само во рецептот, или зависи и од апаратот каков леб ќе ти направи?




Bethany -> RE: Апарат за печење леб (14.11.2013 13:49:07)

Слаѓана, да знаеш дека и јас го помислив истото. Секогаш си мислев дека нема да ми притреба вакво нешто, ама читајќи ги и јас се заинтересирав.
Јас колку што разбрав, еве Малечка23 кажува дека нејзиниот не е скап, па убаво тесто прави. Значи до рецепта е. [sm=smiley1.gif]




Snowhite RR -> RE: Апарат за печење леб (14.11.2013 22:49:48)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Секоја машина може да ти го направи тестото а потоа сама да си го работиш како сакаш.. Одбираш без печење и си прави ш што сакаш..Еве ви слика дa видите каков е нашиот апарат

[img]http://www4.slikomat.com/13/1111/fmq-2013-1.jpg[/img]

[img]http://www4.slikomat.com/13/1111/qr8-2013-1.jpg[/img]

Ваков има и свеки и мајками

А не е истиот, ама сепак пиши рецепт ако имаше во твојот, кај мене немаше
Инаку везилка во тие 8 програми една има за основен леб, за француски, за брз леб, сладок, колачи, тесто, тестенини и печење, е сега таа за колачи што е ако може крофни да се прават не знам




bucko mal -> RE: Апарат за печење леб (15.11.2013 3:48:10)

Mojov aparat e bajagi star I koristam samo edna programa za leb.Mi mesi sekakvo testo za krofni,piti,pici se sto sakam.Gi stavam sostojkite vnatre go mesi okolu eden saat,go ostavam da stasa I potoa jas go dorabotuvam si pravam toa sto mi treba.Mnogu mi vrsi rabota.
Samo so crno brasno ne mi se pogoduva lebceto,izgleda ne sum ja pogodila receptata.




vezilka RR -> RE: Апарат за печење леб (15.11.2013 11:47:11)

Девојки, бидејќи многумина од нас се заинтересирани за рецепти за машинава, еве тука отворив тема каде ќе можеме да си ги споделуваме. Повелете! [sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: Апарат за печење леб (9.5.2015 8:59:38)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Секоја машина може да ти го направи тестото а потоа сама да си го работиш како сакаш.. Одбираш без печење и си прави ш што сакаш..Еве ви слика дa видите каков е нашиот апарат

[img]http://www4.slikomat.com/13/1111/fmq-2013-1.jpg[/img]

[img]http://www4.slikomat.com/13/1111/qr8-2013-1.jpg[/img]

Ваков има и свеки и мајками


И ние го гледавме овој, мислам 3500 му беше цена. А исто во продавницата кај што гледавме имаше и еден MAX со истите програми истите функции - 3200. Не знам оваа МАХ каква марка е, продавачот вели германска, и квалитетна, има 2 години гаранција. А Виваксот има 1 год гаранција.
Што ми препорачувате да земам?




Malecka23 -> RE: Апарат за печење леб (9.5.2015 9:24:00)

JAs bi ti preporacala da zemes na Gorenje.Nie imame takov 3700 go plativme ama vredi za site pari isto so 2god garancija.12 programi i za dzem i za samo za mesenje i itn.Mislam navistina e i kvalitetna izrabotkata i sekako lesen za odrzuvanje.Jas sum pre pre prezadovolna od nego so ogled na toa sto non stop mi e uklucen koga za dzem koga za milibrod lebce kiflicki




scared RR -> RE: Апарат за печење леб (9.5.2015 10:00:26)

Ние имаме неколку производи на MAX дома и сме презадоволни, навистина се квалитетни. Дефинитивно подобра марка од Vivax.




Felly RR -> RE: Апарат за печење леб (13.5.2015 20:36:41)

Malecka, немаше од горење, не сретнавме никаде, а инаку и овие два беа со 12 функции, исто и за џем и за само за месење, најверојатно истите функции се.




anaana -> RE: Апарат за печење леб (8.8.2016 15:45:09)

[img]http://static14.gorenje.com/mabagor/imagelib/fit1000-trim/d/c/dcbf5f2d5c0d650c75f69fe51771e2f2_81353_2.jpg[/img]

kupivme Goenje BM1200BK aparat za leb. Vaka izgleda super ima programi ama koga pravime po tie receptite leb, i da go stavam na program za najtemna kora (verojatno najpecena) lebot od vnatre izgleda kako nedopecen.. isto i odozgora e dosta bel, kako nedopecen..
Ajde nekoj ako ima vakov aparat, ili imal vakvo iskustvo so aparat za leb neka kaze nekoj lek :)
Isto probav na programot za leb 900 grama, ama lugje kako da ne raste lebot ic..zgora na toa ne e dopecen :(




Felly RR -> RE: Апарат за печење леб (14.8.2016 8:11:49)

Анаана,и јас имам на горење апарат, и обично правам 900гр лепче, амаму ставам повеќе квасец од тоа што пишува во рецептите. Обично вели 3/4 квасец а јас мерам со лажички од сируп 5мл и ставам две такви. Купувам квасец од кам,тој е 10 гр, ако ставаш 7 гр пробај со цел - ама за големо лепче.




anaana -> RE: Апарат за печење леб (15.8.2016 9:50:44)

Probav sekako...ne go pece ubavo ne se kreva kako sto treba.. jas ne znam sto e rabotava. Kade gresam jas ili masinava ne ja biva :(




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]