|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Сакам развод!
11.10.2010 14:16:10   
mamaveki
Dragi ringerajki, imam eden mnogu golem problem.
So maz mi ne ni odi bas najdobro i sakam da se razvedam.
Ama neznam sto da pravam seuste razmisluvam dali e toa najdobrata odluka.
Jas sum nevrabotena i se mislam kako ke izlezam na kraj so site trosoci i plus so malo dete od godina i pol.
Sakav da znam ako nekoj moze da mi kaze kako odi procedurata za staratelstvo, alimentacija i site drugi raboti.
Ke recete odi prasaj na advokat ili kade veke treba, ama nemam hrabrost seuste pa rekov vie da me posovetuvate sto da pravam da kazete vasi iskustva.

< Поракaта ја уредил Julie -- 11.10.2010 14:47:10 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Сакам развод!
11.10.2010 14:45:10   
mamaveki
 InakuМажена сум 2 години и имам 1.5 годишен син.Јас често пати сум размислувала затоа што многу ме нервира, А најмногу од се што е избувлив и за се вика и се дери, и мене и на синот.И секогаш кога се караме ми вели- Ако не ти чини оди си што чекаш?-Мислам дека ова е најлошо од се.Сега сериозно размислувам за развод односно решена сум да си одам.Но имам дилема-Дали јас премногу барам?можеби и кај другите парови е така но нивните сопруги научиле да молчат,и да бидат подолу од мажот.Јас никогаш нема да бидам подолу затоа што сум исто интелигентна,и сметам дека сите се исти. а тој сака да бидам подолу од него.Скоро секој ден се караме и не можам да го поднесувам повеќе.Ве молам кажете го вашето мислење за да ми помогнете во конечната одлука.

< Поракaта ја уредил Julie -- 11.10.2010 14:47:22 >

(Одговор на членот mamaveki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Сакам развод!
11.10.2010 19:08:59   
Viktori
МамаВеки, за развод не ти треба ништо уствари. Ако се договорите ни адвокат не ти треба. Ќе отидете на суд ќе поднесете барање и судот ќе закаже рочиште и ќе се прогласи бракот за распаднат. И то.

Во врска со детето, во меѓувреме, значи откако ќе поднесете барање, ќе одите во Центарот за соц. работа и ќе имате средба со социјален работник. Ако останува детето кај тебе и мт се сложи со тоа, они праќаат само мислење до судот и тоа е толку.

Алиментација е една третина од платата (мислам.. така беше) а и ако си ти невработена ништо чудно да ти додадат плус.
Ако сакаш да се разведеш, а ако мт не прави проблем за ништо, нема да имаш никакви проблеми.

Сепак, јор кол. Не брзај, размисли, ако еднаш си отидеш, биди сигурна во својата одлука.Бракот е почитување, љубов, партнерство, а не робовладетелство и потчинетост.
МОжеби мт не сфаќа дека стварно можеш да си ги спакуваш парталите и да си отидеш и да му фалиш и недостигаш.... ама може и да не те побара веќе. Затоа ти викам, кога ќе излезеш, не глеј веќе назад...


< Поракaта ја уредил виктори -- 11.10.2010 19:11:21 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mamaveki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Сакам развод!
11.10.2010 21:44:45   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: викторi


Сепак, јор кол. Не брзај, размисли, ако еднаш си отидеш, биди сигурна во својата одлука.

ne potpis tuku pecat stavam za ovaa recenica


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Сакам развод!
12.10.2010 0:15:25   
Octavia
Мамавеки, очигледно многу работи не штимаат кога ти дошла до тука мислата. Сигурно не ти е лесно, зборот може најдлабоко да заболи, знам. Некои работи ги знаеш само ти, на пр. дали бил таков и пред да се венчате? Ако бил, нема што да се чудиш. Мажите во бракот се менуваат, ама обично на полошо. Дали со сите е груб, или само со вас? Дали само во лутина ти кажува да си одиш, или навистина го мисли тоа? Во лутина сите кажуваме работи што не ги мислиме и во бракот научив да не носам одлуки додека сум/сме лути. Си зборувала ли со него? Си му кажала ли дека ќе го растури семејството ако продолжи така? Направи си проценка дали во тој брак има повеќе лоши или повеќе добри работи. Ако има повеќе лоши или ако се е лошо, а нема шанси за напредок, поарно дури си помлада да се решиш. Имам неколку разведени другарки, и сите најмногу се каат за една работа-што не се развеле порано. Да бидам фер, имам и една другарка која е во дилема, па понекогаш се прашува да не избрзале со разводот, се мисли дали можеби требале да пробаат повеќе да го спасат бракот. И две од нив после разводот мораа да работат се, чистеа куќи, се бореа, иако имаат завршено факултет. Не те плашам, само сакам да ти дадам реални примери. Разводот не е лесен, но животот во пекол е уште потежок. И никој нема право да ти каже „Истрпи, има и полошо“ (омилената македонска утеха). Ти си знаеш колку трпиш и колку можеш. Само да знаеш, разводот и емотивно и финансиски ќе биде тежок. Ќе те боли и кога детето ќе те праша „каде е тато, зошто не е со нас?“. Ништо од тоа не е лесно, затоа размисли трезвено што сакаш. Ако е период, можеби ќе помине, сите имаат кризи. Но ако било така порано и ако уште е така... user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Сакам развод!
12.10.2010 0:41:08   
Anushka
Мама Веки,
Нема добар развод. Размисли. Три пати мери, еднаш сечи. Ако не можеш да решиш, прашај си го срцето.

(Одговор на членот mamaveki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Сакам развод!
12.10.2010 0:49:09   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

Три пати мери, еднаш сечи. Ако не можеш да решиш, прашај си го срцето.


Ова треба сите секогаш да го практикуваме. Јас кога се двоумам меѓу две важни работи си запишувам позитивни и негативни страни од едното и другото, анализирам, па според тоа подоцна одлучувам. Блиска пријателка беше разделена со сопругот (не разведена), зборуваше дека помина веќе, се трудеше да изгледа ладна, но не беше така, срцето и ликот ја издаваа... По извесно време се смирија, сега пак е со сопругот и добро им оди. Со добар разговор со мирен тон се' се решава, со игнорирање на проблемите, докажување кој грешел, кој е попаметен и сл. се продлабочува јазот меѓу партнерите и дополнително се отежнува ситуацијата.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Сакам развод!
12.10.2010 11:32:40   
vesna1
Jas bi ti rekla ne brzaj odma so razvod. Mozes privremeno da se iselis so deteto da vidis kako toj ke prifati da mu nedostasuvate vo negoviot zivot i da svati sto mu znacite. No i pokraj se ako sekojdnevno ziveete vo pekol ti i deteto mislam deka razvodot e podobra opcija. Podobro pomalce pari no mir na dusata. Sepak mislam deka s razgovor ke se resat nekoi problemi.

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Сакам развод!
12.10.2010 12:45:10   
mamaveki
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Бракот е почитување, љубов, партнерство, а не робовладетелство и потчинетост.
Затоа ти викам, кога ќе излезеш, не глеј веќе назад...


Bas poradi ova razmisluvam za razvod zatoa sto vo mojot brak toj e gazda a moeto mislenje voopsto ne se pocituva za nisto

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Сакам развод!
12.10.2010 12:51:03   
mamaveki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

Некои работи ги знаеш само ти, на пр. дали бил таков и пред да се венчате? Ако бил, нема што да се чудиш.
Barem pred mene ne bil ni priblizno vakov kako sto e sega
Дали со сите е груб, или само со вас?
So site se ponasa kako toj da znae se kako da e najpameten i nikogas ne moze nieden razgovor, so bilo kogo da mu pomine bez karanje.
cи зборувала ли со него? Си му кажала ли дека ќе го растури семејството ако продолжи така?
1000 pati sum razgovarala so nego i sekogas veli od utre ke se smenam ama toa utre nikako da dojde.



Najloso od se e sto laze site gi laze i mene i negovite site, vo oci ne gleda i laze toa ic nemozam da go podnesam

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Сакам развод!
12.10.2010 12:52:04   
mamaveki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

Мама Веки,
Нема добар развод. Размисли. Три пати мери, еднаш сечи. Ако не можеш да решиш, прашај си го срцето.


10 pati meram i neznam do koga, ama izgleda ke mora da se sece veke

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Сакам развод!
12.10.2010 14:00:34   
Octavia
Тешко се трпи арогантен „сезнајко“, факт. Тип кој знае се за секоја тема и не трпи никој да му се спротивстави, дури ни со свое мислење. Таков е? Една од разведените другарки беше за таков омажена. Ако нема аргументи, тогаш навредува, се кара, ама не се повлекува. Е сега, има надеж штом вели дека „од утре“ сака да се смени, веројатно не му е сеедно. Ама тоа не го оправдува неговото однесување. Треба двајцата да се преиспитате и искрено да поразговарате. Дали тој смета дека ако си отидеш ќе му биде подобро? Дали тебе ќе ти олесни? Седнете и поразговарајте мирно, без обвинувања. Ти очигледно си несреќна. Прашај го зошто тој се сменил толку. Не те сака? Има друга? Мисли дека ти не го сакаш?
Во секој случај, помислете и на детенцето. Не се мали трауми секој ден да гледа и слуша кавги, а и самото да трпи викање.

(Одговор на членот mamaveki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Сакам развод!
28.10.2010 18:25:56   
zelba
dragi RR  se imam eodamna vcleneto i bas ovaa tema me pogodi
sakam i jas razvod

imam oste kako da veke cistacka i zena koja radja deca sum stanala a onaa zena vo koja nekogas maz mi vljuben bese pominalo na zal zasto sme 6 godini vo brak i imame tri deca ali vsusnost maz mi sekogas taka bil samo mu erabotata vazna i da zaraboti vazno e ali mislam ne e najvazno nema vreme da bide so nas nitu se interesira da proveduva vreme so nas i koga e doma  telefonira okolu rabotata
ne oskuduvame nisto imame stan i kuka i kola i se ali nemame negova ljubov i vreme nemame negovo vnimanie
porano se trudev okolu nego ali poveke mi zdodea zasto on ne se trudi okolu mene i koga sednuvam  so nego da razgovaram on e tuka zrtvata kako on raboti kako "konj"! za nas a jas taa nezadovolnata i kako on ne svakal sto sakam od nego i na kraj mi rece deka me saka ali ako nesum zadovolna da baram drug

lele ama go ispisav textot nabrzina so greski ali  ako ima nekoj kakov sovet ili slicno iskustvo neka mi pise

pozdrav do site


(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Сакам развод!
28.10.2010 18:38:59   
Тања РР
Желба, моја најдобронамерна сугестија е да си најдеш работа. Било каква работа која ќе те „вади“ од дома на неколку часа, колку и да изгледа наивно, може да ви го спаси бракот.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот zelba)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Сакам развод!
28.10.2010 19:36:06   
Natasa981
Се согласувам со тања, апсолутно.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Сакам развод!
28.10.2010 20:41:12   
kiki_riki
Кога љубовта ше згасне се е џабе (ако згаснала), јас сум во слична ситуација ( а вработена сум-значи работата не помага туку уште повеќе оптоварува, зашто проблемите пак остануваат само се додаваат повеќе обврски), а за развод гледам на реалната (и не толку светла страна), треба да се обезбеди егзистенција, и најтешкото (барем за мене) да се реши станбениот проблем, па ако си во можност да ги решиш егзистенцијалните проблеми СЕЧИ а ако не тогаш ЌУТИ И ТРПИuser posted image

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Сакам развод!
28.10.2010 22:25:38   
mama26
najmnogu vo vakvi slucaevi me iritira koga zakon nemame za zastita na zeni duri i mazi od semjno nasilstvo...mnogu zeni sto kutat trpat idat modri na rabota a drzavata nisto nepravi.taa zena nemoze da se razvede tocno od pricinata stanbeno prasanje.epa lekarskoto od nekolku mesta i vikanje policii za maltretiranje...na taa zena i treba odma razvod so stan nekoj socialen ...kako sto i treba da bide-stanovi za majki samohrani,zrtvi na nasilstvo,mladi bracni parovi koi ne sakaat da ziveat doma so svekrvite ili majkite...nemaat vrska od rabota ,pomaganje na takvi slucaevi...ke odis kolku muabet da ti napravat..i ke ti kazat razvedise ama posle misli mu ja ti kade ke zivees i dali mozes so dve deca da platis barem 150 evra kirijauser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Сакам развод!
28.10.2010 22:27:00   
mama26
a za razvod da ne pravime muabet..za 5 min ke te razvedat i deca ke odredat kade da odatuser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Сакам развод!
29.10.2010 14:28:41   
zami
sigurna sum deka malku se takvi na koi zivotot odnosno brakot im e sovrsen, a ostanatite barem ednas sme pomislile da si odime od kaj mazot, AMA,
* imajte vo predvid deka imame balkanski mazi koi mislat deka deteto e nivno i iako pojma nemaat od cuvanje deca sepak zaradi vnatresnoto ego nema da vi dozvolat da si go zemete deteto
* koga ke dojde doma prvoto dete cestopati mazite se cuvstvuvaat zapostaveni, visok vo kukata i baraat lek na druga strana (rabota, ljubovnica, kafana) ama ako brakot e od ljubov najcesto sostojba se nadminuva so vreme, osobeno koga deteto ke potporasne pa ke moze i toj da se vkluci vo negovoto odgleduvanje i sl.
* zad sekoja negativna energija postoi realna pricina za istata znaci zaprasajte se dali vasiot maz e nesreken doma ili nesrekata od okolinata ja nosi vo domot. mozebi ne e greskata vo vas mozebi toj ima problemi na rabota, so prijatelite, so roditelite ili ...
* ignoriranjeto najcesto i najdobar nacin da prevaspitate nekogo (maz, dete) probajte da ne mu obrakate nikakvo vnimanie a ponajmalku da go prasuvate dali ve saka (zemete go toa deka e pod default), a posle nekoe vreme koga tenzijata ke splasne pocnete da go vklucuvate povtorno vo svojot zivot preku neutralni aktivnosti vo koi zadolzitelno ke bide vkluceno i deteto, (prosetka vo park, izlet i sl) ama e osobeno uspesno kaj mazite koi rabotat, bidejki i taka retko se doma.



_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Сакам развод!
29.10.2010 14:37:05   
mama26
мојов 5 мин е за со дете само..он повеке е по работата,не ми сметало тоа незнам или пак се навикнав...

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Сакам развод!
29.10.2010 16:35:53   
Snowhite RR
Па има на ТВ кампања за семејно насилство, баш деновиве гледам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Сакам развод!
29.10.2010 17:06:13   
kiki_riki

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

lekarskoto od nekolku mesta i vikanje policii za maltretiranje...na taa zena i treba odma razvod so stan nekoj socialen ...http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]


дЕка социјалните служби не работат ако што треба е факт, но од она горе што го прочитав не станува збор за физичко насилство кое се докажува со лекарско, овде повеќе се работи (барем јас така го разбирам ) за психичко насилстви и едноставно недостиг на среќа , user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

mladi bracni parovi koi ne sakaat da ziveat doma so svekrvite ili majkite...kirijauser posted image

а и оние сто не сакаат да зивеат со свекрвите ,

на насиов Балкан не само што нема да им се помогне туку и ќе бидат иссмеани зашто овде само се вика
Штом не те тепа user posted image биди среќна и не барај преку леб погача

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Сакам развод!
16.11.2010 17:42:08   
MIAMINA
Jas sum vo brak samo 6 meseci i vo momentov bas planiram da se razvedam.Ne mi e bas se isto no znam deka ke pobegnam od toj zatvor.Negovite mnogu mi se mesaat.A toj nejke da ide pod kirija

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Сакам развод!
16.11.2010 17:50:03   
Martins mom
Ако го сакаш него, не мора да го оставаш заради неговите родители...Побарајте некое заедничко решение пред да пресечете со развод...Мислам ако се сакате, ако имате љубов.


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот MIAMINA)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Сакам развод!
27.1.2011 15:42:46   
Nadezna
* ignoriranjeto najcesto i najdobar nacin da prevaspitate nekogo (maz, dete) probajte da ne mu obrakate nikakvo vnimanie a ponajmalku da go prasuvate dali ve saka (zemete go toa deka e pod default), a posle nekoe vreme koga tenzijata ke splasne pocnete da go vklucuvate povtorno vo svojot zivot preku neutralni aktivnosti vo koi zadolzitelno ke bide vkluceno i deteto, (prosetka vo park, izlet i sl) ama e osobeno uspesno kaj mazite koi rabotat, bidejki i taka retko se doma.



user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?