Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Детска опрема



Порака


mami2 -> Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (5.10.2010 10:01:04)

Размислувам за опремување на детската соба, децата се 2 години разлика, различен пол. До поаѓање во школо не би ги одвојувала во посебни соби, а можеби и никогаш. Немаме две детски ама ако е подобро би ја жртвувала спалната со преградување на дел од дневната.
Какво е Вашето мислење дали треба да останат во иста соба?
Какво искуство имате со Вашите браќа, јас имам сестра и бевме во иста соба?




anedespo -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (5.10.2010 10:02:28)

И кај мене нема место, и јас размислувам нешто слично. Дури и ако се раазличен пол им треба посебна соба. Јас сум имала и знам каква предност е 




big_mama817 -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (5.10.2010 10:06:47)

мами2 јас имам брат кога се преселивме во стан , а инаку предходно живеевме во куќа под кирија, моите веднаш ни обезбедија одделни соби со тоа сто детската остана за брат ми а кујната ја направија моја соба со што една тераса преградија за кујна, имавме околу 7 или 8 годиниинаку сме разлика 15 месеци мои совет сепак ти е нака потпораснт уше малку до 6-7 години и тоаг одво ги сепак децата се развиваат многу брзо и физички а и психички [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] 




Viktori -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (5.10.2010 10:09:59)

мами2, јас сум имала другарки кои делеле соби со браќата. И ништо не им фалело. Зависи од можностите.
Во секој случај, мислам дека повеќе ви треба спална на вас, отколку посебни детски на децата... можеш да замислиш ако спиеш во дневна....[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley3.gif[/image]




niki -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (5.10.2010 19:15:29)

Imam sestra i sega samo kerka pa nemam iskustvo.
No nekoe moe razmisluvanje e deka do pubertet nema potreba da se dvojat decata, a togas ako moze ne e na odmet za da imaat svoja privatnost. No ako se nema uslovi ne gledam problem vo toa sto ke delat soba.
Bi kupila eden ubav paravan za da im obezbedam privatnost bar koga se preslekuvaat i tolku.




amelbebe -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (5.10.2010 19:25:38)

toj problem i jas go imav doma,sekogas morase edniot da izlaga od soba duri drugiot se presoblekuvase,funkcionirase dobro,ama i dvajcata si baraa malku privatnost,sepak se masko i zensko veke porasnati,a mene ne mi se davase mojata spalna




AnnaMolly RR -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (6.10.2010 15:22:58)

Јас имам сестра и ние делевме соба. Воопшто не си пречевме. Кога некоја од нас ќе викнеше друштво, другата не мораше да излегува од соба зашто и јас добро стојам со нејзините другарки и таа со моите. Е, сега да имав брат мислам дека би ми сметало да сме во иста соба. 




mama26 -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (7.10.2010 0:39:17)

јас сум за различни соби.




Felly RR -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (14.6.2013 13:08:16)

Зависи од можностите. Сепак дури се помали децата поубаво во иста соба, е сега веќе кога ќе потпораснат сигурно ќе си бараат секој катче за себе.




Yummy Mammy -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (14.6.2013 13:12:30)

Dodeka se pomali bi bilo ubavo vo edna soba da si spijat zaedno, da si igraat zaedno... mislam deka toa poveke zblizuva. Sepak, ke dojde eden den koga ke sakaat posebni sobi, ako se ima uslovi za toa. Vo tinejdjerskite godini site gi mavaat hormonite vo glava.




rina13 -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (14.6.2013 13:15:31)

Без разлика дали се две машки или две женски или машко женско дете сметам дека на секој му е потребен свој личен простор. Јас делев соба со брат ми и немало проблем во однос на друштва но во однос на учење имало, он сака да гледа тв или да слуша музика јас сакав да учам и ете причина за расправија. Или подоцна ќе дојде он со девојка јас неможам да им висам над глава им се трапнував на моите.




JovanaJ -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (14.6.2013 13:17:41)

Pa ako ima uslovi, vo posebni sekako. Dodeka se mali moze i vo edna da spijat zaedno, no smetam deka koga ke porasnat ke imaat potreba da imaat posebni sobi, posebno ako se razlicen pol.




Calypso -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (14.6.2013 13:19:04)

За различни соби кога ќе потпораснат, на пример, кога поголемото дете ќе направи 10-11 години. Дотогаш може и во иста соба.
Ако се има можност значи, во различни соби. Инаку, може и во иста, нормално се функционира и така[sm=smiley1.gif]




Sirena## -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (14.6.2013 13:53:45)

Јас сум за различни соби




miana -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (14.6.2013 13:56:12)

i jas sum za razlicni sobi ako ima moznost neli [sm=smiley36.gif]




Annet -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (14.6.2013 15:22:19)

da ZA sum i jas,od kaj 15 godini.Pomali nemora.
Osetiv kaj maz mi koga mi bese decko,delese soba so sestra mu ,a imase 27 godini,ne mi bese prijatno,a ne im bese i niv:)))




niki -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (14.6.2013 15:31:04)

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Imam sestra i sega samo kerka pa nemam iskustvo.
No nekoe moe razmisluvanje e deka do pubertet nema potreba da se dvojat decata, a togas ako moze ne e na odmet za da imaat svoja privatnost. No ako se nema uslovi ne gledam problem vo toa sto ke delat soba.
Bi kupila eden ubav paravan za da im obezbedam privatnost bar koga se preslekuvaat i tolku.


smeniv mislenje, do pubertet e kasno za da se odvojat, treba mnogu porano
ja gledam kerka mi se poveke bara privatnost
vo WC
posle banjanje ne saka veke da se oblekuva vo dnevna ni pred tatko i tek ako ima uste nekoj
i samata kazuva deka ako dobie brat ne go saka vo nejzinata soba




Mihaela 2010 -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (17.7.2013 14:56:52)

Definitivno sum za dve sobi,iako momentalno imame samo edna golema detska soba...
Zdravje boze koga ke imame i vtoro dete bez razlika dali e masko ili zensko bi sakala da si imaat posebni sobi..ne vednas no vekje koga ke potporasnat,koga ke pocnat da si nosat drustvo pozelno bi bilo da se odvoeni...no otom potom...vo kukja ziveam taka da sekogas ima prostor za prepravki,dogradbi- nadgradbi[sm=smiley36.gif]




masa -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (17.7.2013 16:34:33)

Јас имам брат и делевме иста соба.Можеби на моменти ми сметаше,но не нешто претерано.Така ни се погоди бевме различни смени во школо,па не си пречевме многу.После кога трга во средно,јас заминав на фах во друг град,кога јас се вратив тој замина,после тоа се омажив и немавме некои конфликти [sm=smiley36.gif].Сега имам ќерка и за кратко ќе имаме и синче и сега за сега ќе бидат во иста соба.Простор имаме за уште една детска,но кога ќе посакаат тие тогаш.Додека се мали ќе ја делат.И јас додека бев помала многу си играв со брат ми и несакав да спијам сама.Ако почнат да си пречат ќе преуредиме друга соба.




marchi -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (15.11.2013 19:16:00)

jas mislam deka dodeka se decata pomali za niv najdobro e da se zaedno vo soba,mnogu e poinaku,ke si igraat zaedno ke si ucat zaedno...jas znam slucaj kade sto tri decnija - 2 zenski edno masko se vo edna soba.edno od niv stotuku trgna na uciliste i koga ke sevrati ima komu damu kaze sto ucelo pa drugite dve (ednoto 3 a drugoto 4 godini) naucija pesnicki duri i toa srednoto nauci bukvi da pisuva taka gledajki,pa nisto ne im fali




vezilka RR -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (15.11.2013 19:35:49)

Ако се има услови, за две соби тогаш одлично. Ама јас не би правела класично за секој посебна, туку едната да им биде за спиење, другата како мини дневна, па кога ќе почнат да носат дома гости, девојки, дечковци, ем ќе има простор, ем нема да им се збира гужва кај што ќе спијат, нема пушници и сл. Ова би го направила без разлика дали децата се од ист, или различен пол.




Mimi33 -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (3.1.2014 18:37:59)

Јас имам девојче од 2 години и сега сум бремена со машко,така ми рекоа[sm=smiley36.gif] и сега малку сум во дилема дали да се во иста или во различна соба....простор дома имам а и соби исто така само не знам что да правам...Совет некој од вас???[sm=smiley1.gif]




Bethany -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (3.1.2014 22:11:05)

Мими33, ако ќерка ти веќе спие во посебна соба, тогаш бебето најдобро да биде со вас во спална, од практични причини, цицање и чести будења на бебето, и да не ја разбудува ќерка ти.
Ако малата спие со вас во соба, а ти наскоро треба да се породиш, дефинитивно не е препорачливо неа да ја сместиш во одделна соба кога ќе дојде бебето, поради психолошкиот момент, да не се чувствува како исфрлена од вашите животи "Сега дојде бебето и сега оно спие со мама и тато, јас морам надвор од собата". Ионака ќе треба допрва да се адаптирате на нов член, посебно малата, па такво нешто сигурно не ти треба.

А понатаму, како децата ќе раснат, ако веќе имаш простор, јас секако би и дадела посебна соба на секое.
Ако нема простор, можат и двајцата заедно, ама мислам за малиот дури кога ќе има две години пример, кога ќе спие цела ноќ, па тогаш со сестра заедно во собата. Тоа некое мое размислување, како би јас направила. Па секако пиши што одлучивте. [sm=smiley1.gif]

Едит: сега разбрав дека си на почетокот на бременоста. Ако веќе сакаш да ја одделиш малата во посебна соба, тогаш треба уште сега да почнеш, да има време да се навикне и не го поврзе доаѓањето на бебето со нејзиното заминување [sm=smiley1.gif]




Martins mom -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (4.1.2014 15:48:44)

Ако дозволуваат можностите, најдобро е посебни соби, за секој да си има интима, но ете кај нас има само една детска соба и затоа ќе бидат и двајцата во неа. Сеа за сега само бато ја употребува, но за некоја година и сестричката ќе му се придружи[sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: Машко и женско дете - посебни детски соби или не? (5.1.2014 11:23:22)

Додека се мали јас и не би ги делела во посебни соби. МОже дури кога ќе станат тинејџери, па секој ќе си има свое друштво и ќе си сака простор за себе. Сега за сега и ние имаме само една детска соба, и засега е сосема доволно. [sm=smiley1.gif] Имаме време за понатаму да смислиме што и како.




Страница: [1]