|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Матични клетки од папочната врвца
6.6.2010 2:56:09   
Julie1

ИЗВОРНА ПОРАКА: Belo_Oblache

Julie, една добронамерна сугестија..
Го следам баш овој форум зошто за разлика од некои други нивото на култура и взаемна почит е доста високо. Исто така, уредувачите и администраторите вршат одлична работа.
Затоа мислам дека како што реагиравте во однос на Macci, требаше да реагирате и во однос на Sinolicka, која оправдано се почувствува параноично зошто од оваа тема се добива впечаток дека се фаворизира одредена банка, во однос на другите. Сепак, оваа тема не се однесува на само на Би-Мек и нивните услуги.

Поздрав!



Благодарам Бело_Облаче. Се согласувам дека темата е општа за матични клетки од папочна врвца. Во оваа тема може да се вклучат и други доктори од други банки да дискутираат со нас. Разликата со Би-МЕК е тоа што Би-МЕК е единствен Рингераја партнер во рубриката Матични клетки и сите информации тие ги споделуваат таму, соработката е проширена и со нивни доктор кој одговара на ваши прашања на форумите. Доколку и некоја друга банка во иднина изрази желба да стане партнер на Рингераја во информирање на родителите за матични клетки се разбира дека ќе има информации кои истата ќе ги пласира! Како што Рингераја расте, така ќе има се повеќе и повеќе содржини, информации, соработници, и сето тоа ќе биде во корист за родителите!

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Belo_Oblache)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Матични клетки од папочната врвца
7.6.2010 8:38:51   
macci

ИЗВОРНА ПОРАКА: Julie

ИЗВОРНА ПОРАКА: macci

не ми се верува колку сум ви драг user posted image
имате грешка,не сум ви драга маци туку драг маци.машко сум.
и вие мене сте ми драги морам да признаам,се надевам дека жена ми кога ќе го чита ова нема да се наљути user posted image

се надевам и би сакал никој никогаш да нема потреба да ги искористи матичните клетки.
п.с.посебен поздрав до бело облаче за нејзиниот голем пост и провери си имаш приватна порака-чекам одговор.

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Епа Мацци стави си пол во профилот, ќе те грешам кога многу се ретки смелите идни или сегашни татковци да ни пишуваат. Нека не се лути женати сепак си ни ДРАГ. Се извинувам за грешката!


ставив пол,а за сегашниве или идните татковци изгледа се премногу зафатени околу фудбалот или се премногу големи мажи за да би посетиле "женски" форум user posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Матични клетки од папочната врвца
5.8.2010 1:21:15   
sinolicka
bez razlika dali dr.marija gi zastapuva interesite na bi mek mozese da mi objasni deka nemoze od tie pricini da mi odgovori na veke postavenoto prasanje.a ignoriranje mislam deka ne e vo red,julie ako mislis deka  treba da mi ja koregiras porakata togas ne ja prakaj  pozdrav

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Матични клетки од папочната врвца
5.8.2010 9:16:32   
beki RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: sinolicka

bez razlika dali dr.marija gi zastapuva interesite na bi mek mozese da mi objasni deka nemoze od tie pricini da mi odgovori na veke postavenoto prasanje.a ignoriranje mislam deka ne e vo red,julie ako mislis deka  treba da mi ja koregiras porakata togas ne ja prakaj  pozdrav


Синоличка, извини што ќе ви се вмешам во дискујсијата.Мислам дека непотребно се паничиш. Вие сте ги зачувале матичните клетки- завршена работа.Дај боже никогаш да не ви притребаат.верувам дека и во таа банка , ќе се грижат совесно за вашите матични клетки.Не се секирај.
А што се однесува до Др.Марија , таа одговара на прашањата, но мислам дека е мелку непријатно да се даваат коментари за фирми конкуренти,најверојатно затоа ништо и не кажала, а не дека сакала да те игнорира.
Затао драга синоличка,уживај во среќните моменти покрај своето дете.Заборави на папочната врвца, и дај боже да се тоа пари фрлени за џабе, во смисол никогаш да не ги искористите тие клетки.

Сакав и нешто друго да кажам.Во кина веќе подолго време работаат со матични клетки од папочна врвца, и тоа не од сопствена или брат или сестра, туку од сосема непознато новороденче.Не работаат воопшто со зачувани матични клетки од папочна врвца, бидејки сметаат дека на тој начин матичните клетки губат од квалитет.Подобри биле овие туѓите ама да се  свежи.И тој став мене многу ме чуди.

Во америка пак, работаат единствено со матични клетки од сопствена папочна врвца, бидејки не знааат какви се нус појави можат да се јават од туѓите.

Е ај сега како да биде човек паметен и да свати што чини , а што не.

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Матични клетки од папочната врвца
5.8.2010 10:53:58   
Julie1

ИЗВОРНА ПОРАКА: sinolicka

bez razlika dali dr.marija gi zastapuva interesite na bi mek mozese da mi objasni deka nemoze od tie pricini da mi odgovori na veke postavenoto prasanje.a ignoriranje mislam deka ne e vo red,julie ako mislis deka  treba da mi ja koregiras porakata togas ne ja prakaj  pozdrav


Драга не се бришат воопшто вакви постови. Др Марија овој период е на одмор и не можам да ја конатактирам ... А не е проблемот во Др. Марија, проблемот е што ваков тип на прашања поставувани преку форум наидиуваат многу пати подоцна на одговор од немање време на самите доктори, можеби тука е моја грешка што не сум испратила дека има хитно прашање да се одговори. Еве пример на темите прашања за други докторки КЛИК1 КЛИК2

Молам за трпение, Др. Марија е отсатна до крајот на Август. После тоа ќе ја контактирам и замолам да го посети овој дел од форумот и да даде одговор. Ти благодарам драга!

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Матични клетки од папочната врвца
5.8.2010 10:55:55   
Julie1

ИЗВОРНА ПОРАКА: beki

А што се однесува до Др.Марија , таа одговара на прашањата, но мислам дека е мелку непријатно да се даваат коментари за фирми конкуренти,најверојатно затоа ништо и не кажала, а не дека сакала да те игнорира.



А и со ова наполно се согласувам


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Матични клетки од папочната врвца
8.8.2010 0:37:03   
sinolicka
beki mislam deka si vo pravo gi zamrznavme mat. kletki i toa e veke zavrsena rabota .sakavme da go napravime toa i voopsto nemavme dilema dali e toa ispravno.veruvame vo napredokot na medicinata. i jas se nadevam deka nema nikogas da ni trebaat.ama site tie diskusii me voznemiria i veke nema da razmisluvam za toa.ti blagodaram za dobro namerniot sovet.pozdrav

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Матични клетки од папочната врвца
10.8.2010 10:53:35   
jonce
Za Sinolicka i site drugi, sakam da vi kazam deka vo Makedonija ima i druga evropska banka, so pretstavnishtvo vo Skopje. Mozete slobodno da gi posetite na nivniot web sajt i da se konsultirate so nivnite doktori. Tie vo sekoe vreme se dostapni i ne gi zapostavuvaat svoite klienti iako del od timot e na odmor. 

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Матични клетки од папочната врвца
10.8.2010 11:19:21   
jonce
Koga rekov evropska ne mislev na grckite banki na koi ne bi im dal da mi cuvaat nitu nacrtana ovca a kamoli maticni kletki

(Одговор на членот jonce)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Матични клетки од папочната врвца
10.8.2010 15:51:05   
arh_diz
Nie socuvavme maticni kletki od papocinata vrvca. Pred toa se sovetuvavame so strucni lica  i od site dobivme pozitivni mislenja

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот jonce)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Матични клетки од папочната врвца
11.8.2010 0:52:54   
Mamicka32
Jonce, dali mozes da mi napises podetalno koi dr banki ima vo Makedonija i koja ja preporacuvas. Jas iskreno se povke razmisluvam na ovaa tema pa sekoj informacija mi e dobredojdena. i uste nesto, me interesira zosto tolkava odbojnost kon grckite banki, dali ne rabotat kako stotreba ili e dr pricinata. Fala ti odnapred na odgovort, pozdrav!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Матични клетки од папочната врвца
11.8.2010 10:46:57   
arh_diz
Jas mislam deka nikoj nemoze da garantira kolku vreme ke opstane edna banka . Moze i najakata banka da propadne taka da ne se zamarajte voopsto so toa , dokolku ste odlucile da socuvate kletki socuvajte. Bar toa e moe mislenje

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Mamicka32)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Матични клетки од папочната врвца
15.8.2010 14:44:22   
DanielaAna
Shose slucuva so onie pacientki koi ne se od skopje...a i tie sakaat da slushnat predavanje za maticni kletki...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Матични клетки од папочната врвца
15.8.2010 14:49:34   
Julie1
DanielaAna добредојде на Рингераја. Мислам дека има предавања и по други градови. Но да почекаме да ни одговорат на ова прашање... До тогаш можеш да ги прочиташ едукативните содржини за матични клетки на Рингераја: Клик тука

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот DanielaAna)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Матични клетки од папочната врвца
19.8.2010 10:23:00   
jonce
Mamicka, na ovoj forum ima strogi pravila, pa taka ne smeam da ti pisham za koja banka stanuva zbor, oti nekolku pati mi koregirale t.e. izbrisale poraka. Najverojatno samo cryo-save im plaka pa zatoa dozvoluvaat da se spomnuva tuka. A shto se odnesuva do grckite banki se vodam opshto po situacijata vo nivnata zemja kako i vo odnost na grcite kon naukata. Imam vpecatok deka poveke obrnuvaat vnimanie na profitot otkolku na kvalitetot na zacuvanite kletki . Kolku shto sum slushnal nekoi primeroci od zacuvani kletki ne mozele da bidat iskoristeni. Vo sekoj slucal baraj na internet tema maticni kletki i ke vidish koi  banki se prisutni vo Makedonija. Shto se odnesuva do trudnici vo drugi gradovi , kolku shto razbrav , dokolku sklucat dogovor so cryo-save tatkovcite treba sami da si go donesat materijalot vo skopje pa od tuka da se organizira transport za Belgija ili Holandija , neznam tocno za kade, bidejki i tie samite tocno ne kazuvaat. Zamislete samo majkata da se porodi vo petok. DHL ne isporacuva paketi vo nedela kolku shto e potrebno da stignat kletkite do tamu. Do ponedelnik koga i realno stigaat kletkite, veke se mrtvi. Zatoa pazete so kogo sklucuvate dogovor za cuvanje. 

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Матични клетки од папочната врвца
19.8.2010 10:40:51   
Julie1
Јонче малку погрешно се протолкувани правилата на форумот. Има разлика меѓу информативна и едукативна содржина на пост, па макар е и спомената одредена банка, и пост кој е ставен со маркетиншка цел. Многу е симптоматично РР корисник со 5 поста и сите 5 во делот матични клетки, во кои се обидува да потенцира одредена банка а да оцрни друга или други.....

Во врска со Холандија или Белгија, клетките се зачувуваат и таму и таму поради сигурност, а сетот на подготовка се праќа во Брисел.


Веднаш по завршување на постапката, потребно е да се извести Би-МEK, Скопје. Сетот за колекција ќе биде превземен од страна на овластено лице од Би-МEK  и со лиценциран меѓународен сервис за транспорт веднаш ќе биде доставен директно до лабораториите на банката за матични клетки - Cryo-Save во Брисел. Таму примерокот ќе биде превземен, тестиран и подготвен за натамошна обработка.


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот jonce)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Матични клетки од папочната врвца
19.8.2010 15:03:36   
Mamicka32
Jonce ti pustiv pp, iskreno nesto ne mi pokazuva deka e pratena pa te molam da proveris i da mi pises ako ne si ja dobil. Izvinete na ovoj post.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Матични клетки од папочната врвца
19.8.2010 15:51:07   
jonce
Ne sum dobil poraka, a kade ja isprati?

A shto se odnesuva do forumot, pocnavme da go sledime so soprugata zatoa shto sakavme da zacuvame maticni kletki i si odbravme banka. Toa e veke zavrshena rabota. No ednostavno me nervira zoshto moite poraki se koregiraat i shto e tolku strasno da si napisheme kade sme gi zacuvale maticnite kletki koga forum bi trebalo da bide informativen i sekoj da moze da si kaze shto si ima da si kaze osven dokolku e toa licna navreda za nekogo. Mislenje si e mislenje , pa ne mora da go prifatat site. Ima rubriki kade odredeni firmi si platile ucestvo vo razni rubriki na nekoja web strana i toa e ok , no forumot bi trebalo da e za site, a ovde ne dobivam takov vpecatok.

(Одговор на членот Mamicka32)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Матични клетки од папочната врвца
19.8.2010 16:19:28   
Julie1
Јонче слободно можеш да напишеш каде си зачувал како и други родители, со пост Јас зачував во .... и слично нема ништо да се корегира, но се корегираат постови во кои грубо баш се оцрнуваат некои банки... за сметка на други... или јасно се приметува дека целта е маркетиншка....


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот jonce)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Матични клетки од папочната врвца
26.8.2010 10:03:38   
molivce
Zdravo decki, iako sum nova na forumov podolgo gi sledam skoro site statii na ringeraja no duri sega se odluciv da se vklucam na forum za pomosh. Gi iscitav skoro site postovi vo vbrska so maticnite kletki bidejki sum vo poodmita bremenost i so soprugot seushte se premisluvame dali da gi zacuvame maticnite kletki t.e. krvta od papocnata vrvca na bebenceto. Dali nekoja od majkite shto go napravile ova moze da spodeli iskustvo so mene i da ni pomogne vo odlukata. 

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Матични клетки од папочната врвца
26.8.2010 10:47:33   
Julie1
Добре ни дојде моливче, пријатна дружба на РР. Драго ми е што скоро ќе се радуваме на уште едно бебенце на РР. Во врска со твоето прашање, дали да зачувате матични клетки би ти дала еден неблагодарен пример на моја братучетка која токму поради болеста на второто дете сега се обидуваат да имаат трето дете, за да зачуваат матични клетки, бидејки тоа е им е единствената надеж, но ете поради стрес и се тешко се доаѓа сега и до таа цел а времето поминува, болеста не чека.. и често пати повторува како не ме поучи некој тогаш... Навистина никогаш не знаеме што ни носи иднината! Ова е само еден пример од мое блиско опкружување и досега го немам споделено... но овој период кога постојано ја слушам братучетка ми како повторува дека би го вратила времето и би прашувала, би читала за матични клетки, сметам дека ке биде од корист можеби и оваа информација... Рубриката матични клетки на Рингераја и направена во тој поглед за информирање и едукација за значењето на матичните клетки КЛИК Во врска со одлуката која банка да се избере, благодарение на Рингераја, јас сум во постојана комуникација со Би-МЕК - Cryo Save и моментално имам најмногу информации и искуство токму со нив. Но мој совет е информации за значењето на матичните клетки да ги дознавате преку интернет а еден ден да седнете во кола со мажот и ги прошетате сите преставништва на банки во Македонија, бидејки според мене директниот контакт, нивото на професионалност и разговор е последната фаза која ке ми даде насока зашто да зачувам токму кај нив.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот molivce)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Матични клетки од папочната врвца
26.8.2010 12:01:37   
arh_diz
Dobrodojde molivce na RR
Jas mislam deka sum posledna  porodena na forumov i  se odlucivme za socuvuvanje na maticnite kletki . Mislam deka e pametna rabota nema sto da se izgubi mnogu

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот molivce)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Матични клетки од папочната врвца
26.8.2010 13:26:13   
blue_blue
Здраво моливче,

Моите близначки тукушто наполнија 2 години и јас воопшто не се двоумев за зачувување на матични клетки. Точно е дека тоа е сеуште нова област и дека во Македонија нема случај на кој му биле пресадени, ама во Македонија нема ни случај на излешена леукемија со трансплантација на коскена срж оти таа интервенција не се прави, а во сите други земји тоа е веќе рутинска интервенција.

Мојот став беше - нема зијан да ги зачувам - дај боже никогаш да не ми требаат, ама ниту јадат, ниту пијат - нека седат таму. Единствено што кошта се парите што треба да ги дадеш во моментот - ако ги имаш нема зошто да се двоумиш. Мене ставот ми беше - поарно да видам некогаш дека се фрлени пари т.е. дека некој ме излажал него недај боже да ми стребаат па да се јадам жива што не моѓам на моето дете (или на некој од блиско опкружување) да му дадам шанса за излекување.

Моите две девојчиња имаат зачувано (бидјеќи се двојајчени имаат различен генетски материјал па затоа од секој посебно се зачувани клетки) во Бимек CryoSave. Нема да објаснувам зошто и како ги избравме нив за да не биде дека им правам реклама, ако те интересира моето мислење и искуство со нив ќе ти пишам во приватна порака.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Матични клетки од папочната врвца
27.8.2010 13:15:25   
molivce
decki fala vi za informaciite. eve nekoi od vas mi gi posocija bi mek , no bi sakala da mi kazete dali ima nekoi drugi pretstavnistva , bidejki imam isto taka slushnato za sv.lazar , domashna bolnica i banka, i imalo i nekoi drugi od grcija i ungarija ama neznam kako da gi najdam.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Матични клетки од папочната врвца
27.8.2010 15:19:59   
blue_blue
се надевам списокот ќе ти помогне. Јас имам искуство со Бимек како што веќе ти кажав и сум задоволна од нивниот однос и услугата. Другите не знам какви се, ти ги дадов информациите (тие големите бројки игнорија ги, нешто се зезнало при праќање на порака) со телефони и имиња на фирмите што ја имаат оваа услуга, па ти види си каде ќе сакаш да зачуваш

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?